Založen: Jan 13, 2007 Příspěvky: 15749 Bydliště: Olomouc
Zaslal: po květen 30 2011, 18:44 Předmět: Titan
Nevím kam by to mohlo patřit, tak jsem to raději dal sem.
Této technologii vůbec nerozumím, ale zajímá mě co to je a co to žere. Nevíte někdo, na co všechno se dá nanášet titan, jakou se to dělá technologií a jak je to nákladově náročné na materiál a zařízení ? Jestli máte někde odkaz na dobré počtení o tom, tak bych byl rád, protože asi se nikomu nebude chtít k tomu obšírně rozepisovat.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32932 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po květen 30 2011, 21:14 Předmět:
Na obráběcí nástroje se používá nitrid titanu, to je látka s tvrdostí srovnatelnou s diamantem. A protože má i velmi hezký vzhled - má zlatou barvu, velmi si vrtáky a další nástroje s tímto povlakem oblíbil i Horst Fuchs z telecího šoupingu. Je ovšem rozdíl mezi skutečným povlakem titannitridu a jeho ubohým naprášeným mikropovlakem, který za velmi drahé peníze Horst nabízí... Samotný titan je lehký a přitom velmi pevný - vlastnosti srovnávané s duralem (váha) a ocelí (pevnost) si přitom zachovává i při teplotách, při kterých dural taje a ocel ztrácí pevnost... Proto se používá hlavně na konstrukce, u kterých příliš nezáleží na ceně, zato u kterých jde především o zmíněné vlastnosti - tedy převážně military... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Sep 19, 2007 Příspěvky: 3698 Bydliště: Praha
Zaslal: po květen 30 2011, 22:25 Předmět:
Jo, můžete si koupit sadu 5 fréz 4břitých a 5 fréz 2břitých Made in cosi za cenu 1200 Kč, jako jsem to udělal já, a po chvíli obrábění zjistíte, že ostří už nejsou zlatavé, ale stříbřité. Zlatavá je tenká vrstva TiN.
Nebo si můžete koupit sadu 4 fréz s povlaky Swiss-tek za 7000 Kč, které mají povlak z TiAlN, ale tlustý a odolný a ne barvy zlaté, ale skoro rudohnědé. To udělám asi příště.
Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7159 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: út květen 31 2011, 5:51 Předmět:
Říkalo se, že plášť ponorky Kursk je z pět centimetrů silné vrstvy Titanu.
Mě to připomíná, že bych rád získal vzorek Titanu, čistě jen na vyzkoušení, jak je doopravdy tvrdý a lehký.
Údajně se z něj budou dělat vany pro pájení vlnou, protože rozpouštění bezolovnatým cínem odolává ještě lépe než nerezavějící ocel.
Galvanicky se s ním prý budou (místo železa) pokovovat hroty páječek. Zdroje ovšem neuvádějí, jestli je tím myšlen čistý kovový Titan, nebo Nitrid.
Mimochodem půl kilogramu Titanové běloby stojí cca stovku, otázka je jakou má čistotu, a jestli to není náhražka.
No titan je lehký a nemagnetický, ale nějaké extra tvrdosti jsem si nevšimla, jde pilovat i splácnout kladívkem. My z něj máme formy pro vf ohřev, právě kvůli té nemagnetičnosti, a moc dlouho ta forma nevydrží, pár vstřiků poloroztavené oceli a musí se srovnat, protože jí to ožužlá. A taky se otluče. Ale máme tam i nějakou slitinu Ti a ta nejde ani uříznout, takže to bude jako u železa o slitinách.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6641 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: út květen 31 2011, 10:46 Předmět:
Nitridy titanu dělají v Jihlavě - nanáší to na obráběcí nástroje pomocí magnetronů...
Jinak titan je drahý kvůli energetické náročnosti při jeho získávání z oxidu (rudy).
Mrkni na http://www.oerlikonbalzerscoating.com/bcz/cze/index.php , třeba budou mít na svých stránkách nějaké podrobnější info...
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1680 Bydliště: Blansko
Zaslal: st červen 01 2011, 16:57 Předmět:
Jináč - s tou cenou titanu to není až tak strašné, třeba titanový ešus ( cca 250g) se dá pořídit asi za 1500Kč, běžně se používají klempířské plechy ze slitiny titan-zinek a jsou levnější, než měď ( no ale nevím, kolik tam toho titanu je). Hlavní problém je asi ve velmi obtížné zpracovatelnosti titanu, ale třeba v outdooru se občas používá.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.