Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Opět ORAVA 458

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1535
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 21:06    Předmět: Opět ORAVA 458 Citovat

Mám od švagra na stole ORAVU 458 starou 16 let. V režimu StandBy pohoda, svítí červená dioda. Po zapnutí přes DO se rozsvítí zelená (napájecí zdroj je asi OK), ale ve VN trafu to vrní a šumí a za několik vteřin je trafo v místě pod vývodem VN (asi je tam násobič) horké.
Podle mne na 99 % je vadný násobič ve VN trafu. Náhradou by mohlo být trafo HR7131 od AME za 560 Kč plus poštovné. Mohlo to ale strhnout něco dalšího, výměna a seřízení trafa (musel bych sehnat servisní manuál) atd.
Doporučil jsem švagrovi uložit TV na "sběrný dvůr".
Myslí si někdo že existuje jiné lepší řešení, např. že to nemusí být jednoznačně vadné VN trafo a že bych měl ještě proměřit obvody v okolí trafa?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5726
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 21:14    Předmět: Citovat

Je vadné VN trafo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 21:30    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
Mám od švagra na stole ORAVU 458 starou 16 let. V režimu StandBy pohoda, svítí červená dioda. Po zapnutí přes DO se rozsvítí zelená (napájecí zdroj je asi OK), ale ve VN trafu to vrní a šumí a za několik vteřin je trafo v místě pod vývodem VN (asi je tam násobič) horké.
Podle mne na 99 % je vadný násobič ve VN trafu. Náhradou by mohlo být trafo HR7131 od AME za 560 Kč plus poštovné. Mohlo to ale strhnout něco dalšího, výměna a seřízení trafa (musel bych sehnat servisní manuál) atd.
Doporučil jsem švagrovi uložit TV na "sběrný dvůr".
Myslí si někdo že existuje jiné lepší řešení, např. že to nemusí být jednoznačně vadné VN trafo a že bych měl ještě proměřit obvody v okolí trafa?
Má ho i TS NOVA za 415kč + poštovné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavoucisit



Založen: Nov 02, 2008
Příspěvky: 176
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 21:35    Předmět: Citovat

Tak si zajdi na zběrný dvůr a nějaké shodné trafo si tam vymontuj. Já si dnes donesl dvě videa na skoumání funkce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2785

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 21:49    Předmět: Citovat

16 rokov je pekna doba. Ked si zoberies, ze LCD monitory sa vyhadzuju uz tesne po zaruke pre neefektivnost opravy, tak nemas za cim banovat. Patricne bude opotrebovana aj obrazovka.
Pokial si teraz kupi tvoj svagor novy TV a pojde mu minimalne dalsich 16 rokov, niet o com debatovat. Len aby tomu tak naozaj bolo.
Zijeme v modernej dobe, ale pred 16 rokmi, ked sa pokazil televizor, malokedy sa hovorilo o nerentabilnosti opravy, vyhodeni zariadenia do zberneho dvora a kupe noveho. V tomto pripade niet co riesit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3779
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 22:14    Předmět: Citovat

Já mám OTF 445 od začátku,co se začala vyrábět.Tenkrát v těch prvních typech ještě při zapnutém televízoru nesvítila zelená ledka.Takže když byla TV přepnuta do AV a neměla signál,tak ani člověk nevěděl,že je zapnutá.To jsem dodatečně předělával.Jinak na ni byly asi všehovšudy 3 drobné závady.Poslední nyní a to studenti na scart-ce.Jinak jede v pohodě,akorát žena říká,že by potřebovala větší obrazovku,oči slábnou i mně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2984
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá únor 06 2009, 0:29    Předmět: Citovat

Ešte v súčastnosti dostávam na opravu 445-ky, ktoré sú origoš zablombované a závada je iba stuďák na vypínači, príp. vadný pozistor! Čo sa týka obrazu, boli tam používané obrazovky od viacerých výrobcov. Každá mala inú životnosť. Niektoré boli na odpis už po 5-6 rokoch, niektoré šlapú do teraz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1535
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá únor 06 2009, 7:03    Předmět: Citovat

Když mne švagr ukecá, abych mu to trafo vyměnil a on měl tak třetí TV do kuchyně (obraz před poruchou byl stále dobrý) za cenu trafa asi 500 Kč (z TS NOVA), tak kdo mi odpoví na tyto dotazy (nemám servisní manuál):
- Napětí na G2 se nastaví potenciometrem na trafu, jaká je předepsané U ?
- Ostrost druhým trimrem na trafu se nastavuje jen subjektivně nebo je na to doporučený postup ?
- Má se kontrolovat velikost VN pro obrazovku a pokud ano, čím se dostaví (u prvních barevných TV to byl důležitá hodnota) ?
- Bude mít výměna trafa vliv na kvalitu barev (zůstane zachováno nastavení konvergence - bylo to kritické snad jen u starých delta obrazovek, zde nevím), je nutno něco dostavit ?
- Je po výměně trafa nutné ještě něco nastavit co jsem neuvedl výše ?
- VN sondu pro měření bych někde sehnal, jaký musí mít minimální vstupní odpor aby měření nebylo zkresleno odběrem měřáku ?

Místo odpovědí, může mi někdo nabídnout servisní manuál v PDF. Bastlím TV jen v "rodině", profíkům nedělám konkurenta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Carel



Založen: Nov 16, 2006
Příspěvky: 572
Bydliště: Šumava

PříspěvekZaslal: pá únor 06 2009, 8:45    Předmět: Citovat

Ug2 nastavuji opatrně,až se objeví náznak zpětných běhů,potom trochu uberu.Ug2 přibližně do 400V.(Nikde ve schématech se neuvádí).Focus objektivně,nejlépe,když jsou na nějakém programu titulky.VN neměřím,když jsou všechny obvody ok.Po výměně VNtrafa se nic nenastavuje,jen změřit napájení +Ub dle schéma.
Je to můj postup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7116
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá únor 06 2009, 14:21    Předmět: Citovat

cabernet napsal(a):
Ked si zoberies, ze LCD monitory sa vyhadzuju uz tesne po zaruke pre neefektivnost opravy


Protože oprava LCD je neefektivní (nerentabilní), stejně jako jejich koupě.
Když si švagr koupí nový televizor, celkem určitě mu nepůjde dalších 16 let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34313
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá únor 06 2009, 14:57    Předmět: Citovat

cabernet napsal(a):
Ked si zoberies, ze LCD monitory sa vyhadzuju uz tesne po zaruke pre neefektivnost opravy, tak nemas za cim banovat.

LCD monitorov som par opravil, vzdy to bola jednoducha zavada.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
komeky



Založen: Jan 20, 2009
Příspěvky: 92
Bydliště: stred Slovenska

PříspěvekZaslal: pá únor 06 2009, 15:03    Předmět: Citovat

K nastaveniu Ug2 - po výmene VN trafa je potrebné nastavenie Ug2 najlepšie osciloskopom na úroveň 160Všš - medzi vert.synch.impulzom a 0 hladinou, pri minim.jase a kontraste, alebo AV bez signálu. Ostrenie najlepšie nastavíš na TXT, alebo na obrazci z gener.mreží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3779
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá únor 06 2009, 17:55    Předmět: Citovat

Já nastavuji Ug2 tak,že otáčím trimrem na VN trafu tak dlouho,až naskočí spětné běhy.Potom opatrně ubírám,až zmizí.Přepnu TV do AV bez signálu a ještě dostavím(v AV modu je to nejlépe viditelné).Ostření provádím na TXT,kde na písmě a číslicích to je nejlíp patrné.Jelikož OTF 458 TXT nemají,musí postačit titulky nebo logo.Hlavně zkontrolovat napětí pro ŘKS,popřípadě jej dostavit trimrem ve zdroji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: pá únor 06 2009, 18:16    Předmět: Citovat

Vsetko o nastaveni si tu mal presne napisane. Iba dodam, ze UG2 radsej nemeraj. Prilozenim meracieho hrotu sa vyrazne zmeni.
Najlepsie je, ak vypnes Vertikalne budenie, alebo odpojis VC na vertikal. Ostane vodorovna ciara. Nastav aby bola tenka a slabo viditelna.
A este, vsetko nastavuj az po zahriati TV (15-20min.).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8915
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá únor 06 2009, 22:11    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
Když mne švagr ukecá, abych mu to trafo vyměnil a on měl tak třetí TV do kuchyně (obraz před poruchou byl stále dobrý) za cenu trafa asi 500 Kč (z TS NOVA), tak kdo mi odpoví na tyto dotazy (nemám servisní manuál):
- Napětí na G2 se nastaví potenciometrem na trafu, jaká je předepsané U ?
- Ostrost druhým trimrem na trafu se nastavuje jen subjektivně nebo je na to doporučený postup ?
- Má se kontrolovat velikost VN pro obrazovku a pokud ano, čím se dostaví (u prvních barevných TV to byl důležitá hodnota) ?
- Bude mít výměna trafa vliv na kvalitu barev (zůstane zachováno nastavení konvergence - bylo to kritické snad jen u starých delta obrazovek, zde nevím), je nutno něco dostavit ?
- Je po výměně trafa nutné ještě něco nastavit co jsem neuvedl výše ?
- VN sondu pro měření bych někde sehnal, jaký musí mít minimální vstupní odpor aby měření nebylo zkresleno odběrem měřáku ?

Místo odpovědí, může mi někdo nabídnout servisní manuál v PDF. Bastlím TV jen v "rodině", profíkům nedělám konkurenta.


Něco málo o těch TVP možná víš - ale ne dost. Odpovědí a rad, na tvé dotazy, jsi už dostal požehnaně. Kdybys ale pročetl alespoň pár starších vláken, měl bys otázek míň než polovinu!!! C458 je totéž co C445, jen nemá TXT Exclamation

Nenapsal jsi, jaké VN-trafo bylo originál - píšeš pouze, že bys ho nahradil tím HR7131. Pokud bylo origo trafo NOKIA, tak náhrada by byla správná. Vzhledem k tomu, že fi DIEMEN ale ukončila výrobu, není jistota, že ještě bude k mání (Za trafa PHILIPS už AME nezasílá HR-ka, ale turecké TERMALy, které mají vyšší cenu, než měly ty HR!).
Nikdo se zde nezmínil o "nastavování" Uff pro žh. obrazovky. Z mé zkušenosti - u HR-traf bylo třeba žh. "ubrat", naopak u "turka přidat"!
Servismanuál C445 v PDF-u těžko seženeš, na NETu kolují pouze schémata. Před lety vyšel samozřejmě pouze v tištěné podobě a myslím, že by se dal zakoupit ještě i dnes. Jinak by se musel najít nějaký dobrodinec, který by ti ho celý naskenoval.

Rozhodnutí, zda ještě do toho TVP investovat několik 100 peněz, ale zůstane jen na tobě. Sám jsem ještě teď po novém roce jednu C445-ku po 16. letech odplombovával Rolling Eyes a měnil v ní trafo (ten TERMAL). Že tyto, dnes už "klasika" TVP, byly ovšem "nezmary", tu zřejmě nepopře nikdo - a že ty ECG, SENCORY, či jiné "zázraky" dnešní doby, jsou schopny ještě "přežít", nezpochybní také možná nikdo.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund