Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VF detektor
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
1lubos1



Založen: Apr 01, 2009
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2009, 21:06    Předmět: Citovat

ano hille porozumel som...

ciachovanu stupnicu na presne meranie nieje ucel..ucel je detekovat na dalku aj male signaly,tedy citlivost treba...
podla vychylenia ukazovatela budem vidiet velkost vf pola, to je dostacujuce aj na porovnavacie ucely ...
len to dobre nadstavit a ozivit tak, aby rucka bola na 0, zacala reagovat pri pritomnosti maleho Vf signalu
dik hille, zajtra budem skusat , dnes som z toho nejaky znechuteny...
prijemny vecer..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po duben 06 2009, 5:52    Předmět: Citovat

Základem VF je nenechat se odradit odpoledne ti tu hodím desku ale asi nebudeš mít radost je to SMD většina velikost 805 ! Zkoušet jsem to do 250MHz výš jsem nic po ruce nemněl ručky na 433 byly zas jinde ,ale Hill psal že to skoušl i s tou 433 . Jsem rád že objasnil asi tak vše co tě muže potkat ! z větší vzdálenosti tě nemine použít nejaký dipol ! Pak budeš asi muset kompenzovat nulu na tom výstupu s toho zesíku bude automaticky nějaké napětí - náš eter je dobře zahuštěn ! A prosímtě ne napájej to ze sítového zdroje ! to VF ko se šíři poščm koliv i po síti !

PS: omluvte pravopis dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po duben 06 2009, 9:22    Předmět: Citovat

Časem se dopracuješ ke zjištění, že potřebuješ ještě logaritmickej zesilovač...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 06 2009, 21:12    Předmět: Citovat

Co tohle zapojení. Původně je to milivoltmetr do 150 MHz se sdruženým tranzistorem KCZ58. Pomocí R3 se nastaví pracovní bod detektoru na největší citlivost, pomocí R2 se natavuje nula při zkratovaném vstupu a pomocí R1 se nastaví rozsah. Nezdá se mi ta KA502. Tam bych zapojil spíš 2 do série.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
1lubos1



Založen: Apr 01, 2009
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: po duben 06 2009, 23:42    Předmět: Citovat

Zdravim vsechny..

eljaro, no desku sem mozes zavesit, uhadol si, radost z desky smd nemam:-)
neviem, ci budem mat k dispozicii vsetky suciastky smd...Sad
neda sa tak nejak kompenzovat nula, aby nebola na ukor citlivosti?Smile
hmm..asi by som chcel naraz toho vela... v poriadku, tak vf detektor mozem napajat z 9V baterie. Schema ktoru si mi sem dal mas odskusanu ? popripade na akych frekvenciach?

Zdenek HQ najprv musim ozivit toto jednoduche schema, popripade odskusat schema od eljara. Preco budem potrebovat log.zesilovac?

mtajovsky vdaka za schemu, mozno na vf milivoltmeter by bolo dobre, nevim ci na VF detektor, ale schemu si ulozim...Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út duben 07 2009, 5:09    Předmět: Citovat

joj tu desku ti tu dám akorát jsem trochu nestíhal Very Happy
Pokud jde o to odskoušení - je to klasika tudíž zapojení mnohokrát v minulosti publikované a použité - já ani netuším kolikrát jsem to už v minulosti stavěl ! pokud jde o provoz řádově od 1MHz až do 800MHz pokud by jsi upravyh hodnotu tlumících článku a oddělovacích kondenzátorů pojedeto klidně do několika GHz !
Ta kompenzace nuly zpravidla nemá vliv na citlivost - jde o eliminaci šumu pozadí či nějaké majoritní frekvence ,při použití laděné antény tato hodnota klesne a naopak bude to citlivé na úzké spektrum !
Evil or Very Mad
Pokud jde o lagaretmický zesilovač - intenzita pole roste - klesá ze čtvercem vzdálenosti od zdroje - proto taky detekční signálové stupnice bývají v decibelech - pokud stupnice je lineární v decibelech pak zdroj signálu pro mněřidlo musí být logaretmický ! prostě při malých úrovních citlivější a při velkých méně !
Rolling Eyes
Neplet si detektory a VFvoltmetry jde o konstrukčně odlišná zapojení !
jeto jako porovnávat elektrostatický proužek a ručičkový voltmetr Shocked

NU začátky každého radioamatéra jsou těžké !

PS: omluvte pravopis dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út duben 07 2009, 17:26    Předmět: Citovat

přikládám tišták


2stp.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2stp.JPG
 Velikost:  17.55 kB
 Staženo:  76 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
1lubos1



Založen: Apr 01, 2009
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: út duben 07 2009, 18:10    Předmět: Citovat

moje nervy, to uz nieje na moje oci...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19627
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út duben 07 2009, 18:40    Předmět: Citovat

Logaritmické zobrazení síly pole je vhodné u selektivního měřidla. U širokopásmového či dokonce aperiodického detektoru způsobí všechna elektromagnetická pole (tedy i ta, která tě nezajímají) trvalou výchylku ručky tak velkou, že třeba ani nepoznáš změnu způsobenou tím polem, které chceš prověřit.
U lineárního zobrazení (když budeš brát diodu jako lineární prvek) ti výchylka do 10% stupnice znamená desetinu napětí, které je třeba k plné výchylce.
Logaritmické zobrazení se chová jinak, samozřejmě záleží na převodu: pro plnou výchylku potřebuješ třeba 1V (0dB), v tom případě při 0,1V (-20dB) ukáže 60% z plné výchylky, při 0,01V (-40dB) ukáže ještě 20% výchylku.
Zde to například znamená, že každých 40% stupnice znamená 10x silnější signál.
Obvykle to tak stačí, i když existují měřidla s rozsahem větším, než 70dB bez přepínání, pro naladění antény na maximum (například) je to ale naprosto zbytečné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út duben 07 2009, 20:28    Předmět: Citovat

No kolega radioamatér mi říkal že bych se divil kolik amaterů nemá ani pájku jen tu licenci ! Todle je ten sice lepší případ je zvídavej ale moc vyděšený ! Very Happy docela mněto po tom dni docela pobavilo ! - docela příjemné spestření Shocked
pokud tě děsí ten plošnák mám i tří tranzistorovou verzi Very Happy
ale nechám toho sarkazmu ten zesák ti klidně pošlu osazený funkční jen si ho zastíníš trocha pocínovánýho plechu nebo oboustraný kuproš ! nebude to hned ! v brzké době se stěhuji a pak musím udělat v budoucím domově antény a určitě něco do hvězdy tak zas pár těch zesáku složím ojeden víc už je jedno a ta cena je asi tak do 30kaček tudíž o ničem !Jak podotýkam v porovnání stím co dnešní školy vrchlí jedna změna Embarassed

PS: omluvte pravopis dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
1lubos1



Založen: Apr 01, 2009
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: út duben 07 2009, 23:02    Předmět: Citovat

Zdravím Hille a eljaro...

Hille, vdaka za vysvetlení, sem laik, som rad,ze mi to tak zrozumitelne pises. Som zasa o troska mudrejsíSmile ked ja nemam rad, ked sa mi nedarí hlavne vf:-( skusim s tym este laborovat ked budem menej unaveny, pripadne neco obkukat od eljaro zesiku..

eljaro, to by bolo dobre, dakujem ...
ale je tu maly hacek, ja sem ze slovenska... ale mne to nevadi...
zesik mi kludne mozes poslat ako dopis, to by nemalo byt nejak drahe. Treba zistit kolko bude stat postovne. Napis mi adresu, poslem ti penize vcetne postovneho..
ked aj tento bude ukazovat nejaku vychylku budem tu mat nejake VF cmog alebo neviem co...

prijemny den...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st duben 08 2009, 5:39    Předmět: Citovat

jo vdopise to pujde bez problému - neboj ozvuse ! Very Happy
Pokud jde o to že to bude něco ukazovat tak to určitě bude a není to smog ! Kolem nás je spousta aktivních vysílaču a v dostatečné blízkosti - oniž kolikrát ani nevíme ! Jak jsi psal že ti ta ručička kmitá - kmitá i gdyž zazkratuješ vstup ? a když tam připojíš nepřispůsobenou smyčku jako dipol co to dělá ? Pokud by to kmitalo i tak bud je špatně něco v tom tvým provedení detektoru a nebo máš někde blízko datovou linku !

PS: omluvte pravopis dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund