Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka jednotlivých článků NiMh
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18774
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po leden 16 2012, 11:18    Předmět: Citovat

Já Bohužel zatím taky jen PICy a staré Atmely , ale dej si nové vlákno prosba o vypálení programu do Atmegy a za poštovné ti to zde někdo určitě udělá .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6059
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po leden 16 2012, 11:25    Předmět: Citovat

Čo tak to skúsiť s týmto: http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/nationalsemiconductor/DS009063.PDF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 357
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: po leden 16 2012, 13:41    Předmět: Citovat

Kdybys byl ochoten dát 1000Kč za prověřenou kvalitu, můžu z vlastní (byť krátké) zkušenosti doporučit MAHA MH-C9000, kterou jsem dostal pod stromeček a na spoustě fór se o ní mluví jako o jedné ze dvou nejlepších (ta druhá je Voltcraft typ nevím) na trhu. Po vánocích jela u mě cca 14 dní nepřetržitě!!!, oživoval jsem asi 30 kusů mrtvých článků, co jsem tu měl já a nebo známí, zhruba 3/4 dokázala oživit.

Pracuje s 1-4 články AA nebo AAA samostatně!, u každého nezávisle můžeš provádět nabíjení volitelným proudem 0,2A-2A, vybíjení volitelným proudem 0,1A-1A, formování článku, refresh (nabití/vybití/nabití) a cyklický refresh. Údaje o každém zobrazuje velký LCD displej.

Nejlevněji jsem ji před vánoci našel u TME, kde stála něco přes 900Kč, teď je o trochu dražší.

Schválně zkus pohledat na fórech, ale opravdu doporučuju, po několikerém zkoušení různých nabíječek konečně jedna vynikající.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1794
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: út leden 17 2012, 0:19    Předmět: Citovat

Mám Maha C-9000. Velká spokojenost, akorát jsem si udělal adaptér na velké buřty. Ale pokud chceš něco stavět nikdo ti nebrání. V dnešní době všelijakých procesorů to není problém. Jen se vypořádat s mechanickou částí. Kdysi jsem stavěl podle Budinského Bel 410 (žádný procesor, jen pár součástek se muselo vybírat podle parametrů) Loni jsem na aukru koupil Graupnera Ultramat 25. Tady máš odkaz na diskuzi... http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=38458&postdays=0&postorder=asc&highlight=maha+c9000&start=0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4524
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: út leden 17 2012, 9:24    Předmět: Citovat

Mám tu samou a taky maximální spokojenost. Podle mého, pokud to má být "chytrá" nabíječka, pak se nevyplatí stavět.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fero_b



Založen: May 17, 2004
Příspěvky: 582
Bydliště: Kosice

PříspěvekZaslal: út leden 17 2012, 10:16    Předmět: Citovat

som staval na 4xAAA stvority system s MC 33340 - je jedno ci das jednu, dve, tri abo styri Smile ale MC33340 sa uz vraj nevyraba .. Este sa ale da kupit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sewerman_cz



Založen: Feb 13, 2011
Příspěvky: 289
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 17 2012, 10:17    Předmět: Citovat

Koupi nové nabíječky ještě zvážím. Něco si sám vyrobit potěší více. Laughing

Na stránkách
http://www.scumari.nl/www/hardware/main.htm
jsem našel jednoduché schema s BQ 2002 pro nabíjení článku (úplně dole).
Napadlo mě, že by se k tomuto schématu dalo předřadit jednoduché vybíjení článku před zahájením nabíjení.
Zkusil jsem nakreslit jednoduché zapojení s OZ a tranzistory jako spínači.
Po zapojení a vložení baterie by mělo dojít k nabíjení. V případě přerušení tlačítkem TL1 by mělo dojít k vybíjení přez odpor R4. Poté co by se napětí baterie vyrovnalo (kleslo) pod referenční napětí 1 V na OZ tak by se měl sepnout tranzistor v části nabíjení. Díky zpětné vazbě by se nemělo zpět spustit vybíjení.
Prosím o vaše připomínky zda by mohlo být uvedené schema funkční, nebo je to utopie.
Díky.



schema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.jpg
 Velikost:  274.32 kB
 Staženo:  137 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4524
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: út leden 17 2012, 10:50    Předmět: Citovat

sewerman_cz napsal(a):
Koupi nové nabíječky ještě zvážím. Něco si sám vyrobit potěší více. Laughing....

Takhle jsem přemýšlel taky. Ve finále jsem si spočítal náklady na všechny pokusy s nabíječkama počínaje U2400 přes zmiňovaný MC33340 až po ICS1700AN, vyšlo mi docela nehezké číslo. Když jsem přičetl zničené baterky při pokusech s těmi nabíječkami už mi ta výroba vlastní nabíječky tak netěšila. Na druhou stranu musím přiznat, že s tím ICS1700AN nabíječku ještě mám, ale používám jí jen na nabíjení spájených akupaků.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fero_b



Založen: May 17, 2004
Příspěvky: 582
Bydliště: Kosice

PříspěvekZaslal: út leden 17 2012, 13:16    Předmět: Citovat

MC33340 - tam nie je dovod uvazovat nad znicenymi baterkami, zapojenie co pouziva ako prudovy zdroj LM317 je osvedcene, zvolis vhodne odpory, funguje to na prve zapojenie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: út leden 17 2012, 18:57    Předmět: Citovat

S MC33340 není důvod proč by měli články odejít ... tedy za předpokladu, že jsi nezapomněl na hlídání teploty článků, protože dU/dt není úplně spolehlivá metoda narozdíl od měření teploty. Takže je stejně nejlepší ta USB nabíječka z Pandy. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sewerman_cz



Založen: Feb 13, 2011
Příspěvky: 289
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 23:54    Předmět: Citovat

Mohl by se mi prosím někdo mrknout na schémátko výše.
Zkoušel jsem si to sestavit na nepájivém poli a vypadáto, že by to mělo fungovat.
Ale pro jistotu bych to potřebaval zpřipomínkovat. Případně poradit vhodné ttranzistory aby se správně otevíraly.
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12714

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2012, 7:42    Předmět: Citovat

K tomu schémátku: Bázi NPN tranzistoru je vhodné připojit přímo na výstup komparátoru a ten zase připojit přes pull-up odpor na +5V (LM393 má výstup s otevřeným kolektorem). Snad přidat nějaký kondenzátor proti nežádoucímu sepnutí vybíjení rušením (10uF do děliče). Pak by to mohlo fungovat. Ale v případě krátkodobého výpadku proudu dojde k novému vybití článku. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sewerman_cz



Založen: Feb 13, 2011
Příspěvky: 289
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2012, 10:48    Předmět: Citovat

Pochopil jsem to správně?
R3 zrušit
R5 nějakých 10 kOhm
+ filtrační kondenzátor

Šlo by nějak ošetřit aby se při výpadku napájení znovu neseplo vybíjení. Napadlo mě použít nějaký klopný obvod, ale nechce se mi přidávat další IO.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12714

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2012, 11:03    Předmět: Citovat

R3 ponechat. Bázi NPN tranzistoru připojit na výstup komparátoru před R3. R5 musí odpovídat předpokládanému nabíjecímu proudu a zesilovacímu činiteli tranzistoru NPN. Rozhodně <1kOhm.
Kondenzátor (např. 1uF) mezi střed děliče R1/R2 a -5V.

p.s. Zrušit vybíjení po připojení napájecího napětí můžeš např. zapojením kondenzátoru paralelně k odporu R1. Je třeba zvolit dostatečně velkou časovou konstantu, např. 0,2s - 0,5s. Zmiňovaný "odrušovací" kondenzátor pak vynechat nebo použít dostatečně malý. Pak ovšem je třeba pro vybíjení vždy zmáčknout tlačítko.

p.s. Dovolil jsem si to překreslit. Wink



nabíječka s vybíjením.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nabíječka s vybíjením.png
 Velikost:  16.39 kB
 Staženo:  108 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sewerman_cz



Založen: Feb 13, 2011
Příspěvky: 289
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2012, 14:35    Předmět: Citovat

Nemůžu říct nic jiného než děkuji. Smile
Ale vznesu ještě tři dotazy.
Tranzistory budou stačit obyčejné nebo budou potřeba výkonové?
Nemusí být u Tlačítka dioda aby nedělo neplechu u nabíječe napětí z děliče?
V čem je to nakresleno?

Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.49 sekund