Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Grundig P37-342/90

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
riki



Založen: Jan 07, 2006
Příspěvky: 243
Bydliště: F-M

PříspěvekZaslal: so listopad 01 2008, 14:30    Předmět: Grundig P37-342/90 Citovat

Zdravím všechny.U této televize se mi přerušily horizontální vychylovací cívky.Je to někde uvnitř vinutí,hoří to tam a těžko by se to dalo opravit.Může mi někdo poradit kde sehnat takové vychylovačky?Odkoupím.Obrazovka je A34JLL90X23 a cívky KYS-60136.
Děkují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3762
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so listopad 01 2008, 17:05    Předmět: Citovat

Zkus "RETON" Rožnov pod Radhoštěm,jsou tam velmi ochotni a rádi Ti pomohou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riki



Založen: Jan 07, 2006
Příspěvky: 243
Bydliště: F-M

PříspěvekZaslal: so listopad 01 2008, 21:10    Předmět: Citovat

Dík za tip,zkusim to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8862
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so listopad 01 2008, 22:21    Předmět: Citovat

otakarv napsal(a):
Zkus "RETON" Rožnov pod Radhoštěm,jsou tam velmi ochotni a rádi Ti pomohou.


Jedna z možností!!!

(Pokud můžu radit, už ten TVP raději nezapínej - stejně je div, že ti ještě neodešel koncák ŘKS. Navíc každým zapnutím to "vypálené místo" ještě zhoršuješ - a znemožňuješ si případnou opravu).
Druhá možnost - o p r a v a:
V prvé řadě opatrně stáhnout jak "korekční mag. kroužky", tak i V.C. - předtím si lihovým fixem poznač jejich polohu, abys je po opravě dal na původní místo - prakticky nebudeš muset znovu seřizovat jak "čistotu", tak i "konvergence"!!!
Já jsem opravil tak patery, či šestery V.C. po mezizáviťáku na horizont. cívce. U dalších cca 3 ks se mi "pokus nezdařil" - důvod: asi jsem nepropojil ty "správné konce", které patřily k sobě a došlo k "překřížení"! Mj. u většiny V.C. došlo k mezizávitovému zkratu v důsledku narušení "smaltu" vždy v místech, kde byly "zaklínovány" gumovými klíny. V těchto místech bylo to vinutí celé zelené od "měděnky" - tedy zkorodované - a ty "napěťové špice cca 1200 - 1500V, při cca 16. kHz" vykonaly své! Ten "vypálený kráter" - na první pohled si řekneš: neopravitelné.
Většinou se jednalo o obrazovky od "kvalitních asijských výrobců". Můj úsudek: příčina - nekvalitní guma, která uvolňuje nějaký "sajrajt" (snad chlór, nebo něco podobného - to by snad věděl nějaký chemik!), který způsobí to narušení "smaltu".
Chce to: nejprve to místo očistit od prachu a spálenin, ale tak, aby sis "neznemožnil identifikaci" - který konec závitu, ke kterému patří (hrozí "překřížení" a tím definitivní K.O.!). Pokud se jedná o 1 až 3 závity, tak se to "ještě dá" - víc spojů už asi provést z "prostorových důvodů" nejde!? Konce "přepálených drátků" očistím v délce cca 6 mm a pocínuju. (Jak očistím? Pomocí "tablety ACYLPIRINU", kterou "podložím" pod čištěný konec a za pomoci dostatečného množství kalafuny na hrotu trafopájky, "smalt" sleze skoro sám. Jen p o z o r - nenadýchat se zplodin, protože "čpavek je proti tomu parfém"! Ale jednodušší a hlavně rychlejší způsob, jak dostat dolů "smalt", neznám!!!).
Takto očištěné a pocínované konce vinutí propojím holým-rovněž pocínovaným drátem (cca stejného průměru jako je vinutí). Takto propojené "spoje" oddálím jak od sebe, tak od původ.vinutí a zaliju silikonem "LUKOSIL".
"Klín" musím posunout mimo opravené místo. Pokud tam nechávám ty "původní klíny", tak je alespoň "podlepím" textilní páskou, aby zase nebyly v "přímém styku se smaltem"!
Není to práce na půl hod. a chce to hlavně trpělivost a zručnost, ale "nouze naučila i Dalibora housti" - za pokus to vždycky stojí!!!

Přeji úspěch, návod jsi dostal! - Honza


Naposledy upravil kokun dne st listopad 26 2008, 16:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32177
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so listopad 01 2008, 22:56    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
...Můj úsudek: příčina - nekvalitní guma, která uvolňuje nějaký "sajrajt" (snad chlór, nebo něco podobného - to by snad věděl nějaký chemik!), který způsobí to narušení "smaltu".

Budeš se divit, ale je to opravdu nekvalitní gumou - jen ne chemickým působením, ale vibracemi! Ty cívky nejsou nijak zvlášť impegnované proti vibracím - a jak už jsi napsal, jde do nich 15,625kHz, takže docela hezky kmitají - a pokud jsou "zaklínované" pryží, musí to být pryž s neabrazivním plnivem - to znamená kaolínem nebo mletým mastkem, aby klouzala - jak se použije levná guma plněná plnivem s vyšší zrnitostí, tudíž s určitým brusným efektem, po nějaké době vlivem vibrací odře smalt z drátů - dokud je odřený závit jen 1, je to ještě OK, jak jsou 2 nebo víc, je zle...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8862
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so listopad 01 2008, 23:08    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
kokun napsal(a):
...Můj úsudek: příčina - nekvalitní guma, která uvolňuje nějaký "sajrajt" (snad chlór, nebo něco podobného - to by snad věděl nějaký chemik!), který způsobí to narušení "smaltu".

Budeš se divit, ale je to opravdu nekvalitní gumou - jen ne chemickým působením, ale vibracemi! Ty cívky nejsou nijak zvlášť impegnované proti vibracím - a jak už jsi napsal, jde do nich 15,625kHz, takže docela hezky kmitají - a pokud jsou "zaklínované" pryží, musí to být pryž s neabrazivním plnivem - to znamená kaolínem nebo mletým mastkem, aby klouzala - jak se použije levná guma plněná plnivem s vyšší zrnitostí, tudíž s určitým brusným efektem, po nějaké době vlivem vibrací odře smalt z drátů - dokud je odřený závit jen 1, je to ještě OK, jak jsou 2 nebo víc, je zle...


Dík za vysvětlení - jak jsem starý, tak jsem "blbý" - no nic, člověk se musí učit celý život. Zvláště v tomto oboru.
Ta guma (na rozdíl od jiných obrazovek) bývá v těchto případech tvrdá jako kámen - to tedy odpovídá tomu "šmirgl-efektu".

Zdraví tě - Honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32177
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so listopad 01 2008, 23:20    Předmět: Citovat

Neomlouvej se - žádný učený z nebe nespadnul, zato pitomce (ZS**by, Ob**le***ant, F(_!_)mann a další...) jako by shazovali. Kdybych s s podobným efektem sám nesetkal, neznal bych to taky. Úplně stejně se projevují i některé laciné plasty, které navenek vypadají jako krásně hladké a "kluzné" - ale běda, když z nich tu kluznou podložku uděláš a trochu ji zatížíš...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riki



Založen: Jan 07, 2006
Příspěvky: 243
Bydliště: F-M

PříspěvekZaslal: ne listopad 02 2008, 8:50    Předmět: Citovat

Dík za rady a hodnotnou přednášku.Už jsem se to snažil opravit minulý týden.Pět drátů je bez izolace a jeden přerušený,ten jsem spojil ,ale pořád ještě někde uvnitř je přerušený drát a ten nemůžu najít.Ještě si s tím pohraju a zkusím i ten RETON.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3762
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: po listopad 03 2008, 10:43    Předmět: Citovat

Věděl by mi někdo poradit,čím rozpustit impregnaci a lepidlo na vychylovačkách,tak abych nenarušil smalt na vinutí?Uvnitř horizontálních cívek je mezizávitový zkrat.Násilím oddělovat vinutí se obávám,abych nenadělal víc škody jak užitku.Toto forum je perfektní.Je tu spoustu lidí,co ochotně poradí.I já,když znám odpověď na daný problém,rád poradím.Vic hlav,víc rozumu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3762
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: po listopad 03 2008, 10:48    Předmět: Citovat

Nechtěl jsem zakládat nové vlákno,když tu se jedná o takový problém jako mám já.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riki



Založen: Jan 07, 2006
Příspěvky: 243
Bydliště: F-M

PříspěvekZaslal: po listopad 10 2008, 13:17    Předmět: Citovat

Zdravím všechny.Oprava vych.cívek se nepovedla ale objednal jsem si je u RETONu,opravdu jsou tam velice ochotni.Nasadil jsem "korekční mag. kroužky" na předem označené místo a nic nemusel seřizovat.Televize šlape jak má.Dík všem za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund