Založen: Dec 27, 2004 Příspěvky: 347 Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Zaslal: čt říjen 30 2008, 18:28 Předmět: Menič pre žiarivku
Našiel som doma tento starí Teslácký menič pre žiarivky typu DZ a chcem ho použiť na 10W klasickú žiarivku ale vec je tá že všetko v ňom je poriadku ale nefunguje a aj viem prečo chýba tam totiž nejaká súčiastka ale neviem aká či odpor alebo kondenzátor tak to netuším bodlo by keby bola schéma čo ale pochybujem že asi niekde zoženiem ak niekto vie poradiť tak budem rád. Je to do báze toho tranzistora aj keď tam je jeden odpor do tej báze čo tam mohlo biť neviem ale nato že to je pod tím tranzistorom tak typujem asi nejakí ďalší odpor kondenzátor by tam asi nevliezol.
Založen: Dec 27, 2004 Příspěvky: 347 Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Zaslal: čt říjen 30 2008, 21:48 Předmět:
To je neuveriteľne podobné a podľa tých schémat to vyzerá na 99% že to je DIAC, aj podľa rozmerov a miesta na DPS tam bolo niečo malého, už to pôjdem aj zajtra vyskúšať. Mám DIAC na ktorom je spínacie napätie okolo 30V je to u týchto meničov nejaké nevyspytateľné alebo to tam až tak nevadí aký DIAC sa tam použije ? Ešte sa spýtam ak mám žiarivku ktorá má jedno vlákno prepálené je nejaká možnosť že by ju tento predradník zapálil ? _________________ Čo ta nepáli nehas !
Dá se to ošulit propojením toho vadného vlákna nakrátko, Ale nedělal bych to, pokud o ten měnič nechceš přijít. V okamžiku zápalu výboje je totiš tlumivka s kondenzátorem, co je mezi koncama zářivky v rezonanci.
Sériový rezonanční obvod má teoreticky v okamžiku rezonance nízkou impedanci a na kapacitě se nakmitává vysoké napětí. Průchozí proud je pri startu omezen odporem vlaken a vlákna jsou rovněž jako "pojistky".
Sám jsem testoval zářivky s vykrácenýma vláknama a můžu říct, že definitívní konec života trubice je spojen s presknutím skla a kompletním shořením měniče (trandy - odpory - diody v můstku - tlumivky v přívodu a cestičky na PCB. Proražen a spálen rezonanční kond..
Založen: Dec 27, 2004 Příspěvky: 347 Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Zaslal: čt říjen 30 2008, 22:17 Předmět:
Ja sem aj niečo také predpokladal že by to asi odpravilo predradník tak som sa radšej spýtal než ho nanovo odrúbať a čo ten DIAC, tam predpokladám že by to nemalo nejako vadiť akí typ sa tam použije, ono tie DIAKI sú aj tak všetky na jedno kopito rozdiel tam je len v napätí kedy zopne a v prúde ktorí dokáže udržať, ale u tohto zapojenia predpokladám že to bude asi jedno. _________________ Čo ta nepáli nehas !
Neviem prečo by si mal skratovávať prerušené vlákno a riskovať odpálenie tranzistorov..ja som tam vždy dal odpor 50-100ohmov zhruba 1W a kopec žiariviek beží dodnes Jedna v kúpeľni vydržala aj s takouto úpravou viac ako rok, pritom sa tam svetlo zapína a vypína x-krát denne..no zaujímavé je že ak sa preruší časom aj to druhé vlákno a nahradí sa odporom aj to, žiarivka viac nenaštartuje..je asi zrejmé, že ani to nakmitané napätie nestačí zapáliť výboj, ked ani jedno vlákno nenažhaví..skúšal som aj menič z montážnej 8W žiarivky, ktorý je napájaný z 12V a zapína tú dlhú trubicu, pričom vlákna nežhavia ani nie sú zapojené, no tá dlhá zapne v pohode, no tú úsporku to nerozsvieti..ktovie aké vysoké napätie je treba na jej zapálenie bez nažhavenia vlákien
Peter Burns:
I ty odpory bych nedával, protože jak jsem již psal, vlákna jsou zrovna i ve funkci pojistky. To znamená, že pokud se vlákna opálí, jedno shoří a měnič se vypne. Já si z jedné úsporky udělal opravitelný svvítidlo: trubice jsem vyrval - je nalepena silikonem a namísto ní jsem tam našrouboval paticu pro 4 vývodový DZtky. Trubica jde do háje, tak ji vyměním a jede se dál..
(potřeba vybírat kusy, co mají festovněji spáchanou elektroniku - tranzistory v pouzde TO220 a kondy na patřičně vysoké napětí)
Artaban máš pravdu, ale tie odpory takisto slúžia ako poistky Ak trubica nenabehne do pár sekúnd tak sa odpor preruší..preto sa tam hodia tak max. 1W odpory aby odišli skôr ako tranzistory ale zatiaľ som mal iba jedinú takú trubicu ktorá sa nezapálila, všetky ostatné nabehnú prakticky ihned takže ten odpor sa stihne iba slabo zohriať..ozaj nechápem že v kúpelni tá opravovaná vydržala tak dlho, ak by svietila nonstop je to niečo inšie, vtedy sa neuplatňuje štartovanie..no zaujímalo by ma, aké vysoké napätie by bolo potrebné na zapálenie výboja v úsporke bez zapojeného žhavenia, či je to vôbec možné pri tom ich tvare a tenučkom spoji tých zatočených trubičiek..
Myslím si, že u těch stočenejch trubic zapálení nahrává fakt, že ty konce na sebe "vidí". Ty zářivky pracují z proudem o frekvenci řádově desítky KHz a pochybného průběhu, takže je tam spousty vyšších harmonických.
tudíš tomu zapálení pomáhá příčnej kapacitní proud..
U prvních typů měničů pro zářivky se využívalo jedno speciální vinutí, kterýmu říkám ionizační. živej konec byl zapojen na jednu stranu trubice a druhý byl ukostřen. Napájecí vinutí dávalo kolem 200V naprázdno a to ionizační kolem 600V. Zářivkové svítidlo muselo být kovové a muselo mít spojení s kostrou měniče. Stejný princip je u výbojek pro stroboskop.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.