Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

blinkry s led diodami
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bacillus



Založen: Jan 27, 2010
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st leden 27 2010, 18:58    Předmět: blinkry s led diodami Citovat

zdravím,
potřeboval bych rady zkušených. Rád bych si zkonstruoval led blinkry na svoli motorku- jawa 250 rok 1958. Je to veteránek, ale na běžné ježdění.
Jelikož morka je ráda, že pokryje tak tak svoji spotřebu, klasické blikače by byly zátěží, kor při celodenním svícení.
Našle by se nějaké dobré duše, které by do tohoto problému mohly zasvětit učenlivého lajka?? Kolik diod a jakých by mělo být v blinkru, co kromě toho. Jaký použít přerušovat,...
díky za každou radu Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5249

PříspěvekZaslal: st leden 27 2010, 19:11    Předmět: Citovat

Pokud máš motorku z roku 58. tedy přechod pérák - kývačka. Nic na ni nedělej mohl bys hodně litovat. Bylo jich sice spousty ale take jich spousty padlo na různé úpravy atd. Takže dnes lezou ceny pojízdné s papíry a co nejméně napadnuté kutily do docela velkých výšin. A jakmile na to cokoliv uděláš tak ji ublížíš. Ale to jen tak bokem Smile
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osc



Založen: Feb 05, 2009
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st leden 27 2010, 19:21    Předmět: Citovat

Problém ledek je, že svítěj směrově. Pokud blinkry nebudou homologovaný na motorku, neprojdeš technickou. Radim ti, buď si kup homologovaný, nebo se na to radši...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bacillus



Založen: Jan 27, 2010
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st leden 27 2010, 19:48    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
Pokud máš motorku z roku 58. tedy přechod pérák - kývačka. Nic na ni nedělej mohl bys hodně litovat. Bylo jich sice spousty ale take jich spousty padlo na různé úpravy atd. Takže dnes lezou ceny pojízdné s papíry a co nejméně napadnuté kutily do docela velkých výšin. A jakmile na to cokoliv uděláš tak ji ublížíš. Ale to jen tak bokem Smile


mno možná bych upřesnil přechod pérák-kývačka. pérak byl do 55. Do problematiky jaw se už pomalu dostávám- ano, ceny lezou nahoru, péráky i kolem 100 000 po renovaci, ale kejwy jsou na to hůře. Mám ji jako dopravní prostředek a k renovaci a leštění se odhodlám až za hodně let. Motorku už jsem zakoupil po napadení kutilem, takže není co kazit. Ovšem origo díly už jsou uložené a budou čekat na svůj den.
Každopádně, ty blinky- tahle motorka je nikdy neměla- mám z novejšího typu, takže otázka homologace je bezpředmětná. Jen chci vnitřek (objímku se žárovkou) nahradit diodami. A ještě co se týče stk, vše se dá zase odmontovat,ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bacillus



Založen: Jan 27, 2010
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st leden 27 2010, 19:52    Předmět: Citovat

jo, s tím, že svítí směrově, někde jsem se dočetl, že když se naruší povrch, třeba jemným smirkem, tak už tak směrově nesvítí, ale i do stran.
tady je inspirace o co asi by se mělo jednat.



blinkr_topi.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  blinkr_topi.jpg
 Velikost:  198.78 kB
 Staženo:  88 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5249

PříspěvekZaslal: st leden 27 2010, 20:01    Předmět: Citovat

Přechodem myslím tam byly takové kombinace jako zvlášť startovací páka a zvlášť řazení. Novější už měly jen jednu páku. Také tam byly změny na motoru, různé nádrže, jinak umístěná spínací skříňka....
Co přímo koupit takovou žárovku?
http://www.stualarm.cz/kategorie/autoprislusenstvi/autozarovky-led/
Tady jsou docela za balík peněz. Ale na aukru atd by mohly být levnější. jen mě napadá že bude problém s 6volty a přerušovačem. Ten mechanický - tepelný se nemá rád s LED

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bacillus



Založen: Jan 27, 2010
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st leden 27 2010, 21:20    Předmět: Citovat

jj, změn bylo hodně, nějaké díly jsou zamenitelné mezi těmito typy. Ta žárovka je taky možnost, ikdyž až ta druhá Smile
Problém s 6 V?? mechanický přerušovac je na to nevhodný, našel jsem elektronický- viz obrázek.
Ale je to pro mne jedna velká neznámá Smile je to složité, něco takového? a na kolko peněz vyjdou součástky? Do jednoho blinkru by pak mohlo stačit třeba 10 diod,ne? ještě jsem tam viděl myslím i odpory, ale to by mě zajímalo proč tam jsou, proč nejsou pouze diody?

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána. Používej konečně tlačítko nad a pod vláknem!
Hill



el.prerusovac.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  el.prerusovac.gif
 Velikost:  53.37 kB
 Staženo:  127 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bacillus



Založen: Jan 27, 2010
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st leden 27 2010, 21:37    Předmět: Citovat

tento vypadá patrně líp, alespoň to schéma se mi osobně víc líbí (jsou tam popisky vývodů).
http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/Elektronicky prerusovac.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5249

PříspěvekZaslal: st leden 27 2010, 22:24    Předmět: Citovat

Dioda má přesně dány parametry. Třeba 1,6V 20mA. A z toho je třeba vycházet. Prostě si spočítáš třeba 3 LED v sérii to máš 4,8V A do 6V dopočítáš odpor tak aby tekl obvodem proud 20mA tj pokud se nepletu cca 60Ohm. Ve skutečnosti více protože na motorce můžeš dosáhnout až 7,2V
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bacillus



Založen: Jan 27, 2010
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st leden 27 2010, 22:35    Předmět: Citovat

jasný, takže prvně změřit, kolik to dává? a pak to podle maximální hodnoty spočítat? nebo podle které?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dingo7



Založen: May 05, 2007
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 17:56    Předmět: Citovat

Tak především bych počítal s více než 7,2V kvůli rezervě.
Za další bych použil "auto" LED - ty "4nožičkové" a za další LEDky mají jisté vyzařovací úhly, takže použít dostatečný vyzařovací úhel tj. pro blinkr cca 80-90° a nemusíš řešit směrovost.
A za poslední a to nejdůležitější - kup zapalování od VAPE, dává to 12V 140W a zapalování je typu CDI, a už nebudeš mít problém se "šťávou" a budeš moct použít klasický přerušovací "autorelé" a žárovkový blinkry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bacillus



Založen: Jan 27, 2010
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 18:24    Předmět: Citovat

no jenom přece to vape je dle mého nározu už velký zásah do originality, ikdyž není vidět. Ale i tak, to štelování předstihu, seřirování a péče o dynamo, to k jawám patří. navíc cena vape není nejnižší. Kdyžtak jsou i 6 V Smile
ale ty první tři poznámky se budou hodit, díky

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dingo7



Založen: May 05, 2007
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: pá leden 29 2010, 0:03    Předmět: Citovat

No hele buď chceš jezdit - VAPE.

Nebo furt štelovat tlačit a dobíjet aku, pak tam nech to co tam je Wink

A zásah do originálu, pokud to nemáš na výstavu ale na to aby to jezdilo, což i ty blinkry sou zásah do originálu a citelně viditelný.
Takže tím že by něco nebylo originál to nekoupení VAPE neospravedlníš Wink
Jediný důvod a to citelný je cena, ale uvědom si, že tyhle stroje stoupají na ceně a tím VAPE to neznehodnotíš ale naopak, já jsem upoval Vape ještě v době kdy pořizovací cena dvěpade s papírama byla skoro poloviční oporti ceně VAPE zapalování Wink

Takže chceš buď jezdit nebo se v tom šťourat Question Wink Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bacillus



Založen: Jan 27, 2010
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: pá leden 29 2010, 8:53    Předmět: Citovat

zatím se v tom chci šťourat, až to bude neunosné, tak mě to na VAPE třeba ukecá,jasný. Myslím, že můj dotaz zněl jinak a že otázka VAPE, zda ano či ne, je nekonečná a nevyřešitelná. Jedni jsou pro a druzí proti. pokud to máš a si s tím spokojený, já ti to neberu, tak mi neber moje dynamo Smile To už bych si taky mohl pořídit nějakou novou motorku jiné značky, když "chci jezdit" a jakmile nepojede, tak ji odhodit. bohužel jsem ale fanda jawin a tohle k tomu patří.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32208
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 29 2010, 12:35    Předmět: Citovat

Jen bych si dal bacha, až s tím pojedeš na technickou neboli STK - ty blinkry, pokud jsou namontované na vozidle, které je ze sériové produkce nemělo, musejí splňovat několik dost podstatných podmínek.
1) musejí být určené pro motorové vozidlo a musejí mít homologaci pro provoz na pozemních komunikacích. Je víceméně jedno, pro jakou značku a typ byly původně, musejí ale mít tu homologační značku - velké "E" s číslicí v kroužku. Takže žádný bastl z krabičky od pásky do psacího stroje a z oranžového plexiskla z krabičky od taveného sýra.
2) světelné zdroje instalované do blinkrů musejí mít předepsanou barvu a předepsanou svítivost v požadovaných směrech - žárovka je (téměř) všesměrová, LED vyzařují v poměrně úzkém kuželu, takže pozor při náhradách. Je potřeba nějakým způsobem zajistit i vyzařování do boků, ne jen kolem podélné osy svítilny. Zároveň v žádném případě nesmějí nikoho oslňovat - takže pamatovat na rozptylné elementy nebo fresnelovy čočky.
3) v neposlední řadě pro umístění blinkrů platí zákony a technické vyhlášky, které předepisují jejich pozici na vozidle - minimální a maximální vzdálenosti od sebe navzájem, od jiných světlometů a svítilen a také od povrchu silnice a od bočních obrysů vozidla.

Takže zvaž, co pro Tebe bude jednodušší splnit - jestli si namontovat blinkry a muset zmíněné předpisy dodržet, nebo jestli dodržet technickou autenticitu a jezdit bez nich... Fakt je, že pokud je mít budeš, budou fungovat a budeš je používat a nebudou vysloveně nevhodné nebo blbě umístěné, silniční kontrola nebude nic namítat. STK je ale jiná věc - a může se stát, že abys prošel, budeš je muset oddělat - osobní zkušenost se starou "zetkou" 175... Blinkry i přepínač byly ze Simsona, přerušovač samo-domo, umístění i funkce OK, technikovi se ale nelíbilo, že na motorce nebyly sériově. Takže musely dolů - proti přepínači na rukojeti řídítek už nic nenamítal. Stalo se někdy v roce 1999 - pak jsem tu zetku prodal... Dneska už vím, že kdybych na něj dupnul, musel by mne i s nimi pustit.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund