Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

nabijeni baterie externě

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pauly55



Založen: Dec 09, 2008
Příspěvky: 52

PříspěvekZaslal: st leden 28 2009, 23:18    Předmět: nabijeni baterie externě Citovat

Dobrý den,mám tady notebook Compaq.s tím že nejde nabíjet baterie.už to mělo v rukách asi 5 lidí a základní deska u nabíjecího konektoru už je celá rozpájená,takže už nelze normálního nic s tím udělat.takže mě napadla jedíná věc a to ta,že budu nabíjet baterku nabíječkou externě.

Je to baterka Compaq CMB002A napětí 14,8V 4.0 AHr

Já právě nevím jakým napětím ji nabíjet a jeslti potřebuju nějaký přípravek na to.Předem moc děkuji za rady


Jo a taky ta baterie má 6 pinů a nevím ani které piny bych měl připojit na nabíječku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2009, 6:55    Předmět: Citovat

Tak pokud je to Lion nebo Lipol a je starší tak už asi nabíjet nepujde. Ty baterie mají dost malou životnost, někdy už se začínají vnitřní struktury rozpadat 6 měsíců od výroby aniž by byly použitý.
Co je to za typ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34184
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2009, 20:46    Předmět: Citovat

Minuly rok som dostal notebook Toshiba z roku 1997 s original Li-ion bateriou. Nabil som ju a notebook na nu vydrzal 1,5 hodiny...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pauly55



Založen: Dec 09, 2008
Příspěvky: 52

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2009, 23:31    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
Tak pokud je to Lion nebo Lipol a je starší tak už asi nabíjet nepujde. Ty baterie mají dost malou životnost, někdy už se začínají vnitřní struktury rozpadat 6 měsíců od výroby aniž by byly použitý.
Co je to za typ?


Dekuji vsem za prispevky.Nevím jaky je to typ ale tady sem našel baterku,která vypadá stejně jako ta má a je dokonce s tou mou i kompatibilní.

http://www.g-s-m.cz/detail.php?id=142200&odd=600000

Víte právě že ten notebook je plně funkční a přece kvůli blbému nabíjení baterie ho nezahodím.

Potřeboval bych jestli někdo ví,jaké piny jsou nabíjecí a kolika voltama ji nabíjet a na kolik ampér musí ten nabíječ snést.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jindra



Založen: Mar 25, 2004
Příspěvky: 262
Bydliště: Most

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2009, 20:10    Předmět: Citovat

To by moc nezkoušel nabíjet externě, v baterce dude elektronika.Zkus baterku rozebrat a uvidíš. Změřit články, pokud tam je nějaký vadný a po jeho výměně to bude fungovat, tak bez resetu elektroniky to nemá žádnou výdrž. Ta chytrá elektronika si to pamatuje.

Jindra Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
*canis*
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá leden 30 2009, 21:12    Předmět: Citovat

Zdravim,jestli se jen muzu zeptat,jak se provadi reset elektroniky baterky?
Mam notebook Compaq Hawlet-Packard nx6110 a mam podobny problem.
Sehnal jsem si nove clanky a potrebuju resetnout elektroniku.

Diky.
Návrat nahoru
smudla5



Založen: Dec 13, 2008
Příspěvky: 124

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 13:15    Předmět: Citovat

Jindra napsal(a):
To by moc nezkoušel nabíjet externě, v baterce dude elektronika.Zkus baterku rozebrat a uvidíš. Změřit články, pokud tam je nějaký vadný a po jeho výměně to bude fungovat, tak bez resetu elektroniky to nemá žádnou výdrž. Ta chytrá elektronika si to pamatuje.

Jindra Wink


Aha,takže nabíjet extermě tedy nelze.to je škoda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jiri_REZEK



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 165
Bydliště: Ostrava-Výškovice

PříspěvekZaslal: st únor 11 2009, 0:46    Předmět: Citovat

Zdravím.
Pro ujasnění:Vesměs v každé baterii Lion je Chip-Dalas.Vypadá to jako nějaká dioda.Je to nějakej jednoúčelový jednočíp,ve kterém jsou informace k danné baterii,tedy jaká je kapacita,voltáž a od výrobce iformace pro tzv.chytrou nabíječku,jakým proudem a také jakým algoritmem se má nabíjet.Tento postup je všude i v bateriich v mobilních telefonech stejný.Tedy v tomto případě je v NoteBooku chytrej nabíjecí chíp,kterej si tyto informace načte a podle toho zvolí způsob nabíjení.Pokud se bude baterie Loin nabíjet někde jinde,nebo jinak,může se dát pak do smetí.U Lion jde o algoritmus v pulzním režímu.Nejde zde o způsob jako u baterii NiCd.Také NiMH se nabíjejí jiným algoritmem.
To je jen v kostce k dannému problému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
warp



Založen: Sep 23, 2004
Příspěvky: 1116
Bydliště: Praha-Sobín

PříspěvekZaslal: st únor 11 2009, 20:50    Předmět: Citovat

Zkusil bych se informovat na www.avacom.cz , kde by mohli sdělit info.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: st leden 15 2014, 17:46    Předmět: Citovat

Sice je to pár let zapadlý, ale zkusim oživit (u Li-ionky se to zdá se povedlo Smile ).
Asi před rokem jsem taky dostal starší stroj (Psion, rv99, bat. asi původní - Made in Japan 10,8V 1500mAh), baterka "odstavená" (0V), bez nabíječky (15VDC - asi to v psionovi bude taky ještě nějak "usměrněný"/stabilizovaný + kvůli pokrytí spotřeby při nabíjení), tak jsem zkusil tu Li-ionku nabíjet přes olověnou baterku (nejdřív malou zasulfátovanou 1,2Ah, pak bat. z běžný UPSky a přitom jsem kontroloval, jestli se nezahřívá a jak se nabíjí), nabil jsem jí na cca 12V, párkrát vyzkoušel (ten Psion moc nežere, takže přes půl hodiny "brouzdání a objevování" Smile a baterka byla pořád Good (přes půlku, cca 11,5V, přitom nebyla nabitá na 100% - což by mělo bejt cca 12,5-12,6V, jestli se nepletu ... ), pak jsem jí dobil asi na 11,7-8V a teď jsem si na ní asi po půl/třičtvrtě roce vzpomněl a měla pořád 11,56V (na zkoušku jsem Psiona zapnul a zkontroloval v něm - nejdřív 11,6V a po chvilce 11,5V) a po vyndání 11,55V... takže asi ne každá Li-ionka vyžaduje nějaký to pulzní nabíjení a nabíječka už chyběla taky pár let ... Nevim, při jakym napětí to ta elektronika odstavuje, ale zjevně dost na to, aby se dala ještě aspoň částečně oživit (nepočítam s tim, že by měla plnou kapacitu, ale zjevně budou některý starší baterky kvalitnější, tak by to za zkoušku stát mohlo ...)
Jiri_REZEK: kde se dá najít podrobnější info ohl. těch chipů, parametrů a algoritmů(počítadel,...) ? Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jiri_REZEK



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 165
Bydliště: Ostrava-Výškovice

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 15:44    Předmět: Citovat

@Bastlfanda : Omylem se Mě podařilo na Aukru koupit Batery Reseter i s Instalačkou.
_________________
EXA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 17:46    Předmět: Citovat

to mě zajímá Smile ... jak přesně funguje? (čistě jen reset počídadla/opotř. - "wear level" nebo třeba i zjištění těch hodnot před resetem, popř. nějaký "formátování" článků s uložením skut.hodnot? ) Co to vlastně stojí a jak to vypadá (připojovací piny/patice , podporovaný baterky/chipy, atp.) ? Nemělo by to bejt snad nic složitýho, někde jsem viděll i návod na RS-232 komunikátor, jen to chce ještě nějakej vhodnej sw a vědět jak se ke který baterce připíchnout...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alkom01



Založen: Mar 20, 2006
Příspěvky: 256
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 21:34    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2014, 1:44    Předmět: Citovat

super, díky moc, to mě zdá se na chvilku zaměstná Smile ...a možná se konečně začnu učit i s tim Linuxem, zrovna na tomhle ntb mam k pův. Win "přifařený" Ubuntu, ale v podstatě to nepoužívam - přiloženej je sice jinej(Red-Hat), ale je to popsaný vcelku "polopatě" a nadchly mě i ty eepromky - 24cXX je mi nějaký povědomý ... Twisted Evil Wink
Jak/čim ty články zkoušíš/nabíjíš(/formátuješ)?
Nejdřív jsem se lekl, že to nestáhnu (CZ linky nefungujou, ale hned ten první DE jede Wink ... i když linky na utility Status a Statistics už taky nejsou aktivní) a nakonec jsem se proklikal např. sem:
http://repair4laptop.org/notebook_power_supply.html

až po trochu OT o 12V solárních zdrojích Smile ( cirkits.com )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund