Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronka se studenou katodou
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Arcicorsa



Založen: May 30, 2011
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 13:35    Předmět: Elektronka se studenou katodou Citovat

Zdravím vás pánové. Dostal se mi do rukou zajímavý kousek elektronky. Prý je to elektronka se studenou katodou, zajímalo by mě zda jste to už někdo v něčem viděl použité popřípadě jaké má využití a pokud někdo víte nějaké parametry tak bych za ně byl rád. Zkoušel jsem ji najít na googlu ale nikde ani náznak.. Předem děkuji za vaše informace.


Fotografie1087.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie1087.jpg
 Velikost:  200.87 kB
 Staženo:  75 krát


Fotografie1107.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie1107.jpg
 Velikost:  103.84 kB
 Staženo:  78 krát


Fotografie1098.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie1098.jpg
 Velikost:  109.16 kB
 Staženo:  63 krát


Fotografie1105.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie1105.jpg
 Velikost:  103.52 kB
 Staženo:  54 krát


Fotografie1104.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie1104.jpg
 Velikost:  100.85 kB
 Staženo:  61 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 14:16    Předmět: Citovat

vypadá to jako vakuová fotonka, kromě toho že elektrony nejsou excitovány termoemisí ale světlem, je to jinak normální dioda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9815
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 15:32    Předmět: Citovat

Já bych to viděl jako nějakej tyratron, nebo něco podobnýho. "fotonka" měla napařenou vrstvu na skle, která měla vývod do patice..

Kolik to má prosím Tě vývodů a opiš ten štítek..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Arcicorsa



Založen: May 30, 2011
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 16:53    Předmět: Citovat

O fotonce jsem také přemýšlel. Jinak vývody to má dva a podle vzhledu vršku se to do něčeho zasouvalo a myslím že to melo nějakou optickou vazbu.. Jinak jsem našel elektronky které se používaly jako laserové spínače ale nikdy jsem to neviděl tak opravdu nevím.. Na štítku je:

AMTEK WESTERN RESEARCH

Element: CADMIUM.Cd.(SCD 9mB)
Max.mA: 10 Oper.mA: 3 - 7,5
Serial No: Cd-06373 DATE:
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 17:00    Předmět: Citovat

Arcicorsa napsal(a):
Na štítku je:
AMTEK WESTERN RESEARCH

Amtek nebo AMETEK?
http://www.ametekpi.com/brands/western-research.aspx

vezmi zdroj 60V, 12k odpor, 100W halogen a už to lítá Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jnd



Založen: Feb 21, 2010
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 17:03    Předmět: Citovat

Na aukru nedávno byly podobné věci se studenou katodou, určeny pro spektroskopii.

Po zběžném prohledání Googlem se zdá být dobrá stránka: http://uvp.com/penrayfaqs.html

Část nápisu WESTERN RESEARCH napovídá nějaké laboratorní užití, zkus opsat celý název.

Edit: tak jste mě předběhli Smile Jinak řekl bych že 60V je málo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9815
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 17:09    Předmět: Citovat

Ten vniřní válec je zasunutej ve skleněné trubičce - to mi připadne, když koukám na ty fotky- ta trubička lehce přesahuje ten kovový válec. Druhá elektroda je tan malý terčík vedle tý trubičky.

Hypoteticky: - Pokud připojíš + na ten terčík a - na ten válec (napětí tak kolem 200V a omezený proud na třeba 1mA přes mA metr) tak by při nějakém záření namířeném do toho otvoru (skvrny - jeví se mi to spíš jako díra) v tom válci mělo dojít k nějaké emisi elektronů a mělo by to vyvolat nějaký proud.
To záření by mohlo být:
1. Infra - zkus DO z TV
2. světlo -
3. UV - buď zdroj "černýho světla", nebo "horský slunce"

Takže by to mohl být doopravdy detektor nějakýho "záření"

Na odkazu výše na de mnou je cosi o tom, že zinkové a kadmiové výbojky jsou náhradou za deuteriové lampy. Jsou jako zdroj ultrafialového záření, takže to můžeš prubnout. Kdo ví, jestli to produkuje to samý, co hářák z rtuťové výbojky z pouličního světla?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 17:39    Předmět: Citovat

Proud 1 mA může být na fotonku příliš a může se poškodit. Jestli nevíte co to je, omezil bych proud nejprve na 50 - 100 uA. Pokud by to byla plynem plněná fotonka, je při překročení zápalného napětí nebezpečí vzniku doutnavého výboje a zničení katody dopadajícími ionty. Zkoušejte napětí pozvolna zvyšovat ve tmě a při vzniku doutnavého výboje to hned odpojte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Arcicorsa



Založen: May 30, 2011
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 19:24    Předmět: Citovat

Omlouvám se název výrobce je Ametek. Jdu vzít autortansformátor odpor a jde se testovat co to bude dělat.. Dám vědět výsledky.

Naposledy upravil Arcicorsa dne po květen 30 2011, 20:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 19:45    Předmět: Citovat

Možno úplne vedľa - Nebude to "žiarovka! do kopírky??? ako v prvom riadku odkazu?
http://www.google.sk/search?hl=sk&rls=com.microsoft:sk:IE-ContextMenu&sa=X&ei=EuXjTZevKcmQswatkYzwBQ&ved=0CCAQBSgA&q=AMETEK+WESTERN+RESEARCH+CADMIUM.Cd.(SCD+9+mB)&spell=1&biw=968&bih=456

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.


Naposledy upravil jandu dne po květen 30 2011, 21:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Arcicorsa



Založen: May 30, 2011
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 20:17    Předmět: Citovat

Tak jsem provedl test (autotransformátor, žárovka 60W, greetz, odpor 9K, mA metr, + na terčík a - na válec).. Při napětí nad 140V chytá doutnavý výboj, tudíž jsem nastavil 120V a zkoušel svítit UVčkem, laserem, Ir z ovladače, klasické světlo z 3W led a nic.. Proud je stále kolem 10uA. TO Jandu : jestli jsi myslel ten pdf soubor tak máš pravdu vypadá to jako ta lampa co je hned na prvním nákresu v tom pdfku ale moc mi to jako výbojka nepřipadá....

Naposledy upravil Arcicorsa dne po květen 30 2011, 20:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 20:19    Předmět: Citovat

a opačná polarita?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Arcicorsa



Založen: May 30, 2011
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 20:29    Předmět: Citovat

Takže polaritu jsem přehodil a výsledek stále stejný, nic to nedělá potvora... Jinak na lampu do kopírky bych to neviděl ale možná výbojka do spectrometru ale nikdy jsem žádnou neviděl tak nevím.. ještě jsem to při 120V zkoumal digitalem jestli to neprodukuje infra a na displayi jen tma... Jinak mám elektronky dvě a obě se chovají stejně..

Naposledy upravil Arcicorsa dne po květen 30 2011, 21:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9815
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 21:05    Předmět: Citovat

Hele, myslím si, že to "Oper" znamená "operation" a je to povolený rozmezí pracovního proudu. Zkus nastavit "prostředek" toho rozmezí..
Jaký výboj tam "hoří", pokud se Ti to daří zažehnout?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Arcicorsa



Založen: May 30, 2011
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 21:12    Předmět: Citovat

Má to takovou oranžovou barvu nachlup stejnou jako běžná doutnavka a zkoušel jsem jestli zapálení toho výboje není závisle na osvitu elektronky a žádný vliv to nemělo.... Jinak s tím proudem máš asi pravdu, skusím tomu přidat a uvidím co se bude dít... minimum tam mají 3mA..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund