Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Porucha kotle VIADRUS G 27 ID

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 807
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2011, 13:59    Předmět: Porucha kotle VIADRUS G 27 ID Citovat

Dobré odpoledne,
již pár let mě trápí porucha kotle výše zmíněného.
Vždy na začátku topné sezóny při prvních zapnutích (sepnutý prostorový termostat) kotel naběhne, hází zapalovací výboje, zapálí se, ale nevypnou se zapalovací výboje a po pár sekundách automatika kotel vypne do poruchy. Po asi minutě (lze urychlit horkým vzduchem do spalovacího prostoru) lze tlačítkem "vypnout" poruchu a situace se opakuje. Postupně se pak kotel rozchodí (po několika dnech, kdy se závada ještě opakuje a postupně se snižuje počet opakování, potřebných pro rozběh).
Kdesi jsem nalezl, že bývá navlhlé čidlo plamene (kotel ve vlhkém sklepě - při topné sezóně se sklep vysuší a je to celou zimu OK). Výměna elektroniky nepomohla.
Dotaz zní - pomůže výměna čidla plamene nebo je to dáno vlhkým prostředím a je nutno se s tím smířit?
Díky za odpověď!


Naposledy upravil Charos dne út říjen 18 2011, 17:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6661
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2011, 14:52    Předmět: Citovat

Ionizační čidlo by mělo mít nejspíš keramický izolátor a být glazované, jako izolátor zapalovací svíčky. Zkontroloval bych, jestli na něm nejsou úsady, zvenku prach a z vnitřku komory nějaký napečený povlak. Proudy čidlem jsou malé a svod hraje zásadní roli. Taktéž zkontroluj DPS elektroniky kotle, kam vede signál čidla, jestli na ní není prach, zkrátka celá cesta proudu čidlem nesmí mít nikam svod. Pokud se nenajde problém, zkusil bych tu výměnu čidla, třeba je ta keramika někde v zalisování prasklá a navlhá to tam.
Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 807
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2011, 16:08    Předmět: Citovat

Díky za odpověď, zkusím tedy čidlo zkontrolovat, nové by měl snad Kosek mít...
Pokud má ještě někdo jiný názor, rád uvítám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1789

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2011, 17:58    Předmět: Citovat

Klasika, mas tam navlhle cidlo i elektroniku. Kdyz je to cele leto ve vlhkem prostredi, tak navlhne i plosak a izolatory cidla. Resil jsem stejny problem s obdobnym typem kotle u tchanovych rodicu. Taky vlhky sklep, ktery v lete obcas zaplavila voda (i kdyz kotel samotny zaplaven nebyl). Jedine rozumne reseni bylo vzdycky pred topni sezonou nechat ve sklepe 1-2 dny pri otevrenych oknech bezet teplovzdusny ventilator, aby se sklep trochu proschnul a snizila se vlhkost vzduchu. Pak otevrit kotel, rozebrat, elektrody pro vyboj i cidlo plamene vycistit od bordelu a usazenin, ocistit horaky, vse slozit, sundat dekl z elektroniky a nechat jeste jeden den foukat teply vzduch do kotle tak z 2-3 metru (aby se elektronika neoteplila az moc a kotel vyschnul). Pak zalozit na misto vsechny dekly, dotlacit do kotle vodu, odvzdusnit radiatory a je to...

Zatopeni se povede na prvni pokus a kotel slape az do jara. Nez jsem to zacal delat ja, tak tam pokazde byl servisak na nekolik krat a pokazde stahnoul starousky nejmin o tisicovku i dve...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 807
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2011, 19:41    Předmět: Citovat

Také díky za rady.
Já to poslední dva roky řeším horkovzdušnou pistolí.
Dnes jsem ale ještě zjistil, že jedna elektroda je navíc uvolněná v porcelánu, půjde tam nová.
Výměnou elektroniky jsem to řešil před pár lety, po její výměně to chodilo, ale jakmile to zas den netopilo, navlhlo to znovu (i ta nová).
Instaloval jsem do sklepa i ventilátor (přívod vzduchu volným komínem - kvůli kotli) s čidlem vlhkosti, ale na kotel bez vlivu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1789

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2011, 20:01    Předmět: Citovat

Pokud je ve sklepe fakt vlhkost presahujici 70%, nebude ti tam automatika plamene fungovat poradne nikdy. Proto ta rada na tema 2 dny susit cely sklep teplovzdusnym vetrakem a pak jeste den foukat do kotle. Samotne vetrani ma na to jen maly vliv, pokud neni venku +30°C tak vlhkost z vnejsku zpusobi kondenzaci v chladnem sklepe a jsi tam, kde byt nechces. Pokud je sklep fakt extremne vlhky, tak jedine co pomuze jsou profi odvlhcovace (treba http://www.odvlhcovac.cz/odvlhcovace/domaci/dh720) spustene v tom sklepu nonstop...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6661
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2011, 20:44    Předmět: Citovat

Sklep jen kondenzací vlhkosti z venkovního vzduchu nemá šanci navlhat, jinak čím je sklep vůči vnějšímu prostředí chladnější, tím by byl tento efekt markantnější. Může samozřejmě docházet k tažení vody přes neizolované základy, ale často je problém v okapech a to chce řešit. Nepouštět si vodu z okapu pod základy, ale odvést dál od domu, pokud ústí okapy do kanalizace, zkontrolovat průchodnost a těsnost. Dále pak je potřeba účinně větrat (to je zásadní), zajistit přívod vzduchu a pokud je k dispozici nepoužívaný komín, otevřít ho ve sklepě, větrání to notně pomůže, to vše samozřejmě v zimě omezit, ale pokud možno ne úplně uzavřít. Poté co jsme instalovali kotel se sáním z venku, sklep začal v zimě notně vlhnout, nakonec jsme přistoupili k sání kotle ze sklepa přes filtry, vliv to má značný. S tím jistě souvisí určité ztráty tepla, ale odměnou je suchý sklep.
Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 807
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2011, 11:02    Předmět: Citovat

Díky za všechny odpovědi, že je na vině vlhkost, je mi jasný, stále ale hledám řešení - je to starý dům s mizernou izolací. Odvlhčovač by mě asi zruinoval (a po Novém roce zvláště....).
Můžeš mi upřesnit ten "filtr", přes který saješ vzduch ke kotli? Já mám jen okénko s ventil. mřížkou ven + onen komín.
Jen doplním, že zapal. elektroda je uvolněná v porcelánu a vrglá se v něm, ionizační elektroda byla zas předchozím majitelem ohnutá a kontakt zrezlý.... Už mi jdou nové, tak uvidíme, poruchy jsou zatím denně, po pár resetech chyby už kotel naskočí a topí celý den.
Je to trochu OT...ale nemá tu někdo zkušenost s odvlhčovacím systémem DRYMAT?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6661
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2011, 18:23    Předmět: Citovat

Ahoj,
filtr ke kotli byl zbastlen v domácích podmínkách, je to plechová bedna, z níž z níž saje kotel a jsou na ní osazeny 4 automobilní vzduchové filtry (myslím, že z Favorita, nějaké ty kulaté) v bedně jsou díry a filtry jsou přitaženy kotouči z plechu. Více filtrů bylo voleno proto, aby nedocházelo k významnému nárůstu sacího odporu při zanášení filtrů prachem. Při standardním nasávání kotle z venku se žádné filtry nepoužívají, ve sklepě se ale občas provozuje hoblovka a pásová pila, takže prach tam je a takto nejde do kotle. Pokud bys něco podobného dělal, tak hlavně pozor, aby byl do sklepa dobrý přístup vzduchu, my máme sklep přímo spojený se schodištěm, kam vede dostatek netěsníchích oken a dveří z bytů a půdy. Hlavně se ale podívej, co ty okapy, ať už tvoje nebo souseda.
Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 807
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: út říjen 25 2011, 21:23    Předmět: Citovat

Díky za odpověď, sklep má zásobení vzduchem dveřmi, okénkem i volným komínem. Filtr tedy netřeba, nic se tam nedělá.
Okapy u nás jsou nově svedeny do kanalizace, tedy v poho. U souseda to bude možná maličko problém, ale neřešitelný. Vlhkost je částečně způsobena stékáním vody z chodníku (dům je stará řadová zástavba v historickém centru - problémy s vodou resp. vlhkostí mají všichni sousedi).
Mám už nové elektrody, namontuju a uvidím. Asi zvolím za rok metodu kevina_mitnika, je to asi to nejrozumější.
Díky všem!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund