Potreboval bych nejak poradit s konstrukci,ktera ma za ukol sepnout/rozepnout od nekolika HZ do MHz.Relatko se nato nehodi a mechanicke prerusovace jsou zas narocne na vyrobu.Tak me napadlo sestavit neco elektronickeho,jenze nevim kde se odrazit.
V principu jde o to,ze chci na vstup prerusovace privest stejnosmerny signal a na vystupu bych ho chtel mit rozkouskovany na mnou urcenou hodnotu.Kdyz si to mam nejak analogicky predstavit,tak si predstavme jednoduchy obvod s jednou zarovkou a spinacem,kde ten spinac rucne mackam jak nejrychleji umim.Zarovka by se pak rozsvecela a zhasinala podle poctu stisknuti spinace.No a presne tohle bych chtel,jenze v elektronicke podobe a navic s moznosti si nastavit pocet sepnuti.
Myslim,ze na konstrukci by se hodil NE555 a jako spinac nejaky Mosfet,nebo tyristor.Dokaze nekdo poradit zacinajicimu bastliři??
spinat chci vykony okolo 100W.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: čt květen 13 2010, 16:39 Předmět:
100W výkonu spínanýho kmitočtem 1MHz bude pěkná rušička, pokud by se Ti to povedlo realizovat opravdu s ostrými hranami, zametl bys s rádiovým spojením řádově 20-30km daleko komplet v celým spektru až někam k satelitnímu spojení.
Napiš co s tím výkonem hodláš dělat, jestli to má honit motor, topit nebo svítit - a při jakém napětí. Uvidíme, co by se dalo udělat. Na kmitočet 1MHz si ale myslím, že můžeš rovnou zapomenout. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Feb 04, 2010 Příspěvky: 775 Bydliště: Karlovy Vary
Zaslal: čt květen 13 2010, 18:01 Předmět:
TO looki: ty umíš rukou kmitat na tlačátku rychlostí v řádu MHz?
... to jseš dobrej honič.
Jde to řešit asi jen FETama a nějakým generem pro ně. Celkem jednoduchá konstrukce.
Spíš nám napiš na spínání čeho potřebuješ. _________________ píďa
Takze to trochu upresnim.
Mam v planu takto spinat SS napeti od mV do asi 24V,kde prerusovane museji byt oba poly (plus i minus,takze vlastne potrebuji dvojity prerusovac). Stim spinanym vykonem jsem to radeji hoodne nadhodnotil,abych mel vykonovou rezervu.spinane signaly budou ve skutecnosti male.V podstate zkousim,jak vytvorit napeti typu PPS a jaky je jeho vliv na civky,kondy atd...Idealni by bylo,abych prerusovacem nastavil jak pocet cyklu,tak i sirku signalu a sirku mezery mezi pulzy.A kdyby umel i signal davkovat,tak bych jasal radosti.
Pokud to má být od mV, tak budeš pravděpodobně potřebovat ještě jeden zdroj na napájení toho přerušovače.
Výkon je relativní pojem. Důležitý je především proud - 100W je při 24V cca 4,16 A. Ovšem při 12V dvakrát tolik. Jak ale teď vidím, chceš to jen na experimenty se součástkami, takže tam budou proudy malé (pokud nepoužiješ nějaké extrémní hodnoty).
Pokud by stačil nižší kmitočet /tak do 0,5 MHz/, tak bych tam klidně dal i nějaké zapojení s 555. Ten je schopen pracovat asi do 1MHz (s ohledem na spínací tranzistory). Pokud ji máš, tak např. v knize Časovač 555 od Jana Hájka na straně 77 je zrovna takové zapojení, které chceš - Impulzní generátor s nastavitelnou délkou impulzu a mezerou mezi impulzy. (Na internetu se to taky dá najít - stačí Google, ale teď se mi to nechce hledat)
Pokud však budeš chtít nastavit počet cyklů nebo dávat dávky, budeš muset vzít mikroprocesor. Program by byl docela jednoduchý, stačil by na to nějaký levný PIC (třeba 16F628A).
Diky za radu.Knihu mam a zapojeni jsem nasel.Jen nevim co pouzit za tranzistor a jak to zapojit,aby to slouzilo memu zameru.Pocitam ze to bude asi Fet,nebo dokonce tyristor??
Tyristor určitě ne. Jak bys ho chtěl vypnout? (tedy pokud nehodláš ten tyristor napájet usměrněnou a nevyhlazenou sinusovkou)
Bude tam určitě nějaký FET, já s nimi žádné zkušenosti nemám, takže k tomu ať se vyjádří někdo jiný.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.