Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SONY 29LS60K
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12643

PříspěvekZaslal: so září 05 2009, 23:26    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
...Inak konečne som sadol za tú telku a nejak tam neviem nájsť tú dosku A2/2. Podľa manuálu mi vychádza, že je súčasťou tej veľkej dosky. Idem na to ešte pozrieť.

A2/2 není deska. Je to 2.polovina schématu desky A. Wink

Červeně jsem vyznačil obvod OVP.



OVP3.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  OVP3.png
 Velikost:  101.55 kB
 Staženo:  119 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6026
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 8:27    Předmět: Citovat

Jo, pak jsem to našel. Děkuji za pomoc. Připájknul jsem drát k emitoru Q5816, za provozu tam bylo +0,03V a po vysazení +4,96V. Už se mi nechtělo, tak jsem to zbalil. Teď budu zkoumat, odkaď přišel impulz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6026
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 8:38    Předmět: Citovat

Balu, keby bol chorý niektorý z kondíkov zavesených na diódach v zdroji +135V, to by malo zopnúť trandy Q6005, Q6010. Nie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12643

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 10:19    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Balu, keby bol chorý niektorý z kondíkov zavesených na diódach v zdroji +135V, to by malo zopnúť trandy Q6005, Q6010. Nie?

Odpovím za Balu: Tyto tranzistory spíná zvýšený úbytek napětí na odporu R6021, když jím poteče větší proud než je zdrávo. Bez zátěže této větve (+135V) je na tomto odporu 0V a Ube tranzistoru Q6010 je cca +0,5V (dáno Uf diody D6007). Jakmile se zvětší proud nad přípustnou hodnotu, poklesne napětí na emitoru Q6010 a ten otevře, tím se také otevře Q6005, který tak udržuje přes D6006 oba tranzistory otevřené i po zániku nadproudu. Z kolektoru Q6005 jde pak kladné napětí jako signál OCP, který aktivuje příslušné hlášení (č.2 - led 2x blikne) do procesoru a také přitom aktivuje i obvod OVP(Q5815/Q5816).
Jest-liže ale procesor hlásí chybu č.3, pak by měly být aktivní pouze obvody OVP.
Doufám, že jsem to napsal srozumitelně. Wink

P.S.
citace:
...Připájknul jsem drát k emitoru Q5816, za provozu tam bylo +0,03V a po vysazení +4,96V....
Měl jsi na mysli kolektor Q5816 (PNP). Wink

A ještě něco: Pokud chceš vyloučit, že událost je aktivována tranzistory Q6010/Q6005, pak stačí zkratovat b-e tranzistoru Q6010. Vyřadíš tak ochranu OCP. Wink

A ještě zareaguji na starší otázku: Diodové můstky na sekundární straně jsou nutné proto, že zdroj je na primární straně konstruován jako dvojčinný, tedy přenos energie na sekundární stranu probíhá v obou půlvlnách a je tedy nutné použít dvoucestné usměrnění na sekundáru. Tyto zdroje dosahují větších výkonů než zdroje typu flyback (blokovací měniče).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6026
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 12:15    Předmět: Citovat

Děkuji za vysvětlení. Aby +135V dělalo úbytek na R6021, musel by se naň proud vracet po vlastní větvi. Tu nevidím. Vidím dělič z R6019, R6020. Připadá mi to, že to sepíná v případě polkesu UB. Tady ale chyba není. Odpojil jsem OVP i OCP u konektoru (vytáhnul jsem z konektoru drátky). Výsledek stejný. Když seskratuju C5801, nevypne. Ten jsem taky preventivně vyměnil. Jdu po tom pátrat.
Jinak dobrým příkladem dvoučinných zdrojů jsou zdroje v počítačích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6026
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 12:47    Předmět: Citovat

Čo sa stane, keď vytiahnem D5809 na doske A2/2? Ďalšia možnosť už je len povel priamo od procesora cez pin B7 konektora CN0101.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6026
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 12:53    Předmět: Citovat

Načo tam vlastne je tá dvojdióda?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12643

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 14:04    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Děkuji za vysvětlení. Aby +135V dělalo úbytek na R6021, musel by se naň proud vracet po vlastní větvi. Tu nevidím. Vidím dělič z R6019, R6020. Připadá mi to, že to sepíná v případě polkesu UB.

Tak se podívej, kudy to "teče". Wink
Aby napětí +135V neklesalo (ale ani nerostlo), od toho je stabilizační zpětná vazba odvozená právě z tohoto napětí. Obvod OVP hlídá selhání této stabilizace, protože přepětí je nebezpečnější než podpětí.



proud.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  proud.png
 Velikost:  62.42 kB
 Staženo:  88 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6026
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 14:21    Předmět: Citovat

Jo, máš pravdu. Tohle mi uniklo. Dík.
Tak či onak, tady problém není. Zkusmo jsem odpojil R5805 a teď bliká kód 8 (Horizontal Protection). Já se z toho...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12643

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 14:42    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Čo sa stane, keď vytiahnem D5809 na doske A2/2? Ďalšia možnosť už je len povel priamo od procesora cez pin B7 konektora CN0101.

Při sepnutí dvojice Q5815/Q5816 se přes diodu D5809 zavře tranzistor Q6102 a tím vypne síťové relé. Jejím odpojením ničeho nedocílíš.
Duvsan napsal(a):
Ďalšia možnosť už je len povel priamo od procesora cez pin B7 konektora CN0101.

To není povel od procesoru, ale vstupní signál procesoru, na jehož základě procesor vyhodnotí stav OCP. Ty by ses měl ale zaměřit spíše na obvod OVP.
Pokud spínají Q5815/Q5816, musíš zjistit z jakého obvodu dostává Q5815 otevírací napětí. Jsou jenom dvě možnosti: přes D5812 nebo D5811. Měř napětí na anodách těchto diod. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6026
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 17:02    Předmět: Citovat

Kód 8 byl proto, lebo jsem si nevšim, že se mi povedlo z desky D vytáhnout kabel. R5805 byl odpojen, televize chvíli jela a pak to stejné, kód 3. Už mě napadá jenom svod té diody D5809 nebo je prdlý některý z těch dvou tranzistorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6026
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 17:10    Předmět: Citovat

Tak tou diodou to není. Takže ty dva trandy. Nevíš nějaké v "kameňáku" dostupné náhrady? Tohle najít přes Google bude asi mazec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12643

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 17:15    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Kód 8 byl proto, lebo jsem si nevšim, že se mi povedlo z desky D vytáhnout kabel. R5805 byl odpojen, televize chvíli jela a pak to stejné, kód 3. Už mě napadá jenom svod té diody D5809 nebo je prdlý některý z těch dvou tranzistorů.

Dioda D5809 s tím pravděpodobně nemá co dělat - přes ni se vypíná pouze síťové relé.
Odpojení R5805 by mělo být stejné, jako zkratování b-e Q5815. Ale psal jsi, že
citace:
Když seskratuju C5801, nevypne. Ten jsem taky preventivně vyměnil.
, což je totéž. Tak to ještě prověř. Pokud se potvrdí, že Q5815/5816 spíná bez odporu R5805, pak bude chyba v nich nebo zbylých součástkách (R5806,R5809). Wink

Naposledy upravil masar dne ne září 06 2009, 17:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6026
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 17:20    Předmět: Citovat

Masar, moc děkuju. Možná bych se k tomu doplácal, ale kdybys' mě neupozornil na ty dva trandy (Q5815,Q5816), tak by to asi bylo stracené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12643

PříspěvekZaslal: ne září 06 2009, 17:35    Předmět: Citovat

Za Q5815 můžeš použít např. BC846B, za Q5816 např. BC856B. Jejich výběr není kritický. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 3 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund