Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Svod plastove desky - jak je to mozne?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ulthar



Založen: Aug 17, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 22:19    Předmět: Svod plastove desky - jak je to mozne? Citovat

nazdar.

mam takovy problem a nevim si s nim rady a tak se obracim na Vas mili kolegove. Snad mi bude nekdo z Vas schopen pomoci.

tak tedy muj problem:

mam klasickou jednofaz zasuvku (230V/50Hz) z ni mam vyvedenou fazi a nulak (modry drat). Na dratu faze mam zapojeny jistic 380V/10A pro snadne zapinani obvodu a pro pripad nahodneho zkratu at nevyhodim jistice v baraku. kdyz to zapnu a merim napeti za jisticem je vse v poradku a namerim ~230V. Ale kdyz ten kabel pripojim k plastove desce vniz jsou vyvrtane diry. Draty jsou k desce prisroubovany samoreznymi srouby. Kdyz obvod zapnu je vse ok. Ale v momente kdy polozim jakoukoliv svorku meraku na jakykoliv z tech 2 sroubu pricemz druha svorka neni pripojena (fyzicky je ve vzduchu a niceho se nedotyka) tak mi to hodi jiskru a vyrazi jak ten muj jistic tak hlavni domovni jistic.

Nejdriv jsem myslel ze je to merakem, tak jsem zkusil druhy merak a udelalo to to same.

dalsi testy: vzal jsem ohm-metr a meril odpor te plastove desky a ukazalo mi to mimo rozsah tudiz odpor vic jak 2M. zasrouboval jsem tam ty 2 srouby ve vzdalenosti cca 10cm od sebe. Srouby nebyly samozrejme nijak spojeny - pouze tou plastovou deskou. Po prilozeni ohm-metru na ty srouby jsem nameril odpor cca 100ohm. Jak je tohle mozne? mereni bylo provadeni v mistnosti pri teplote cca 18°C za normalni vlhkosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PCmaniac99



Založen: Feb 07, 2008
Příspěvky: 792
Bydliště: Jablonec nad Nisou

PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 22:26    Předmět: Citovat

zkus jinej kus plastu... třeba maš v te platove desce příměs kovu, uhlíku a bůh ví čeho ještě... ale nevím proč to vyhodilo jističe až při dotyku měřákem.. možná jak jsi se dotkl tak jsi drat přitlačil k desce, odpor se zmenšil a došlo ke zkratu...

jinak to že máš za zásuvkou ještě navíc 1 jistič ti asi moc nepomuže... už se to tu někde řešilo... záleží na charakteristce jističe...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ulthar



Založen: Aug 17, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 22:56    Předmět: Citovat

zkusim jinou desku zitra, ale pokud by tam byla primes cehokoliv vodiveho, tak bych pri prilozeni svorek meraku na desku mel namerit priblizne stejny odpor jako kdyz ten merak prilozim na ty srouby. podotykam ze deska neni nijak vrstvena. Je to proste odlitek

a k tomu ze jsem pritlacil na desku: ja se toho sroubu skoro nedotkl a hodilo to jiskru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 23:07    Předmět: Citovat

Je to skutečně jen plast a ne nějaký skrytý sendvič plast-kov-plast? Kromě toho měření izolačního odporu ohmetrem není spolehlivé. Mělo by se dít minimálně napětím, které bude pracovní. Nejlépe nějakým megmetem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ulthar



Založen: Aug 17, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 23:20    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Je to skutečně jen plast a ne nějaký skrytý sendvič plast-kov-plast? Kromě toho měření izolačního odporu ohmetrem není spolehlivé. Mělo by se dít minimálně napětím, které bude pracovní. Nejlépe nějakým megmetem.


ano, chapu, ze to neni zrovna spravny zpusob mereni.
Deska je opravu jenom obycejny plastovy odlitek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19674
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 18 2009, 4:52    Předmět: Citovat

Můžeš to vyfotit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá září 18 2009, 5:51    Předmět: Citovat

jo jo popis mlhvý - plastový odlitek !? asi plast sycený grafitem vypadá pak krásně hladce - a nebo plast určený jako stínící sycení směsi polymeru a magnezia , samozřejmě to muče být i ten kompozit jak uhlíku tak přímo oceli !

Prostě použij jiný plast !

PS: omluvte pravopis dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
peatre



Založen: Nov 26, 2007
Příspěvky: 39
Bydliště: Malacky

PříspěvekZaslal: pá září 18 2009, 6:33    Předmět: Citovat

Hmm, to je jak so striebornou teplovodivou pastou čo sa použiva na procesory. Neskušajte to dávat pod tranzistory zosilovača či podobneho zapojenia... Tiež pri merani ohmetrom je nevodiva. No pri napätí cca 40-60v už sa chova trošku inač... A potom sa človek nestíha divit proč mu v zapojení stríelajú tranzistory Sad((

A ešte jeden podobny problem som mal na digitalnom foťaku fuji S602
Kde sa bola vždy po čase vybitá len jedna bateria. Zo 4. zapojenych v serií. To ste mali vidieť tie diskusie ako je to možné, a tie teorie čo podaktorý vymysleli. No a nakoniec to bolo preto že vnutorna časť plastu bola uhlikova a vodiva no a po zodrani vonkajšej ochrannej vrstvy to uzavrelo okruh jednej barerie a vybijalo ju...

_________________
Bezpečnost pri práci je dúležitejší než práca samotná...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34318
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá září 18 2009, 7:39    Předmět: Citovat

Mnohe tie strieborne pasty nie su dobre ani na procesor, lebo po roku vyschnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32356
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá září 18 2009, 7:44    Předmět: Citovat

Ulthar: zkus změřit odpor té desky tak, že k ohmmetru na konce šňůr dáš krokodýlky a do nich sevřeš jehly - a ty zapíchneš do plastu té desky. Je totiž hodně plastů, které mají vodivé plnidlo - a do formy desky se vytlačují tak, aby vodivý byl jen vnitřek - a ten se odhalí provrtáním díry skrz... Každopádně jediným řešením Tvé situace je výměna materiálu té pomocné plastové desky, protože na ní bude vždycky hrozit průraz síťovým napětím.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ulthar



Založen: Aug 17, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá září 18 2009, 16:26    Předmět: Citovat

tak diky vsem za reakce... dneska jsem zkusil pouzit jinou plastovou desku a vse uz jede tak jak ma.

jen mam jeste jeden maly dotazek: kdyz mam usmernovaci diodovy mustek na privedu na nej ~230V, tak na vystupu namerim =230V. Moje vysvetleni je takove, ze diky tomu, ze to napeti lita mezi 0 a 325V rychosti 100Hz, tak mi merak ukaze opet ?efektivni? hodnotu? pokud do obodu dam dostatecne velky kondenzator (ktery by ten prubeh mel vyhladit), tak napeti by melo litat napr. 315 az 325V. Je tato ma uvaha spravna?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5726
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so září 19 2009, 7:38    Předmět: Citovat

V principu ano, jen to napětí na tom kondenzátoru bez zátěže bude stabilní, protože jej nemá co vybíjet. Míra zvlnění závisí na kapacitě kondenzátoru a velikosti proudu do zátěže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5059
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 19 2009, 9:58    Předmět: Citovat

Ulthar napsal(a):
...jen mam jeste jeden maly dotazek: kdyz mam usmernovaci diodovy mustek na privedu na nej ~230V, tak na vystupu namerim =230V. Moje vysvetleni je takove, ze diky tomu, ze to napeti lita mezi 0 a 325V rychosti 100Hz, tak mi merak ukaze opet ?efektivni? hodnotu?....
Podle mě je několik variant (pro vstupní napětí můstkového usměrňovače Uef= 230V/50Hz, měřeno na výstupu usměrňovače, diody jsou ideální) :

- Pokud máš měřák s "TRUE RMS", nastavený na STŘÍDAVÝ rozsah, tak údaj bude 230V (opravdu EFEKTIVNÍ hodnota 230V) . Jestli to ovšem měřák umožňuje(?)

- Pokud máš měřák s "TRUE RMS", nastavený na STEJNOSMĚRNÝ rozsah, tak ukazuje opravdu EFEKTIVNÍ(???) hodnotu 230V . To se mi moc nezdá *)

- Pokud máš nejběžnější měřák bez tzv. TRUE RMS, tak ukazuje na STEJNOSMĚRNÉM rozsahu STŘEDNÍ hodnotu napětí (ne efektivní!). Pak není možné, aby na displeji (stupnici) byl údaj 230V. Mělo by to být u sinusového průběhu 0,9x Uef. Takže pokud ukazuje stejnosměrných středních 230V, tak Uef =230V/0,9 =255V. Nebo naopak: 230V/50Hz=> Uss=207V. Tato varianta mi připadá nejpravděpodobnější.

-další kombinace nastavení neuvádím...

*) Dotaz na šťastné majitele těchto přístrojů :
Ukazuje voltmetr True RMS i na stejnosměrném rozsahu??? Nebo měří STŘEDNÍ hodnotu??? Podle mě měří spíš střední hodnotu a neprovádí převod přes převodník, protože by asi jinak nedosáhl uváděné přesnosti na ss rozsahu. Nebo umí vůbec měřit napětí s (převládající) stejnosměrnou složkou?

Mohl bych se pochopitelně podívat do návodů k TRUE RMS měřákům, ale takhle je to napínavější a taky jsem líný.
Našeho milého anonyma prosím o shovívavost, pokud je dotaz pod jeho úroveň nebo málo odborný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: so září 19 2009, 17:36    Předmět: Citovat

To bylo na mě?
Multimetry mívají integrační převodník a ten, jak už jeho název napovídá, integruje a tudíž měří střední hodnotu přes periodu vzorkování. Pokud má na vstupu signál se střídavou složkou s frekvencí nesoudělnou se vzorkovací frekvencí tak údaj na výstupu "lítá". Pokud je měřená frekvence soudělná se vzorkovací, tak je údaj stabilní a je to střední hodnota. Proto se dělá vzorkovací frekvence jako zlomek 50Hz (v USA 60Hz), protože se tím potlačí rušení od sítě.
Návrat nahoru
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5059
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 19 2009, 17:52    Předmět: Citovat

Anonym napsal(a):
To bylo na mě?....
Jak to mám vědět? Spíš asi ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund