Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Převod obdélníkového signálu na sinusový

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rezistor



Založen: Dec 06, 2009
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2009, 1:51    Předmět: Převod obdélníkového signálu na sinusový Citovat

Dobrý den,

Měli byste někdo nějaké jednoduché schéma pro převod obdélníkového signálu na SIN? Frekvence se mi bude nejspíš měnit od cca od 8 - 20kHz.
Podotýkám že nejsem nějaký velký bastlíř Smile

Děkuji za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19633
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2009, 9:29    Předmět: Citovat

Opačně by to bylo daleko, daleko jednodušší... prostě vygenerovat napřed sinus a pak ho natvarovat na obdélník (zesílit, omezit, případně vylepšit Schmittovým klopným obvodem) - a máš jak sinus, tak obdélník. Toto zapojení obsahuje spousta RC generátorů, jejichž schémata se najdou i tady na up- či downloadu.

Je-li ale k dispozici jen ten obdélník, jde to taky, ale už to bobtná: pro jeden konstantní kmitočet stačí řetězec RC-článků zapojených jako dolní propust s kritickým kmitočtem tak do 1/20 kmitočtu obdélníku, raději ještě nižším. Amplituda výstupního signálu bude pochopitelně malá (a závislá na kmitočtu, to je důležité nezapomenout!), tak ji zesílíš lineárním zesilovačem a můžeš tomu pomoci i laděným obvodem (LC, článek TT ve zpětné vazbě a podobně). Ale jak začneš s kmitočtem hýbat, už to nebude fungovat správně.

Záleží také na požadované přesnosti aproximace sinusovky, jaké je její dovolené zkreslení.

Jestli kmitočet sinusového signálu nemusí být stejný, jako kmitočet obdélníku, použij čítač 64, jímž budeš adresovat EPROM, která bude v adresových buňkách obsahovat čísla odpovídající vzorkům amplitudy sinusového signálu po PÍ/32.
Datové výstupy připoj na převodník D/A (obvykle stačí odporová síť), tím uděláš stupňovitou aproximaci sinusovky, za to dolní propust s mezním kmitočtem (teď to beru přes palec) kolem 500Hz, radši strmější.
A budeš mít sinus od 125Hz do 312,5Hz (pro obdélník 8-20kHz).
Zrovna tak můžeš použít zapojení některého obvodu pro generátory funkcí a obdélníkem budit jeho hodinový vstup. Ten tyto činnosti zajišťuje všechny.

Nebo, potřebuješ-li, aby se sinusový signál pohyboval v rozsahu 8-20kHz, použij příslušně vyšší kmitočet obdélníku a vyšší mezní kmitočet výstupní propusti.

Další varianta je fázový závěs, tedy smyčka PLL: použiješ napětím laděný oscilátor harmonického signálu. Fázi tohoto průběhu porovnáš s fází obdélníku na vstupu, vyfiltruješ výstupní signál z detektoru fáze, proženeš zesilovačem odchylky a zesílenou informací o odchylce budeš dolaďovat ten sinus-oscilátor (může být složený i ze dvou oscilátorů a směšovače, pro větší rozsah přeladění).
Na vlastnostech filtru ve smyčce ladění zavisí ale dynamické vlastnosti - při prudké změně řidicího kmitočtu nemusí smyčka PLL "stíhat" doladit.

Obě metody, jak vidíš, mají své výhody i nevýhody, konstrukčně za asi nejsnadnější bych pokládal ten generátor funkcí řízený obdélníkem o příslušném násobku požadovaného kmitočtu.

Nebo jinak: definuj přesněji, nač to potřebuješ, určitě už někdo něco podobného řešil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2013, 10:19    Předmět: Citovat

Já bych potřeboval třeba ze stejnosměrného sinusové. Tak , že mám např. 2x275V stejnosměrné (nebo +-275V , také by mohl být obdélník na vysokém kmitočtu dejme tomu 10kHz 550V ) a normální sinus 220V ze sítě . podle kterého by to mělo sinusovku kopírovat. Na výstupu bych pak potřeboval třeba jen cca o volt větší napětí než je dodávaný sinus. Napadá někoho něco jednoduchého jak to realizovat.

Předpoklad je , že sinusové napětí (ze sítě) 220V bude sloužit jen k tvorbě sinusovky z obdélníkového nebo stejnosměrného napětí (vygenerovaného z akumulátoru).
Přeměněná energie se pak bude spotřebovávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: st červenec 31 2013, 22:02    Předmět: Citovat

>rezistor: Záleží na požadované velikosti zkreslení sinusového signálu. Pro zkreslení kolem 1% lze použít zapojení, které nejprve převede obdélníkový signál na trojúhelníkový. Např. takto:

Potom lze převést trojúhelníkový signál na sinusový pomocí několikastupňové aproximace nebo využitím vhodné části nelineárních charakteristik vhodného prvku, např. tranzistoru FET.
Wink



trojúhelník-sinus.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trojúhelník-sinus.png
 Velikost:  19.41 kB
 Staženo:  188 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2013, 16:50    Předmět: Citovat

Ne úplně jsem si jistým, jaký vlastně má být výsledný kmitočet té sinusovky? Nejde tady spíš o nějaký to PWM, třeba pro frekvenční měnič? A nebo jen o zvyšování/snižování síťovýho napětí? Možná by bylo fajn, rozepsat se, co konkrétně a k jakým účelům hodláš postavit, aby bylo jasněji.
_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund