Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

napájecí napětí pro el 84
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 16:00    Předmět: Citovat

aby bylo jasno proč se tím vůbec zabývám,koupil jsem kdysi kombo(preamp 2×ecc83, konec ecc83 + 4×el84 repro eminence )za 2000
kombo funguje dodnes(předělal jsem preamp) ale v konci nejde nastavit bias takže po výměně elektronek když jedna odešla,(dříve polam)(použil jsem vybranou čtveřici od JJ jedné z nich žhaví anoda. když jsem místo této dal zpátky polam, je to ok.proto chci zapojení předělat tak aby pracovní bod byl nastavitelný pro každou lampu zvlášť úpravou zapojení, které jsem zde uvedl(všechna, která jsem doposud viděl s 4×el84 mají napájení kolem 400V a výše zmíněné kombo 300V. kdybych to dělal zgruntu tak 2× el34 je jasná věc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2499
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 16:45    Předmět: Citovat

Na "vyberane" lampy JJ by som sa nespoliehal... Skusali ste ich prehadzovat aj medzi sebou? Zhavila anoda v lampe stale na tej istej pozicii, alebo sa to prenasalo? Samozrejme upravit na pevny bias je ok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 16:58    Předmět: Citovat

bohužel to dělala jenom jedna lampa a to na kterékoliv pozici, proto chci mít možnost bias regulovat odděleně u každé lampy, protože mi je jasné, že i ty vybírané se mohou lišit, zejména při vyšších proudech
ještě k tomu biasu, v tom kombu se předpětí nenastavuje na řídící mřížce , ale je vytvořeno paralelně spojeným odporem 100 Ohmů a kondíkem 220 mikro přes které jsou uzeměny katody
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2499
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 17:48    Předmět: Citovat

OK, pytam sa len preto, lebo problem moze byt aj v samotnej lampe (skrat K-G1, apod.), skoda ze ste vtedy nezmerali jednotlive prudy elektroniek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 18:04    Předmět: Citovat

ten jsem, pravda neměřil ale zkoušel jsem funkci při dvou vytažených lampách (zbyla tam ta problematická a druhá byla taky JJ) a i čistý zvuk byl čistý , lampa je uvnitř bez zkratů, podle mě jim při "výběru "trochu ujela, ale jestli je opravdu ok zjistim až to celý překopu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 10:30    Předmět: Citovat

ještě než to začnu motat, z literatury, kterou mám k dispozici není zcela jasně patrné, zda přímka odporu Ra sestrojená v grafu VA charakterisky elektronky musí být celá pod hyperbolou výkonu a trochu tápu ve vztahu mezi Ra a Raa, vkaždé literatuře je to trošku jinak a dostávám se někdy k nesmyslným hodnotám např Ra = 6750 Ohm Raa= 27 kOhm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 17:50    Předmět: Citovat

Ra - je zatěžovací anodový odpor koncové elektronky pro jednočinný koncový stupeň
Raa - je zatěžovací odpor pro dvojčinný koncový stupeň - od anody k anodě. Bývá tedy, většinou, dvojnásobek Ra.
Tyto zatěžovací odpory najdeš v katalogových listech jednotlivých elektronek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2499
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 18:04    Předmět: Citovat

Zatazovacia priamka by sa mala nanajvys dotykat danej hyperboly Pa-max. Ja som tiez niekedy z toho paf, niekde sa pise ze Raa=4xRa (preto tych 27k predpokladam...), ale zase z praxe viem ze Raa=2xRa priblizne. Velkost Ra(Raa) zalezi od daneho napajacieho napatia, nastaveneho Ia, atd. V pripade automatickeho biasu, dat pozor na to ze Ua=Ub-Uk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 18:37    Předmět: Citovat

díky moc, mě se ten čtyřnásobek taky moc nelíbil zejména proto,že neodpovídal výstupákům, který jsou běžně k dispozici v obchodě , zkrátka se snažím nedůvěřovat slepě všemu, co kde najdu.protože chybka se vloudila i do takové publikace, jako je "výstupní transformátory" SNTL 1964 ,kde vzoreček právě pro výpočet Ra "neprošel" rozměrovou zkouškou....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2499
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 19:04    Předmět: Citovat

Ak myslite knihe od Slezaka, tak tu mam aj ja, a presne na nu som narazal s tym 4xRa Smile

EDIT:
este sa vratim k samotnej hodnote Raa, comu zase ja nerozumiem. Napr. pre EL34 je v SE zapojeni dane Ra=cca 3k ak sa nemylim. A pre PP zapojenia sa pouzivaju bezne vystupaky s Raa=3-4k. Niekde aj 6k, co je v ramci vzorca v poriadku, ale co s tymi s mensim Raa? Zrada bude asi prave vo volbe prac.bodu. Prosil by som skusenejsich o potvrdenie alebo vyvratenie, pripadne aj vysvetlenie.Dakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 19:43    Předmět: Citovat

na
jsem na něco narazil, tam po předběžném výpočtu trafa kontrolují induktanci primárního vinutí, která má být větší než Raa, jestli právě hodnota induktance není to podstatné co limituje případné překročení mezních hodnothttp://www.tubeguitaramp.de/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=13:literatura&Itemid=73
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: st prosinec 08 2010, 15:48    Předmět: Citovat

tak je to jasný ta lampa je v pánu...takže používám vybranou čtveřici(3×jj+1×polam) anodové proudy 35-38mA, to neni tak hrozný rozptyl....
možná dám výkonové trimry na katody....jo a prodám jednu vybranou el 84 (jj), klidový anodový proud 38 mA před zahřátím a 150 mA (300V) po zahřátí a to bez ohledu na bias. víc už katoda nedá. určeno zájemcům o rudé oči maršálů. svítí fakt pěkně. možná si jí nechám jako diodu. Opravář jinak děkuji všem, kteří se na řešení tohoto problému podíleli, a přispěli k tomu, že jsem měření anodových proudů přežil bez úhony (ty kontakty novalové patice jsou k sobě proklatě blízko)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: pá březen 18 2011, 22:56    Předmět: Citovat

tak je konečně hotovo, zesilovač funguje na první zapojení.byl však problém s brumem, který lezl z první elky v preampu, který jsem provizorně vyřešil až osazením jakési hrazdičky z 6mm2 drátu, která spojuje uhlopříčně dva ze čtyř šroubů, kterými je připevněno síťové trafo. trafo je osazeno naležato na šasi z nerezu samozřejmě na druhém konci šasi než je preamp a je opatřeno krytkami z 1mm ocelového plechu.Chtěl bych jenom vědět, jestli existuje nějaké kulantnější řešení(průchodky, vzájemná izolace jednotlivých komponent atd. pokud možno tak, abych nemusel trafo moc zvedat nad desku šasi


0336.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  0336.jpg
 Velikost:  65.42 kB
 Staženo:  34 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund