Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pruraz u keramickych kondenzatoru
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2010, 22:18    Předmět: Pruraz u keramickych kondenzatoru Citovat

Jakym zpusobem se projevi pruraz u keramickych kondenzatoru?
Obcas pouziju "recyklovane" soucastky z hromady elektrosrotu co mam pro tyto ucely v krabici a u keramickych kondenzatoru je problem ze zjistenim max napeti. Jen tak pro zajimavost jsem zkousel pripojit 5,6uF velikosti takove vyssi 1206 na 80V a vcelku nic se nedelo, kdyz nepocitam viditelne (a slysitelne) jiskry pri nabijeni a naslednem zkratovani. Byl vypajeny z notebooku, takze pochybuju ze jmenovite napeti bude vyssi nez 5-10V.
Zkousel jsem par desitek cyklu nabit - zkratovat, kapacita se nezmenila a nic jineho zmerit nemam jak.
Vydrzi ty kondenzatory opravdu tolik, nebo odchazi zpusobem ktery mi unika?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2010, 22:23    Předmět: Citovat

to asi nebyla keramika, nýbrž tantal.

proražená keramika jde čistě do šlusu, řešil jsem automatiku zapalování kotle, kde kondík 1n spolehlivě odrovnal napájecí zdroj na pcb a ve výsledku připravil majiteli kotle výdaje 18kkč, což souvisí s "prací" plynových servisů, ale to sem už moc nepatří Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2010, 22:34    Předmět: Citovat

Rozhodne keramika, typicka hneda kosticka bez jakehokoliv popisu a oznaceni polarity. Myslim ze tantal by takove prepeti ve zdravi neprezil, ale muzu vyzkouset Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2010, 22:44    Předmět: Citovat

Takze tantal, klasicky zluty, 22uF/10V, pred zkouskou 25uF. Po pripojeni na zdroj 80V sel okamzite do zkratu (omezovac 3A). Na svetelne efekty jsem necekal. Po zkousce kapacita nemeritelna, stejnosmerny odpor 1,5 ohmu v obou smerech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2010, 22:47    Předmět: Citovat

No tie uF na keramike o veľkosti 1206 sa mi nezdajú. Tak ešte M56. A tie volty... no bežne 50V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34280
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2010, 22:50    Předmět: Citovat

Pred par dnami som z notebooku vybral prerazenu keramiku 10uF. Skratovalo to hlavne napajanie za prepinacimi MOSFETmi - takze na napajacom konektore skrat nemeratelny, az po pripojeni zdroja ho vyskratovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2010, 23:01    Předmět: Citovat

coze ? keramika 10 uF ? neco mi uniklo ? ja mel za to, ze keramika je tak do 1 uF a dost..
jinak me udelala keramika to, ze v nejake takove te reprosoustave genius jsou 100nF paralelne k diodam usmernovace a zacalo to vyhazovat pojistku, nenasel jsem nic zjevneho, tak si rikam, vyrazi to trafo pri nabijeni, strcil jsem cosi vetsiho, zapl, z jedne te keramiky se zahulilo a zacalo to fungovat, takze sla evidentne pri prurazu do zkratu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34280
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2010, 23:33    Předmět: Citovat

Ano, 10uF - a su aj lepsie. Skus si par vacsich kuskov "obrat" z nejakej odpalenej zakladnej dosky z PC (a pod.) a zmerat kapacitu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 5:45    Předmět: Citovat

Mira80:
keramiky jsou už dnes na 100uF - a to dokonce SMD Smile


Co se týká zkratu u keramik, tak někdy jdou uplně do zkratu a někdy se jim nestane vůbec nic, jen se jim trošku sníží kapacita(o plochu elektrody na které zkrat proběhl).

Je to těžké říct, některé typy kondenzátorů se při zkratu dokáží samy opravit, jiné hoří...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4267
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 7:14    Předmět: Citovat

měl jsem vícero případů z tesláckých keramik ( ty hnědé čtvercové polštářky) které měli svod okolo 200 ohmů zajímavé, že většinou u zesilovačů ve zpětných vazbách, ale i jako blokovací ve zdrojích a rozhodně na nich nebylo 50V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 7:19    Předmět: Citovat

Je to opravdu velikost 1206 jen je trochu vyssi. Odhadem tak 1,5x1,5x3mm.
Pri vypajeni jsem si vsiml, ze na desce jsou dva "typy" kondenzatoru. Normalni "placate" - klasicke pouzdra SMD, ty sly vypajet velmi lehce a pak tyto s vetsi vyskou a kapacitou az do 22uF ktere jsou vyrobeny z nejakeho tepelne hodne vodiveho materialu, sly vypajet podstatne hur - musely se dyl nahrivat. Zkousel jsem jeste jeden se stejnou kapacitou a vysledek byl podobny, jen se kapacita snizila o par desitek nF (predtim jsem si nezapsal puvoni hodnotu). Znamena to, ze je to typ ktery se po prurazu chova jako MP nebo muze jit taky do zkratu? Zkusim jeste otestovat ty tepelne nevodive, ale az odpoledne.

Tech 22uF se mi zrovna hodi do sted-downu, nemusim ho pracne shanet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 10:49    Předmět: Citovat

Mira80 napsal(a):
...jinak me udelala keramika to, ze v nejake takove te reprosoustave genius jsou 100nF paralelne k diodam usmernovace a zacalo to vyhazovat pojistku..


To je "geniusová" klasika, je potřeba všechny vyházet a vyměnit. Každá firma má svoje k****o.

10uF v keramice opravdu existuje, ale je to opět další k****o - chtěl bych vidět, kolik je tam vrstev nad sebou a co to dělá při změně teploty o 10°.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 11:22    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
10uF v keramice opravdu existuje, ale je to opět další k****o - chtěl bych vidět, kolik je tam vrstev nad sebou a co to dělá při změně teploty o 10°.

technologie a spolehlivost se ve spotřebce asi nikdy moc nenosila Sad
Tesla v časech keramiky z HK do dotáhla v monolitických keramikách (bezvývodové čipy se stříbrnými kontaktními ploškami, TK825-880) až na 0,22 µF, víc jim zřejmě serióznost nedovolila. Už takhle byly vlastnosti:
tg delta: 350, tolerance: -20...+80%, teplotní koeficient: 2e4*10-6/K
do nebe volající.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 12:45    Předmět: Citovat

Crifodo:

dnes jsou nové materiály, nové technologie, nové způsoby výroby+obrovská konkurence. Takže keramiky jsou už uplně jinde než někdy před 30 lety.
Stačí se podívat na stránky výrobců keramik a SMD keramiky do 100uF(což je strop) se dnes už naprosto běžně používají. Vlastnosti mají srovnatelné jako jakékoliv jiné keramické kondenzátory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá listopad 26 2010, 12:52    Předmět: Citovat

MirrA1 napsal(a):
dnes jsou nové materiály, nové technologie, nové způsoby výroby+obrovská konkurence. Takže keramiky jsou už uplně jinde než někdy před 30 lety.
Laughing Laughing Laughing
to je pravda, s těmi 30 lety, doma mám TV z roku 1989 a vyhodím ji příští rok, ne proto, že by i s původní obrazovkou nefungovala, ale protože kokoti vypnou analog. Kousek vedle TV mám v šuplíkách x CD a DVD mechanik a PC zdrojů a MB, kde umřela ta o 30 let novější elektronika.
S tou konkurencí jsi mě taky rozesmál. Soudruzi z dolního toku Mekongu konkurujou soudruhům na horním toku?

Vojenskou výrobu do ŘS tady doufám nehodnotíme, tu nikdo nezaplatí dneska jako před 30 lety.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund