Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

hra s čítači
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
miras269



Založen: Mar 05, 2009
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: so únor 26 2011, 23:37    Předmět: hra s čítači Citovat

zdarec hoši, chci se jen optat, v zájmu nudy bych si chtěl hrát s různými elektronickými zapojeními, jenže mě přestalo bavit kopirovat někoho,chci si postavit něco vlastního.V drhuhém ročníku mého studia jsme si hráli s čítači,klopnými obvody,.....

dejme tomu že mám žárovku na 230V/75W a chci aby mi 3x za den v pravidelných intervalech svítila 10 vteřin.

Den má 86400 vteřin.Když budu chtít aby se mi v 8:00 ve 13:00 a v 19:00 rozsvítila žárovka bude to od půlnoci 28800 , 46800 a 68 400 vteřin.

Zřejmě by bylo nejjednodušší naprogramovat něco na PC a třeba přes LPT port to hnát ven, ale mě připadá víc lepší mít toto bez využití PC.

Je mi jasné, že se bude muset použít dávač, který bude pracovat se střídou 1:1 v intervalu jednoho časového úseku jedné vteřiny.Signál z dávače by měl zřejmě jít na nějaký čítač který bude mít na výstupu log.0 a při stavu 28800, 46800 a nebo 68400 se na výstupu obejví log.1.
Výstup bych dále napojil na jakýsi IO který když na vstupu zaznamená log.1 tak na výstupu změní z log.0 na log.1 na nějaký časový úsek, v mém případě 10 vteřin ( třeba v závislosti na odporu mezi jednotlivými ovládacími vstupy IO ).Na výstup onoho IO bych zapojil relé s nízkonapěťovou ovládací cívkou na na kontakty C a NO relé bych zapojil výše zmíňenou žárovku.

Skuste prosím promyslet mé řešení, případně mi prosím pomoci něco změnit a doplnit, aby se dala konstrukce sestavit.Je možné, že je něco takového již vymyšleno, ale nenapadá mě, pod jakým názvem bych to hledal.Díky za trpělivost a snahu mi pomoci.Miras
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: so únor 26 2011, 23:54    Předmět: Citovat

Stáhni si katalogové listy binárních čítačů např:
4521
4060
Najdeš je v záložce "Dokumentace". Tím by se dalo začít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 0:32    Předmět: Citovat

Ako hra je to dobré..., ale dnes sa to už z hradlami nerobí. Je to príliš pracné a drahé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2609

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 7:40    Předmět: Re: hra s čítači Citovat

miras269 napsal(a):
Zřejmě by bylo nejjednodušší naprogramovat něco na PC a třeba přes LPT port to hnát ven....


Kdysi jsem něco takového zkoušel - stačil mi k tomu BASIC a SYSMAN - ještě mám schovaný počítač s woknama 98 co lze restartovat pod MS DOS, až budu mít čas, tak se k tomu třeba vrátím. Jak lze co nejjednoduššeji komunikovat s LPT, příp. COM pod novějšími wokny?


Naposledy upravil Yarda1 dne ne únor 27 2011, 13:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Chenzee



Založen: Jun 26, 2007
Příspěvky: 464
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 7:56    Předmět: Citovat

citace:
jenže mě přestalo bavit kopirovat někoho,chci si postavit něco vlastního.
...
citace:
Je možné, že je něco takového již vymyšleno, ale nenapadá mě, pod jakým názvem bych to hledal

... obvykle toto nedělám, ale nyní mi to nedá - nějak si ty dvě věty rozporují Já nic, já muzikant.

Jinak tvoje myšlenkové pochody jsou (alespoň dle mého) správné, když nebudu brát v potaz to, co psal Procesor výše.

_________________
Žádnej učenej z nebe nespadl ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19632
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 8:23    Předmět: Citovat

Ještě bych doplnil - když potřebuješ rozsvítit na 10s, proč bys čítal po 1s a dělil to deseti? Nestačí ti hodiny po 10s?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miras269



Založen: Mar 05, 2009
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 15:40    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Ještě bych doplnil - když potřebuješ rozsvítit na 10s, proč bys čítal po 1s a dělil to deseti? Nestačí ti hodiny po 10s?


jo to je dobrej nápad,čítat jen po deseti, ale co když budu chtít aby doba svitu byla menší nebo větší...?

mohl by jste mi někdo vysvětlil, jak bych mohl čítat do tak vysokých čísel, když třeba výše doporučené IO počítají jen do 24? přeci je nebudu zapojovat za sebe Very HappyVery HappyVery Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5051
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 15:56    Předmět: Citovat

Právě že budeš. Např. v takovém klasickém desetimístném čítači (měřiči kmitočtu) je jich vedle sebe (správně za sebou) právě deset. Za to se nemusíš stydět, když to chceš dělat klasicky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miras269



Založen: Mar 05, 2009
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 16:30    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Právě že budeš. Např. v takovém klasickém desetimístném čítači (měřiči kmitočtu) je jich vedle sebe (správně za sebou) právě deset. Za to se nemusíš stydět, když to chceš dělat klasicky.


takže když budu mít 24 místnej čítač, kterej byl doporučen výše, tak abych došel k těm 68400 vterinám ( místům ) tak budu potřebovat 2850 integráčů? Very Happy to asi ne Very Happy nebo jak se zapojují.Jako když dosáhnu čísla 24. u jednoho tak se sepne 1. u druhýho? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 16:37    Předmět: Citovat

Ten čítač čítá do 2^24, to je 16milionů. To je ti málo? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32215
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 16:41    Předmět: Citovat

Nevidím důvod, proč bys počítal intervaly od půlnoci 28800 , 46800 a 68 400 vteřin. Vezmeš dekadické čítače, dáš dva za sebe a zatímco na vstupu prvního budeš mít 1impuls za vteřinu, na jeho výstupu už bude jen 1 impuls za 10 vteřin. Když přidáš druhý čítač do 10 (7490), bude na jeho výstupu 1 impuls po 100 sekundách. Tím se ti zkrátí počty, které potřebuješ odpočítat, na čísla 288, 468 a 648. Všecko to je ještě dělitelné 4mi, takže bych použil dělič 7490 zapojený jako dělič čtyřmi nebo dva klopáky D jako děliče dvěma v sérii - jsou v obvodu 7474. dostaneš čísla 72, 117 a 162 - a na to už stačí jen 3 čítače do 10 zařazené v sérii, kterým z výstupů vybereš potřebnou informaci v binárním BCD kódu a po jejím dosažení sepneš přes hradla nějaký silový výstup - relé, optotriak atp. Nesmíš zapomenout na obvod, který celý čítací řetezec vynuluje o půlnoci - po odečtení 86 400 sekund, jinak to bude druhý den celý posunutý...

A abys nemusel používat impuls dlouhý 10 sekund kvůli omezení délky výstupního pulsu, stačí dát na výstup monostabilní klopný obvod s konstantou 10 sekund...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
miras269



Založen: Mar 05, 2009
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 17:30    Předmět: Citovat

EKKAR:

mohl by jsi mi prosim nacrtnout alespon blokove schema?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32215
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 17:38    Předmět: Citovat

Máš SZ.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 19:07    Předmět: Citovat

A kdybys použil denní/týdenní spínací hodiny a sám si upravil podle tvých přání ty krátké spínací časy ( to už bys asi považoval za hotový výrobek?).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 20:52    Předmět: Citovat

A čo tak začať základmi číslicovej techniky, Booleovou algebrou, kombinačnými a sekvenčnými obvodmi, spôsobmi zadávania a riešenia logických úloh, pravdivostnými tabuľkami...a hromadou ďalších "drobností", aby sa dalo aspoň trochu diskutovať.

Treba si zvoliť "sústavu", v ktorej sa to bude najjednoduchšie realivazovať. Ak máme vyriešený základný krok-takt ( t.j. presný oscilátor a sada deličiek), treba urobiť prvotné nastavenie, aby sme nemuseli čakať na polnoc. Potom vyriešiť jeden, dva, tri "programovateľné" komparátory pre spustenie udalosti a detto jeden, dva tri komparátory na zastavenie udalosti. Ak sa pre každú udalosť zkonšruuje sada prepínačov môže odpadnúť zobrazovanie týchto konštánt. Inak to je pri použití jednej zadávacej prepínačovej klaviatúry sa jednotlivé konštanty musia zapisovať do jednotlivých pamätí(klopných obvodov). Tu treba riešiť zobrazovanie týchto konštánt. Okrem toho je potrebné tieto konštanty aj zabezpečiť proti strate pri výpadku napájania, aby sa otravne nemuseli stále naprogramovávať.

A je tu dilema. Realizovať to všetko obvodmi zo základných hradie a klopných obvodov, alebo použiť multiplexory a demultiplexory, alebo zbernicové systémy. Či sa poohliadnuť k nejakému hradlovému poľu, alebo použiť algoritmicky riadený jednočípak s pár tlačidlami a jednoduchým displejom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund