Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pár dotazů ohledně stavby elektronkového zesilovače
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: po červen 13 2011, 15:29    Předmět: Citovat

Optimista jsi sam, Cust cosi naznacil.Ty optimisticky predpokladas,ze si delal jen legraci.Takze na to,ze to je Tve prvni zarizeni jediny optimista jsi sam.( Andrea si take mysli to co Cust a jini)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po červen 13 2011, 15:34    Předmět: Citovat

Peedros napsal(a):
nechci tahat síťové napětí přes celou bednu. Jó,řešil by to elegantně vypínač vzadu,ale chci mít vypínač vepředu Smile

Výrobci monitorů, dvd atd., to řeší plastovým táhlem, vzadu to tlačí na vypínač v v dps, vpředu má vedení a ovládá se hmatníkem z čelního panelu.
K můstku stačí dát odpor řádu 100 Ohm, vzhledem k odběru a existenci těch odporů v RC filtru nehraje roli, ale omezí nabíjecí proud. Kapacity pro těch pár mA jsou dost šílený a zbytečný. Naopak na filtraci žhavení by bylo potřeba hrnec o desítkách mF a stejně tam pořád bude dost velké zvlnění, jestli to děláš kvůli odstupu brumu. Ovšem i citlivé zesilovače v elektronkových magnetofonech se dělaly se střídavým žhavením a pomocí symetrizace se odbrumovaly.
K té bezpečnosti, sám na sebe doma kutil těžko může podávat žalobu za ohrožení zdraví, je to každého volba Wink když se tak podívám na stará AR a návody na dvoulampovky, nebylo to jiné, ale z dnešního hlediska by to už bylo téměř nabádání k zabítí. Konkrétní schéma tu není, takže je těžko něco odsuzovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6474
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po červen 13 2011, 20:09    Předmět: Citovat

No, odsuzovat, víme že to je bez výstupáku a anodové napětí je vyrobeno z 250 V střídavých a že z toho povede kabel, který bude dávat na hlavu a také víme to, že je to jeho první kousek...

PS: to spínání mám vyřešené také pomocným malým trafem, které jede furt - napájím tím bko, který přepínám tlačítkem. Síťové napjetí pak připojuje k trafu výkonému relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po červen 13 2011, 20:27    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
víme že to je bez výstupáku a anodové napětí je vyrobeno z 250 V střídavých a že z toho povede kabel, který bude dávat na hlavu a také víme

Nevíme, jen bereme na vědomí že to tvrdí Wink
Jestli má ten bastl emitorový odpor max. sto ohmů, složený z minimálně dvou kusů aspoň pětiwattových tělísek, anodové napětí jištěné tavnou pojistkou 50 mA, studený konec sluchátek nulovaný, nemělo by se nic hrozného stát. Jasně že to není nejlepší kombinace.
Když mi bylo 13, dostal jsem na hraní Sonet duo, pamětníci vědí, že to nebylo ani tranzistorové, ani na baterie... no a přesto mi o život ukládaly až příhody z doby dávno po několika zkouškách z "50", a nejvíc situace, kdy jsem spoléhal na práci kolegů a profesionálů z branže Sad
zatímco experimenty na základní škole s EL84 a totální neznalostí předpisů, jak zacházet se síťovým napětím, se mi podařilo prokličkovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6474
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po červen 13 2011, 20:36    Předmět: Citovat

Já netvrdím, že ho to zabije - jen osobně bych tímto směrem nešel...
Holt kombinace je taková, že pravděpodobnost úmrtí je daleko vyšší než u jiných typů zařízení.

Každopádně já taky zatím žiju - možná je to proto, že tu padesátku ještě pořádně neznám. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út červen 14 2011, 22:08    Předmět: Citovat

Tak jsem schéma zauktualizoval, většinou podle toho, co mi bylo poraděno. Odstranil jsem spínání primární části, nakonec fakt pro usnadnění udělám vypínač vzadu. Zkoušel jsem hledat na netu,jestli někde nejsou dostupná ty plastová táhla,jak se tu zmínil Crifodo, nenašel jsem nikde nic. Musel bych to vyndat z nějakého vraku. Zvětšil jsem filtrační kondy u žhavení a hodnoty napětí u kondíků paralelně k diodám,doplnil pojistky u anodového napětí. Snad to bude funkční, nejlepší asi bude to ještě odzkoušet po částech.

Ještě jednou díky za připomínky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18189
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červen 16 2011, 20:24    Předmět: Citovat

K tomu AC zhaveni a brumu. U AZK zesiku a mozna i Mono 50 byla kompenzace brumu ze zhaveni. U kazdy elektronky krome koncovy byl paralelne s zhavicim vlaknem dratovy trimr asi 480 ohm. Bezec trimru sel do nulovyho bodu elektronky. Trimrem se nastavil nejvetsi odstup signal -brum.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá červen 17 2011, 10:55    Předmět: Citovat

Má nějaký význam tlumivka cca 40mH vřazená mezi dva kondenzátory místo srážecího odporu ve zdroji z hlediska snížení brumu? Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 440
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá červen 17 2011, 11:23    Předmět: Citovat

Tlumivka mezi elyty ve zdroji, aby měla správný účinek musí mít hodnotu řádů H, 2-6 H. Hodnota mH je na nic.
Jarda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
delego



Založen: Jun 11, 2011
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2011, 11:08    Předmět: Citovat

Zdravim, tiez si chcem postavit mensie lampove combo. Stavat budem podla schemy z amaterskeho radia (casom ju sem pridam) avsak s tym rozdielom ze namiesto 2xEcc 83 v preampe tam budu triodove casti z Pcl86, v konci bude 4x pentody pcl86 a v invertore Ecc82. Mriezkove predpetie na pentodach bude pravdepodobne -8V. V sheme sa udava anodove napatie 320V po usmerneni, avsak originalna elektronka el84 ma katalogovu hodnotu 250V a Pcl86- 230V. Nevadi elektronkam takto velke napatie?
Treba nutne menit hodnoty odporov pre ecc82? lebo podla katalogu ma ovela vacsi anodovy prud a aj predpetie. Na internete som vsak nasiel schemy aj s pouzitim rovnakych odporov ako pri ecc83.
Budem vdacny za vysvetlenie:)



AMAR.JPG
 Komentář:
schema(bez koncovych eliek)

Stáhnout
 Soubor:  AMAR.JPG
 Velikost:  158.42 kB
 Staženo:  80 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund