Založen: Jul 07, 2005 Příspěvky: 413 Bydliště: Kostelec na Hané
Zaslal: so leden 28 2006, 18:26 Předmět: svazková tetroda - teorie
Podívejte se prosím na tuto stránku: http://frank.pocnet.net/sheets/018/g/GU32B.pdf
Potřebuju vědět, jaký je odborný název bodu č.4
katoda and beam formig-plates.
Děkuji předem za radu.
svazková tetroda jak už název signalizuje vyzařuje elektrony ve svazcích, aby bylo zabráněno sekundární emisi elektronů vyražených z anody:)
proto jsou tam ty beam forming plates
popis funkce je třeba na
http://zesilovace.cz/view.php?cisloclanku=2004010501
Založen: Sep 17, 2005 Příspěvky: 1285 Bydliště: Praha
Zaslal: so leden 28 2006, 23:41 Předmět:
Pokud vzpomínám na mladá léta, kdy mě zastihly flašky, tak si nepamatuju , že by to mělo nějaký zvláštní název. Myslím že se to považovalo za zvláštní provedení pentody. Já ještě na vysoký měl něco o elektronkách a byla prostě svazková tetroda braná jako zvláštní pentoda. Takže pak by to byla hradicí nebo brzdicí mřížka.
Ta elektroda se i v katalogu, ale trochu mylně, označuje jako G3. Tedy třetí mřížka. Narozdíl od pentody se ale nejedná o mřížku, ale o plechový rámeček s podélnými otvory. Právě ten rámeček formuje svazky elektronů, které proletují otvory v něm a právě v těchto přesně vymezených svazcích dopadají na anodu.
Naproti tomu pentoda má skutečnou, vinutou G3, která slouží k jinému účelu. Tok elektronů k anodě je (narozdíl od triody) značně urychlen napětím na G2. Při dopadu na anodu se z ní vyráží ven další, tzv. sekundární elektrony. A právě úkolem G3 je tyto vyražené elektrony vracet zpět.
Z nově vyráběných elektronek jsou svazkové tetrody např. 6L6GC, KT88. Z těch starších kdysi velmi rozšířená 6L31 (použitá mj. v prvním našem televizoru před 53 lety), 6L50, ale např. i PL500, PL504, PL509. I když jsou v katalogu označovány jako pentody.
Skutečná pentoda s G3 je naproti tomu EL34 či EL84.
Zkus si třeba porovnat elektronky 6L6GC a EL34. Pohledem do systému přes otvory v anodě nebo zeshora (někdy je lepší lampu nažhavit aby to bylo lépe vidět) uvidíš, že 6L6GC má pod anodou niklový rámeček a dvojici mřížek, zatímco EL34 trojici mřížek. To je právě ten rozdíl.
Anglicky se někdy svazková tetroda označuje jako BEAM PENTODE (svazková pentoda).
Založen: Jan 28, 2006 Příspěvky: 36 Bydliště: Kostelec na Hané
Zaslal: po leden 30 2006, 21:32 Předmět:
Bod č.4 se jmenuje: SVAZKOVACÍ ELEKTRODY
Mezi mřížkami a anodou jsou vloženy destičky na formování toku elektronů - svazkovací elektrody. Které jsou zapojeny na katodu. Tím elektrony proudí k anodě ve svazcích.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.