Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stabilizátor s regulací V a A z PE 04/2007 strana 9-11
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tazz
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út září 16 2008, 15:52    Předmět: Stabilizátor s regulací V a A z PE 04/2007 strana 9-11 Citovat

Ahoj. Mám prosbičku, nemáte někdo zkušenost s konstrukcí tohoto zdroje? Myslel jsem, že to bude bezproblémový zdroj, ale nějak se mi nedaří donutit ho aby dělal co chci. Jde o to, že ke zdroji připojím jiný spínaný zdroj (to samé dělá i u trafa se stabilizátorem) cca 25V. Jako zátěž mám 5W halogenovou žárovku. Bohužel se mi nedaří správně regulovat proud a napětí. Minimální proud, který jsem schopný nastavit je asi 2A, pokud pomalu otáčím potenciometrem, tak mi proud nejdřív klesá asi o 0,5V, pak zase stoupá, klesá a pak teptve asi od 1/3 dráhy jezdce mi začne stoupat a asi do 5A. Nižší prou dostanu jen pokud omezím napětí. A to tak, že pokud omezím napětí na 1V, tak mi proud klesne na 1A. Spojitost je přibližně lineární. Bohužel, ani nejsem schopný nastavit rozumně napětí. Pokud mi teče proud kolem 2A, tak maximální napětí, které můžu nastavit je asi 5V. Větší nenastavím. Myslel jsem si, že to je tím, že mám špatnou délku počníku(odporový drát), ale při průtoku 5A je na něm úbytek asi 100mV. Což odpovídá. Taky jsem zkoušel, jestli není špatně zvolený poměr v děliči napětí R6 a P1. Ale chová se to stejně. Víte někdo co s tím? Díky předem.
Návrat nahoru
NEONI



Založen: Feb 11, 2007
Příspěvky: 505
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: út září 16 2008, 16:08    Předmět: Citovat

Tazz napsal(a):
tak mi proud nejdřív klesá asi o 0,5V,

To si napísal peknú blbosť...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tazz
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út září 16 2008, 16:30    Předmět: Citovat

OK, ty ses nikdy nepřepsal?
Návrat nahoru
NEONI



Založen: Feb 11, 2007
Příspěvky: 505
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: út září 16 2008, 16:57    Předmět: Citovat

Ale hej a ver mi, že omnoho radšej by som napísal, že ako Ti pomôcť, ale uznaj, že prúd vyjadriť vo V je veľká chyba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12637

PříspěvekZaslal: út září 16 2008, 18:40    Předmět: Citovat

To co popisuješ, je možná způsobeno nežádoucím rozkmitáním regulátoru. Jinak musíš dosáhnout stavu, kdy při horní krajní poloze P1(podle schematu) jakýkoliv úbytek na R1(teoreticky) musí překlopit IO1A na úroveň L, takže je FET zavřený. Pokud máš osciloskop, bude problém rychle odhalen. Wink

p.s. Asi bude trochu problém odlišit to žádoucí kmitání od toho nežádoucího. V každém případě bude vhodné zkontrolovat činnost komparátorů při rozpojené regulační smyčce a pak při regulaci napětí bez zátěže, kdy je kmitočet nejnižší. Zkontroluj blokovací kapacity (C3, C7, C13, C15 atd.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tazz
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 17 2008, 10:28    Předmět: Citovat

Díky moc za radu. Ale moc mi nepomůže. Osciloskop nemám a co se elektroniky týče, tak jsem spíše spotřebitel. Dělám teď diplomku na téma osvětlení a potřeboval jsem univerzální zdroj pro zkoušení LED modulů. Na to abych ladil spínaný zdroj fakt nemám ani zkušenosti ani přístroje. Doufal jsem, že to bude nějaká "blbost". Podařilo se mi sehnat i spínaný zdroj na 25V, takže by byla skvělá účinnost celého měniče, ale takhle asi udělám něco z LM317 a bude klid. Sad
Návrat nahoru
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12637

PříspěvekZaslal: st září 17 2008, 13:19    Předmět: Citovat

No ona to skutečně může být "jen" nějaká "blbost". Může to být třeba způsob vedení a délka spojů, nedodržení parametrů součástek a pod. Kontrolovat komparátory můžeš i bez osciloskopu. Dále bych např. vyřadil z činnosti proudový regulátor (přivést trvale Hi na příslušný vstup hradla) a zkontrolovat činnost napěťové regulace. Podobně lze kontrolovat i proudový regulátor při vyřazené napěťové smyčce. Tak se lze dopátrat, ve kterém obvodu je "zrada" a dát to do pořádku. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tazz
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 17 2008, 14:40    Předmět: Citovat

Tak mě napadá, když píšeš o délce spojů. Může to být tím, že jsem u blokačních kondenzátorů pro C3 C7 C13 a C15 a u IO2 a IO3 nechal "dlouhé nohy" ? Taky jsem změnil elity, ale jen napětí. To znamená, že místo těch na 25V jsem dal 35V, nebo 50V. Těch 25 mi připadalo málo a měl jsem strach aby mi to nebouchlo. Ještě jednu úpravu jsem dělal. Nesehnal jsem 1mm manganin, ale jen 0,5mm. Tak jsem dal dva vedle sebe "paralelně". Takže je smička dlouhá asi 2cm, ale odpor by měl být stejný. Jinak je vše dle původního plánu.
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32310
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 17 2008, 15:38    Předmět: Citovat

A spočítal sis PRŮŘEZ toho drátu? Ono když nahradíš drát s průměrem 1mm (= průřez je 0,785398mm2) byť i dvojicí drátů s průměrem 0,5mm (= průřez 0,196350mm2), tak jsi někde úplně jinde!!! Ty kousky s průměrem 0,5mm bys tam musel dát 4 paralelně, aby ses dostal na stejný průřez a tím pádem i stejnou hodnotu odporu!!! Jestli jsi tam vecpal 2 a ještě jsi je 2x prodloužil, jsi úplně někde jinde (přesněji řečeno totálně vedle...) Laughing Laughing Laughing !!!!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 17 2008, 15:48    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A spočítal sis PRŮŘEZ toho drátu? Ono když nahradíš drát s průměrem 1mm (= průřez je 0,785398mm2) byť i dvojicí drátů s průměrem 0,5mm (= průřez 0,196350mm2), tak jsi někde úplně jinde!!! Ty kousky s průměrem 0,5mm bys tam musel dát 4 paralelně, aby ses dostal na stejný průřez a tím pádem i stejnou hodnotu odporu!!! Jestli jsi tam vecpal 2 a ještě jsi je 2x prodloužil, jsi úplně někde jinde (přesněji řečeno totálně vedle...) Laughing Laughing Laughing !!!!

Jojo, i v elektronice platí, že průřez je píernadruhou, na délce záleží a kratší je někdy lepší Laughing
Návrat nahoru
Tazz
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 17 2008, 16:07    Předmět: Citovat

jj, již na začátku jsem psal, že odpor bočníku je v pořádku. Měřen úbytek napětí při 5A. Takže nemusíte mít obavu, že bych zapomněl na matematiku 2 třídy. Navíc odporový drát se prodává s hodnotou odporu na 1m. Tudíž se s ním dá přibližně počítat jako s klasickým odporem. Takže to se mnou zase tak špatné snad není.. Smile
Návrat nahoru
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12637

PříspěvekZaslal: st září 17 2008, 18:06    Předmět: Citovat

citace:
Tak mě napadá, když píšeš o délce spojů. Může to být tím, že jsem u blokačních kondenzátorů pro C3 C7 C13 a C15 a u IO2 a IO3 nechal "dlouhé nohy" ?

Možné to je, vyloučit se to nedá ikdyž u takovéto konstrukce by se odolnost proti vf kmitání měla zajišťovat jinak.
Doporučuji provést kontrolu funkce jednotlivých smyček, jak jsem výše popsal. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tazz
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 17 2008, 22:33    Předmět: Citovat

Tak jsem zkrátil vše co šlo a chová se to stejně. Snad se to jen "zlepšilo v tom, že teď mám v jdené krajní poloze necelé 2A, otáčením klesá na 1,2A a pak začne stoupat na 5A. Napětí se chová jako před tím. Nelze pořádně nastavit. Teď jsem se díval na součástky a zjistil jsem, že dle návodu mám mít HCF4011BE, ale v GME mi prodali HEF4011BP. Nemůže být problém v tomhle?
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6469
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt září 18 2008, 8:15    Předmět: Citovat

je to jen jiný výrobce...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tazz
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 18 2008, 10:30    Předmět: Citovat

To masar.
Mám "hloupý" dotaz. Jak nastavím na tom hradle H, stav? Je mi jasné, že pro proudovou smičku to má být na pin 2 obvodu IO4, ale jak velké napětí? V textu se píše jen napětí blízké mínusu, nebo plusu.. Sad

Ještě mám dotaz ohledně stabilizátorů. U stabilizátoru 79L05 jsou použity dva elektrolity a u 78L15 je jeden elektrolit a jeden keramický. Je to tak správně? V datasheetu jsou většinou použity dva keramické.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund