Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulace teploty tavení olova.
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne červen 14 2009, 20:02    Předmět: Regulace teploty tavení olova. Citovat

Dobrý den přeji, neměl by někdo nápad, jak vyřešit držení stálé teploty v pícce na olovo? Max teplota do 500°C. Myslím tedy elektronickým snímáním. Termostat z žehličky nějak nefungoval ani upravenej, navíc bych potřeboval snímat teplotu kolem výpusného otvoru. Tedy snímání teploty přímo z taveniny. Profi regulátory jsou děsně drahý. Koukal jsem a GME nabízí zvlášť teplotní sondy pro nějaký multimetry a cena je lidová, kolem 100Kč. Jsou to termočlánky a tak si myslím, že by tím mohla teplota být snímána. Ještě bych k tomu potřeboval nějakou elektroniku, která by byla schopna na základě napětí z termočlánku topení při nastavený teplotě vypínat. Teda nějakej termostat. Předpokládám, že pak by se dal údaj o teplotě i zobrazovat na nějakým měřáku, třeba digitálním.
Chodím střílet z perkusek a střely si liju sám. Bez dokonale odlitých střel jsou zásahy špatný a mě to odlívání nějak nejde. Důležitá je stálá teplota olova v tavící pícce.
Moje teoretický znalosti elektro jsou na velmi nízký úrovni a sám nic nevymyslím. Na to prostě nemám. Tak zbastlit něco podle schematu, to jo. Takže za každou radu předem díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 754
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: ne červen 14 2009, 20:52    Předmět: Citovat

Obávám se, že měření teploty taveniny ti přesnost odlití kulí nevylepší. Jednak samotná čistota olova - různý bod tání slitin - dost složitá teorie. Vylepšení bych hledal v samotné technologii odlévání a konstrukci formičky, pochybuju o tom, že by nějaký mušketýr v poli měřil teplotu tavení na desetiny stupně. Osobně bych vyrobil formičku( výroba kulí doma) několikanásobnou z oceli. Kritické je vždy navržení vtoku a odvzdušnění jednotlivých kulí. Formu bych předehřál a potom odlil kule, nechal zchladnout. Jeli vše správně, bubliny a lunkry se stáhnou do vtoku a přetoků - stačí je olámat a začistit pilníkem - rovněž tak dělící rovinu. Na jednu kuli bych si sestrojil formu ve tvaru kleští - vhodné i pro polní podmínky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12403
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne červen 14 2009, 20:58    Předmět: Citovat

Dělal jsem něco podobného pro stejné účely, použil se hotový měřící termočlánek (dar přítele MaR) a upravené elektronické časové relé TX.. - elektronika se upravila na termostat. Nakonec se stejně ukázalo, že velmi podstatné je složení kovu, používání tavidla na redukci oxidů na povrchu, v konečné verzi se tuším realizovalo tavení pod vrstvou práškového dřevěného uhlí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne červen 14 2009, 21:30    Předmět: Citovat

Pánové, mě jde o to udržet teplotu na dané výši, kdy jdou kule odlívat nejlíp. Pícku mám se spodní výpustí, takže oxidy na hladině nehrají roli. Kokily mám profesionální od Pedersoliho, takže kule liju, jenže zmetkovitost je kolem 90ti procent. Kule vážím na digitálních váhách na setiny gramu, nesmí se váhově moc lišit. Kdybych lil kule s bublinkama, tak bych to mohl rovnou zabalit. Každou kuli kontroluji lupou(používám ogivální střely s drážkami) pro Sharpsku musí na 100m chodit skoro jednou dírou. Nepoměřoval bych to tedy s litím kulí někdy ve středověku v poli. Navíc mám homogenní slitinu asi 50 kg, takže mám v tomto případě určitý standard, kde se specifická váha řekněme během dvou let nezmění při mým střílení. Prostě potřebuju držet teplotu na stálý nastavený hodnotě. Jinak diskusní fóra předovkářů navštěvuji už několik let, něco o tý problematice vím. Chci lít prostě dokonalý kule, který ani pod lupou nebudou mít vady a budou váhově stejný. Na to potřebuji stálou teplotu taveniny jako základ. To ostatní bych už měl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12403
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne červen 14 2009, 21:51    Předmět: Citovat

Samozřejmě, že odpust musí být dole, ale i tak ty oxidy na povrchu mohou vadit - jde o to, že jinak rychle oxiduje olovo a jinak rychle jeho legury a nečistoty (cín, zinek, antimon ? Smile ). Ale to je jedno...

Jakou přesnost si představuješ ? Termočlánky k levným digitálům bych nebral vůbec v potaz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1789

PříspěvekZaslal: ne červen 14 2009, 23:56    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):

Jakou přesnost si představuješ ? Termočlánky k levným digitálům bych nebral vůbec v potaz.


Krasa termoclanku je v tom, ze at je treba udela Cong-Il u ryzoviste nebo Fluke, maji stejne vlastnosti dane potencialy pouzite kombinace kovu. Jina pohadka je pak treba kompenzace studeneho konce v meraku a dalsi prevod...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12403
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po červen 15 2009, 0:58    Předmět: Citovat

Ale tak jasně, i čongův termočlánek nějak funguje, jenže je to holá spotřebka s minimální životností. U jednoho jsem zažil, že ho po pár dnech v peci rozežrala chemie z izolace a další se rozpojil pousek za termospojem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18717
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po červen 15 2009, 6:37    Předmět: Citovat

Tady na bastlírně máš regulátor na svářečku PPRka a ten platiňák Ti teploty u olova vydrží , takže je to jen o odporovém děliči u operáku .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po červen 15 2009, 7:22    Předmět: Citovat

hledej v inzerátech něco na způsob http://www.elida.cz/cze/elida/scripts/detailzbozi.aspx?Kod=0198100102
nedávno byl na Aukru za 50,-
Vloni mi nabízeli regál Zepakompů TRSů atd. za odvoz, šlo to asi do šrotu... neměl jsem to kam dát tak jsem nic nebral, resp. vyházeli to než jsem se rozhoupal Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po červen 15 2009, 8:41    Předmět: Citovat

kevin_mitnick napsal(a):
Krasa termoclanku je v tom, ze at je treba udela Cong-Il u ryzoviste nebo Fluke, maji stejne vlastnosti dane potencialy pouzite kombinace kovu. Jina pohadka je pak treba kompenzace studeneho konce v meraku a dalsi prevod...

Až na to, že se často jedná o slitiny kovů (např. nejběžnější Chromel-Alumel) a nedodržení poměru kovů ve slitině určitě vliv na přesnost má.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po červen 15 2009, 12:02    Předmět: Citovat

Mně by stačila přesnost +- kolem 20ti stupňů, možná i o něco víc, ona jde přibližně udržovat teplota i nějakým pulzátorem, nebo jak se to jmenuje, jenže se to musí pracně zkoušet, chladný olovo dělá na střelách vrásky a nedolije se do hran a přehřátý zase krupičkovatí. Navíc když odpouštím, tak olovo ubývá a tavenina se i při nastavených cyklech vypínání začne přehřívat, když tam přidám ingotek, tak teplota zase klesne, prostě potřebuji nějakou automatiku, co by to hlídala. Když odliju 100 střel a mám 90% zmetkovitost jen kvůli nestálý teplotě tak je to k ničemu.Na Aukro mrknu, ale myslím si, že by mělo jít něco takovýho stvořit i s těma termočlánkama k levnejm multimetrům. Jak jsem podotkl, nebazíruju na extra přesnosti.
BOBOBO, marně hledám ten regulátor ke svářečce, nemohl bys to nějak upřesnit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po červen 15 2009, 13:07    Předmět: Citovat

sorry když píšeš o malých znalostech elektroniky, myslel jsem že upřednostníš hotovou krabičku.
Na přesnost +/- 20° by měl stačit termostat z žehličky, jeho hystereze větší nebude, a vyhneš se pakárně s kompenzací studeného konce atd..
Jde jen o to ho navázat tepelně na tu pec.
Jinak když si chceš hrát s termočlánkem:
http://www.discovercircuits.com/DJ-Circuits/images/TEMPRELAY1.jpg

Osobně bych dal přednost čidlu Pt100, termočlánky mi připadají jako takové malé choulostivé nic, blbě se s tím dělá a blbě to i vypadá.

Obecně obvody s termistorem, nastavování hystereze atd:
http://www.craig.copperleife.com/tech/thermo/
Možná by šla teplota snímat i Ge diodou infračerveně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 15 2009, 13:52    Předmět: Citovat

A coi to skusit jinak.
Odporový páječky s elektronickou regulací přece zvládají teplotu kolem 500°C. Když tak se horní hranice dá upravit.
Tyhle páječky většinou obsahují i nějaký spínací prvek, který je možné buď přímo a nebo po posílení použít na spínání topení pece.
Obecně vzato se trochu laborování stejně nevyhneš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po červen 15 2009, 15:37    Předmět: Citovat

Koukal jsem na to a řekl bych, že termistory by nesnesly tak vysokou teplotu a PT 100 rovněž. 450-500°C je dost. Proto jsem uvažoval už zpočátku o čidlu typu termočlánek. Snad něco stvořím z toho prvního odkazu od Crifoda. Díky.
Vogon, z laborování strach nemám, jenže nejsem schopen nic sám vymyslet. Udělat něco podle schematu zase problém není. A říkal jsem si, že snímat napětí z termočlánku a nějak je vyhodnocovat a podle jeho výše spínat a vypínat pec by nemělo pro lidi na tomto fóru být nic nezvládnutelnýho. Možná existuje už něco takovýho a někde to tady koluje. Jde mi prostě o termostat na teplotu do 450-500°C.
Ten spínací prvek z páječky je taky dobrej nápad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: po červen 15 2009, 15:42    Předmět: Citovat

PT100 se da pouzit az do cca 800 stupnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund