Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VN sonda - návod na stavbu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 13:13    Předmět: Citovat

Pises o kvalite oprav,nezlob se ale ve mne Tve prispevky spis vyvolavaji predstavu servismana stylu vymenim elyty,pojistky a kdyz to nepomuze sup nekam pro radu (napr. cituji.. to je mi naprosto jasné, bezpečné pouzdro (původní od sondy) i VN odpory mám.... jen nevím hodnoty pro poměr 1:1000 a obyč. digi měřák za 200kč.)Proc??No parametry znas,a spocitat delic snad se nebere az na VS pri obhajobe CsC.Pises,ze zmeris vse,ale vis i proc??Neber to jako utok na Tvou osobu,ale TV,nebo LCD bych si u Tebe asi spravit nenechal.Ta zminka o uceni se je dobra,ovsem ucit se by melo byt pred tim,nez sei zacnu rikat opravim komukoliv cokoliv a kvalitne(tady spis plati hele strc to ke mne,bude to lacinejsi nez kdekoliv jinde)Pokud se mylim,omlouvam se predem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
homebastlir



Založen: Dec 08, 2009
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 13:19    Předmět: Citovat

Už jsem psal, že dotaz na sondu padl z "lennosti", spočítat děliče umím, mám dost literatury i zkušeností, jen mne zajímalo, jak to kdo řeší a jestli mi náhodou někdo nevyvrátí moje představy o tom, že je ve VN sondě za 2600.- i něco jiného než odporový dělič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
homebastlir



Založen: Dec 08, 2009
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 13:43    Předmět: Citovat

to fero7:

Fero, pohoda, necháme toho,
já Ti fandím - jseš profík, živíš se tím, tak ti přeju úspěch, ale Tvé "narážky" na mne mi přišli zbytečně agresivní, doufám že na své zákazníky jsi ohleduplnější!

Jde nám oběma o to stejné, opravit, vyřešit, uspokojit.... NENÍČIT.

Když mně měřák začne blbnout, koupím nový, neboj to ještě poznám, že mi blbne přepínač, zase té práce nemám tolik co TY? O to víc mám čas na čtení tohoto webu a doučování svých zelených schopností, ty co hold makají a opravuji až se potí nemají většinou čas na odpovídání v tomto fóru.

PS, já si Tě neškrtám! Nevím taky proč bych měl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 14:13    Předmět: Citovat

homebastlir napsal(a):
jen mne zajímalo, jak to kdo řeší a jestli mi náhodou někdo nevyvrátí moje představy o tom, že je ve VN sondě za 2600.- i něco jiného než odporový dělič.

Jak bylo řečeno výš, pro měření na měkkých zdrojích vn si člověk může dovolit zaimprovizovat, když budu vyrábět osciloskop s anodovým napětím 3 kV a mám měřák do 1000V s dodatkem že certifikace platí do 600V, tak si na vlastní triko dovolím použít vysokonapěťový odpor (viz třeba http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=32470&postdays=0&postorder=asc&start=15 )
kdybych chtěl sondu použít někde na KV frekvencích tak bych se asi musel zabývat i kompenzací kapacit.
Ale pro měření na nabitých kondech pro anody lamp v řádu kV by se mi nechtělo vyrábět nějaký bastl, abych ušetřil pár tisícovek, protože bych je nejspíš neušetřil ani tou pracností ani klidem že je všechno OK.
Měření na vn někde v terénu nějakým samodomo je myslím už zcela mimo debatu, tam se případný výboj šíří oproti laboratoři úplně nevyzpytatelně. Viz občas zprávy z nádraží. Velká plocha vodiče, elektrické pole načaté koronou, možnost oblastí s velkou vzdušnou vlhkostí, vodivým prachem, dejte pokoj Evil or Very Mad
Měření 25 kV v TV znamená maximálně risk že tě zobne 100 µA a musela by být blbá smůla, aby si člověk následným leknutím prořízl krční tepnu střepem z baňky. Ale k 22 kV na primáru by se mi nechtělo ani s tím dvoumetrovým nástavcem s doutnavkou, který jsem jako brigádník očumoval na trafačce.
Někde tu averzi servismanů vůči laikům těžko chápu jinak než jako žárlivost, že jim někdo leze do kšeftů, ale okolo vn jde nejen o kšefty Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2009, 7:44    Předmět: Citovat

myslím že kdyby byl žebříček top témat tohle by bylo ihned na špici ! Vše bylo zodpovězeno několikrát a dukladně a ty vzájemné narážky byly v bastlírně úplně zbytečné !

PS:omluvte pravopis dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9816
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2009, 22:19    Předmět: Citovat

centrální zdroje os.vozů řady Bymee (po staru) opravuju pomocí multimetru za 1500KČ, ochranného odporu 100k/100W a měniče od zářivky z diodovým triplerem. Jezdí toho tady kraji asi 200KS. Ochranný odpor používám proto, protože když měřím nabitý kondenzátory, tak jejich napětí bývá kolem 1200V, který rozzsah 1000V v pohodě zvladne, ale pokud je už 1300V, aktivuje se jiskřiště v měřáku a takto to odnese jen zapájená pojistka 1A ..

Měření při provozním napětí (3000V) ani neprovádím, nejsou na to prostředky a ani to nepotřebuji.. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6469
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2009, 14:11    Předmět: Citovat

mě se dnes zdálo o sondě k osciloskopu 25 kV a musí jet na 100 MHz...
Twisted Evil
kdyby byla na 60 kV, tak jsem nejšťastnější elektrikář
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2009, 22:10    Předmět: Citovat

fero7 napsal(a):
BOBOBO napsal(a):
Neboj , jde o zvyk . A za rok si zvykneš a zjistíš , že to vždycky odnesou ti nový . Je to zde takový sport , potrápit nováčka . I já jsem Bastlíř , a tak k opravám všeho druhu přistupuji . Prostě některé myšlenky se zde nenosí . Já osobně nepotřebuju měřit ani na 2% . Jó to když točím hřídelku , tak musím být i přesnější jak 0,1% . Tam nejde nic dostavit .

Tak aj Ty máš v tom hokej?
Žiadny šport, žiadne potrápiť! Upozorniť, že jeho východzie úvahy sú nesprávne a výsledkom bude sklamaný. Žiadne 2%, ale 50% (a viac), čo sa už ani nedá nazvať meraním. A ak, tak: dezorientačné meranie.
Skúsim to zjednodušene (aj málinko nepresne).
1.Máš delič, odpor na vstupe 100M, za zem 1M. Na vstupe 100V. Na meranom uzle deliča máš 1V.
2.K odporu v deliči pripojíš merák so vstupným odporom 1M. Dva paralelne odpory po 1M sú 0,5M.
Takže máš delič s odpormi 100M a 0,5M. Na vstupe 100V. Na meranom uzle deliča máš 0,5V.
A to je obrovský rozdiel!
Re:"Brudr". Tvoja sonda je určená presne pre Tvoj merák. Je to tak konštrukčne navrhnuté, aby sonda s merákom vytvorili správny delič.
Pri použití tejto sondy s iným multimetrom môžu byť namerané výsledky 10x, 100x aj 1.000x iné ako skutočnosť. Práve to závisí od vnútorneho odporu meráku. Doladiť trimrom to môžeš iba k svojmu meráku.
Nie že by sa sonda nedala urobiť, ale ak sa nezačne od vstupného odporu, tak sa nedá pokračovať a všetko ostatné je úplne zbytočné.
Ale to pan bastlir doteraz neuviedol rovnako ani model multimetru.

To co píšeš v bodech 1 a 2 je naprosto jasné. Já se spíš celou dobu sám sebe ptám, proč tady řešíte nějaký dělič? Bavíme se snad o měření napětí. Už v dřevních dobách výroby měřících přístrojů se pro měření napětí dávaly před měřáky předřadné odpory. Ten, mimo jiné, určoval vnitřní odpor měřáku. Nevidím jediný důvod proč konstruovat, pro měření napětí, dělič a úmyslně si tak do měření vnášet chybu způsobenou vnitřním odporem použitého měřáku. Moje VN sonda je, jak jsem psal, předřadný odpor a netvoří žádný dělič ani s daným měřákem. Proto ji taky mohu v pohodě připojit na jakýkoli jiný a funguje to. To měl být smysl mého prvního příspěvku. Asi jsem to napsal blbě. Co se týká bezpečnosti, při amatérské výrobě a používání, plně souhlasím s Crifodem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12407
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2009, 22:52    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
mě se dnes zdálo o sondě k osciloskopu 25 kV a musí jet na 100 MHz...
Twisted Evil
kdyby byla na 60 kV, tak jsem nejšťastnější elektrikář


Tak trochu podráždit smysly :
http://highvoltageprobes.com/PDF/Vmonad.pdf

Jinak pozor na to, i Tek 6015 a podobné mají napěťové omezení v závislosti na kmitočtu, na 70MHz už je jen do 2kV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2009, 23:08    Předmět: Citovat

Brudr napsal(a):
Moje VN sonda je, jak jsem psal, předřadný odpor a netvoří žádný dělič ani s daným měřákem.

Tak schválne, pripoj merák (bez sondy) priamo na 12V, potom cez odpor 10R, 100R, 1k, 10k, 100k a napíš čo si nameral.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2009, 9:36    Předmět: vn sonda Citovat

Tvrzení že máš sondu na měření napětí bez děliče tedy tvrdou hmotu
bez děliče je na první pohled pravdivé.Sonda ale sama nic nezměří,
teprve připojením k měřícímu přístroji o určitém vnitřním odporu umožní
vytvořit dělič a tím měřit vyšší napětí.A to bylo už řečeno.BRUDR
se zatím nenechal zviklat že bez děliče neměří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2009, 10:32    Předmět: Citovat

Brudr- trochu jsi se upiskl ne??Nebo meris tak,ze k merenemu napeti prilozis hrot sondy,napr. na plus a minus nepripojujes?Pak bys mel pravdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2009, 10:40    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
mě se dnes zdálo o sondě k osciloskopu 25 kV a musí jet na 100 MHz...

Něco s tím dělej, dokud je čas... Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6469
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2009, 10:57    Předmět: Citovat

Sendyx, kolik by mohli chtít za PVM-4?
Crifodo, myslíš, že by to měl řešit odborník z oblasti psychologie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2009, 11:09    Předmět: Citovat

Klidně i neodbornice Very Happy nebo zaměstnavatel, u vás neznáte dovolenou na zotavenou jak si ji každý rok vybírá třeba PSP ČR? Nějaký to Toskánsko... Kypr... Maledivy... uvidíš že sondy zmizej i bez psychologa.

Opravdu tam máte zdroje 100 MHz kmitočtu na které 25 kV nestačí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 6 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund