Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém se zapojeními
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
anonym






PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2008, 21:26    Předmět: Citovat

Takže snad takto:
1)pin:5V
2)0,8V
3)6V
4)0V
5)5,5
6)0,8
7)2,2
8 )12
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2008, 21:33    Předmět: Citovat

Dobre, prijima se Smile . Stejne tam mas botu...na pinu 2,6 nemuze byt 0,8V proti zemi, pokud mas zenerku 5,6V, tak tam musi byt neco v rozmezi cca 5,3-5,8V. Takze se podivej, co mas napsanyho na ty zenerce a pak to zmer znovu.

A hodnoty v tom delici ti taky nesedi...na pinu 5 proti zemi ma byt 5V...mas 5,5V...tzn jiny hodnoty v delici a to o dost(nejaky kOhm na kazdym, nebo tak 10kOhm na jednom). Meril si je predtim, nez si je tam zapajel? Premerit hodnoty Wink

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
anonym






PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2008, 21:46    Předmět: Citovat

Měřil jsem je. R1 odpovídá přesně, R3 taky. R2 má ale 86k a R4 77...Měřeno mym multimetrem, kterýmu moc nevěřim. Podle barevného kódu odpovídají. Na zenerce je: C5V6, takkže by měla být ok ne?
Návrat nahoru
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2008, 21:50    Předmět: Citovat

nemas tu zenerku opacne ? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1431
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2008, 21:53    Předmět: Citovat

tiez si myslim ze ta zenerka je opacne, pasik na zenerke ma ist k plusu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2008, 21:55    Předmět: Citovat

No teď jsem ji kvůli tomu nápisu stejně vypájel, tak to zkusim, možné je všechno...
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2008, 21:58    Předmět: Citovat

Anonym napsal(a):
Měřil jsem je. R1 odpovídá přesně, R3 taky. R2 má ale 86k a R4 77...Měřeno mym multimetrem, kterýmu moc nevěřim. Podle barevného kódu odpovídají. Na zenerce je: C5V6, takkže by měla být ok ne?

No a jsme u toho...hodnoty uplne mimo. 86k/100k celkem rozdil v napetovem delici, pak se nesmis divit, ze mas uplne ujety komparacni urovne. To samy 77k/82k. K te zenerce se uz vyjadrili kluci vyse. Pritom si se na zacatku dusoval, ze hodnoty soucastek sedi Very Happy

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
anonym






PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2008, 22:11    Předmět: Citovat

Já jsem mylně předpokládal, že rezistory koupené přímo na toto zapojení a zkontrolované podle barevného kódu, budou celkem přesně odpovídat. Když jsem to měřil multimetrem, tak jsem to spíš sváděl na něj.
Takže zítra pohledám nové a uvidím.
Všem vám moc děkuju.
Návrat nahoru
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1571
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2008, 23:02    Předmět: Citovat

Trochu se mi nezdá způsob připojení LED2 a LED3 k OZ, nemají tam být předřadné odpory jako u LED1? To ale nesovisí s komparačníma úrovněma, spíš s životností LED/OZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá listopad 21 2008, 8:38    Předmět: Citovat

Tady je docela vidět, k čemu je zběsilá miniaturizace a barevné kódování Vozeďbouch

Jestli ti zatím chybí dost znalostí abys vydedukoval proč obvod nedělá co má, chtěl by to aby ses aspoň na ten multimetr mohl spolehnout. A ten napájecí zdroj s nastavitelným napětím a proudem si vyrob nebo sežeň jako první, bez něj to bude pořád improvizování.
Jak se značí katoda a jak se počítají piny si po pár botách zapamatuješ nebo ti někdo poradí, někteří i bez amoku Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá listopad 21 2008, 12:59    Předmět: Citovat

Zmije napsal(a):
Trochu se mi nezdá způsob připojení LED2 a LED3 k OZ, nemají tam být předřadné odpory jako u LED1? To ale nesovisí s komparačníma úrovněma, spíš s životností LED/OZ.

To nejsou OZ ale komparátory s otevřeným kolektorem, ten předřadný odpor je společný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: ne listopad 23 2008, 16:57    Předmět: Citovat

Ano, o zdroji a multimetru začínám uvažovat. zatím jsem veškerou elektroniku dělal opravdu jen příležitostně, jen pro pobavení, ale toto je asi základ.
Takže je tu pokrok. Zapojení snad celkem funguje. Ale vzhledem k tomu zdroji to nemohu noc dobře vyzkoušet. Zkusil jsem to už tedy rovnou na autobaterii a tam mi svítila červená a zelená zároveň.
Funkci obvodu skoro nerozumim. Byl by někdo tak hodný a dokázal by mi popsat funkci tohoto obvodu? Hlavně Znerovy diody a toho komparátoru. Z Belzova popisu jsem pochopil, že na Zenerově diodě se mění napětí podle napájení a tyto změny něja vyhodnocuje komparátor, je to tak? Mohl by mi to někdo popsat třeba s konkrétními napětími?

Vím, že třeba pro vás je to až nepochopitelně jednoduché, ale nějaký ten rok už pracuji, a to v naprosto jiném oboru a tak už mi nezbývá moc času na bádání kolem elektroniky, ale začíná mě to bavit. Předem moc děkuji za všechny odpovědi.
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne listopad 23 2008, 17:35    Předmět: Citovat

No myslim si, ze ten Belzuv popis je srozumitelny celkem dobre, ale ze jses to ty Wink
Anonym napsal(a):
Funkci obvodu skoro nerozumim. Byl by někdo tak hodný a dokázal by mi popsat funkci tohoto obvodu? Hlavně Znerovy diody a toho komparátoru. Z Belzova popisu jsem pochopil, že na Zenerově diodě se mění napětí podle napájení a tyto změny něja vyhodnocuje komparátor, je to tak? Mohl by mi to někdo popsat třeba s konkrétními napětími?

Toto je mylna uvaha a vubec jsi to nepochopil. Na zenerove diode 5V6 je idealne 5,6V(s vyrobnimi odchylkami dejme tomu 5,3-5,9V), ALE stale jedna a ta sama hodnota, s napetim se nijak nemeni, porad si drzi tech 5,6V...pouze prochazejicim proudem se da lehce tim napetim hybat.

Jak je videt, schema se sklada ze 2 komparatoru(ale diky tem otevrenym klolektorum dokaze vyhodnotit 3 urovne napeti). Komparacni urovne mas nastaveny delici napeti pomoci odporu R2,R3,R4. Jak znamo, komparator je idealne zesilovac s nekonecnym zesilenim(nemame nekonecne napajeni, takze na vystupu je max. napajeci napeti). Napeti na zenerce je privedeno na invertujici vstupy komparatoru, pokud prekroci napeti na delicich(jejich vystupy jsou privedeny na neinvertujici vstupy komparatoru) hodnotu zenerova napeti 5,6V , tak se komparator preklopi a LED zacnou svitit. Takhle to je dostatecne polopatisticky? jinak uz to pujde asi tezko Smile

Snad jsem tam nic nezvoral, korekce mozna.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
anonym






PříspěvekZaslal: ne listopad 23 2008, 18:42    Předmět: Citovat

Díky, už to trochu chápu, ale pořád mi není jasná konkrétní činnost onoho komparátoru. Má 8 nožiček. 2 jsou napájení. zbývá jich 6., takže by mě konkrétně zajímalo, k čemu která slouží. Datasheet jsem hledal, ale vyloženě toto jsem z toho nevyčet. A s tím souvisí i to, že nechápu, ajk může někdy svítit 1 diody, někdy 2 a někdy všechny 3. Kdyby se pokaždé rozsvítila jen jedna , tak to chápu, že komparátor pracuje jako přepínač, který podle vstupu, velikosti jeho napětí sepne jeden, nebo druhý výstup. Ale že někdy sepne jeden, někdy dva, někdy tři....
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne listopad 23 2008, 19:47    Předmět: Citovat

Anonym napsal(a):
Díky, už to trochu chápu, ale pořád mi není jasná konkrétní činnost onoho komparátoru. Má 8 nožiček. 2 jsou napájení. zbývá jich 6., takže by mě konkrétně zajímalo, k čemu která slouží. Datasheet jsem hledal, ale vyloženě toto jsem z toho nevyčet. A s tím souvisí i to, že nechápu, ajk může někdy svítit 1 diody, někdy 2 a někdy všechny 3. Kdyby se pokaždé rozsvítila jen jedna , tak to chápu, že komparátor pracuje jako přepínač, který podle vstupu, velikosti jeho napětí sepne jeden, nebo druhý výstup. Ale že někdy sepne jeden, někdy dva, někdy tři....

Aha, to bude slozitejsi, nez jsem doufal.

Cinnost komparatoru uz jsem ti tady popsal v predchozim prispevku. Popis nozicek tady resit snad nemusime, to mas popsane v tom datasheetu, co sis nasel, ne? 3 komparatory tam nejsou, jsou tam dva(viz vyse).

Takze ty komparatory pracuji s otevrenym kolektorem, to mas v tom datasheetu nakreslene...ten kolektor je ten fous s oznacenim OUTPUT.

Pokud je na AKU mensi napeti nez 11,2V, tak je na delici R2/(R3+R4) mensi napeti nez na zenerce, potom je vystup prvniho komparatoru pripojeny na zem a sviti LED1. Pokud tam je napeti mezi 11,2V - 13,5V, na delici R2/(R3+R4) je vetsi napeti, nez na zenerce a vystupni tranzistor prvniho komparatoru se zavre a rozsviti se jeste LED2, protoze je obvod uzemneny pres vystupni trand druheho komparatoru(napeti na delici (R2+R3)/R4 je mensi nez napeti na zenerce a vystupni trand druheho komparatoru je otevreny)...sviti LED1+LED2. Pokud napeti presahne 13,5V, tak je na obou delicich vetsi napeti, nez na zenerce, oba vystupni trandy komparatoru jsou zavrene a obvod je uzavren pres R1+LED1+LED2+LED3...tzn ze sviti vsechny LED. Tohle uz staci, ne? Very Happy

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund