Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

izolační DC-DC měnič
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9068
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne květen 23 2010, 18:29    Předmět: izolační DC-DC měnič Citovat

Potřeboval jsem oddělený napájecí napětí pro modul digitálního LCD voltmetru, tak jsem udělal následující nejjednodušší samokmitající měnič. Účinnost je mizerná, ale funguje to. Teď mám jen jednu otázku, jaká je toto vlastně topologie? Je to blokující, nebo propustný měnič?
Ono totiž záleží kterou půlvlnu se rozhodnu využít, při jednom smyslu zapojení sekundáru je průběh Uce na obrázku p1 a při druhém smyslu zase p2 (napětí na sekundáru kopíruje tvar průběhu Uce). Při p1 je o 10 mA větší odběr než při p2, ale poloviční zvlnění na výstupu.
Myslel jsem, že propustný, nebo blokující je podle toho, kdy se využívá energie k přenosu na sekundár. Nebo jsem úplně mimo?



Izolační DC-DC měnič.png
 Komentář:
Izolační DC-DC měnič

Stáhnout
 Soubor:  Izolační DC-DC měnič.png
 Velikost:  4.4 kB
 Staženo:  148 krát


p1.png
 Komentář:
Uce jedna půlvlna

Stáhnout
 Soubor:  p1.png
 Velikost:  3.84 kB
 Staženo:  68 krát


p2.png
 Komentář:
Uce druhá půlvlna

Stáhnout
 Soubor:  p2.png
 Velikost:  3.75 kB
 Staženo:  62 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne květen 23 2010, 18:35    Předmět: Citovat

p1 je blokující
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne květen 23 2010, 19:46    Předmět: Citovat

Rozdíl mezi propustným a blokujícím je přesně takový jak jsi psal - blokující bere z "trafa" energii ve chvíli kdy je tranzistor v nevodivém stavu, u propustného je to opačně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 23 2010, 21:43    Předmět: Citovat

H12 na skoro 300 kHz už je možná nad možnosti materiálu, zkus H22. Kolik to bere z +5V? Jaký napětí je bez zenerky na sekundáru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9068
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne květen 23 2010, 22:32    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
H12 na skoro 300 kHz už je možná nad možnosti materiálu, zkus H22. Kolik to bere z +5V? Jaký napětí je bez zenerky na sekundáru?

Je to H12, motal jsem to na to, co jsem měl zrovna při ruce a tento hrnek byl nejmenší, co jsem měl. Odběr z 5 V zdroje je asi 57 mA při zapojení jako blokující měnič (p1). Napětí bez zenerky změřím až zítra, dnes se mi do toho už nechce Wink

AmarokCZ napsal(a):
Rozdíl mezi propustným a blokujícím je přesně takový jak jsi psal - blokující bere z "trafa" energii ve chvíli kdy je tranzistor v nevodivém stavu, u propustného je to opačně.

Takže opravdu, když u tohoto zapojení prohodím vývody sekundáru, tak je z toho propustný měnič? Předpokládám, že kdybych z toho potřeboval větší výkony, tak by to už jako propustný nestačilo a musel bych to použít jako blokující?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 16:01    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Takže opravdu, když u tohoto zapojení prohodím vývody sekundáru, tak je z toho propustný měnič? Předpokládám, že kdybych z toho potřeboval větší výkony, tak by to už jako propustný nestačilo a musel bych to použít jako blokující?

Pokud dobře vím, tak pro větší výkony je právě blokující nevhodný a je naopak vhodné použít propustný (a to verzi se 2 spínači).
Jinak těch 300kHz je ještě relativně v pohodě, H12 se dá použít do cca 0.5MHz (samozřejmě je nutné dostatečně zmenšit sycení např. na 0.05T).
Napětí u blokující verze bez zenerky nemá cenu měřit, protože bude hodně velké, nejspíš ho omezí kondenzátory na své jmenovité napětí.
Ten primár 2.5uH to je hlavní primár?? Nemá to nějak málo závitů? Kdyby to mělo tolik co sekundár byla by účinnost větší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9068
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 18:10    Předmět: Citovat

P1 je jen vinutí pro buzení báze T1, hlavní primár je P2. Napětí bez zenerky skutečně vyleze k 70 V.
Pro blokující verzi jsem zkusil změřit průběhy na primáru i sekundáru. 1. kanál je primár (musel jsem na osciloskopu zapnout inverzi, protože ve skutečnosti měřím Uce) a 2. kanál je sekundár.
Smysl všech vinutí je stejný a pro blokující verzi je začátek sekundárního vinutí dole (0 V). Takže diodou teče proud a nabíjí se kondenzátor ve chvíli, kdy T1 nevede. Už to trochu chápu, podle čeho se to rozlišuje.
Jinak na výstupu je těch cca 9V a při odběru pár mA je zvlnění pod 1 mV.

Díky za rady.



p-s.png
 Komentář:
blokující

Stáhnout
 Soubor:  p-s.png
 Velikost:  4.57 kB
 Staženo:  60 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Devo70



Založen: Dec 28, 2007
Příspěvky: 1290
Bydliště: Poprad

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 18:32    Předmět: Citovat

http://www.sysala.cz/Elektro/dcdc/dc_dc.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9068
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 18:50    Předmět: Citovat

Nojo, BNC síťovky jsem už dávno vyházel Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 19:01    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Pro blokující verzi jsem zkusil změřit průběhy na primáru i sekundáru. 1. kanál je primár (musel jsem na osciloskopu zapnout inverzi, protože ve skutečnosti měřím Uce) a 2. kanál je sekundár.

Vhodnější by bylo měřit s DC vazbou, takhle je potřeba si domýšlet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9068
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 19:22    Předmět: Citovat

V tomhle konkrétním zapojení jsem si ani nemusel domýšlet. Předtím jsem ještě udělal test, že společná "zem" osciloskopu byl kolektor T1 a jeden kanál na začátek primáru 2 a druhej kanál na 0 V. Jen pro jistotu. Napětí byly přesně opačný.
Jak jsi to myslela s to DC vazbou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 19:25    Předmět: Citovat

Channel coupling DC místo AC, aby ta šipka s číslem kanálu ukazovala skutečnou nulu signálu a ne střední hodnotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9068
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 19:29    Předmět: Citovat

Ahá, jasný. Už mi to docvaklo.
Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 21:49    Předmět: Citovat

Myslel jsem samozřejmě bez ZD ale se zátěží. Aby ta špatná kombinace ZD a sekundárního vinutí nezmařila 80% energie na stabilizaci...
tohle je nevýhoda těch samokmitů bez vazby na řízení z výstupu, hrany nejsou strmé a tranzistor je všelijak přiživován klidovým proudem do napůl lineárního režimu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sesi



Založen: Dec 31, 2007
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: čt květen 27 2010, 17:39    Předmět: Citovat

Já řešil tento problém u dělaného zdroje, kde jsem klasicky potřeboval izolovaně napájet dva LED panelové měřáky(U, I).
Použil jsem dva izolované DC-DC měniče(z nějakého průmyslového zařízení), akorát na výstup jsem dal 9V lin. stabíky(měniče měly výstup 15V). Vše fungovalo, akorát měřáky ukazovaly pořád asi o volt méně, než při napájení 9V baterkou. Všelijak jsem se to snažil odfiltrovat(další keram. a elektrolyt. kondíky na vstup i výstup měničů, LC filtry na vstup a do napájení měřáku), ale pomohly až tyto dvě věci(bylo nutné aplikovat oboje):
- přemostit primární a sekundární zem obou izolovaných měničů keramickým kondíkem 470pF(ke každému měniči jeden) - to dost snížilo zvlnění na výstupu měniče a údaj měřáku se zpřesnil. Předtím nic jiného snížit zvlnění nepomáhalo.
- napájecím kablíkem k panel.měřáku jsem navinul několik závitů na feritový toroid, aby vznikla common mode tlumivka - pak už měřáky ukazovaly přesně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund