Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zesilovač do auta-> z ničehoš nic přestal hrát
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 12:41    Předmět: zesilovač do auta-> z ničehoš nic přestal hrát Citovat

Zdravím všechny, mam doma jeden čínský autozesilovač,monoblok, 70W 4 ohmy, žádná sláva, ale proste hrál.

Jednoho dne jsem ho pouze vyzkoušel a asi na měsíc uskladnil. Vcera jsem ho chtěl zapojit a pustit-> ani se nerozsvítí dioda.

Je mi to divný, páč jsem ho měl zapojenej urcite dobře a před měsícem normálně hrál. Nic, rozdělal jsem ho a zkoušel omrknout, jestli něco neuvidim.. vše jak nové. Při zapojení se spínací fáze < +> dostane až k řídícímu obvodu spínaného zdroje. Jak to tak vypadá, řídící obvod nespíná silové tranzistory a na sekundáru trafa není nic. Rikam si, jestli nebude vadný řídící obvod. Dál mě napadly elyty v primáru a sekundáru. Třebas v pokojových podmínkách za měsíc vyschly a šmitec.

K osciloskopu se ted asi chvili nedostanu, abych vyzkousel, jestli řídící obvod neco dělá.

Neudelal už tohle někomu zesilovač? Jeste než se do toho vrhnu, abych měl co nejvíce info.

Je to fakt záhada.. neřknu, kdybych aspon udelal nejaký zkrat či něco, pochopím to, ale takhle z ničehoš nic.. nevímSmile

Díky[/u]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5708
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 12:51    Předmět: Citovat

Jj, to se stává, hlavně u rýžových výrobků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 12:56    Předmět: Citovat

jako, já se tomu taky nedivim, je to opravdu učebnicový příklad činského zesilovače. Ale fakt je mi divný, že proste takhle z ničehoš nic přestal hrát.. Myslím si, že elyty by snad za měsíc nevyschly, ale co ten řídící obvod? Ze by se sam , uplne sam vypalil?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 13:49    Předmět: Citovat

Většina věcí funguje až do okamžiku, než se poláme...

Za spoustu podobných záhad může chemie, intermetalický slitiny atd.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 14:00    Předmět: Citovat

Takže asi vyměnit všechny elyty, řídící obvod, .. jestli to potom nepojede, nevim, jestli jeste neco zkusit..
Kde myslíš, že by se mohly ty chemický vlivy projevit?

Zkusim proměřit oscilákem, jestli obvod něco tvoří a jestli je sekundár uplně hluchej. Na ty drobounký součástky asi nebudu mit naladu a trpelivost..

číňani jedni ušatí.. ten zesilovač běžel dohromady asi 15 minut.. takže je v podstate uplne novej a už se takhle se*e..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 14:33    Předmět: Citovat

Chemie se uplatňuje např. na kontaktech čipu uvnitř pouzdra. Dokud je pod napětím, vede, i když třeba mizerně, jak se nějakej čas nechá bez napětí, může se tam vytvořit nevodivá vrstva, protože nikdo neví, co s tím ty potvory žlutý při výrobě provádí...

Ale to jsou spekulace, chce to měřit. Spousta závad vzniká při zapnutí či vypnutí a pak se to jeví jako náhlá mrtvola.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5708
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 14:45    Předmět: Citovat

sadaz napsal(a):
Takže asi vyměnit všechny elyty, řídící obvod, ...

Co máš furt s elytama?
Oprava se provádí měřením, identifikací vadné součástky a její výměnou. Nechápu proč měnit všechny elyty a procesor, když může být jen stud. spoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34169
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 14:57    Předmět: Citovat

Vela veci funguje a zrazu sa pokazi Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2785

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 18:16    Předmět: Citovat

A ja som sa stretol s hlaskou pri podobnej zavade:
"Tam nebude velka zavada, lebo vcera to este fungovalo..."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 18:33    Předmět: Citovat

chlapi, vy si ze mě děláte pr*del:)) proste me to prislo nelogický, něco jako kdybyste večer zaparkovali auto do garáže a ráno měli rozsypanou převodovku, přitom víte, že jste jeste vecer vlastnoručně přijeli..

zitra se dostanu k osciláku, snad budu mit čas a něco na tom změřim.. jinak díky..

s tema elytama jsem to porát omýlal, páč vidím , co se dneska děje ve zdrojich v DVDčkách apod, vyschlej elektrolyt, velký ESR.. napadlo mě to, jestli by to nemohlo mit v pulznim zdroji v zesiku nejakej vliv..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2785

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 18:47    Předmět: Citovat

sadaz napsal(a):
chlapi, vy si ze mě děláte pr*del:)) proste me to prislo nelogický, něco jako kdybyste večer zaparkovali auto do garáže a ráno měli rozsypanou převodovku, přitom víte, že jste jeste vecer vlastnoručně přijeli..

zitra se dostanu k osciláku, snad budu mit čas a něco na tom změřim.. jinak díky..

s tema elytama jsem to porát omýlal, páč vidím , co se dneska děje ve zdrojich v DVDčkách apod, vyschlej elektrolyt, velký ESR.. napadlo mě to, jestli by to nemohlo mit v pulznim zdroji v zesiku nejakej vliv..


Ja som sa Ta nechcel mojim prispevkom dotknut. Aby som bol trochu vecny, tak prastuduj si starsie vlakna. Naviem, ci vies, ako zhruba vyzera zapojenie auto zosiku. Mozno by som nasiel nejaku schemu. Tak podla toho, co pises, Ti nefunguje menic DC/DC, kde sa z +12V vyraba symetricke napatie. Nesvieti ti led? Keby zdroj zatazoval skrat za nim, tak by ta led nieco hlasila zmenou farby. Proste zatial som sa stretol so zosilnovacmi do auta, kde bol 2-farebna led. Jednou farbou indikovala prevadzkovy rezim, druhou poruchu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 19:03    Předmět: Citovat

jejda, né v pohodě, ja to myslel ve sranděSmile

Co jsem to letmo měřil, tak mas pravdu, nejde DC/DC měnič. Nesvítí led. Zadne schema autozesiku jsem zatím neštudoval, ale dle DPS tohoto zesilovače je to proste tak, že na primár trafa je přivedeno silových 12 V, tato cesta je přerušena tranzistorem, který je spínán oscilátorem < který si myslím , že je v kelu> . Oscilátor je napájen z REMu . Dle měření se napětí z REMu dostane až k oscilátoru, dál nevím. Výstup z Oscilátoru vede přímo do spínacího tranzistoru . Zitra chci zkusit, jestli oscilator osciluje. Pokud by osciloval, asi bude špatný spínací tranzistor. Kdyby byl v primáru alespon nejaký stridavý proud, na sekundaru by se jiste neco naindukovalo, ale je tam dá se říct nula nula prd.

GND ledky je stejná jako gnd sekundáru, ten je bez napětí..

Ridici obvod stojí nastestí 10 kč.. uvidíme, v čem to bude
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4259
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 19:10    Předmět: Citovat

moc toho nepíšeš , tak co třeba " řídící obvod" asi tam bude 494 nějaká . Má na pinu 12 napájecí napětí? pokud ano tak je na 14 5V reference? pokud ano spíš hledej vadu jinde. Dá se to opravovat bez skopu , stačí jen měřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 19:16    Předmět: Citovat

jojo, je to řídící obvod 494. Zkusím změřit tu referenci a uvidí se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: po květen 03 2010, 19:23    Předmět: Citovat

tak na 14. pinu opravdu 4,94 V je..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.31 sekund