Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výpočet vzdálenosti z diagramu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1571
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 12:05    Předmět: Výpočet vzdálenosti z diagramu Citovat

Zdravim, věděl by si někdo rady s tímto grafem? Potřebuji vypočítat nejkratší vzdálenost dvou bodů na zemském povrchu.


Monogr.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Monogr.png
 Velikost:  181.7 kB
 Staženo:  63 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 16:19    Předmět: Citovat

Nejsem žádnej geodet, takže se můžu šeredně plést, v tom případě uvítám každou korekci.
Nejkratší vzdáleností dvou bodů na kouli je dráha, kterou mezi nimi vytváří hlavní kružnice; to je taková, která vznikne jako průsečík koule s rovinou, přitom tu rovinu určují ty dva body a střed koule. Vzdálenost je součin středového úhlu a poloměru koule.
Ten graf je tedy zeměkoule, uhlové míry jsou interpretovány jako rovinná soustava. Pohled je jakoby z družice Thor (poloha 0°), a ty plné čáry jsou hlavní kružnice od průsečíků rovin, procházejících středem země, družicí Thor, a různě skloněných oproti rovině rovníku. Ta střední vodorovná čára je průmět rovníku, a ty další kopečky a důlky jsou od rovin postupně pootočených o 5° až do 85°, pro 90° to jsou všechny rovné plné čáry.
Čárkované čáry jsou průsečíky koule s kuželem, kterého vrchol je ve středu koule, osa prochází družicí Thor a vrcholový úhel je 0° (bod uprostřed) až 180° (čára 10) a dál na odvrácené straně od 180°po 360° (čára 20=bod).

Pro určení vzdálenosti bude dobré nedívat se z družice Thor, ale z místa, kde oba body budou ležet na stejné kuželosečce. Potom z grafu hned vyplyne velikost středového úhlu při známém poloměru země je zbytek malina.



geo-kruhy.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  geo-kruhy.png
 Velikost:  239.77 kB
 Staženo:  60 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 7:55    Předmět: Citovat

To vysvětlení významu čar je geniální. To by mě nenapadlo. Asi to tak bude.
To odečtení vzdálenosti bych ale udělal jinak. Jde o to, že posouvat doleva a doprava můžeme, ale nahoru a dolů ne. To by se nám vzdálenost změnila.
Takže bych to udělal spíš takhle:

Nejdřív bych si to otočil podle osy Thor-střed Země tak, aby jeden bod byl na rovníku. To jsou ty červené křížky. Oba křížky jsem posunul ve směru čárkovaných čar o asi 2/5 rozestupu plných čar. To odpovídá pootočení asi 2 stupně.

Potom bych to celé posunul doleva, aby se jeden bod posunul na Thor. To jsou ty zelené křížky.

Nyní již odečtu vzdálenost podle toho, na které čárkované čáře je ten druhý bod. A to je asi 95 grad. Vzdálenost tedy bude 95/400 obvodu.



vzdal.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  vzdal.png
 Velikost:  184.01 kB
 Staženo:  56 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1571
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 10:51    Předmět: Citovat

Díky moc!
Můj názor na věc je, že plné čáry jsou hlavní kružnice, tedy ty se středem ve středu koule, jejich rovina se otáčí od 0°(rovník) do 90°(poledník). Čárkované jsou kružnice konstantní vzdálenosti se středem v průsečíku jednoho poledníku a rovníku, který ale leží na povrchu. Práce potom probíhá tak, že se z mapy světa přenesou souřadnice do grafu, potom se provede posun, jak popisuje piitr a vzdálenosti odpovída počet přůsečíků hlavní kružnice, na které leží body, s kružnicemi konstantní vzdálenosti, které jsou cejchovány pro Zem, v tisících km (čísla od 1 do 10). Pokud se nepletu, tak vzdálenost pro zadané body je 9500km.



Map&dist.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Map&dist.png
 Velikost:  286.6 kB
 Staženo:  54 krát


MAp.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  MAp.png
 Velikost:  104.76 kB
 Staženo:  69 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 12:06    Předmět: Citovat

Aha, to je pravda. To je jednodušší. Na ten můj první krok se můžu vykašlat. Prostě to posunu doleva, až budou oba body na stejné hlavní kružnici (plné čáře). A nemusím ten jeden posouvat do středu.

Přitom by to vždycky mělo jít. To si ale zatím neumím moc představit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 12:12    Předmět: Citovat

Ono to hned vypadalo na nějakou dělostřeleckou úlohu, a teď se to potvrdilo, mezikontinentální střela voda-zem! Wink

Když už se nejdřív zjišťují souřadnice těch dvou bodů (69°W,24°N; 16°E,1°S), tak bych spočítal jejich poledníkové a rovnoběžkové rozdíly (85°,25°), a poněvadž to jsou odvěsny α, β pravoúhlého sférického trojúhelníka, pro přeponu γ platí:
cos γ = cos α * cos B
a tak γ = 85,5°, neboli 1,49 v obloukové míře. A jestli je zem koule s poloměrem 6367 km, je ta hledaná vzdálenost 1,49*6367 = 9487 km.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 12:48    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
... tak bych spočítal jejich poledníkové a rovnoběžkové rozdíly (85°,25°), a poněvadž to jsou odvěsny α, β pravoúhlého sférického trojúhelníka ...
Já tyhle věci moc neznám, ale bál bych se, že to takhle nepůjde. Chyba je asi v tom, že nejde o trojúhelník, protože rovnoběžka (kromě rovníku) není přímka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 13:27    Předmět: Citovat

Pokud by se měl spočítat úhel gama mezi body se zeměpisnými délkami d1 a d2 a šířkami s1 a s2, vychází mi tenhle vzorec:

cos(gama) = cos(s1)*cos(s2)*cos(d1-d2) + sin(s1)*sin(s2)

Pro dané body to vychází 85 stupňů, 50 minut a 30,59 vteřin.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 13:32    Předmět: Citovat

piitr napsal(a):
..... bál bych se, že to takhle nepůjde. .....

Aha, asi jsem se splet v tom, že mezi rovnoběžkou a poledníkem sice pravý úhel je, ale protože rovnoběžka (mimo rovníku) není hlavní kružnice, nejde o "pravý" pravoúhlý sférický tojúhelník. V tom příkladu, co dal Zmije, je jeden bod téměř na rovníku, tak to docela vyšlo - náhodou. Máš postřeh!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 13:37    Předmět: Citovat

No jo, to je pravda, to je tím, že je skoro na rovníku.

Jinak, ten vzorec, co jsem odvodil, by měl být dobře. Našel jsem to teď tady: http://vyukaap.vscht.cz/HTML/kap3.html (příklad 3A.3)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 14:36    Předmět: Citovat

Zřejmě je to dobře. I kdyby se tím řídil Zdeněk Svěrák při dobytí severního pólu, uspěl by. Na cestě z bodu 0°z.d./85°z.š. do bodu 180°z.d./85°z.š., cestou na sever a najednou na jih by přešel kopeček 10°, přesně podle toho vzorce. Musím si ho někam zapsat. Potlesk
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1571
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 15:21    Předmět: Citovat

Je to pro kv spojení, ale ty body jsem střelil od boku navíc na diagram, až potom jsem to zpětně dal do mapy Smile Můžeme tomu třeba říkat spojení Afrika - Bermudy...
Ještě jednou dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 19:09    Předmět: Citovat

Jinak, možná je jednodušší si ho odvodit. Já na to šel takhle:
Mám dva body (d1,s1) a (d2,s2). Písmenkem d označuju délku, s šířku.
Otočím podle osy z (severní pól-jižní pól), abych měl první bod na nultém poledníku.
Pak mám body (0,s1) a (d2-d1,s2).
Nyní otočím body tak, aby první bod byl na nultém poledníku a na rovníku.
Pak mě zajímá poloha druhého bodu.
Takže to předpokládá sklonění o s2 podle osy y.
To se dobře udělá v kartézských souřadnicích:
x = cos(d)*cos(s)
y = sin(d)*cos(s)
z = sin(s)
Dosadím druhý bod (d2-d1,s2):
x = cos(d2-d1)*cos(s2)
y = sin(d2-d1)*cos(s2)
z = sin(s2)
Otočení podle osy y o úhel s1 udělám násobením maticí:
kód:
 cos(s1) 0 sin(s1)
    0    1    0
-sin(s1) 0 cos(s1)

Souřadnice x výsledného součinu tedy je:
x' = cos(s1)*cos(s2)*cos(d2-d1) + sin(s1)*sin(s2)
A to je přitom rovnou ten cos(vzdálenosti).
Jen je třeba si to představit v prostoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 20:12    Předmět: Citovat

piitr napsal(a):
...Jen je třeba si to představit v prostoru.

Hlavně je třeba si to správně představit. Také jsem udělal d2-d1 a s2-s1 a tak dostal první bod na rovník a nultý poledník, ovšem ta představa byla příliš karteziánská. Ale to je můj cíl, šťourat i do věcí, kterým moc nerozumím, abych je nakonec (snad) pochopil. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so duben 23 2011, 5:58    Předmět: Citovat

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ortodroma
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund