Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výroba DPS fotocestou
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 19:48    Předmět: Citovat

no jo nastrekat a 15-30 minut nechat rozlievat pri pokojovej teplote az potom...dat susit.... hm zmizlo vo vyvojke ..ako dlho si susil pri 20st treba urcite viac ako 24h radsej 2 dni. aj to neviem ci by bolo dost Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 20:32    Předmět: Citovat

2Crifodo:
Peroxidem jsem zvyklej leptat i pod minutu, kyselina se při velký desce leckdy vaří, ale dobrej lak (zelenej elchemco s fialovým štítkem) to vždycky vydržel bez úhony. Ta mazačka má jen asi 4W, ale je bez luminoforu=dost tvrdý UV záření, takže to evidentně stačilo, když celá deska změnila barvu i v místech spojů.Předloha byla přitom vytištěná prakticky neprůhledně a byla potištěnou stranou na desku. Myslel jsem, že kresba má být po osvícení vidět, ale nebyla, jen se krátce objevila ve vývojce.

2Atlan: 24hodin je moc, fotocestu jsem volil kvůli úspoře času, za tu dobu to při malování už osazuju, pokud to teda není nějaká oboustranná příšernost s 10 šváby, displayem a hafem součástek.
Jen pro informaci, teď dělám polointeligentní solární regulátor, čekaj mě 4 měniče 10-15V=>12V/5V a DC/DC měnič 12V=>250V pro osvětlení s nulovou klidovou spotřebou. Když se člověk 14dní nehne z místa, začne být nervózní... Confused
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 20:49    Předmět: Citovat

neboj, ke stáří se zbavíš pocitu, že když něco nebude hotovo hned, nastane konec světa.

exponovaná místa jsou v dobrém světle vidět zřetelně jako odlišný barevný tón.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
peatre



Založen: Nov 26, 2007
Příspěvky: 39
Bydliště: Malacky

PříspěvekZaslal: út leden 13 2009, 10:32    Předmět: Citovat

Mne sa osvedčilo kúpiť kuprextit, ktorý má už fotocitlivu vrstvu nanesenu. Potom vytlacit predlohu. Osvedcila sa mi folia na tlač do atramentovej tlačiarne. laserovkou sa to tiež dá uspokojivo. no atramentova tlačiareň na foliu nanesie hrubšiu vrstvu a atrament má lepší výsledný kontrast ako laser. nevýhoda musí to tak hodku schnút...
Potom na stôl polozim kuprextit na to predlohu (foliu) zaťažím sklom s vitríny. Do stolovej lampy namiesto klasickej ziarovky namontujem poulicnu lampu (ortutova vybojka za 120SK kúpiš v každom lepšom elektre.
POZOR: výbojka sa musí zapojiť cez tlmivku. Ja to riešim tak že lampu vytiahnem zo zásuvky a zapojím ju do upravenej predlžovačky, v ktorej je faza vedena cez onu tlmivku...
Osvit cca 15 minut zo vzdialenosti 30-40cm
Potom zoberiem litrovu nadobu, nasypem do nej hydroxid sodný cca obsah jedného vrchnáku od hydroxidu. Origoš vývojku nekupuj, to co ťa stojí jeden malý sáček stojí v drogérií celé kilo hydroxidu...
CCa za minutu je to vyleptané, čas nieje kritický ani po 5 minútach sa pri danej koncetrácií vývojky s nákresom nič nestane...

Potom leptám klasicky kyselinou + peroxid, chlorid železitý je lepší v tom že ho môžeš použiť opakovane a nestane sa ti to že just keď ho doma potrebuješ ti chýba... Ale kyselina je rýchlejšia.
Keď som používal chlorid železitý tak nikdy ten z obchodu, lebo v GM a podobne predávajú len slabý čajíček to skoro neleptalo, čakať 3. hodiny na plošák sa mi ozaj nechcelo. Keď chlorid tak treba kúpiť kryštalický a pekne si rozrobiť poriadny koncentrát...

Peto...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kybler
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út leden 13 2009, 11:09    Předmět: Citovat

Už odhaduju, že chyba byla asi v nedostatečném osvícení, takže koupím černou rtuťovou výbojku. No každopádně až do dalšího zapojení, tohle už jsem načmáral růčo. Smile
Návrat nahoru
kybler
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út leden 13 2009, 13:35    Předmět: Citovat

http://www.aukro.cz/item528720593_nejlevnejsi_5mm_uv_led_na_aukru.html
Objednal jsem jich 240, to by možná na osvit tý desky mohlo stačit, co říkáte?
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út leden 13 2009, 13:51    Předmět: Citovat

já svítím na emulzi tímhle, všechny UV a předřadníky a tlumivky jsem odložil do historie. Zbytkové vyzařování halogenky v UV úplně stačí, není potřeba žádný napájecí předřadník, jen flexo od videa. Žárovky jsem dostal zadarmo, jinak stojí asi 60 jedna. Investice vlastní práce asi 15 minut.


3_jarovka.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3_jarovka.JPG
 Velikost:  90.52 kB
 Staženo:  73 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybler
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út leden 13 2009, 15:26    Předmět: Citovat

A jak dlouho na to s tím svítíš? Question
Návrat nahoru
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út leden 13 2009, 15:59    Předmět: Citovat

JA susim vztlacenz pauyak y atr tlaciarne. vo vzdialenosti 2cm od ziarovky 60W pekne nahriatej...niernym fukanim sa to da urychlit...caaa 5min uz je to suche.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út leden 13 2009, 16:09    Předmět: Citovat

kybler: jak už bylo řečeno.

Zas pro administrátory, nestálo by za to zřídit pro téma výroba plošných spojů extra rubriku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gogoxxx
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st leden 21 2009, 1:05    Předmět: Citovat

No chlapi ja nevim jsem celkem linej clovek a fotocesta super....Neresim ani nijak moc pomery tech vsech tekutin.Louh delam z krtka na odpady...Vzdycky do vlazne vody trochu nasypu rozmicham a pak tam strcim prst a pokud se mi pri promnuti prstu zda ze je mam jako namazane tak je to akorat.Desky kupuju vetsinou v GME hotovy ale pokud zrovna nemam tak to nastrikam G20 sprayem a po 5 minutach to strcim do trouby a susim to normaqlne asi na 70 st a za @) min uz ozaruju. Mam na to rozbitou vybojku.Svitim na to CCA 9 minut. Jinak pouzivam folie do laserovych tiskaren od Xeroxu.Pauzaky a jine experimenty staly za h.... Kreslit mi prijde jako celkem pomala metoda po tom co mi tohle zacalo jit.Jsem takhle na hulvata schopnej udelat i velice presnej spoj i pro smd soucastky.Nejslabsi spoje vetsinou jen popisky maji i mene nez 0,1 mm a to by mne zaujimalo jak to nakreslis Very Happy Ale zacatky byly take tezky....Hlavne kdyz uz se to povedlo tak zjisteni ze mam obrazec zrcadlove otocen Very Happy
Návrat nahoru
domogurec
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út únor 03 2009, 20:01    Předmět: Citovat

zkusím taky malinko přispět, nejsem sice moc zkušený bastlíř, zato jsem tiskař. při výrobě plošňáků se to hodí, mě se osvědčilo následující: kvalitní předlohu (viz. dále) položím na hotovou (koupenou) fotoctlivou destičku (GME, TPE, GES, ... cena je asi vyšší, nežli když si to budu stříkat sám, ale... ne vždy se to povede a podobně. toto=jistota). to celé položím na kus lamino desky, na které mám cca 2cm molitan. přes předlohu položím sklíčko tl. cca 5mm. mám to vše nařezané na rozměr A5, větší tišťák jsem nikdy nedělal. vše k sobě přimáčknu plastovýma svorkama z obi za 30,-Kč. vznikne tedy takový sandwich lamino-molitan-kuprextit-předloha-sklo. no a pak je na to potřeba posvítit tak, aby se to vytvrdilo - halogen, UV žárovka, výbojka z pouličního osvětlení, ... tady záleží na ochotě investovat nebo kompromisu. kdybych to svítil v paneláku, tak si asi u GES nebo podobně koupím UV žárovku se závitem E27, která se spec. na tyto účely vyrábí a stojí asi 200,- a neřeším to. já svítím v práci na spec osvitce na štočky (viz ta bedna tady někde na začátku diskuze) čas je přímo úměrný intenzitě UV záření (a vlnové délce), to je dáno jak typem zářiče, tak i vzdálenosti zářiče od motivu. ta by pro reprodukci jemných čar neměla být u bodového zdoje menší, nežli cca trojnásobná délka úhlopříčky tišťáku. u plošných výbojek je to skorobych řekl buřt. intenzita se mění čtvercem vzdálenosti! pokud budete svítit s uvedeným "sandwichem", tak není problém vysvítit i dvě linky mezi vývodem IO v DIL8 (při použití výbojky z pouličního osvětlení, tušímže SHCxxx - koupeno za láhev rumu i s paticí, tlumivkou a kondenzátorem)
co je nejdůležitější je předloha! pominu-li výjezd z osvitky v DTP studiích nebo ofset. tiskárnách, které nyní vzhledem k CTP mizí, tak dobře použitelný je výjezd z laserovky na pauzák. tento výjezd umístím pod víko papírové krabice nasáklé nitro ředidlem na cca 1-2 minuty (nuzno vyzkoušet). aceton způsobí dokonalé "slití" toneru do naprosto černé linky (ne všechny tonery ale fungují, HP IIL-5L 100% pak už nemohu sloužit). Dnes už bych ale volil výjezd na inkoustovce, která používá dye-based inkousty (Epson R200 a výše) - ne vodové!!!! a použití spec. blány (průsvitka do projektorů). zde dosáhnete denzitu cca 3D, což se blíží filmu. vyvolání je podle typu desky, zpravidla 20°C roztok NaOh cca 1% (louh sodný=každá drogérie) a vyleptání. já používám dvě misky v sobě, do první naleju vařící vodu z konvice, do druhé roztok koupeného chloridu železitého, stačí cca 5mm a za 1 minutu je tišťák, jako víno! ty misky je v podstatě lázeň - tou vodou nahřívám nepřímo ten chlorid. vynikající skleněné misky cca 12×12cm má IKEA Smile kdybste chtěli něco upřesnit, tak občas na domogurec@post.cz
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund