Založen: Oct 18, 2007 Příspěvky: 102 Bydliště: Opava
Zaslal: po prosinec 06 2010, 22:45 Předmět: Měření vnitřního odporu měřidla
Potřebuji změřit vnitřní odpor neznámého panelového měřidla.Je mi jasné
že se tento vnitřní odpor nedá měřit běžným ohmetrem.Někdy hodně
dávno jsem někde viděl návod na nepřímé měření a pokud mě paměť
neklame,tak princip byl následující.Kontolované měřidlo připojíme v sérii
s proměnným rezistorem na výstup stab.napájecího zdroje.Změnou napě
tí a proměnného rezistoru se nastaví plná výchylka kontrolovaného měřid
la.Pak se ke kontrolovanému měřidlu připojí paraelně proměnný rezistor
(cca 5k) a jeho změnou se nastaví poloviční výchylka měřidla.Hodnota
paraelně připojeného proměnného rezistoru je pak shodná s velikostí
vnitřního odporu kontrolovaného měřidla.
Je moje úvaha správná?
Založen: Dec 01, 2010 Příspěvky: 105 Bydliště: Teplice
Zaslal: po prosinec 06 2010, 23:05 Předmět:
změní se proud protékající celým obvodem,při určitých hodnotách to může poskytnout přibližný výsledek, při jiných zas uplně špatný....
ale se stabilizovaným zdrojem proudu nebo ampérmetrem to už by byla jiná věc nebo lze postupovat dle bodu1 tudíž nastavit plnou výchylku ne bo poloviční a na uzel prvního trimru a měřáku připojit jezdec druhého trimru tento druhý trimr pak připojit na zdroj napětí a vybalancovat stejnou výchylku jako v prvním případě. poměr odporů úseků drah druhého trimru pak bude stejný, jako poměr odporů prvního trimru a měřáku a pak je to trojčlenka....
Založen: Apr 13, 2005 Příspěvky: 716 Bydliště: Praha
Zaslal: po prosinec 06 2010, 23:30 Předmět:
U jednoho z článků Zdeňka Šoupala v AR nebo Radiovém konstruktéru byla metoda měření toho odporu popsána. Tuším měřič tranzistorů v červeném AR někdy z roku 84?
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5204 Bydliště: Brno
Zaslal: po prosinec 06 2010, 23:44 Předmět:
A proč nemůžeš odpor prostě vypočítat z proudu a napětí?
Já to tak dělám. Odpor mě ani tak nezajímá, jako spíš proud a napětí při maximální výchylce.
Ke oběma metodám potřebuješ zdroj napětí(nebo proudu) , nějaké měřidlo a proměnný odpor.
Já potřebuju ampérmetr a voltmetr (a ještě kalkulačku), ty potřebuješ jen ohmetr. Vzhledem k tomu, že je to dneska většinou všechno v jednom univ. měřáku, tak nevidím důvod pro nějaké kompenzační metody.
O nějakou superpřesnost asi nemá smysl usilovat, protože např. vinutí měřidla je (asi) z mědi a ta má velký teplotní součinitel odporu. Taky přesnost čtení stupnice má své limity a např. není úplně jedno, jestli se k rysce blížíš shora nebo sdola.
Založen: Oct 02, 2009 Příspěvky: 5286 Bydliště: PO
Zaslal: út prosinec 07 2010, 8:19 Předmět:
Stačí jeden zdroj, v sérii presný odpor a voltmeter.
Zdojom sa nastaví výchylka 70-100%. Voltmetrom sa pomeria napätie na známom odpore a na meráku.
Vhodný odpor je ten ak namerané napätia sa líšia tak o +-50%. Pri väčšom pomere sa zvyšuje chyba merania. Ako píše PavelFF je to aj tak jedno.
Založen: Feb 06, 2007 Příspěvky: 4509 Bydliště: vých.slovensko
Zaslal: út prosinec 07 2010, 10:01 Předmět:
Tá metoda, na ktorú sa Janik pýta, je nasledujúca:
neznáme meradlo sa zapojí do série s potenciometrom na napätie a nastaví sa plná /100 percentná/ výchylka. Potom sa paralelne k meradlu pripojí premenlivý odpor /odporová dekáda/ a jeho zmenou sa nastaví polovičná /50 percentná/ výchylka. Odpor meradla sa potom rovná hodnote premenlivého odporu.
Ale lepší postup je ten, ktorý popisuje PavelFF. _________________ Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
......Je mi jasné, že se tento vnitřní odpor nedá měřit běžným ohmetrem....
Mně to úplně jasné není, ohmmetr přece dělá to, co jiné metody. Připojí zdroj napětí přes odpor a měří úbytek napětí. Takže pokud má neznámé měřidlo konstantní odpor, použil bych ohmmetr bez obav. A měřením na dvou rozsazích se o té linearitě odporu přesvědčím.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5204 Bydliště: Brno
Zaslal: út prosinec 07 2010, 16:55 Předmět:
Asi jde o obavu, že u některých citlivějších měřidel by to s ručkou pěkně mrsklo na doraz.
Ale já mám takový neurčitý pocit, že ten článek byl dokonce tak mazaný, že metoda určila odpor měřidla aniž by měřidlem tekl vůbec nějaký proud(?). Nevím, jestli jsem se zas nestal soustem pro Andreu a neřekl velkou blbost. Šlo myslím o nějaké vyvážení můstku nebo tak něco. Měřidlo nebylo vůbec zatíženo... je to možné?
Jakákoliv metoda může poslat ručku za roh, když se při práci nemyslí.
A když se ručka opře o doraz, tak se nechvěje a měřená veličina je méně zarušená. Mluvíme jen o měření vnitřního odporu, tak co.
O měření odporu bez proudu nevím, odpor bez proudu je zároveň bez napětí a 0/0 je výsledek neurčitý. Ale kdo ví, jsem sice děda, ale zdaleka ne vševěda.
O měření odporu bez proudu nevím, odpor bez proudu je zároveň bez napětí a 0/0 je výsledek neurčitý. Ale kdo ví, jsem sice děda, ale zdaleka ne vševěda.
Já mám taky takové pochybnosti. Jsem zvědav, co z toho vyleze. Což nějaký fígl člověk rád okouká, ale tady mi to přijde nepravděpodobné.
Pokud máš přístup ke starším číslům AR, tak tady máš seznam , kde je to řešeno, jak změřit vnitřní odpor měřidla :
AR 2/1957 - str.47
AR 5/1961 - str. 127
AR 10/1963 - str. 292
AR 7/1965 str.20
Radioamatér Elektronik 4/1947 str.90
a Radiový konstruktér číslo 8/1956
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.