Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Opravy elektromotorů

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vinca



Založen: Nov 20, 2007
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 12:57    Předmět: Opravy elektromotorů Citovat

ahoj, mam dotaz, chci si naucit opravovat elektromotory, jelikoz jsem slaboproudar a moc jsme se ve skole elektromotory neucily ( teoreticky ano, ale ne prakticky), spise jen tistaky, letovaly, tistaky, letovaly atd. Bohuzel me treba znami donesou spotrebic, ze nefunguje, samozrejme takove ty pracovni ukony vypinac, snura, regulator, kontakty - to zvladam, ale jak se prejde na elektromotor, tak je to v prde..a chtel bych se dopracovat k chybe nebo chci vedet napr. proc komutator cerna, proc uhlik hori atd. Vetsinou to skonci tak, ze s tim slahnu do kose, jelikoz je na komutatoru plamen, jak svina. Jenze bych chtel vedet, zda-li je to uhlikem, nebo komutatorem atd. Cili bych se chtel zepttat, jak se da zmerit nebo zjistit, zda je dobry rotor, jde nejak zmerit rotorove vinuti - merakem? Magnetem?A Proc komutator cerna? Diky vsem, kteri mi trosku poradi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18718
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 13:48    Předmět: Citovat

Bohužel Tě asi víceméně všichni zklamou . Žádný domácí jednoduchý měřič neexistuje . Většina opravářů těchto univerzálních motorů to riskne a vezme nový rotor . Komutátor a s tím i rotor je velice namáhaná součást elektrických strojů . Vyskytují se tam vysoké napěťové špičky , proudová hustota vodiči vysoká , mechanické zatížení vzhledem k otáčkám též extrémní . Při "hoření" komutátoru je na 95% mezizávitový zkrat nebo přerušený vodič na kotvě . Ať zjistíš kteroukoliv z těchto závad , nebudeš je schopen napravit . Ještě tak rotory starých startérů , kde uvidíš ulétlé dráty z komutátoru . Dokonce jsem si vyrobil i navíječku rotorů , ale mnoho práce a výdrž malá .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vinca



Založen: Nov 20, 2007
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 14:18    Předmět: Citovat

tak jsem zjistil, ze na te rucni flexe je spatny komutator, hori uhliky a jak jsem to prejel lehce smirglem, tak pod temi asi tremi az ctyrmi "destickami medenymi" je to svacle. Fajn, takze je rotor KO. Da se sehnat druhy? Spise, kdyz chci sehnat druhy rotor, jake parametry potrebuji znat? Jedna se o flexu BOSH tmave zelena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dingo7



Založen: May 05, 2007
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 14:19    Předmět: Citovat

vinca napsal(a):
jake parametry potrebuji znat?


Přesný název flexy Wink a podle toho koupit daný díl přimo do ní - jestli se ovšem takový díl prodává Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vinca



Založen: Nov 20, 2007
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 14:25    Předmět: Citovat

to jsem se chtel spise ptat po domacich kutiloch, stejne si myslim, ze u vyrobce to bude palka za novy rotor, to uz se vyplati nova flexa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34230
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 14:51    Předmět: Citovat

Radsej nemysli a spytaj sa v servise...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vinca



Založen: Nov 20, 2007
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 15:31    Předmět: Citovat

na strankach bosch, novy dil, cely novy rotor 3 125kc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 15:46    Předmět: Citovat

Jakmile motor divně běží, nebo jiskří nebo černá komutátor obyčejně je vadný rotor. Very Happy
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 15:48    Předmět: Citovat

Na značkové zboží jako je Bosch a jiné sračky, se nevyplatí náhradní díly kupovat. Confused
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vinca



Založen: Nov 20, 2007
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 16:57    Předmět: Citovat

a jak se pozna, kdyz je spatny stator? muze byt uvnitr civka prorazena?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 17:41    Předmět: Citovat

Já jsem měl před rokem podobný problém - vyšel jsem střední jako slaboproudař a o motorech jsem věděl (z učiva) maximálně to, že jde do něho elektroický proud a on se točí... Sad (vlákno ohledně nadávání na úroveň technického školství tu už je Very Happy ). Po příchodu do práce (elektroservis) jsem zjistil, že se dá všechno nějak doučit...

Dá se toho mimo jiné i dohledat hodně tady na fóru (postahoval jsem si i nějaké materiály z VŠ). Některé fígle jsem zkoušel, některé ne... , třeba ohledně zkoušení rotoru je toho napsaného dost : http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=19115&highlight=rotor
a diagnostika:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=23008&highlight=rotor

Stator jsem už viděl taky špatný, ale často bývá jen na kraji urvaný přívod, mezizávitový zkrat se dá zkusit buď ohmmetrem nebo speciálním přístrojem (nepamatuju si přesně název, nějaké PUx nebo tak - měří izolaci, unikající proudy a odpor ochranného vodiče - tím rozsahem se dají změřit obě poloviny statoru a porovnat v setinách ohmu)

Uhlíky buď bývají odejíté "věkem" (motor 10-15 roků starý), upálené špatným rotorem nebo zaprášené tak, že se seknou v uhlíkovodu a ani ta pružina jim nepomůže... (často vysavače) někdy taky bývá blbě nasměrovaný uhlík (blbě dosedá) a stačí ho nasměrovat tak aby nehořel (blbě se to vysvětluje, ale jednduše dělá) - často v malých motorech s uložením uhlíků v plastu.

Taky bývá problém s ložiskama - kuličkové se buď vysypou (pak můžou sebou vzít celý motor) nebo zadřou, vyvyklají se z uložení a podobně. často to jde poznat na jejich barvě (když je jedno ložisko stříbrné a druhé fialové, tak je něco špatně Smile ), třecí ložiska (soudkové a podobné) se zadírají, pak je nutno vymněnit i ojetý ložiskový štít, podrápaná osa rotoru jde zachránit upnutím ve stojanové vrtačce a ojetím jemným šmirglem.

Asynchonní indukční motory (bez uhlíků) jsem zatím opravovoval jen výměnou tepelné pojistky (závada - z části proražený triak, motor se točil moc pomalu, nestačil se uchladit a přehřál se), někdy jsou špatné i ložiska nebo motorový kondenzátor u pomocného vinutí.

Takže, sice jsem "pár" motorů už opravil, ale je stejně hodně věcí, co nevím, takže jestli má někdo o motorech nějakou literaturu (možná by stačilo i pdf) nebo tip na koupi (do nabídky BENu jsem se dlouho nedíval) tak sem s tím Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 21:45    Předmět: Citovat

Rotory s komutátorem nikdy dynamicky nevyvážíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18718
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá březen 12 2010, 9:55    Předmět: Citovat

To musím bohužel potvrdit a i když jsem si stvořil navíječku rotorů , tak dobré -trvalé výsledky byly jen u pomaluběhu .


nav.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nav.JPG
 Velikost:  54.45 kB
 Staženo:  103 krát


nav 2.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nav 2.JPG
 Velikost:  58.67 kB
 Staženo:  92 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vinca



Založen: Nov 20, 2007
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: pá březen 12 2010, 12:33    Předmět: Citovat

no, tak jsem si to predstavoval, ze to vlakno by si mohlo zaplnovat se vsim, co souvisi s elektromotory, nejhorsije, kdyz narazim na vlakno, kde se berou uhliky a skoncito u jineho tematu, pak se v tom clovek nemuzu vyznat, nebo nejhorsi je, kdyz nekdo napise, ze to "zkousel tak" a par lidi napise, ze to ma blbe, ze se to ma "zkouset tak" a pak se v tom clovek nemuze vyznat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9810
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne březen 14 2010, 0:14    Předmět: Citovat

elektromotory_v_domacnosti.pdf - 986.21 KB

starý, ale dosud aktuální. Až to najdu, pošlu sem testér zavitových zkratů..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund