Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Fisher CA-540
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hanger



Založen: Oct 01, 2010
Příspěvky: 110
Bydliště: Karlovarsko

PříspěvekZaslal: st duben 13 2011, 15:35    Předmět: Fisher CA-540 Citovat

Zdravím,
donesl jsem si ze SB pěknou sestavu od Fishera, CD, deck i tuner po menších úpravách fungují, ale se zesíkem to bude horší. Zesík je Fisher CA-540. Po zapnutí svítí kontrolka Standby a ostatní komponenty věže jsou napájeny (16V). Na čelním panelu však nesvítí nic, kromě kontrolky Standby, tlačítka nereagují. Po otevření jsem zjistil přepálené pojistky za trafem - hlavní napájecí větev - symetrických 38,8V. Pomocné trafo OK. Vyměnil jsem pojistky, zapnul, seplo relé, pojistky okamžitě vyletěly, relé zústane sepnuté.

A teď bych prosil o radu jak mám správně postupovat při hledání závady. Můžou být spálené konce? Mám je vyndat a přeměřit?

Chtěl jsem přiložit servisní manuál, ale je větší než limit, proto dávám odkaz. Je třeba si stáhnout dvě části .rar pak otevřít part1.
Part1: http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=56195
Part2: http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/56196/Fisher_ca%20540.html
Předem děkuji za rady a přeji hezký den. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: st duben 13 2011, 16:01    Předmět: Citovat

Tak jasně, začni od kontroly koncových tranzistorů, vyndávat je ani nemusíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hanger



Založen: Oct 01, 2010
Příspěvky: 110
Bydliště: Karlovarsko

PříspěvekZaslal: st duben 13 2011, 21:17    Předmět: Citovat

Děkuji za reakci.
Tak tranzistory jsem přeměřil a všechny se zdají být v pořádku. Upřesním informace:
Tranzistory jednoho kanálu jsou měněné.
Původní tranzistory (jeden kanál)
-Q202 - DI289
-Q204 - B966
-a mezi nimi Q210 - bez označení, možná otočený
Nové transistory (druhý kanál)
-Q201 - TIP33C
-Q203 - BDW94C
-a mezi nimi Q209 - také bez označení.
Q209 a Q210 mají oba propojenou bázi s kolektorem (ale to je asi normální).
Další skutečnost je, že jeden z integráků 4PC1298Y je nahrazen odporem a dvěma transistory. Jestli je to zásadní stopa, můžu vše upřesnit i nafotit.
Čeho se tedy chytit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: st duben 13 2011, 21:43    Předmět: Citovat

Jejda, spínací tranzistory v koncovém stupni... Rolling Eyes No nic, to teď nehraje roli. Předpokládám, že ti hoří 4A pojistky mezi trafem a usměrňovačem, že? Budeš muset najít, kde máš zkrat, pokud jsou tedy koncáky OK, tak projeď zdroj (zejména můstek, regulační tranzistory Q219-221 a smetí okolo). Pokud bude vše OK, tak jednotlivé napájecí větve +-50V +-15V a 5V...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18717
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2011, 6:13    Předmět: Citovat

KUX41 šlapou na koncích excelentně , jen k problému . Když u něčeho najdeš shořeté pojistky , tak již nikdy nedávej na zkoušku předepsané hodnoty , ale nižší (ne u trafa) a zes (TV ,DVD, radio, vrtačku , vysavač) zapni přes žárovku . U zesu (normálního , ne spartakiádního ) stačí 40ka . No a pak odpojuj jednotlivé části , až zhasne a na zdrojích se ukáže plné napětí . pochopitelně každý kanál zkoušet zvláště , většinou bývá v háji jen jeden .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hanger



Založen: Oct 01, 2010
Příspěvky: 110
Bydliště: Karlovarsko

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2011, 14:00    Předmět: Citovat

Ano shořely 4A pojistky za trafem.
Díky BOBOBO, zkusím to. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hanger



Založen: Oct 01, 2010
Příspěvky: 110
Bydliště: Karlovarsko

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2011, 16:03    Předmět: Citovat

Tak místo pojistky jsem zapojil 60Wku (40 zrovna nemám po ruce). Odpojeno pomocné trafo, relé přemostěno, žárovka svítí..
Pak jsem odpojil propojky J132 a J133, které napájí z hlavní větve koncové trandy. Žárovka stále svítí, avšak s jedním detailem. Žárovka místo pojistky, která je blíž k vývodu k můstku, zažhne, pak chvíli nesvítí (nabíjení kondů?) a po chvíli se rozsvítí a už nezhasne. Napětí na žárovce se po přípojení objeví kolem 24 V, pak klesá k 10 a pak se vyhoupne na 36V, kde zůstane. Na druhé pojistce se objeví ten samý impulz (žárovka blikne) a pak se napětí pomalu ztrácí až k asi 5V a už se nezvedne (žárovka se už nerozsvítí).
Když vyndám propojku J145, po které opouští zdroj +15V, a nepopsanou propojku, po které vede ze zdroje -15V; žárovka se chová úplně stejně.
Máte někdo potuchy, čím to může být? Resp. je to teda zdrojem?

EDIT: Ještě jeden postřeh: Prodleva na první pojistce skutečně závisí na nabíjení kondenzátorů, předpokládám filtračních. Když zapnu zdroj po delší prodlevě, žárovka se trvale rozsvítí asi po 4-5 sekundách, když ho pak vypnu a hned zapnu, tak se rozsvítí téměř okamžitě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2011, 19:23    Předmět: Citovat

No já sice to schéma nevidim, ale jestli ti ta žárovka svítí, když máš odpojený výstupy ze zdrojů, tak se koukni taky na ty filtrační kondy - můžou mít svod
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hanger



Založen: Oct 01, 2010
Příspěvky: 110
Bydliště: Karlovarsko

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2011, 19:55    Předmět: Citovat

Stačí měřit multimetrem bez napětí, nebo pod napětím na doutnavku v sérii? Tady na fóru jsem totiž četl, že měření bez napětí je dost neobjektivní a pod napětím se pak kond může chovat úplně jinak. No asi si přece jen zajdu do sklepa pro tu doutnavku.. Smile

Edit: tady ovšem vyvstává problém, jak mám ty kondy přes ten zkrat dostat pod napětí..? Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2011, 20:12    Předmět: Citovat

Jestli maj kondy zkrat, tak už je nikdy "pod napětí" nedostaneš Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3505
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2011, 20:14    Předmět: Citovat

??? Shocked Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hanger



Založen: Oct 01, 2010
Příspěvky: 110
Bydliště: Karlovarsko

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2011, 20:31    Předmět: Citovat

To Eleman: teprv se učím, jsem student a elektroniku mám jako koníček, snažím se zdokonalovat, kde to jen jde, tak mi dej prosím šanci Wink
zde na fóru jsem četl:
"Ty kondy se musí měřit pod napětím. Kondíky, na kterých záleželo jsme v dávných dobách zkoušeli tak, že jsme je zapojili v serii s doutnavkou na cca 250V (co bylo v přístroji) a dívali se, jestli doutnavka po chvilce zhasne. Pak byl kond OK."
Nebo je mam prostě vyletovat, vybít a změřit zkrat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3505
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2011, 20:42    Předmět: Citovat

Když měřit svodový proud pod napětím, tak měřicí přístrojem - mikroampérmetrem se sériovým ochraným odporem.
Ale myslím, že ve tvém případě jsou buď elyty ve zdroji proražené (k určení tohoto bude stačit ohmmetr), nebo a to je pravděpodobnější je problém někde jinde. Zjisti co se hřeje. Je možné, že jsou v háji budicí tranzistory.

Edit: To co si četl tady na fóru se týkalo elektronkvých přístrojů a kondenzátorů na podstatně větší napětí než máš ty v zesilovači.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hanger



Založen: Oct 01, 2010
Příspěvky: 110
Bydliště: Karlovarsko

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2011, 20:57    Předmět: Citovat

Aha, moc díky, zítra se na to vrhnu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34209
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2011, 22:05    Předmět: Citovat

Multimetrom lahko zistis, v ktorej casti obvodu je skrat. Ked chces zistit konkretnu suciastku, tak bud vsetky (z tej casti) po jednej odpojit a premerat alebo nechat chvilu pripojene cez tu ziarovku, potom vypnut a zistit, co sa zohrieva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund