Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

audio kabely - stineny vs nestineny - fungovani, vysvetleni

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
shugoss



Založen: Jan 06, 2011
Příspěvky: 54
Bydliště: Heart of Yurop!

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 11:38    Předmět: audio kabely - stineny vs nestineny - fungovani, vysvetleni Citovat

Zdravim, mam takovy hodne laicky dotaz. Nejspis je to kazdemu jasne, ale ja jsem hledal na internetu i na tomto foru, ale srozumitelne vysvetleni jsem nenasel.
Jde mi o to jaky a v cem je rozdil pri pouzit stinenych a nestinenych kabelu v audio soustavach - cesta od zesilovace k reprobedne. Proc je mezi nimi tak velky financni rozdil? Jake je zvukove podani stejne tlusteho stineneho a nestineneho? Jake se muzou projevit problemy? Nebo na jake soustave uz je rozdil patrny? Je neco slyset na sestave za 2 litry ci za 10 nebo na to je potreba az sestavu za 60 a vic? Jak dlouhy muze byt takovy kabel? Jak by mel byt tlusty? Ztraci se nejak zvuk nebo jak to vsecho je? Jaky material - med? Nebo existuji nejake stranky co se tim zabyvaji? Kdyz ano, prosim o odkaz.
Dekuji a preji pekny den
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 12:56    Předmět: Citovat

Cesta od zosilňovača k reproduktoru sa spravidla nerobí s tienenými káblami (pri nízkych impedanciách je rušenie veľmi, veľmi malé).
Kvalitný kábel k reproduktoru sa navrhuje podľa toho aké straty na kábli pripustíme. Pri vysokých výkonoch a nízko impedančných reproduktoroch sa používajú väčšie prierezy vodičov.
Ak sa predĺži kábel, úmerne sa musí zväčšiť prierez.
Kábel musí byť spletený z tenkých vodičov, aby sa odpor vodiča prudko nezväčšoval s rastúcou frekvenciou ( až do 20kHz).
Zlým výberom kábla, pri väčších dĺžkach sa môže v kábli stratiť takmer všetok výkon a repro bude šepkať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7994
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 13:15    Předmět: Citovat

Souhlas a navíc si myslím, že pro kmitočet řádu 20kHz se impedance kabelů nijak neuplatní. Prodejci "Hi end" kabelů za cenu v řádu stovek až tisíců korun za metr budou mít v rukávu desítky teoretických vysvětlení přoč zrovna jejich kabel je ten nejlepší. Prakticky jde jen a jen o odpor vodiče-jeho průřez, tedy o ztráty na výkonu na kabelu. U profíků pak navíc o snadnější manipulaci při rozbalování a smotávání aparátu, některý kabely se balí-namotávají skoro samy, jiné se stále a pořád ohýbají a zauzlují.Tady jde pak i o kvalitu konektorů a nakonec i kabelu s ohledem na životnost při manipulaci s ním.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6665
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 13:17    Předmět: Citovat

Ahoj,
s reprokabely se mohutně kouzlí, zejména s cílem vyrazit ze zákazníka peníze. Jakékoli vedení by mělo ideálně být impedančně přizpůsobené k výstupu zesilovače i zátěži, na akustických frekvencích se to ovšem zpravidla neřeší, protože frekvence jsou nízké a vliv nepřizpůsobení zanedbatelný. Stíněné kabely mohou mít o dost větší kapacitu než nestíněné a nevidím celkem důvod k jejich použití. Co se týče materiálu, to je další story, důraz na použití bezkyslíkaté (rozumí se drahé) mědi, protože jen ta přenese signál bez dalšího zkreslení je nejspíš zas jen obchodní, nevím, že by někdo slyšel rozdíl od obyčejného kabelu. Klasická natažená reprodvoulinka významnou kapacitu ani indukčnost nemá, důležitý je ovšem malý odpor, tedy zvolit raději větší průřez a hlavně dbát na precizní připojení u zesilovače i beden. Ideální jsou pájecí oka pod šroubovacími svorkami, hlavně pro větší výkony nepoužívat takové ty stiskací pružinové svorky, co se do nich zasune přímo kus odizolovaného vodiče. Co se délky týče, čím kratší, tím lépe, kabel je v sérii s reprobednou a pokud je ss odpor významný vůči impedanci reprobedny, pěkně omezí proud zejména basových peaků. Toť můj pohled na věc, pokud má někdo jiný názor, rád si ho přečtu.
Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 13:24    Předmět: Citovat

Na důležité věci tu již je odpovězeno, já bych dodal odpověď na otázku "Proc je mezi nimi tak velky financni rozdíl?" Je to kvůli tomu, že "audiofilovi" nedělá problém za to zaplatit i přes to, že rozdíl je nulový nebo mizivý.
Stínění mezi zesilovačem a měničem má smysl jen když ten měnič jsou sluchátka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 14:35    Předmět: Citovat

Stínění reprokabelů nemá při běžném nízkoohmovém rozvodu praktický význam. Je ale pravda, že kabely přenášející NF signál o velkém napětí a výkonu stíněné byly-tím mám na mysli kabely RCBKEY pro rozvod rozhlasu po drátě. Výstupní výkon zesilovacích stanic mohl být až 5kW (!!!!) a linkové napětí bylo zpravidla 240V, kratší větve 120V. Ale tady šlo o přesně opačný princip-ne aby signál v kabelu nebyl rušen, ale naopak aby nevyzařoval ven a něco jiného nerušil (třeba souběžně položený telefonní kabel). Stejně tak se dbalo o malou kapacitu mezi žilami použitím izolace z pěnového polyetylénu-paralelně připojená kapacita kabelu způsobovala nelinearitu zátěže zesilovače. Musíme však uvažovat linkové napětí 240V a délku sítě zpravidla několik kilometrů. Při výkonech a impedanci používaných u domácích audio sestav jsou tyto obavy bezpředmětné.
Stejně tak signálové kabely. Hlavně tam, kde je velká impedance a citlivost vstupu je třeba dbát na kvalitní stínění a pokud možno malou kapacitu. To se týká zejména připojení gramofonové přenosky k RIAA předzesilovači. Zde je vhodné použít co nejkratší a kvalitně stíněný kabel, pokud se nevyhneme větší délce je vhodné použít koaxiální kabel s pěnovou izolací (kvůli malé paralelní kapacitě). A hlavně dát pozor na souběhy se síťovými nebo i reproduktorovými kabely. U propojení běžných audio komponentů rozdíly v kabelech prakticky nepoznáme.
U SCART kabelů existují dvě varianty provedení-společné či jednotlivé stínění. Zásadně je třeba používat kabel jednotlivě stíněný, se zvlášť stíněnými kablíky pro R,G,B, CVBS vstup i výstup, audio, ovládání/data. I takový kabel se dá koupit do 100Kč. Společně stíněný kabel je velmi nekvalitní, videosignál není veden na jmenovité impedanci a navíc mají nezanedbatelný vliv kapacity mezi vodiči. Způsobuje to zpravidla moaré v obraze.

Jakékoli kabely v ceně tisíců Kč jsou jen reklamním trikem výrobce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 18:54    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Jakékoli vedení by mělo ideálně být impedančně přizpůsobené k výstupu zesilovače i zátěži, ...


To bych chtěl vidět, jak byste vyrobil vedení s charakteristickou impedancí 0,05 ohm na jedné straně a 4 ohmy na straně druhé. Smile

Na akustických frekvencích se vedení reálné délky vůbec nejeví jako vedení; vlnová délka na 20 kHz je 10-12 km podle kabelu. A tak tady nejde o přizpůsobování impedancí nebo zanedbávání přizpůsobení, ale o co nejmenší výstupní impednaci zesilovače + kabelů. A to ani ne tak zhlediská ztrát, ale z hlediska elektrodynamického tlumení vlastních kmitů reproduktorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6665
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 20:30    Předmět: Citovat

Poznámka o vedení leží v obecné rovině, já přece nic o přizpůsobování mezi zesilovačem a reproduktory nepsal, ba naopak Wink
Hezký večer
Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund