Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dual CPU system
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: čt září 29 2011, 18:49    Předmět: Dual CPU system Citovat

Poridil jsem si spise ze zvedavosti zakladni desku MSI 694D Master s dvemi Socket 370 paticemi. Napral jsem do desky 2 procesory PIII 1GHz a dosadil 4x256MB pameti. Nainstaloval jsem WinXP a pri POSTu i ve spravci zarizeni jsou videt dva procesory. Zkusil jsem tedy otestovat tu "explozi vykonu".
Pouzil jsem TestCPU a moc se mi to nezdalo. Tak jsem schvalne vyndal sekundarni procesor a nechal jet jen jeden. Vysledky jsou ale prakticky stejne at dam jeden nebo dva CPU do desky a daji se srovnavat i s jinym kompem PIII 1GHz, na kterem sice bezi W98, ale je to +/- srovnatelne.
Je to moje prvni ostra zkusenost s dual CPU. Cekal jsem vysledky od 0.6 do 1.6 nasobku jednoho CPU ale zrovna 1.0 teda ne:-)
Pokud vim, tak WinXP (SP2) by mely byt schopny vyuzit vyhody dvou procesoru. Delam neco spatne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9067
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt září 29 2011, 19:26    Předmět: Citovat

A umí ten TestCPU multiprocesorový systémy? Ona aplikace napsaná na jednoprocesor nebude z víceprocesorovýho systému nijak těžit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: čt září 29 2011, 19:35    Předmět: Citovat

Ten TestCPU neznám. V programu, který ukazuje současně využití každého jádra samostatně, bys to poznat měl. Musí ovšem obě jádra detekovat. Pustit video z DVD a vidíš hned, jak se který jádro snaží. Potom jedno ubereš. Někdo snad napoví, který program použít. Já jsem na Linuxu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34294
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt září 29 2011, 20:01    Předmět: Citovat

Ked testujes vykon jedneho procesora, tak tazko mozes ocakavat nejaku zmenu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: čt září 29 2011, 20:48    Předmět: Citovat

Embarassed Embarassed Embarassed
Ja mel za to, ze praci obema procesorum rozdeluje OS.. Clovek se uci cely zivot..
Poradite nejaky CPU test, ktery by jednoduse porovnal sestavu single vs. dual?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34294
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt září 29 2011, 21:03    Předmět: Citovat

Ano, pracu im rozdeluje OS. Ale nemoze rozdelit jeden program na dva procesory. Skus spustit ten TestCPU dvakrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15636
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá září 30 2011, 6:08    Předmět: Citovat

Rozdělit jeden program na 2 procesory můžeš, ale musíš takový program mít. Řekl bych, že bys měl mít i OS pro využití dvou CPU. Mám dojem, že W98 to asi nebudou. To spíše XP nebo nějaké OS tehdy pro servery, ale nevím to jistě. 2 CPU na desce mi tenkrát připadaly divné a nikdy jsem to nestudoval blíže, protože to nikdo neměl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elped77



Založen: Dec 24, 2010
Příspěvky: 147
Bydliště: VT

PříspěvekZaslal: pá září 30 2011, 6:13    Předmět: Citovat

Dobrý test je Hyper PI - je to ako vidno z názvu program na výpočet čísla pi. Môžeš nastaviť počet desatinných miest, prioritu výpočtu a počet jadier (až do 16).
http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Hyper-PI.shtml
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: pá září 30 2011, 9:21    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Rozdělit jeden program na 2 procesory můžeš, ale musíš takový program mít. Řekl bych, že bys měl mít i OS pro využití dvou CPU. Mám dojem, že W98 to asi nebudou. To spíše XP nebo nějaké OS tehdy pro servery, ale nevím to jistě. 2 CPU na desce mi tenkrát připadaly divné a nikdy jsem to nestudoval blíže, protože to nikdo neměl.


Co jsem se vsude docetl, tak podpora vice procesoru byla jedine v Unixu anebo ve WinNT, a dale pak Win2K a WinXP.. Takze XP, ktere tam mam, by to mely zvladnout.

<utopie>Myslel jsem si, ze v kompu to funguje tak, ze prijde program a rekne OS - ja potrebuju tolik pameti, OS mu rekne, supni to na adresy XX az YY (pripadne to tam da sam). Urcite nejsou programy zvlast pro kompy s jednou RAMkou a zvlast pro kompy se dvema. No a s CPU bych rekl, ze to bude podobne. Program rekne OS, vypocti mi tohle a OS udela co umi, aby vypocet byl rychly. Programy prece neresi, jestli je to AMD nebo Intel, nVidia nebo ATi, na to jsou ovladace.. Program muze maximalne byt napsany tak, ze instrukce jdou ve sledu vyhodnem pro urcitou architekturu. </utopie>

Zkusim spocitat to Ludolfovo cislo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34294
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá září 30 2011, 9:44    Předmět: Citovat

Tak to si myslel zle. Program (kod, vypocet) bezi priamo na procesore (nie "cez" OS), preto musi byt iny program pre x86, iny pre ARM, iny pre SPARC.

Kedze na jednom procesore (resp. jednom jadre) moze bezat len jeden kod, v OS byva planovac, ktory po nejakom case prerusi beh jedneho programu a umozni beh inemu (tym padom bezia akoby naraz - multitasking). Ked mas procesory dva, tak mozu bezat dva programy skutocne naraz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9067
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá září 30 2011, 12:05    Předmět: Citovat

Zas taková utopie to není, ale v systému musí být ještě nějaký prostředí, ve kterým se takový programy spouští. třeba v javě, .NETu a další. Nejsem programátor, tak to tak neznám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34294
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá září 30 2011, 12:19    Předmět: Citovat

To uz potom nie je kod pre CPU, ale datovy subor, ktory spracovava iny program (ktory bezi nativne na CPU). V pripade javy je to bytekod, ktory bezi vo virtualnom stroji (co je klasicky program).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: pá září 30 2011, 17:56    Předmět: Citovat

elped77 napsal(a):
Dobrý test je Hyper PI - je to ako vidno z názvu program na výpočet čísla pi. Môžeš nastaviť počet desatinných miest, prioritu výpočtu a počet jadier (až do 16).
http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Hyper-PI.shtml


Tak jsem zkusil spocitat PI, ale pokud jsem dobre pochopil jen umi zatizit vice jader CPU a neumi je prinutit na vypoctu spolupracovat - nebo se pletu?
Zkusil jsem spocitat to na 128K mist, jednim jadrem to bylo za 11s a dvemi jadry 14s ale kazde zvlast.. Predpokladam, ze spolupraci by se byly schopne dostat treba pod 9s..

V grafu "Spravce uloh" je dobre videt jak dostavaji zabrat oba procesory (nebo jeden, podle toho jak nastavim), takze je jiste, ze oba pracuji..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15636
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá září 30 2011, 19:34    Předmět: Citovat

Nevím jak, ale nadedukoval jsem si, že to zkoušíš pod W98. Asi z té poznámky o w98. Wink
Jinak to sdílení dvou CPU, tak to je trochu jinak.

"v systému musí být ještě nějaký prostředí, ve kterým se takový programy spouští. třeba v javě, .NETu a další"
NE. Tak toto vůbec ne. Je pouze OS, CPU a programy. Java atd. jsou stejné jak kdysi byla Foxplus apod. Bez toho se k datům nedostanete tak jednoduše. Nebo i jo, ale málokdo ví, jak. Wink

OS pokud to už zvládá, tak prostě přes standardní systémová ukazovátka jako zjistí, o co se jedná. To jako je pouze to, že ho to ani nezajímá, protože systémová přerušení mají své praporky na daných adresách podle těch ukazovátek nastavená hned po startu atd. atd.. Pak se vůbec nic neděje až do chvíle dokud se o to nezajímá program, který toho umí využívat. No a ten si prostě jen přečte ten svůj potřebný praporek (návěští atd.) a podle toho prostě skočí v podprogramech na systémová přerušení (z OS), která umožní ta různá sdílení navzájem.
U CPU (P3 je středověk) se pak interní přerušení ještě dělí na spolupráci s interní pamětí (keší). Dříve měly jen svou, potom měly sdílenou a mezi tím nebo po té zase svou a navzájem si ji půjčovaly. To byla jejich vlastní inteligence bez vlivu jaký byl OS. Intel nebo AMD, to je fuk. Pro výslednou práci musí mít to hlavní stejné. To vedlejší zůstalo na oblbování uživatelů.
Jinak vlastní programy musejí být vždy zkompilované pro prostředí v jakém budou pracovat - druh OS (linux, wokna atd.), 16 nebo 32 nebo 64 bit, a další drobnosti, co normální uživatel nezná dokud mu něco nejde.

Ve zkratce: 2-192 CPU a jejich spolupráce je asi stejná jako spolupráce tří myší napojených na USB na jednom PC. To přirovnání je jen hrubé, ale princip stejný a u více CPU se to raději dělí už jen na jejich jádra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elped77



Založen: Dec 24, 2010
Příspěvky: 147
Bydliště: VT

PříspěvekZaslal: so říjen 01 2011, 0:07    Předmět: Citovat

Mne to skôr pripadá na zlé ovládače, tieto dosky boli dosť exotické na osobné PC pod XP.
Skús to ešte pretestovať bez "okien" s Hirens CD alebo UBCD, sú tam nejaké utility na test CPU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund