Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hoří mi driver pro krokový motor...
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dobrichovsky



Založen: Feb 05, 2010
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2010, 12:44    Předmět: Hoří mi driver pro krokový motor... Citovat

Zdravím Vás,

už si s tím nevím rady. Měl bych na Vás několik otázek...

Postavil jsem si zdroj z této stavenbice: http://www.soselectronic.com/a_info/resource/p/ne023.pdf , který napajím trafy 12V stř. a 24 V stř. a obě mají výkon 36 VA. Zdroj dává napětí 5 a 12 voltů, 1 A a regulovaných 1,2 - 24 voltů, 3 A.

Zdroj funguje bezvadně.

Pak jsem si postavil generátor obdelníkových pulsů s NE555, který napájím 5 volty ze zdroje. Funguje také bezvadně.

Následně jsem postavil driver pro řízení krokových motorů s obvodem L6208N podle tohoto schématu: http://www.otocoup.com/DocTech/Uni0403SchSmall.gif který je na těchto stránkách: http://www.otocoup.com/CarteL6208_e.htm .

S tím už mám problém. Jestli tomu dobře rozumím, tak se pomocí potenciometru nastaví napětí na vývodech 11, resp. 24 L6208 a zemí, tj. měří se na kondenzátoru C24 takové, které odpovídá proudu podle tabulky - 0,5 A odpovídá 0,125 V atd. Ať kroutím jak kroutím potentciometrem mám tam stále napětí 5 V. Což tedy nechápu, když je tam ještě i odpor R40 s hodnotou 6,49 kOhm. Čím to je? Několikrát jsem prohlédnul desku i přeměřil součástky a chybu jsem nenašel..

I přesto jsem připojil na svorky generátor obdelníkových pulsů a na svorky pro napájení motoru jsem přivedl 12 V ze zdroje a připojil 12 V motorek z mechaniky. Vše fungovalo perfektně.

Poznámka: Jedině na stabilizátoru L7805 na zdroji nemám chladič a někdy hřeje moc někdy skoro vůbec (nevím proč) - i když tam mám připojen jenom generátor s driverem - to přeci nemůže žrát tolik ne?

Pak jsem připojil na svorky driveru pro napájení motoru 24 V. Zatím vše OK. Poté jsem připojil motor na 24 voltů z tiskárny a spálily se obě pojistky na zdroji a L6208 shořel. A shořel i stabilizátor L7805.

Nevíte, co s tím?

Budu rád za jakoukoliv radu.

Díky a hezký zbytek víkendu,
Martin D.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrichovsky



Založen: Feb 05, 2010
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2010, 12:56    Předmět: Citovat

Posílám ještě schéma a desku, které jsem dělal v Eaglu..
M.



Stepper Motor Driver - deska.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Stepper Motor Driver - deska.pdf
 Velikost:  31.09 kB
 Staženo:  239 krát


Stepper Motor Driver - schéma.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Stepper Motor Driver - schéma.pdf
 Velikost:  14.39 kB
 Staženo:  286 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2010, 13:07    Předmět: Citovat

Niečo je zhnilé v štáte Dánskom.
VrefA, B nemá dôvod prekročiť 0,7V hoci aj bez osadeného Lxxxx.


Naposledy upravil procesor dne ne červen 13 2010, 13:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrichovsky



Založen: Feb 05, 2010
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2010, 13:19    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Niečo je zhnilé v štáte Dánskom.
VrefA, B nemá dôvod prekročiť 0,7V hoci aj bez odadeného Lxxxx.


Proč v Dánsku?
M.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrichovsky



Založen: Feb 05, 2010
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2010, 13:24    Předmět: Citovat

Ještě jsem si uvědomil, že zahřívání L7805 je velmi intenzivní, když na svorky pro motoru dám 12 V a při 24 V hřeje tak, že se na něm nedá udržet prst a začíná "pískat".

Jestli to nemůže být tím, že při připojení motoru 24 V dojde k oddělání stabilizátoru zdroje 7805 a místo 5 V, začne do driveru téct cca 16 V a tím se usmaží L6208..

Ale proč odchází ten zdroj a nejde nastavit na driveru potenciometrem Vref..

M.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2010, 13:39    Předmět: Citovat

To stačí skontrolovať plošný spoj, a najdeš minimálne jednu chybu, ktorá to Vref vysvetluje, dokonca pri oprave vymeň aj ten potenciometer, pretože pri pretáčaní k dolnej polohe na 99% odhorel.


LXXXX.JPG
 Komentář:
Toto

Stáhnout
 Soubor:  LXXXX.JPG
 Velikost:  9.96 kB
 Staženo:  77 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12595

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2010, 14:49    Předmět: Citovat

Proud vinutími motoru se vrací přes snímací odpory velmi tenkou a dlouhou cestičkou mezi piny driveru. Doporučuji přemostit.
Jinak je třeba pamatovat na to, že signálová a výkonová zem není na desce propojena a při použití 24V sekce zdroje, který má také svoji vlastní zem, obě napětí plavou. Wink
Zahřívání zdroje 5V by mělo odppovídat jeho zatížení třemi logickými vstupy a obvodem reference, tedy minimální. Vzhledem ale k tomu zkratu na desce a následným efektům...co dodat? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrichovsky



Založen: Feb 05, 2010
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2010, 16:16    Předmět: Citovat

Děkuju oběma. Zkrat jsem upravil a přemostil to tak, aby to bylo ok. Tenkou cestu mezi piny jsem ještě nepřemostil.

Zkusil jsem to zapojit a i bez napájení pro motor odešel stabilizátor 7805 na zdroji. Ale pravda je, že možná byl už odpálenej. Zítra koupím nové a vyzkouším to..

Díky!

M.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12595

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2010, 16:34    Předmět: Citovat

dobrichovsky napsal(a):
...Zkrat jsem upravil a přemostil to tak, aby to bylo ok. Tenkou cestu mezi piny jsem ještě nepřemostil.

Tak co jsi vlastně přemostil a co "upravil"? Wink

Jinak je zřejmé, že ten 5V zdroj je třeba nějak chránit proti přetížení, zvláště, když nemá chladič. Společná pojistka před usměrňovačem ho nezachrání. Vzhledem k předpokládanému odběru (snad ani ne 10mA) by bylo vhodné ho chránit např. rezistorem 10Ohmu v sérii s výstupem (alespoň při oživování).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2010, 18:10    Předmět: Citovat

Nechápu, jak někdo může odhulit stabilizátor 7805, vždyť má snad komplet ochranu proti přetížení a přehřátí. Snad jediné riziko je, že by se proud vracel zpět přes vnitřní obvody přiložením velkého napětí na výstup, protože nemá vstup a výstup překlenut diodou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6408
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2010, 22:20    Předmět: Citovat

7805 odpálíš tak, že ho zapájíš do desky opačně.. (např.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrichovsky



Založen: Feb 05, 2010
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: po červen 14 2010, 1:52    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
dobrichovsky napsal(a):
...Zkrat jsem upravil a přemostil to tak, aby to bylo ok. Tenkou cestu mezi piny jsem ještě nepřemostil.

Tak co jsi vlastně přemostil a co "upravil"? Wink

Jinak je zřejmé, že ten 5V zdroj je třeba nějak chránit proti přetížení, zvláště, když nemá chladič. Společná pojistka před usměrňovačem ho nezachrání. Vzhledem k předpokládanému odběru (snad ani ne 10mA) by bylo vhodné ho chránit např. rezistorem 10Ohmu v sérii s výstupem (alespoň při oživování).


Upravil jsem obvod u R13, pinu 23 a 24 a R13 a R12.

viz.: příloha

Ten odpor by tedy měl být mezi OUT a svorkou +5 V?

M.



Stepper Motor Driver - deska - úprava.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Stepper Motor Driver - deska - úprava.pdf
 Velikost:  31.38 kB
 Staženo:  167 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12595

PříspěvekZaslal: po červen 14 2010, 6:05    Předmět: Citovat

dobrichovsky napsal(a):
...Ten odpor by tedy měl být mezi OUT a svorkou +5 V?....

Ano
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrichovsky



Založen: Feb 05, 2010
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: út červen 15 2010, 20:30    Předmět: Citovat

Zdravím Vás,

dneska jsem dostal elektronice.

Opravil jsem zdroje - vyměnil jsem L7805 a dal 10 Ohmový odpory a šlapou skvěle.

Pak jsem předělal drivery tak, že jsem nahradil spoje mezi piny drátovými propojkami.

Poté jsem připojil k driveru napětí +5 V a GND a svorky z generátoru obd. pulsů na Step a GND. Zatím vše OK (stabilizátor L7805 se vůbec nezahříval) a nastavil jsem (ještě před připojením generátoru) trimrem napětí cca 0,6 Voltů (to už fungovalo.. Smile).

Pak jsem připojil zem od svorky zdroje, kde je regulovatelné napětí (1,2-24 V) (připojil jsem cca 12 V) na zem svorky pro napájení motoru a dioda u generátoru obd. pulsů zhasla, L6208 a stab. L7805 se začali zahřívat, tak jsem to hned odpojil. Asi je tam někde zkrat. Stejně to reagovalo, když jsem pouze na driver kromě země od motoru připojil i Step a GND od generátoru ob. pulsů.

Hledal jsem, měřil jsem a nic jsem nenašel. Je to nějaká blbost. Můžete mi, prosím, pomoct.

Posílám fotky. Drátové propojky na straně pološných spojů jsou sice (už) odizolované, ale nešlo mi to ani když byly vysloveně ve vzduchu a ničeho se nedotýkaly. Zkusil jsem zapojit i další tři drivery a dělají to samé. Takže je pravděpodobné, že jde o chybu na plošňáku.

Fotky jsou zde:

http://www.uschovna.cz/vyzvednout1.php/Uschovna4c17d28f3f21346

Děkuju předem za pomoc.

Hezký večer,
M. Dobřichovský
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12595

PříspěvekZaslal: st červen 16 2010, 10:08    Předmět: Citovat

Ach jo, to jsou základy.
Doporučuji před připojením zdrojů k ostatním obvodům změřit vzájemné propojení svorek GND obou zdrojů. Předpokládám problém tam, protože v nepřipojeném stavu mají být oba zdroje galvanicky oddělené. Pro správnou funkci obvodů ale musí být GND (X1-1) propojeno s GND (X4-1).
Jinak je třeba vzít ohmmetr a hledat zkrat mezi X1-2 a X4-1. A to musíš sám. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund