Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

interkom
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mikzzz



Založen: May 04, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 20:30    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Tišťák máš podle mě naprosto správně, země hvězdicově do jednoho bodu, takže jev který popisuješ se vlastně vůbec nemůže stát . Impedance tam jsou poměrně nízké, takže nějaké kapacitní přenosy asi taky nepřipadají v úvahu.
Už mi zbývá jedině varianta, že máš proházené vývodu potenciometrů.


Potenciometry mám zapájené dobře. Vše desetkrát zkontrolované.

No a co si myslíte o přenosu parazitního signálu z MIC1 na MIC2 a obráceně skrze napájecí vedení? To by vše vysvětlilo co? V každé větvi je nyní RC článek 100R a 47uF (snad dostatečné hodnoty), ale efekt pořád stejný, takže to chce vymyslet ještě něco jiného asi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5042
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 21:10    Předmět: Citovat

Dyť je to malinký tišťáček, krátké spoje, skoro žádné proudy, tam se nemá přes napájení co přenášet.
Tipuju domácí strašidlo nebo vliv vodovodní trubky jako ve Strašicích. Že máš v bytě vodovodní trubky?

Ale vážně. Vyfoť výrobek ze všech stran a masar na to určitě přijde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikzzz



Založen: May 04, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 22:03    Předmět: Citovat

Bohužel osciloskop k dispozici nemám, jen foťák.

Fotky ze všech stran

Další spoje na tišťáku nejsou pro zmatení nepřítele, ale jsou jen nachystané pro VOX, který osadím až to pofrčí, a nemají žádný vliv na funkci. Pro jistotu ještě přikládám layout ze strany spojů.



strana spoju.PNG
 Komentář:
Layout ze strany spojů

Stáhnout
 Soubor:  strana spoju.PNG
 Velikost:  19.91 kB
 Staženo:  46 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12593

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 10:17    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
...Ale vážně. Vyfoť výrobek ze všech stran a masar na to určitě přijde.

To mě poněkud přeceňuješ, zatím jsem nic zásadního nenašel. Ale já bych především odstranil všechny přídavné filtry, protože nic neřeší(u jednoho filtru je tišťák přeškráblý?), oholil zapojení až na datasheetovou úroveň(odstranil mikrofony a potenciometry a testoval nějakým externím signálem, ne elektretovým mikrofonem. Pokud bude vše v pořádku, pak bych postupně přidával mikrofony.
Ke schématu mám jednu připomínku - elektrety jsou napájeny ss proudem, který protéká také potenciometry, což není vhodné. Buď přidat vazební elyty a nebo lépe zapojit potenciometry až za stávající vazební elyty.
Také jsem se nedozvěděl, jest-li kanál, u kterého se stáhne hlasitost na nulu, ztichne a nebo jest-li ztichne při zkratování vstupního pinu IO na GND.
Jinak nevím, kde je chyba, snad mikroskopická trhlina PCB (pocínovat spoje)? Wink

p.s. Tohle je příklad zapojení bez vazebních elytů, které bych připojil až za elektrety. Tím odpadnou i rezistory R3 a R4 v tvém schematu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 10:39    Předmět: Citovat

Taky může být špatný kontakt v té neprecizní patici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikzzz



Založen: May 04, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 13:07    Předmět: Citovat

masar napsal(a):

...já bych především odstranil všechny přídavné filtry, protože nic neřeší(u jednoho filtru je tišťák přeškráblý?),...

To je přerušené napájení mikrofonů, abych mohl připojit RC články.

masar napsal(a):

Také jsem se nedozvěděl, jest-li kanál, u kterého se stáhne hlasitost na nulu, ztichne a nebo jest-li ztichne při zkratování vstupního pinu IO na GND.

Pin jsem ještě nezkratoval, ale druhý kanál ztichne v případě, když:
a) je stažená hlasitost ve druhém kanále na nulu, nebo
b) v prvním kanále nejsou zapojené sluchátka, výstup1 je tedy naprázdno.

Andrea napsal(a):
Taky může být špatný kontakt v té neprecizní patici.

Ještě jednou vše proměřím, jestli není někde studeňák a pro jistotu pocínuju všechny spoje.

Prozatím děkuji za reakce. Budu se držet navrhnutého postupu a snad na něco přijdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 14:16    Předmět: Citovat

Já bych možná udělal to, že napájení k R1 a R2 bych přivedl přes RC článek. Jeho zem bych dal, kam se sbíhají i ostatní země. Asi bych dal ke každému mikrofonu svůj RC článek, ale možná by stačil jeden pro oba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mikzzz



Založen: May 04, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 14:20    Předmět: Citovat

piitr napsal(a):
Já bych možná udělal to, že napájení k R1 a R2 bych přivedl přes RC článek. Jeho zem bych dal, kam se sbíhají i ostatní země. Asi bych dal ke každému mikrofonu svůj RC článek, ale možná by stačil jeden pro oba.

To už jsem zkoušel a výsledek bohužel žádnej, použil jsem hodnoty 100R a 47uF pro každý mikrofon zvlášť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5042
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 14:39    Předmět: Citovat

Začínám věřit, že to je chyba samotného obvodu. Prostě soudruzi udělali někde chybu a je tam nějaký vnitřní přeslech. Když to dělalo stejnou věc i na provizorním zapojení i na tišťáku... No co, mně se taky všechno nepovede Smile
Třeba takový MAX038 měl taky v sobě chybu (zpotvořený tvar na výstupu SYNC).

Dneska jdu do krámu pro součástky, vezmu jeden TDA a vyzkouším ho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 14:42    Předmět: Citovat

mikzzz napsal(a):
piitr napsal(a):
Já bych možná udělal to, že napájení k R1 a R2 bych přivedl přes RC článek. Jeho zem bych dal, kam se sbíhají i ostatní země. Asi bych dal ke každému mikrofonu svůj RC článek, ale možná by stačil jeden pro oba.

To už jsem zkoušel a výsledek bohužel žádnej, použil jsem hodnoty 100R a 47uF pro každý mikrofon zvlášť.
To mi přijde málo. Zkusil bych aspoň třeba 3K3 a 1mF.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12593

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 16:33    Předmět: Citovat

piitr napsal(a):
...To mi přijde málo. Zkusil bych aspoň třeba 3K3 a 1mF...

Pokud původní člen neměl žádný efekt (hraniční frekvence 212Hz), pak sebevětší časová konstanta nepomůže. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mikzzz



Založen: May 04, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 23:26    Předmět: Citovat

Kdo sázel se mnou a s piitrem na účinnější RC členy do napájecích větví mikrofonů, pak s námi vyhrál. Je potřeba je dát do obou větví. Také pomohlo zvýšení hodnoty C11 z 100uF na 470uF. S tím, co teď slyším ve sluchátkách, jsem už spokojen, ale až jízda na motorce prověří, zda je zapojení dostatečné. Confused Potom bych případně ještě zaexperimentoval s mikrofony zapojenými v protifázi. Měnit zapojení dle masara už nejspíš nebudu.

Zapojení jsem ještě připojil k detekci hlasu, kterou mám postavenou na nepájivém poli. Vše zdá se také funguje, ale samotný VOX už do zbastlené desky, ze které čouhají samé dráty a kondíky, osazovat nebudu. Navrhnu druhý tišťák a s tím se chci zeptat, jestli mám zachovat původní hvězdicové zapojení zemí, nebo můžu s klidným svědomím zem rozlít.



moto_2_forum.PNG
 Komentář:
motokom tentokrát už bez přeslechu

Stáhnout
 Soubor:  moto_2_forum.PNG
 Velikost:  20.36 kB
 Staženo:  72 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5042
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 23:33    Předmět: Citovat

Dnes jsem zakoupil jeden obvod a začal s pokusy. Musím potvrdit, že se to opravdu chová jak nemá a jak popisuje mikzzz.
Zapojil jsem signál z generátoru na místo mikrofonu a skutečně to hraje silně i v opačném výstupu, který by měl mlčet, protože druhý mikrofon tam není. Když zapojím místo generátoru mikrofon, tak se děje to samé, hraje i opačný výstup. Zatěžovací odpor jsem měl buď 8j2 nebo reproduktor 8Ohm.

Skutečně se do obvodu mikrofonů přenáší zvlnění napájení (Kablík od zdroje mám tenký a na pinu 2 IO je zvlnění asi 40mV šš při zatížení obou kanálů 8Ohmy. Napájecí napětí 5,0V. Potenciometry naplno. Amplituda na výstupu "hlavního" kanálu je nastavena generátorem na 3Všš. V konfiguraci podle schématu je na druhém kanále parazitní signál asi 1V šš!!!
Pomůže jedině dokonalá filtrace napájení každého obvodu mikrofonu od napájecí větve i mezi mikrofony navzájem. Ovlivňují se i děliče pro mikrofony navzájem, což se projevilo, když jsem mikrofony napájel ze samostatného zdroje, ale přes společný RC článek.

Použil jsem tedy 2 RC články 820 Ohm/100uF (s hodnotami se může laborovat, nejdřív jsem dal 150 Ohmů, to bylo málo). Ke každému mikrofonu jeden RC filtr a uvedený jev se snížil natolik, že nyní má parazitní signál na výstupu amplitudu zhruba 30-40mV šš. Pořád to je ještě trochu slyšet. Poměr je asi 40dB. Ještě by se to dalo trochu zlepšit, výrobce IO uvádí odstup mezi kanály 50dB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5042
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 23:35    Předmět: Citovat

Koukám, že jsme dospěli ke stejným závěrům ve stejném čase.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikzzz



Založen: May 04, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 23:50    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Koukám, že jsme dospěli ke stejným závěrům ve stejném čase.

Většinou o půl jedné ráno spím, ale když se bádá, tak se bádá.

Bohužel mám svoji experimentální laboratoř vybavenou pouze multimetrem, takže si velice cením Pavla, že věnoval svůj čas mému problému a svým příspěvkem posunul řešení ještě kousek dál. Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund