Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

interkom
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5042
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2010, 21:56    Předmět: Citovat

Piny rozhodně nesedí! Nevím jak můžou sedět, když jeden obvod má 8 nožiček a druhý 16.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12593

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2010, 22:17    Předmět: Citovat

mikzzz napsal(a):
Tak bohužel, i na vyrobeném tišťáku má zapojení uvedené výše přeslech z jednoho kanaáu na druhý. Nechápu to. Vždyť je na desce asi 10 součástek tak proč to nejede Evil or Very Mad Fakt nemá nikdo žádnou radu?

Otázka je, čemu říkáš přeslech. Pokud odpojíš jeden mikrofon, pak jeho kanál musí zmlknout. Pokud nezmlkne, pak teprve můžeš mluvit o přeslechu.
Jinak snímání stejného zvuku druhým mikrofonem nemůžeš považovat za přeslech. Měl bys vědět, že dokonalého oddělení obou snímaných zvukových spekter nelze dosáhnout, protože se jedná o různé vlnové délky a navzájem budou v protifázi jen některé z nich, nikoliv celé spektrum.
A kromě toho, nerespektuješ výše uvedené rady a oba zesilovače jsi zapojil zcela shodně, tak co můžeš od toho očekávat? Být tebou, mrknul bych se trošku na základy akustiky. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12593

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2010, 22:20    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Piny rozhodně nesedí! Nevím jak můžou sedět, když jeden obvod má 8 nožiček a druhý 16.

Obvod TDA2822 se vyrábí v obojím provedení(fy UTS a ST), mikzzz má zřejmě 8-mi pinovou verzi. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mikzzz



Založen: May 04, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2010, 22:43    Předmět: Citovat

Raději jsem původní obrázek aktualizoval... a jde tedy o 8mi pinovou verzi.

Pokud odpojím jeden mikrofon, kanál nezmlkne a na obou výstupech slyším to samé, na druhém kanálu trochu slaběji a ne tak čistě. Jestliže zapojím jen MIC1 a jen SLUCHATKA2, pak nic neslyším, problém tedy nastává při zapojení obou výstupů současně. Jo a ještě chci poznamenat, že to zapojení mikrofonů v protifázi nyní nepoužívám. Na místě MIC1 je pouze a jen mikrofon MCE100.

masar napsal(a):

A kromě toho, nerespektuješ výše uvedené rady a oba zesilovače jsi zapojil zcela shodně, tak co můžeš od toho očekávat? Být tebou, mrknul bych se trošku na základy akustiky. Wink


Jak říkám, jde o katalogové zapojení, a oba zesilovače nacházející se v jednou pouzdru mají společné napájení na pinu 2, takže je nejspíš RC člen dle předchozí rady redundantní. Nebo jak tomu mám rozumět, že jsem je zapojil zcela shodně? ;o)



moto_forum.PNG
 Komentář:
TDA2822M 8pin

Stáhnout
 Soubor:  moto_forum.PNG
 Velikost:  26.38 kB
 Staženo:  75 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 549

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2010, 22:48    Předmět: Citovat

Oni se ti snaží vysvětlit, že to že nepoužíváš oba dva ty mikrofony, je právě chyba. Pokud by jsi zapojil oba, a předělal to schéma tak, že budeš od sebe ty signály na výstupu odečítat ( to je ta protifáze), tak by to mohlo fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikzzz



Založen: May 04, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2010, 22:59    Předmět: Citovat

popopepe napsal(a):
Oni se ti snaží vysvětlit, že to že nepoužíváš oba dva ty mikrofony, je právě chyba. Pokud by jsi zapojil oba, a předělal to schéma tak, že budeš od sebe ty signály na výstupu odečítat ( to je ta protifáze), tak by to mohlo fungovat.


Nehledě na zapojení mikrofonů v protifázi, které jsem uvedl dřív, zapojení nechodí, jak má. To zapojení v protifázi bude jen rozšíření funkce, proto mám prozatím jen jeden mikrofon na každém vstupu a zkouším to doma na stole.

Zkusím to ještě upřesnit: MIC1 a MIC2 jsou připojeny. Na výstupu jsou pouze SLUCHATKA1 - mluvím do MIC2 a ve SLUCHATKA1 NIC neslyším. Připojím-li ještě SLUCHATKA2, pak ve SLUCHATKA1 najednou slyším hlas z MIC2. Toď celej zapeklitej problém. Nazval jsem to přeslechem, nejspíš nemístně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5042
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2010, 23:42    Předmět: Citovat

Já ti už rozumím. Tebe mate, že na pouze JEDEN vstup stereofonního zesilovače připojíš signál, a on hraje na OBOU výstupech. To by mě zneklidňovalo taky.
Ale ze svých zkušeností vím, že nakonec to nebude žádná magie. Ukáže se, že máš prostě chybu v zapojení a obrázek neodpovídá skutečnosti.
Nebo je vadný IO, což se mi ale moc nezdá.

Reaguje to na polohu jezdců potenciometru?
Je polarita na C2 a C3 v každé poloze potenciometrů správná?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikzzz



Založen: May 04, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 0:31    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Já ti už rozumím. Tebe mate, že na pouze JEDEN vstup stereofonního zesilovače připojíš signál, a on hraje na OBOU výstupech.


Ano, přesně tak.

PavelFF napsal(a):
Ale ze svých zkušeností vím, že nakonec to nebude žádná magie. Ukáže se, že máš prostě chybu v zapojení a obrázek neodpovídá skutečnosti.
Nebo je vadný IO, což se mi ale moc nezdá.


Nejdříve jsem to měl zapojené na nepájivém kontaktním poli, tak jsem si myslel, že tam mám nějakou parazitní kapacitu, vyleptal jsem tedy tišťák, ale nic se nezměnilo. Taky jsem koupil nový IO, ale též bezezměny. Součástky jsou zapojené přesně dle výše uvedeného schématu. Pro jistotu přikládám osazovák.

PavelFF napsal(a):
Reaguje to na polohu jezdců potenciometru?
Je polarita na C2 a C3 v každé poloze potenciometrů správná?


Potenciometry fungují správně a nastavuji jimi hlasitost. Polarita na C2 a C3 je správná. Klíčem nejspíš bude napájení těch MIC, jak tak na to o půl druhé ráno koukám. Embarassed Tzn. že to chce zařadit RC člen do jedné nebo obou napájecích větví, pokud se teda zase nemýlím.



moto_pcb_forum.PNG
 Komentář:
TDA2822M PCB

Stáhnout
 Soubor:  moto_pcb_forum.PNG
 Velikost:  38.98 kB
 Staženo:  61 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5042
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 1:56    Předmět: Citovat

Mně připadá osazovák taky v pořádku.
Takže pak už zbývá možnost, že nějak špatně připojuješ mikrofony? Máš opravdu dva, nebo přehazuješ jen jeden? Nepřipojuješ ho náhodou mezi živé konce R1 a R2?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12593

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 8:48    Předmět: Citovat

Možná bude problém v nevhodném bodě připojení GND sluchátek a mikrofonů, jejichž vyřešení autor PCB ignoroval. Může tak docházet ke zhoršení přeslechu. To se dá potvrdit nebo vyvrátit zkratováním nezapojeného vstupu s pinem č.4 (GND). Wink
mikzzz napsal(a):
... Klíčem nejspíš bude napájení těch MIC, jak tak na to o půl druhé ráno koukám. Embarassed Tzn. že to chce zařadit RC člen do jedné nebo obou napájecích větví, pokud se teda zase nemýlím.

To v každém případě nebude na škodu. Ale projev přeslechu by měl být v tomto případě jiný - kanál s nezapojeným mikrofonem by neměl "hrát", ale jen "huhňat", t.j. v přeslechu by měly být jen hluboké kmitočty, pokud je zapojen filtrační elektrolyt(C11) správně.
mikzzz napsal(a):
... Nebo jak tomu mám rozumět, že jsem je zapojil zcela shodně? ;o)

Už to tu bylo vysvětleno - shodně, soufázově, tedy tak, že se signály neodčítají. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mikzzz



Založen: May 04, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 14:52    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Mně připadá osazovák taky v pořádku.
Takže pak už zbývá možnost, že nějak špatně připojuješ mikrofony? Máš opravdu dva, nebo přehazuješ jen jeden? Nepřipojuješ ho náhodou mezi živé konce R1 a R2?


Na každém kanálu mám pouze jeden MIC a zapojené jsou dle schématu až za odpory R1 R2, napětí na každém MIC je asi 2V (napájecí napětí je 5V).

Přidal jsem do každé napájecí větve mikrofonů RC článek 100R a 47uF - bohužel bezezměny. Myslel jsem si právě, že se signál na druhý vstup IO dostane po společném napájení mikrofonů, protože když stáhnu úroveň vstupního signálu na druhém vstupu pomocí POT, tak na jeho výstupu není nic slyšet, tedy ani přeslech.

masar napsal(a):
Možná bude problém v nevhodném bodě připojení GND sluchátek a mikrofonů, jejichž vyřešení autor PCB ignoroval.


Toto se autor snažil neignorovat. V příloze jsou zakresleny místa připojení zemí.



moto_pcb_gnd_forum.png
 Komentář:
připojení zemí mikrofonů a sluchátek

Stáhnout
 Soubor:  moto_pcb_gnd_forum.png
 Velikost:  40.71 kB
 Staženo:  76 krát



Naposledy upravil mikzzz dne po květen 31 2010, 15:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 15:01    Předmět: Citovat

Proč máš MIC2 připojenej na + napájení a kde je připojená zem zdroje? Z druhého pinu POWER2 to nikam nevede.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikzzz



Založen: May 04, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 15:14    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Proč máš MIC2 připojenej na + napájení a kde je připojená zem zdroje? Z druhého pinu POWER2 to nikam nevede.


Zem napájení je přímo na nožičce "-" C11.
V obrázku jsem se trochu unáhlil a zakreslil to špatně, už jsem to opravil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5042
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 17:58    Předmět: Citovat

Tišťák máš podle mě naprosto správně, země hvězdicově do jednoho bodu, takže jev který popisuješ se vlastně vůbec nemůže stát . Impedance tam jsou poměrně nízké, takže nějaké kapacitní přenosy asi taky nepřipadají v úvahu.
Už mi zbývá jedině varianta, že máš proházené vývodu potenciometrů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12593

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 19:43    Předmět: Citovat

Tak a dost - čeho je moc, toho je příliš. Vem si už konečně osciloskop a změř úrovně signálů na vstupech a na výstupech. Jinak si zažádej o patent. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund