Založen: Apr 15, 2007 Příspěvky: 172 Bydliště: New Jičín
Zaslal: ne listopad 01 2009, 17:11 Předmět: ČB negativy
Dnes jsem našel na půdě u rodičů,staré nafocené nevyvolané čb negativy Fomapan F 21 z roku 1986. Zachycují nejspíše mé mládí...
Chci se zeptat jestli má cenu ještě investovat a nechat je "vyvolat" ve fotolabu (jen negativy ,bez fotek),byly v mikroténovém sáčku uložené v krabici.. _________________ Co nejde silou,musí jít zákonitě silou ještě větší...
Založen: Sep 17, 2005 Příspěvky: 1285 Bydliště: Praha
Zaslal: ne listopad 01 2009, 17:17 Předmět:
Nevim jestli neexistuje nějaká zázračná chemikálie , ale myslím že tam už není nic. I když se fotilo na prošlý materiál tak to za nic nestálo a to jsem to dal vyvolat hned.
V minilabu URČITĚ NE.
latentní obraz vydrží desítky let, kvalita bude úměrná podmínkám skladování. Jestli tam byla přes léto vysoká teplota, tak se to může projevit na závojování negativu, naštěstí je to zase mnohem líp kompenzovatelné následným digitálním zpracováním naskenovaného negativu.
Existujou různá složení vývojek, některé potlačujou závoj starých filmů víc, některé míň, některé vůbec. Obsluha minilabu ale o tom nemá ani tušení, obávám se. Obávám se že většina minilabů už ani nemá chemikálie na základní čb proces. Spíš někoho kdo se čb fotkama zabývá individuálně, chtělo by to vyvolat kousek na zkoušku a pak tomu přizpůsobit proces.
Kdysi jsem vyvolával staré 8mm inverzní filmy člověku který je provezl půlkou Afriky a pak 10+ let sušil doma (expedice Lambaréné), vůbec na nich nebylo patrné zhoršení citlivosti ani závoj.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 34853 Bydliště: Bratislava
Zaslal: ne listopad 01 2009, 18:35 Předmět:
Mame doma stare nepouzite filmy (farebne) - su asi 10 rokov po expiracii. Obcas sa na to nieco nafoti (mozno 25-rocnym Olympusom) a nikdy nebol problem.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32924 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne listopad 01 2009, 19:16 Předmět:
Tohle by chtělo najít nějakého uměleckého fotografa - ti se ještě učí zpracovávat čb materiál a mají i chemikálie na čb proces. Já bych sice někde měl mít knížky o fotografické chemii a o míchání si vývojek & ustalovačů samodomo, ale pochybuju, že by se dneska někde dal koupit metol nebo hydrochinon (základní složky vývojek) a další chemikálie.
Jinak skrytý (=latentní) obraz v emulzi je i po desítkách let, důkazem jsou fotky, vyvolané po letech z desek, které nafotil (a nevyvolal) polárník Andrée při svém letu balónem k severnímu pólu. Trosky byly nalezeny po asi 70 letech a i po takové době ve vlhku (byly zamrzlé v ledu) se podařilo z nich dostat zřetelné obrázky. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19923 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne listopad 01 2009, 19:20 Předmět:
Rok 1986, to bylo období zvýšené zrnitosti Fomapanů, což ani Atomal nebo podobné jemnozrnné vývojky nezachránily.
To je na kinofilmu nebo na svitkovém?
Jinak na dlouho skladované negativy jsme tehdy používali vývojku Ilford ID-68, pro 21°DIN byla vyvíjecí doba 6 minut při 20°C (dva filmy v tanku vyvolávané současně), na každou další dvojici vyvolanou v témže litru se minuta přidala. Teplotu je dobré dodržet co nejpřesněji, při vyšší teplotě se vyvíjecí doba zkracuje tak, že je problém ji správně trefit (už jen doba plnění a vyprazdňování tanku je tam pak znát).
Našel jsem i recept:
platí pro jeden litr lázně (při míchání nesmí být voda teplejší, než 35°C, míchá se zvolna, aby se do ní nedostalo zbytečně moc kyslíku, skleněnou nebo plastovou tyčinkou).
Asi v 600ml destilované vody (v tomto případě bych na vodě nešetřil, i když by teoreticky stačila i převařená) a v ní se v následujícím pořadí postupně rozpustí:
85g siřičitanu sodného bezvodého NaSO3 (nebo 170g krystalického)
5g hydrochinonu C6H6O2-para
7g boraxu Na2B4O7
2g kyseliny borité H3BO3
1g bromidu draselného KBr
0,13g fenidonu C9H10ON2
(čistota každé složky je požadovaná p.f. = pro foto nebo p.a.= pro analytiku).
Po úplném rozpuštění se naředí tak, aby jí byl 1 litr.
Přerušovací lázeň není třeba, stačí po vylití tanku propláchnout negativy krátce studenou vodou a 10 minut ustalovat v normálním kyselém ustalovači:
250g thiosíranu sodného krystalického Na2S2O3
25g dvojsiřičitanu draselného K2S2O5
a rozpuštěném v asi 0,75 litru vody a pak dolité do litru.
Po 10 minutách ustalování už bude spolehlivě všechno neosvětlené stříbro rozpustné, takže to chce negativy důkladně vyprat v tekoucí vodě, aspoň čtvrthodinu (nebo míchat v tanku a každé 2 minuty vyměnit vodu, to aspoň desetkrát), aby v nich nezbylo nic, co by mohlo ještě tmavnout a dělat fleky.
Takže poslední praní doporučuji s kapkou smáčedla. Fomapon se už nesežene, ale neublíží tomu lešticí roztok do automatických praček - na filmu nezaschnou kapky.
Tak - a teď se ozve Loyza, že má něco lepšího a já jsem to datloval půl hodiny zbytečně.
Založen: Jul 27, 2004 Příspěvky: 4564 Bydliště: 25km na západ od Prahy
Zaslal: ne listopad 01 2009, 20:25 Předmět:
Maličko to doplním. Jako přerušovací lázeň jsem používal obyčejný 8% ocet. Je to už dávno, ale myslím, že to bylo 1dcl na litr. A ještě malá oprava, to leštidlo bude spíš do myček nádobí, než do pračky. A hlavně to nepřehnat, jinak je to jak hrnečku vař. _________________ Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Založen: Apr 15, 2007 Příspěvky: 172 Bydliště: New Jičín
Zaslal: ne listopad 01 2009, 21:19 Předmět:
Děkují za vyčerpávající návody a odpovědi,do fotolabu už nepůjdu,vím ,že tam dnešní obsluha nemá šajn o vyvolávaní z dob minulých při světle červené žárovky. Mám kamaráda poloprofesionála fotografa,dám mu přečíst vaše návody a potom dám vědět jak to dopadlo i když to bude chvíli trvat. Těžko bych sám sehnal všechny "ingredience" pokud je to vůbec ještě možné. Děkuji.. _________________ Co nejde silou,musí jít zákonitě silou ještě větší...
Založen: Jul 27, 2004 Příspěvky: 4564 Bydliště: 25km na západ od Prahy
Zaslal: ne listopad 01 2009, 21:32 Předmět:
Doufám, žes to nemyslel vážně s tou červenou žárovkou. Negativy se dělaly potmě, červená žárovka byla na fotky. To jen abys to nezkazil dřív, než začneš. _________________ Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19923 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne listopad 01 2009, 21:50 Předmět:
Černobílé fotopapíry viděly červenou tak špatně, že se při jejím světle stihly v pohodě zpracovat.
Panchromatický film je ale daleko citlivější a má vyváženou citlivost k barvám tak, aby i červenou viděl, takže se zpracovává v úplné tmě. To znamená navinout nebo nasunout do tanku i vyvolat bez jakéhokoli světla.
Založen: Sep 17, 2005 Příspěvky: 1285 Bydliště: Praha
Zaslal: po listopad 02 2009, 3:46 Předmět:
Tak koukám že to jde, dej vědět jak jsi dopadl.Mě kdysi dávno zmršili u fotografa film a řekli že byl starej. Minilaby ještě nebyly. Tak jsem myslel že to nepujde.
Založen: Aug 31, 2007 Příspěvky: 91 Bydliště: Čáslavsko
Zaslal: po listopad 02 2009, 7:46 Předmět:
Taky jsem objevil pár nevyvolaných čb filmů. Pídil jsem se po chemikaliích, až se mi povedlo objevit v jednom fotozávodě jak vývojku, tak i ustalovač.Prý si to kupují zubaři pro rentgeny.Cena za balení na litr byla okolo 80,-Kč.Dávám jako tip a přeju úspěch při vyvolání.
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 18924 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: po listopad 02 2009, 8:07 Předmět:
Nemusíš se bát dělat doma . Vše co potřebuješ , je výše . ČB fotocesta není nijak moc háklivá . Jen si někde půjčit tank . Taky jsem ho už vyhodil . Jen si na světle nacvič zasunutí filmu do drážek , vícekrát a i potmě - jediný možný problém . Pak už to máš jen 3x nalít a vylít a pověsit místo trenek , na konec filmu dole přicvakneš taky kolíček .
Mám kamaráda poloprofesionála fotografa,dám mu přečíst vaše návody a potom dám vědět jak to dopadlo i když to bude chvíli trvat. Těžko bych sám sehnal všechny "ingredience" pokud je to vůbec ještě možné. Děkuji..
Kdyby kamarád poloprofesionál neměl příslušné lázně, tak se recepty vyskytují ve fotografické literatuře vč. těch speciálních. Chemikálie se dají koupit ve speciálkách v Brně nebo přes web. Běžnější hotové vývojky prodává Foma Hradec Králové dodnes, jen se situace obrátila s color fotografií a dneska je čb výlučná záležitost a cena tomu odpovídá.
Předpokládám, že ty filmy mají pro tebe historickou cenu, takže se to na nich nebudeš učit sám mezi vyvoláním prvního filmu a vyvoláním vzácného filmu je trochu rozdíl
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.