Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramo Tesla NZC 421 vs. PC

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dArtagnan



Založen: Mar 20, 2011
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne březen 20 2011, 11:58    Předmět: Gramo Tesla NZC 421 vs. PC Citovat

Dostalo se mi do ruky zmíněný gramo od Tesly po repasu a teď se snažím poshánět jako "elektro laik" pár informací.
Jde mi o vzájemný propojení gramofonu a PC.

1. Jak půjde/nepůjde přivést zvuk z gramo do PC (kvůli pozdějšímu si hraní s digitalizací LPíček) + čeho se případně vyvarovat

2. Jak půjde/nepůjde přivést zvuk z PC (samozřejmě jen stereo) přes toto gramo do lepších bedýnek než jsou mé stavající plasťáky pro pc

A pokud se to někomu bude hodit (ať už při snaze mi poradit nebo i jinak), přikládám sken kopletního servisního manuálu pro gramo tesla NZC 421

http://www.mediafire.com/?4zv7jjgw6geqqmk

P.S.: prosím nekamenovat za případné "elektro nesmysly", přeci jen mám pajďák a následně truhlařinu Laughing Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19649
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 20 2011, 14:03    Předmět: Citovat

Signál pro linkový vstup karty máš v dostatečné úrovni na konektoru pro kvadrofonní dekodér (označený čtyřmi bublinami do čtverce). Vstup pro přehrávání použij magnetofonový (symbol cívek s páskem snad poznáš).
Šňůra JACK 3,5 -> DIN 5 se dá pořád ještě koupit hotová, zpravidla má zapojené kolíky (postupně zprava doleva horem při pohledu do dutinek konektorů v gramozesilovači, když jsou výřezem dolů)
3 - levý kanál - špička Jacka
5 - pravý kanál - prstýnek Jacka
2 - kostra - dřík Jacka
4 - nezapojen
1 - nezapojen
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dArtagnan



Založen: Mar 20, 2011
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 18:56    Předmět: Citovat

Díky za tipy. To bys neveřil, jakej může bejt problém v některejch elektrách sehnat hotovou šňůru s pětikolíkem. Mnohde buď ani nevěděli co po nich chci a tam kde alespoň vzdáleně tušili na mě vytáhli kabel s cinchema a s-video konektorem Shocked . Nakonec mě musela zachránit máti, která našla v šupleti zapomenutej kabel - pětikolík (samec)-4x cinch (samci). Provizorně mám řešeno redukcí - 2x cinch (samice)-jack 3.5, alespoň než seženu vyhovující kabel, pač takhle se mě nevejdou ostatní repra od pc do konektorů. Možná mám přehozenej levej a pravej kanál, ale to vyřešim jednoduše poslechem a následnym přehozením cinchů připojenejch přes tu redukci do line-in v PC.

Jen tak mimochodem - předpokládám správně, že pokud vedu zvuk takto přes výstup pro quadro z gramce do pc, jsou ovlivněný parametry nastavením na zesilovači gramofonu (volume, výšky, basy, balanc ...) ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32262
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 20:01    Předmět: Citovat

Nepředpokládáš správně - ten vývod je udělaný za předzesilovačem s korekcí RIAA, ale ještě před "potenciometrama" hlasitosti atd.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19649
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 21:09    Předmět: Citovat

Zkrátka na výstupu pro nahrávání na magnetofon máš vykompenzovanou záznamovou charakteristiku desky, nic jiného. Jak píše Ekkar, potenciometry hlasitosti i korekce (včetně subsonického filtru) ovlivňují zvuk v bednách připojených přímo k zesilovači gramofonu. Jinde ne.
Jediná potíž může být v "měkkém" výstupním napětí na konektoru pro magnetofon: citlivost vstupu pro nahrávání podle DIN je až o dva řády vyšší, než mají zvukové karty.
Pokud tedy nemá karta dostatečně vysoký vstuopní odpor, aby na něm dostatečná úroveň zůstala, budeš muset v gramofonu odpory R17 a R17' nahradit o řád menšími. Jsou tam 180k, dej místo nich 18k a mělo by to stačit.

Na okraj: jestli chceš poslouchat kvadrofonně kódované desky, potřebuješ ještě příslušný kvadrofonní dekodér. Pokud vím, tak to softwarově nikdo neřešil, takže tě přes kartu nějaké kvadro nemusí zajímat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dArtagnan



Založen: Mar 20, 2011
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 21:25    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Nepředpokládáš správně - ten vývod je udělaný za předzesilovačem s korekcí RIAA, ale ještě před "potenciometrama" hlasitosti atd.


Hill napsal(a):
Zkrátka na výstupu pro nahrávání na magnetofon .......


No uvidím jak se s tím celkově poperu. Prozatím mi stačí, že to jde do PC. Dovnitř se mě moc nechce lozit, kór když je gramec po repasu od človíčka co snad věděl co dělá. Další přijde až časem. Hlavně musim řádně poštelovat všechny patřičný parametry na gramu, přítlak atp. A pak bych se ještě kdyžtak ozval Wink


Naposledy upravil dArtagnan dne ne březen 27 2011, 21:32, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34255
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 21:26    Předmět: Citovat

Vyzera to tak, ze nejaky nadsenec to riesil: http://www.hotto.de/software/quadrophonicmatrixdecoder.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dArtagnan



Založen: Mar 20, 2011
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 21:37    Předmět: Citovat

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.
Hill


Abychom předešli věcem který pro mě nejsou až tak uplně na pořadu dne - kvadrofoní záznam zatim vůbec neřeším. Mě teď jde hlavně o to, uspokojivým způsbobem dostat v nějaký hrubý podobě některý LPčka do PC a pak si s tim v rámci mejch skromnejch možností hrát Idea

Zkrátka teď laboruju s vedením zvuku z konektoru pro kvadro do pc, další počká...

Ale i tak díky za postřehy, třeba se to bude hodit někomu kdo s takovym záznamem má nějaký LPíčka v zásobě...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dArtagnan



Založen: Mar 20, 2011
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: so červenec 02 2011, 20:33    Předmět: Citovat

Po delší době mám zas jeden drobnější problém s uvedeným gramo ...

Čas od času "vypadne" zvuk z levýho kanálu. Podařilo se mě zjistit, že je to naštěstí jen v tahovym potenciometru pro balanc stereo - když s nim citlivě "zaveksluju", zvuk naskočí do obou kanálů tak jak to má být - čili asi špatný kontakt v dráze jezdce potenciometru.

Myslíte, že by mohlo stačit promáznout potenciometr něčím takovým -->> http://www.vo.gme.cz/cz/index.php?product=749-031# ??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32262
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červenec 02 2011, 20:46    Předmět: Citovat

Jestli do toho poťáku napatleš grafit, rozluč se s jeho normální funkcí. Použij IPA (izopropylalkohol) s trochou parafínového oleje, ale na grafitový spreje zapomeň (ty jsou dobrý tak proti zamrznutí zámku u auta). Nebo sežeň nový taháč a vyměň ho.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dArtagnan



Založen: Mar 20, 2011
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: so červenec 02 2011, 20:57    Předmět: Citovat

Že mě to při všem to přemýšpení nenapadlo Embarassed
Ještě že isopropylu mam čerstvej litránek doma...
Díky za postrčení zas o kousek dál Wink

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dArtagnan



Založen: Mar 20, 2011
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2011, 13:05    Předmět: Citovat

Tak a po dnešku toho mám dost Rolling Eyes Laughing
S bídou se mě vloudí zvuk na levou stranu, na vině je holt ten potenciometr. A nehledě na to jsem za něj vzteky škubnul a osa mě zůstala v ruce, až je mi stydno Embarassed

Čili sháním nový. Jsem mechanicky celkem zručný takže vyměnit ho nebude problém....

V servisním manuálu jsem našel typový označení/hodnotu:

TP 646 2 x 25k/N / 2x25k

Nenašel by se nějakej dobrodinec kterej by byl schopnej sehnat novou ekvivalentní náhradu nebo i třeba mírně ošoupanej z jinýho zařízení se stejnejma parametrama?

Předem díky za všechny rady Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19649
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2011, 13:25    Předmět: Citovat

Jojo, mechanická konstrukce chatrná, tak se nediv.
25k se brzy ocitl mimo řadu, takže mám TP646 2x22k/N. Ještě nepájený, nepoužitý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dArtagnan



Založen: Mar 20, 2011
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2011, 13:54    Předmět: Citovat

Což o to, konstrukce byla dobrá, jen nesmí být člověk rapl Very Happy

No jestli by byl opravdu k mání, tak mi kdyžtak do SZ napiš nějaký bližší podmínky dodání, byl bych ti neskonale vděčen.

Ty s hodnotou 22k jsem našel i v některejch e-shopech, už jsem i psal maily ohledně dostupnosti, ale jakožto téměř naprostýho elektrolaika mě zaskočila rozdílná hodnota.

Btw, teď jsem se pro jistotu mrknul dovnitř abych případně odhalil jestli jse nespáchal něco víc a objevil jsem, že na desce potenciometrů jeden z drátků byl přiletovanej skoro nulovym množstvím cínu a je skoro volnej a bez kontaktu.
A druhá věc - mezi trafem a deskou s potenciometrama je takovou plechovou páskou ke dnu přichycenej jakejsi mamutí kondenzátor, kterej je evidentně o mnoho novější než zbytek přístroje a k němu je svedená hromada drátků. Bohužel nemám momentálně foťák, takže neni foto.
Co tim mohl "autor" sledovat? Má tam v originále vůbec něco takového být? Jediný co mě jako laika napadlo, že tím chtěl omezit "rázy" do repro při zapínání.
A krom toho je vnitřek přístroje poměrně dost zapatlanej Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19649
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2011, 14:03    Předmět: Citovat

Když povídám chatrná, tak tím míním, že některé poťáky nepřežily ani 10 let.
Máš SZ.

NZC421 jsem snad ani nikdy zevnitř neviděl, tak ti k tomu kondíku nejspíš odpoví někdo jiný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund