Založen: Nov 01, 2008 Příspěvky: 4297 Bydliště: Skalica
Zaslal: po květen 03 2010, 18:10 Předmět: 1PN05113
ďakujem hille za odpoveď ale prosil som schému stupnej FM časti 1PN 051 13 nie schému radioprijímača. Tú samozrejme mám aj zo všetkými knihami od kottka a baudiša. Inac prijimac resp FM časť sa rozlaďuje. Ladiace napätie je konštantné.. V obvode afc problém nieje.
Založen: Jun 21, 2008 Příspěvky: 8988 Bydliště: Valachy
Zaslal: po květen 03 2010, 18:57 Předmět:
Obecně - u všech trp (s touto vst. jednotkou): Ker. kondíky (polštářky!) - všechny co "visí" na ULad - jak vně vstup. jednotky (M1, či 68n), tak příp. uvnitř (tam jsou tuším jen 10n a 33n) - hlavně ty vnější!!!
Poznámky (na poz. čísla) mám v dílně. Když neuspěješ, napiš - odpovím. Častá vada _________________ Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19887 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po květen 03 2010, 21:17 Předmět:
Hned v prvním odkazu o pár příspěvků výše, tedy tady je to psáno, že umí, ale jen do 104 MHz.
Samozřejmě lze vstupní díl "natáhnout" až do 108MHz, jen nebude souhlasit stupnice.
Založen: Nov 01, 2008 Příspěvky: 4297 Bydliště: Skalica
Zaslal: út květen 04 2010, 9:22 Předmět:
Prosím ešte či by ste mi niekto nevedeli vysvetliť čo znamená pri frekvenčnej modulácií modulačná frekvencia (myslím si že o túto frekvenciu sa zmení nosná frekvencia) a čo znamená zdvih modulačnej frekvencie. Z vikipedie som to nepochopil.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19887 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út květen 04 2010, 9:59 Předmět:
Modulační frekvence je ten zvuk, co se přivede do modulátoru a v rádiu ti musí pokud možno v původním tvaru vypadnout z detektoru. U FM rádia se přenáší modulační frekvence od 30Hz do 15kHz pro monofonní přenos.
Ve stereo se v tomto pásmu přenáší součtová informace levého a pravého kanálu (L+R). Rozdílová, čili prostorová, informace u stereofonního přenosu (L-R) se pak moduluje na nosnou 38kHz (2*19kHz), potlačí se pomocná nosná, ale zabere to pásmo 23-53kHz. Pro správnou synchronizaci se k signálu přidává pilotní kmitočet 19kHz o 8-10% maximální amplitudy modulačního signálu.
Ještě se využívá další pomocná odvozená nosná 57kHz (3*19kHz), na které se přenáší fázovou modulací další informace (RDS, identifikace dopravního rozhlasu a pod.).
Celkový rozsah modulačních frekvencí tedy zabírá pásmo 30Hz-60kHz, monofonní přijímač ale využívá jen do 15kHz.
Amplituda modulačního signálu nesmí překročit takovou velikost, aby zdvih nosné (tedy její rozladění od středního kmitočtu) nepřekročil ±75kHz.
Založen: Nov 01, 2008 Příspěvky: 4297 Bydliště: Skalica
Zaslal: út květen 04 2010, 10:42 Předmět:
Dakujem hille za vysvetlenie uz som to pochopil cize ja ak cem zladovat tu ktoru cast prijímača tak tam musím pustit pokial je obvod naladený na 10kHz zadany zdvih je 1kHz 11kHz a na "výstupe" by mal byt 1kHz prípadne 1kHz modulovaný nejakou inou medzifrekvenciou.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19887 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út květen 04 2010, 11:38 Předmět:
Pamatuj ale na to, že cívky jsou nejstabilnější součástky v rádiu a, pokud s nimi před tebou nikdo nehýbal, netřeba na ně sahat.
Na nastavení konců pásem jsou tam odporové trimry (R56 pro horní konec stupnice a R63 pro konec dolní) poblíž přepínače rozsahů.
Obvykle stačí nastavit ladicí napětí jimi a do jednotky VKV se vůbec neleze. Teprve, když to nahoru nedá, přijdou na řadu součástky, které jsem nahoře ve schématu dodatečně označil červeně:
- zmenšíš kapacitu v oscilátoru (vyměníš kondík 22p, co je paralelně k varikapu, na schématu vpravo dole, za 15pF) a trimrem R56 nastavíš horní konec pásma.
- u ostatních varikapů povyšroubuješ trimry, případně zmenšíš ty paralelní kondíky (rovněž označené červeně), když to nestačilo.
- nakonec trimrem R63 nastavíš dolní konec pásma
Nemusíš do toho pouštět ani signál z generátoru: prostě naladíš stanici poblíž horního konce pásma, podle ní si odporovým trimrem nastavíš, kde má to pásmo končit.
A pak naladíš stanici někde ve druhé třetině pásma a pomocí těch 3 kapacitních trimrů ve vstupní jednotce ji nastavíš na nejmenší šum (zkracuj přitom anténu, abys ten šum slyšel).
Ani pomocí přístrojů to o moc přesněji nedoladíš.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.