Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava dvd přehrávače SENCOR SDV-5504
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jerrydjkiki



Založen: Dec 09, 2008
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 19:03    Předmět: Oprava dvd přehrávače SENCOR SDV-5504 Citovat

Asi před rokem mi známý přinesl na opravu tento dvd player s tím,že z ničeho nic nejde zprovoznit,ale v režimu Stand-by "jede " normálně.Po zapnutí opravdu svítila jen modrá kontrolka a dál nic.Když jsem zkusil reset tlačítky < a > ,začal se šuplík pro disk vysouvat tam a zpět,jako divý.Tehdy,kdybych měl u sebe kameru,bych to natočil a poslal,jako vtipné video na YouTube s nadpisem "DVD unikát".
Pak jsem se pustil do opravy,která neměla konce.Asi po měsíci jsem známému player vrátil s nervy v háji a se slovy,aby si to strčil do .... Smile
Po půl roce mi další známý donesl stejný a s tou samou vadou.Marně jsem ho prosil,aby si koupil nový,ale nakonec jsem se nechal přemluvit.To by přece nebylo,abych to ještě jdenou nezkusil.Po nějakém dvouměsíčním úsilí mi asi rok ležel ve skříni.Po debatě s jedním elektrikářem,kterému nikdo neřekne jinak,než Elektrónek,jsem se do toho pustil znovu.
Zprvu jsem vyměnil ve zdroji ,na výstupní straně všechny elyty s tím,že kapacity zůstaly s tolerancí +-20%,ale napětí elytů jsem předimenzoval nejméně jednou tolik.Byl sice problém takové přerostlé obludy na tišťák připájet,ale povedlo se.DVD player naběhl.Pustil jsem film,který asi v polovině začal sekat a po chvíli se zastavil.Oprava se celá opakovala.Další nové kondíky a navíc i měření teploty procesoru a servo-driveru.Procesor měl okolo 60 stupňů,ale servo-driver mět téměř 120.Odpojil jsem tedy spindl motor a teplotu měřil znovu.Šla na 30 stupňů a tam taky zůstala i po 10ti minutách Tak tedy vadný motor s unášečem disků.Kde ho vzít???Doma mám zásobu motorků z různých tape decků,cd-rom,discmanů a všeho možného.Vybral jsem jeden z asi 10ti kusů takový,který se točil přibližně stejnými otáčkami při napětí 5V,jako ten původní.Namontoval jsem ho do playeru a...........jede jako hodinky Shocked
Nikdy by mě nenapadlo,že zároveň s elyty ve zdroji by byl K.O. i motor.
Poté jsem uvědomil i prvního známého(player s vysouvacím šuplíkem),že už vím,jak na tu opravu.Pozdě,už má nový s jinou značkou Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 20:13    Předmět: Citovat

Len taka drobnost:Elit na 2nasobne vyssie napetie ma aj vyssie ESR Cool Takze v tomto pripade stacilo len vymenit za taky ktory ma rovnaku kapacitu a napetie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34333
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 21:23    Předmět: Citovat

Presne tak - nema zmysel tam davat elyty na vyssie napatie, stacia rovnake ako povodne, akurat kvalitne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 21:32    Předmět: Citovat

A na 105 stupnov...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 9:49    Předmět: Citovat

Peterseal napsal(a):
Len taka drobnost:Elit na 2nasobne vyssie napetie ma aj vyssie ESR Cool

To není obecně pravda. Příklad kondenzátor Hitano EXR 220uF:
6.3V ... 0,65 Ohmu
10V ... 0,35 Ohmu
16V ... 0,25 Ohmu
25V ... 0,15 Ohmu
35V ... 0,114 Ohmu
50V ... 0,096 Ohmu
63V ... 0,08 Ohmu
100V ... 0,10 Ohmu
160V ... 0,19 Ohmu
200V ... 0,14 Ohmu
250V ... 0,20 Ohmu
A vzhledem k tomu, že jerrydjkiki měnil kondenzátory na sekundární straně, tj. na malá napětí, tak je to přesně obráceně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 20:40    Předmět: Citovat

No tak tomu nerozumiem... Embarassed Vzdy som bol v tom ze cim vyssia kapacita=vyssie ESR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 21:26    Předmět: Citovat

Peterseal napsal(a):
No tak tomu nerozumiem... Embarassed Vzdy som bol v tom ze cim vyssia kapacita=vyssie ESR.

Pozor...mluvil si o napeti(to se ti Andrea snazila vyvratit), ted mluvis o kapacite. Tam jsem si myslel, ze to tak je...ale kdyz se divam k tomu Hitanu do katalogu, tak se stoupajici kapacitou pri stejnem napeti ESR take klesa.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...


Naposledy upravil stepa dne st prosinec 10 2008, 21:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jokokokot
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 21:36    Předmět: Citovat

Zdravím intelektuálov-teoretikov. Váš výklad je síce pekný (viz. Andrea) ale nerieši to problém dotyčného človeka (autora vlákna).
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 22:01    Předmět: Citovat

jokokokot napsal(a):
Zdravím intelektuálov-teoretikov. Váš výklad je síce pekný (viz. Andrea) ale nerieši to problém dotyčného človeka (autora vlákna).

A muzes mi osvetlit, jaky problem ma autor? Vzdyt napsal reseni sveho problemu, aby ostatni vedeli, az se jim to stane take...na nic se neptal.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6192
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2008, 1:04    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Peterseal napsal(a):
Len taka drobnost:Elit na 2nasobne vyssie napetie ma aj vyssie ESR Cool

To není obecně pravda. Příklad kondenzátor Hitano EXR 220uF:
6.3V ... 0,65 Ohmu
10V ... 0,35 Ohmu
16V ... 0,25 Ohmu
25V ... 0,15 Ohmu
35V ... 0,114 Ohmu
50V ... 0,096 Ohmu
63V ... 0,08 Ohmu
100V ... 0,10 Ohmu
160V ... 0,19 Ohmu
200V ... 0,14 Ohmu
250V ... 0,20 Ohmu
A vzhledem k tomu, že jerrydjkiki měnil kondenzátory na sekundární straně, tj. na malá napětí, tak je to přesně obráceně.


stepa napsal(a):
ale kdyz se divam k tomu Hitanu do katalogu, tak se stoupajici kapacitou pri stejnem napeti ESR take klesa.


Nabídnu k tomu i nějaké vysvětlení.

ESR je v zásadě (zjednodušeně) součet
a) odporu elektrod (polepů) ve formě dlouhého srolovaného proužku kovu
b) odporu tvořeného ztrátami v dielektriku
Jako výchozí kus vezmeme třeba těch 220 mikroF/6,3 V.

1) Když začneme zvětšovat kapacitu při stejném napětí, tak necháváme tloušťku dielektrika konstantní a jenom zvětšujeme plochu elektrod. Tím automaticky klesá (náhradní seriový) odpor dielektrika (případné zlepšování poměru šířka/délka elektrody zde pominu - viz 2). Tedy při rostoucí kapacitě klesá ESR, díky poklesu odporu dle b).

2) Když začneme zvětšovat napětí při stejné kapacitě, tak musíme zvětšovat tloušťku dielektrika (čímž roste ESR) a současně úměrně zvětšovat plochu elektrod (čímž zase ESR klesá). Příspěvek ESR dle b) k celkovému ESR by tedy měl zůstávat zhruba konstantní.
Kdybychom zachovávali poměr šířka/délka elektrody (tj. toho proužku, který se svine), tak by narůstal mnohem rychleji průměr svitku, než jeho šířka - roste totiž jak počet závitů, tak jejich tloušťka. Aby se to nedělo, zvětšuje se šířka proužku rychleji než délka, a tedy klesá příspěvek ESR dle a).
Tím by se vysvětlil průběh ESR pro rozsah napětí cca 6,3 V až 100V. Nejprve pokles ESR dle a) až pozvolné ustálení na konstantní hodnotě dle b).
Ovšem v rozsahu 100V .. 250 V pozorujeme opět nárůst ESR, takže tam musí vstupovat do hry nějaký další faktor.
Napadá mě: jiné dielektrikum? tenčí materiál elektrod? Ten nárůst není monotonní, takže je to možná i kombinace více vlivů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2008, 19:55    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Peterseal napsal(a):
No tak tomu nerozumiem... Embarassed Vzdy som bol v tom ze cim vyssia kapacita=vyssie ESR.

Pozor...mluvil si o napeti(to se ti Andrea snazila vyvratit), ted mluvis o kapacite. Tam jsem si myslel, ze to tak je...ale kdyz se divam k tomu Hitanu do katalogu, tak se stoupajici kapacitou pri stejnem napeti ESR take klesa.

Som sa pomylil..Myslel som vyssie napetie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duboun
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne květen 03 2009, 16:21    Předmět: Citovat

Zdravim. Kámoš mi dal tenhle přehrávač s tou samou závadou a díky tomuhle článku jsem to opravil celkem hned. Akorát mi přijde divný že na výstupu zdroje jsem nenaměřil na osciloskopu žádné zvlnění. Ale výměna kondíků pomohla, ještě jsem tam napájel zespod 100nF keramiku jen tak pro jistotu Smile
Návrat nahoru
Ecko



Založen: May 16, 2009
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so květen 16 2009, 7:29    Předmět: Citovat

Ahojte,, mam taky isty prehravac a taky isty problem no stale neviem ktore kondenazatory mam vymenit a este za ake.. .diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: so květen 16 2009, 9:44    Předmět: Citovat

Ecko napsal(a):
Ahojte,, mam taky isty prehravac a taky isty problem no stale neviem ktore kondenazatory mam vymenit a este za ake.. .diky

Najlepsie je vymenit vsetky na sekundarnej strane za take ktore maju rovnake napätie a kapacitu, prevadzkovu teplotu 105 stupnov a nízke ESR. Prednostne v 5V vetve ktora napaja procesor. Ale radsej vsetky. aby si to za pol roka nemal zase na stole Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ecko



Založen: May 16, 2009
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so květen 16 2009, 14:57    Předmět: Citovat

Peterseal napsal(a):
Ecko napsal(a):
Ahojte,, mam taky isty prehravac a taky isty problem no stale neviem ktore kondenazatory mam vymenit a este za ake.. .diky

Najlepsie je vymenit vsetky na sekundarnej strane za take ktore maju rovnake napätie a kapacitu, prevadzkovu teplotu 105 stupnov a nízke ESR. Prednostne v 5V vetve ktora napaja procesor. Ale radsej vsetky. aby si to za pol roka nemal zase na stole Smile


Takže všetky C vymeniť za take iste, ,oks?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund