Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj SUNNY 12V/1,5A, schéma v příspěvku (opraveno)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1535
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 21:02    Předmět: Zdroj SUNNY 12V/1,5A, schéma v příspěvku (opraveno) Citovat

Odešel mi spínací napájecí zdroj dle názvu tématu. Je tam přerušená vstupní pojistka a výkonový spínací tranzistor je zcela proražený (zkrat mezi všemi nožkami). Podle tišťáku není v primáru žádný řídící IO. Zapojení na primáru obsahuje řadu pasivních součástek a je tam také jeden "asi" malý tranzistor.
Prohledával jsem internet i zdejší fórum, ale neměl jsem štěstí (nebo schopnost a trpělivost) najít schéma. Obvykle s průrazem spínacího tranzistoru ještě něco odejde, dokud to neodpojí pojistka.
Než začnu schéma malovat podle tišťáku, není zde někdo, kdo to schéma již dříve namaloval nebo někde schéma sehnal?

PS: Vím že se takový zdroj dá koupit kolem 300 Kč, ale pak nemám ten pocit "vítězství".



IMG_3003A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3003A.jpg
 Velikost:  107.46 kB
 Staženo:  123 krát


IMG_3004A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3004A.jpg
 Velikost:  104.47 kB
 Staženo:  108 krát



Naposledy upravil Brozicek dne čt srpen 19 2010, 17:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34297
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 21:07    Předmět: Citovat

Ten elyt na primarnej strane nie je vadny? To byva casta pricina pri takychto zdrojoch. Treba premerat diody okolo spinacieho tranzistora - obcas to nejaka schyta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1535
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 21:30    Předmět: Citovat

Elyt vypadá dobře. Měřit ostatní součástky v tišťáku nemá moc význam, protože se vzájemně ovlivňují, a vyndávat ty SMD blešky za účelem proměření ... brr. Proto se napřed pídím po schématu, abych věděl co měřím.
Sekundární strana vypadá přehledně, je tam dvojitá Shotky dioda SB10100, programovatelná "zenerka" xx431, filtr, optočlen a pár pasivních dílů. Primár tam má 4 diody, 8 odporů a malý tranzistor (a samozřejmě vstupní odrušovací filtr, výkonový spínač a kondík). V nouzi to namaluji, ale pokud je tam něco v háji (co když je to třeba zenerka), tak to bez schématu obtížně identifikuji a nahradím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4221
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 21:35    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
..Zapojení na primáru obsahuje řadu pasivních součástek a je tam také jeden "asi" malý tranzistor.

Doporučuji vyhodit, nebo vrátit pokud je v záruce. Před časem jsem tu měl tři takové 12V Sunny a končili tak všechny. Pokud si dobře vzpomínám, tak tam tam zespodu bylo jakési 6ti nohé SMD "něco" co řídí ten fet a to se mi nepodařilo vůbec identifikovat. Ale tady to nevidím.. Nevím Plus byl proražený fet a nějaké vyhulené SMD rezistory okolo.

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 21:40    Předmět: Citovat

To bude standardní dvojtranzistorový samokmit s MOSFETem, taky mi něco podobnýho leží v práci na stole. Nemají moc dlouhou životnost, přitom je to jedna z těch lepších topologií používaných v PC zdrojích, asi je něco hodně ošizené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1535
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2010, 5:21    Předmět: Citovat

Našel jsem na internetu na stránkách SUNNY něco o zdrojích a jejich produktech. Třeba se to bude někomu hodit. Bohužel schémata tam nemají. Zde je odkaz:
http://www.sunny-euro.com/HTML/PRODUCTS/Products.html
Je tam i kódové označení zdrojů, viz obrázek.



Kódové značení zdrojů SUNNY.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kódové značení zdrojů SUNNY.jpg
 Velikost:  26.27 kB
 Staženo:  79 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18748
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2010, 6:40    Předmět: Citovat

Také jsem podobné po ztrátě hodin bádáním hodil do koše . Tyto superjednoduché opravovat jen v případě odchodu primárního kondu , jinak hned koš .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1535
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2010, 18:16    Předmět: Citovat

Namaloval jsem si podle tišťáku schéma zdroje - viz obrázek. Snad je výsledek teoreticky funkční, Andrea určitě prověří, zda jsem se někde nesekl.
Jako ten proražený spínací tranzistor jsem čekal FET, ale je tam NPN bipolární tranzistor. Označení má B13007. Našel jsem jen datasheet pro STB13007DT4. U něj je integrovaná uvnitř ochranná dioda. V GM v Ostravě mají ekvivalentní MJE13007D, ale ten podle datasheetu tu diodu nemá. Tak nevím, zda ten originál tu diodu měl nebo ne, a zda tam mám pro jistotu vnější diodu přidat (jaké by měla mít parametry?). Oba datasheety přikládám pro "poradce".

Kromě pojistky jsem jsem již žádnou vadnou součástku nenašel. Pouze jeden odpor 4k3 v bázi tranzistoru D331 měl studeňák, takže ve zpětné vazbě byl v jeho bázi větší sériový odpor. Zda to bylo příčinou špatného buzení spínače a tím došlo k jeho průrazu, nebo si spínač odešel únavou, mohu asi jen spekulovat.

V každém případě tu náhradu MJE koupím a zkusím to i bez té přidané vnější diody (pokud mi tu diodu a její typ poradci jednoznačně nedoporučí).



STB13007DT4.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  STB13007DT4.pdf
 Velikost:  219.1 kB
 Staženo:  143 krát


MJE13007D.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  MJE13007D.pdf
 Velikost:  122.5 kB
 Staženo:  138 krát


Schéma SUNNY 12V-1,5A.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schéma SUNNY 12V-1,5A.JPG
 Velikost:  296.06 kB
 Staženo:  247 krát



Naposledy upravil Brozicek dne út srpen 17 2010, 22:03, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2010, 19:40    Předmět: Citovat

No je to nějaká divočina, např. D1 nemůže být tak, jak je nakreslená, to by to nemohlo flajbekovat Smile A taky 400V tranzistor tam dle mého názoru nemůže přežít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1535
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2010, 20:10    Předmět: Citovat

Máš pravdu, ta dioda D1 je zapojena na tu čtveřici odporů a ne až na plus. Už jsem schéma vyměnil.
Ten tranzistor má provozní napětí 400 V, průrazné by mělo být 700 V. To označení na tranzistoru je dobře čitelné, je tam jasně B13007, pak ještě značka výrobce WST a ještě je tam vpravo 602 a pod tím 602 je H3.
Předpokládám, že přiložené datasheety popisují ten použitý tranzistor a že tam není něco úplně jiného, třeba zrovna FET. Byla by to velká náhoda, kdyby nějaký FET měl tak podobné značení jako ten předpokládaný NPN.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34297
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2010, 20:27    Předmět: Citovat

MJE13007 sa bezne v spinanych zdrojoch vyskytuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2010, 20:31    Předmět: Citovat

700V už je něco jinýho, to už by mohl chvíli přežít Very Happy
Takhle ta D1 už má smysl, ale ten zbytek primáru kolem pomocného vinutí, optočlenu a toho druhého trandíku je pořád nějakej divokej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2010, 20:36    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
MJE13007 sa bezne v spinanych zdrojoch vyskytuje.

Vyskytuje, ale zatím jsem ho potkala jen v půlmůstku v PC zdroji, ve fly-backu jsem ho ještě neviděla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34297
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2010, 20:44    Předmět: Citovat

V nejakom podobnom zdroji (18V/1A) som ho menil. Nafukol sa elyt a zhorel tranzistor a poistka. Dal som tam MJE13009 (resp. nejaky klon) z PC zdroja. Kedze to po vymene tychto 3 suciastok zacalo fungovat, tak som to dalej neskumal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1535
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2010, 20:54    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):

..... ale ten zbytek primáru kolem pomocného vinutí, optočlenu a toho druhého trandíku je pořád nějakej divokej.

Nemohl jsem nikde najít něco o tom tranzistoru D331. Identifikoval jsem ho jako NPN jen měřením úbytků na přechodech mezi bázi a emitorem a bázi a kolektorem.
Točil jsem s tím tišťákem jako s poslední korunou abych z toho něco vybádal. To zpětnovazební vinutí do báze tranzistoru by mělo být dobře a asi funkční. Ale ta regulace zapojením výstupního tranzistoru optočlenu v sérii s basou pasivních součástek mezi kolektor a bázi toho tranzistoru D331 mi také nedává funkční smysl. U těchto zapojení však bývají často nepochopitelné fígle, kterým bez popisu tvůrce zapojení mnohdy nerozumím.
Ještě to jednou zkontroluji, abych zde nešířil bludné zapojení. Pravdou však je, že všechny odpory a diody jsou OK a jejich hodnoty nebo úbytky přechodu na diodách se daly změřit bez vyjmutí součástek.
Uvidím jak dopadnu až budu mít cestu do Ostravy a vyměním ten spínací tranzistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund