Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

časovač/termostat
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 1:45    Předmět: časovač/termostat Citovat

Zdravím všechny bastlíře.
Již nějakou dobu mám vyrobenou tuhle „mikrovlnku" a chtěl bych jí trochu zmodernizovat.
To pod dřevěným rámečkem je topná deska z výkonových odporů (230V cca 30W) na sušení emulze.
Jelikož jsem momentálně procesorový analfabet, tak bych chtěl poprosit znalé kolegy o pomoc s výběrem PICu a programem.
Mám k dispozici 16F84A, 16F628A, 16F648A (pokud by musel být jiný není problém) programátor Pickit2 a MPlab.
Zařízení by mělo fungovat takhle:
Při zapnutí se sepne výstupní relé a podle polohy přepínače Topení/UV zapne buď topnou desku nebo UV výbojku a čeká určený čas (cca 3 minuty). Po tomhle čase se na displeji objeví např. READY (výstup je stále sepnutý). Pak je možné zmačknout Start a začne odpočet času.
Výstupní relé v poloze topení funguje zároveň jako termostat (60 +-5°C)(čidlo NTC, DS1621, SMT 160-30 nebo i něco jiného).
Funkce přepínače still ON/ timer je zřejmá.
V poloze UV je výstup seplý stále, LEDka po ukončení času bliká, bzučák pípá.
V poloze Topení výstup stále funguje jako termostat, LEDka a bzučák stejná fce.
Tlačítka SET+ a SET- podle polohy přepínače Topení/UV budou nastavovat časy (stačí po 10 sec.)
Chtěl bych, aby si procesor pamatoval naposledy zvolené časy i po vypnutí napájení.
Displej bude zobrazovat zvolenou funkci (+u topení teplotu) a zbývající čas (minuty:sekundy).
Úpravám schématu se samozřejmě nebráním.



osvitka03.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  osvitka03.jpg
 Velikost:  126.36 kB
 Staženo:  96 krát


osvitka04.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  osvitka04.jpg
 Velikost:  81.33 kB
 Staženo:  110 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 12:19    Předmět: Citovat

Tohle zvládnou poslední dva jmenovaní. Použije se vnitřní oscilátor, displej v 4bit módu a teplotní čidlo digitální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Niki31
Zablokován


Založen: Jul 05, 2008
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 13:46    Předmět: Citovat

Ak si zaciatocnik tak pouzitie SMT160 nedoporucujem.Vyhodnotenie
teploty je programovo aj casovo velmi narocne. Vzhladom na to ze
ches realizovat este aj casovac.
Pouzij radsej ntc a mikrokontroler s A/D prevodnikom.(napr. PIC16f876)
Program a zapojenie bude velmi jednoduche a rozlisenie 1'C je myslim
dotatocne.

V oboch pripadoch ti mozem poskitnut hotove rutiny pre PIC ,pripadne .
schemu zapojenia snimacov.


Este chcem upozornit na tu vybojku.Ak budes robit plosne spoje vecsieho rozmeru asi nad 10x10cm,budes mat problem.Obrazec bude od stredu smerom ku krajom rozostreny.Takisto stred bude osvetleny za kratsi cas
ako oraje.(nepojde vyvolat,stred sa odplavi aj s obrazcom a okraje
este nebudu hotove!) Lepsie je pouzit aspon 4 trubice z horskeho slnka vedla seba.Pri case ovetlenia asi 90Sec. dosiahnes profi vysledky.



snimace.jpg
 Komentář:
pripojenie oboch cidel ntc aj smt.

Stáhnout
 Soubor:  snimace.jpg
 Velikost:  34.35 kB
 Staženo:  90 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 13:58    Předmět: Citovat

Myslíš 16F648A a SMT 160-30?
Já jsem koumal něco podobnýho jako http://s-o.webnode.cz/lcdip/ + jsou tam i nějaký termostaty a v PE 1/2010 a 3/2010 vyšly články na timer a termostat na tišťáky. Tak jsem myslel nějak to zkloubit dohromady. Ale v procesorech jsem se znalostma naprosto na nule (něco teda vím teoreticky, praxe = 0) Embarassed
Vnitřní oscilátor chápu, teplotní čidlo digitální taky (teoreticky), ale displej v 4bit módu, to jsem mimo mísu...
Ještě mě napadlo, že by tam mohly být dvě relé a přepínač Topení/UV by nemusel být dvojitý a nemusel by spínat silové obvody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 14:12    Předmět: Citovat

Díky za info.
K té výbojce - je to 125W a zkoušel jsem i spoje cca 15x 18 a problém s tím nebyl. Předlohu tisknu na normální papír laserovkou a žádný "zprůsvitňování" papíru neřeším. Osvit vychází okolo 10 minut.
Jestli by byly nějaký problémy s tím snímačem SMT... tak bych se mu radši vyhnul. Akorát teda jinej uP Confused .
Pokud bys mi poskytnul nějaké rutiny pro PIC, tak to by bylo super. Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9067
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 14:40    Předmět: Citovat

S časovačem samotným bych ti případně pomoct mohl, koukni sem: http://www.tosi.cz/elektro.html#timer
Dodělal jsem to tento týden.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Niki31
Zablokován


Založen: Jul 05, 2008
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 14:45    Předmět: Citovat

Napis teda co chces pouzit.Smt cidlo kmita na 1Khz a teplota meni striedu
signalu.Potrebujes teda merat niekolko period a zaznamenat ako dlho je v log.1 a ako dlho v log.0 a z toho matematicky vypocitat teplotu.
Casovo narocne! Ak pouzijes ntc ,jednoduchym ad prevodom ziskas teplotu priamo v 'C.Program bude velmi kratky.

Displeje z radicom HD88xx sa daju ovladat po 8 alebo 4 dratoch to je len kvoli uspore vyvodov na procesore.Oboje je rovnocenne staci si vybrat.

A stou vybojkou vyrobis aj takyto spoj?



6520.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  6520.jpg
 Velikost:  99.16 kB
 Staženo:  83 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Niki31
Zablokován


Založen: Jul 05, 2008
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 15:19    Předmět: Citovat

Pripravil som ti priklad obsluhy ntc snimaca.Ak pouzijes zapojenie cidla podla obrazka hore.Je to zakladne ziskanie teploty ale pre regulaciu potrebujes este dodat ofset teploty.

Ak rozumies programu a je tipredchadzajuce jasne , napis,pritvtrdime.

pripravim este priklad pre smt cidlo.



teplota.rar
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  teplota.rar
 Velikost:  629 Bajtů
 Staženo:  97 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 15:20    Předmět: Citovat

To Niki31 - já sice moc rozteč 1,27 nedělám, ale myslim, že by to problém být neměl. Nejvíc záleží na kvalitě předlohy.
To Forbidden - pěkný stránky a tohle zapojení se mi taky líbí.
Jelikož ten termostat bude pouze na jednu teplotu, tak ho asi stvořim nezávisle na uP a zkusil bych ten časovač z tvýho odkazu. Můžu kdyžtak nějaký dotazy po SZ ?(opravdu jsem těsně před nástupem uP nějak usnul ve vývoji Embarassed Laughing ) Akorát se k tomu asi dostanu nejdřív někdy příští týden.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 15:20    Předmět: Citovat

Preco by sa patlal s ntc ked moze pouzit DS18x20 ma to presne bez kalibracie.

Akurat bude musiet poriesit regulaciu teploty pac postupom zap vyp rpri dosiahnuti teploty mu to bude lietat +-5st (ale pri tejto aplikacii bezpredmentne. Dal by som tu svoje riesenie ale pouziva atypicky displehj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 15:23    Předmět: Citovat

Niki zabrzdi Laughing Laughing Laughing
Já fakt u uP vim, že existuje HEX, ASM, ale pak ty znalosti začínaj slábnout a slábnout Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9067
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 15:27    Předmět: Citovat

Klidně se ptej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Niki31
Zablokován


Založen: Jul 05, 2008
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 15:35    Předmět: Citovat

Vsetci mate pravdu.lenze on je zaciatocnik a neviem ci bude zvladat obsluhu cidiel smtxx a DSxx ked nezvladne ani 5 riadkov s NTC.
Inak u tohto zapojenia netreba nic kalibrovat.Presnost je na 1'C a pre
ruru na pecenie je to viac nez dost.

Samozrejme nech sa pyta. Smile

Este k tomu plosaku je to roztec 0.25mm a cez papier a s vybojkou to nespravis,presiel som si tym. Preto som na to chcel upozornit este pred vyrobou osvitky aby si ju nerobil za rok znova.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 19:02    Předmět: Citovat

JJ máš pravdu v procesorech jsem opravdu začátečník Laughing
A u tý osvitky - vyměnit výbojku za několik zářivek snad není problém (pokud se tam vejdou). Zatím mi tohle stačí, jestli budu potřebovat něco lepšího, to se uvidí Wink
Všem zatím děkuju za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2010, 19:18    Předmět: Citovat

Niki31 napsal(a):
Este k tomu plosaku je to roztec 0.25mm

Haha, prosimtě nemachruj, ten IO má rozeč 0,5mm a to já dělám běžně přes kanclpapír horským sluníčkem. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund