Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

měnič z 3,3V na 5V
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
karlitos



Založen: Jun 29, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: út červen 29 2010, 10:44    Předmět: měnič z 3,3V na 5V Citovat

Dobrý den

Mám následující problém a chtěl bych poprosit o radu. Mám sestavený obvod který je potřeba napájet 5V, ale k dispozici mám pouze 3,3V. Jedná se o IR-spínač který je dělaný na stand-by napětí běžného PC, ale chci ho namontovat do zařízení jehož stand-by napětí je 3,3V.

Hledal jsem na googlu ale většina odkazů se zabývá přizpůsobením napětí v digitální technice, což ale není můj případ. Já potřebuju pokud možno jednoduchý obvod který by stabilně zvyšil to napětí 3,3V o 1,7V.

Někde jsem našel následující nápad : použití NPN tranzistoru tak, že se těch 3,3V připojí na emitor , na bázi se připojí 3,3V přez 10K odpor a na kolektoru je pak 5V - připojitelných opět přez 10K odpor.

Mám bohužel vystudovanou aplikovanou informatiku a nikoliv elektrotechniku takže mám jen velmi základní znalosti podobných zapojení ale už nevím jak si spočítat : jak součástky, hodnoty ...

Budu moc vděčný za radu, s pozdravem K
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5712
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út červen 29 2010, 11:20    Předmět: Citovat

Zapojení najdeš v datasheetu MC34063.
Jinak hledej DC-DC converter, DC-DC měnič.
Ten tvůj IR spínač nefunguje taky na 3,3V? Dej sem schéma, třeba půjde upravit na ty 3V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4519
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: út červen 29 2010, 12:57    Předmět: Citovat

kdybys chtěl použít, to co ti nabízí Jezevec, tak tady máš berličku MC34063A development aid . Stačí vyplnit potřebné vstupní hodnoty a zbytek to udělá za tebe.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út červen 29 2010, 18:17    Předmět: Citovat

hm to tvoje zapojenie s tranzistorom je dobre perpetum Very Happy aplikovanou informatiku takych poznam mam v praci.... este ze rozumeju aspon svojej veci. FAkt daj schemu....si to aspon skusal ti to nepojde na 3,3 V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4519
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: út červen 29 2010, 18:33    Předmět: Citovat

Nevím jestli to bylo na mě, ale necituješ, tak asi ano. V tom odkazu je schéma i hodnoty součástek a žádný tranzistor tam nevidím.
Píšem oba ke stejné věci? Rolling Eyes

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5712
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út červen 29 2010, 19:49    Předmět: Citovat

Atlan myslel tohle.

karlitos napsal(a):

...Někde jsem našel následující nápad : použití NPN tranzistoru tak, že se těch 3,3V připojí na emitor , na bázi se připojí 3,3V přez 10K odpor a na kolektoru je pak 5V - připojitelných opět přez 10K odpor....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
karlitos



Založen: Jun 29, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: út červen 29 2010, 20:30    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
hm to tvoje zapojenie s tranzistorom je dobre perpetum Very Happy aplikovanou informatiku takych poznam mam v praci.... este ze rozumeju aspon svojej veci. FAkt daj schemu....si to aspon skusal ti to nepojde na 3,3 V


Zdravim

Mám téměř vystudovanou bioinformatiku (v Německu) a elektrotechniku a různé bastlení mám navíc spíš jako koníček. Řeči o tom že " takych poznam mam v praci...." mě nechávají v klidu, vím jaké mám pracovní uplatnění. Navíc když se ještě snažím se alespoň elementárně dovzdělat mimo obor (Síťe, Linux, elektotechnika, digitální technika ...) Většina z mých kolegů by nezvládla ani vyměnit žárovku - což ještě neznamená že by se po nich výzkumáky nemohli ushánět.

K věci :

Schéma asi nebude, je to tahle stavebnice jedině že bych to překreslil.

Jinak myslel jsem že tranzistor zesiluje napětí ? No nic zkusím si o tom něco nastudovat.

Díky za link k tomu obvodu ale : Vin, Vout, Iout bych dohromady dal, ale co je to Vripple a Fmin (frekvence) ? Repsektive kde je vemu ?

Všem moc děkuju za pomoc - K
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4519
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: út červen 29 2010, 21:38    Předmět: Citovat

Jestli tomu dobře rozumím, tak Vripple by mělo být zvlnění na výstupu a Fmin frekvence na které to má běhat.
Zkus si tam dát cvičně obě napětí a proud, ty znáš. A na ty dvě věci si zkus dát něco odhadem a uvidíš jak se ti budou měnit hodnoty součástek. Z toho už by sis měl vybrat, co ti bude nejvíc vyhovovat.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
karlitos



Založen: Jun 29, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st červen 30 2010, 10:16    Předmět: Citovat

Zdravím

Zkusil jsem napsat té firmě co prodává a vyvíjí ten obvod jestli se to dá provozovat na 3,3V ale zatím bez odpovědi.

Hledal jsem mezitím na googlu zapojení nějakého dc-dc konverteru a našel jsem třeba toto : http://www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/1167 a vzpomněl si že to je stejný obvod, který používá stavebnice mintyboost od firmy adafruit. Tu jsem si také sestavil, ale celé to zkrachovalo na tom že jsem ještě stále nesehnal cívku 22µH co by vzl8dla proud 1A. Ale jelikož posílá samply zdarma, tak mám pár těch čipů ještě doma.
Takže ve své podstatě bych mohl použít i ten obvod mintyboost - ale jak říkám ještě jsem nesehnal tu cívku. Jedná se o tuto stavebnici : http://www.ladyada.net/make/mintyboost/

Takže když seženu cívku mám vystaráno a nebo vykoumat zapojení toho čipu, zdá se mi mnohem jednodušší než to co jste mi to nabízeli - a navíc ten čip mám už doma.

Díky K
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st červen 30 2010, 10:31    Předmět: Citovat

Co třeba tahle? http://www.gme.cz/cz/tl-smt54-22uh-p965-056.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
karlitos



Založen: Jun 29, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st červen 30 2010, 10:40    Předmět: Citovat

Jou ... tuhle jedinou jsem přesně sehnal ale jak dobastlim SMD cívku na plošňák pro diskrétní součástky ? Jedině ji naletovat zespoda ale myslím že se ani tak nevejde ... Anebo naletovat tam dátky, ohnout je o 90°, na ně naletovat tu cívku ... to zní jako výzva. Předpokládám že kdybych se nedržel toho schématu pro mintyboost ale použil ten který je u toho dokazu na ten chip od maxima - jak si dopočtu zbylé hodnoty ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st červen 30 2010, 11:11    Předmět: Citovat

Jo připájet dva drátky, to může být pro ajťáka problém neřešitelný Very Happy
Jaké je schéma od mintyboostu nevím, ale určitě nebude vzdálené doporučenému zapojení v datašítu výrobce. Takže tam vlastně není co počítat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
karlitos



Založen: Jun 29, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st červen 30 2010, 11:30    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Jo připájet dva drátky, to může být pro ajťáka problém neřešitelný Very Happy
Jaké je schéma od mintyboostu nevím, ale určitě nebude vzdálené doporučenému zapojení v datašítu výrobce. Takže tam vlastně není co počítat.

Ale notak Rolling Eyes nemám obě ruce levý. Skládat účty tady nikomu snad nemusím. Pokud jsem někde prošvih ultimativní instrukce jak přibastlit SMD cívku na plošňák kterej k tomu neni určenej tak mě poučte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st červen 30 2010, 11:45    Předmět: Citovat

Stačí to takhle? Wink


civecka.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  civecka.jpg
 Velikost:  42.59 kB
 Staženo:  78 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
karlitos



Založen: Jun 29, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st červen 30 2010, 12:17    Předmět: Citovat

No myslím že přesně takhle jsem to nahoře popsal - drátek, ohnout o 90° ... ale legrace to bude připájet tak, aby se mi to zase na druhý straně neodpájelo. Kdyžtak to připájím, zakápnu nějakým epoxidem ... to zní jako dobrej nápad.

Takže všem díky - použiju to zapojení mintyboost
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.48 sekund