Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Silové obvody na DPS

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
camel1cz



Založen: Jan 24, 2012
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha, Louny

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2012, 23:17    Předmět: Silové obvody na DPS Citovat

Zdravím a předem děkuji za odpověď Smile

Chystám se na aplikaci, která bude řídit silové obvody (čerpadlo, servo,... )... nízkonapěťové ovládací obvody budou na DPS, ale nevím, jak mám postupovat při fyzickém návrhu silových spojů... vím, že existuje pravidlo minimálně 5mm mezi vodiči, ale co dál? Může se 230V normálně pájet? (např. pájená šroubovací svorkovnice na DPS?) Je OK mít na jedné DPS silové i nizkonapěťové obvody?

A potom ještě jedna otázka - když navrhuji obvod, tak si ho nejdřív postavím na nepájivém poli - ale tam asi 230V nezapojím Smile Jak se staví prototypy se silovými obvody? SSR relé co chci použít je dělané na montáž na DPS...

Díky moc za rady!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 421
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2012, 23:32    Předmět: Citovat

Podívej se, jak jsou vyřešeny například spínané zdroje v PC.
Když píšu za sebe, tak na kont. poli nejdřív odzkouším pouze ovládání s napájením z regul. zdroje s I regulací. Sílu vyvést mimo kont. pole a zkoušet přes žárovku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2012, 23:33    Předmět: Citovat

DPS pro silové obvody nevyžaduje nic zvláštního kromě dostatečné mezery mezi cestami. Pájet můžeš samozřejmě normálně. Na jedné desce můžeš mít silové i nízkonapěťové obvody a pokud je to nutné z hlediska bezpečnosti, tak mezi nimi musí být dostatečná izolační mezera (např. 10mm).
Prototypy se buď dělají tak, že se vyrobí deska a zkusí se jak funguje. Ti línější z nás dělají i takovéto prototypy bez problémů na nepájivém poli ... s oddělovacím trafem a omezením proudu samozřejmě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5048
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2012, 23:35    Předmět: Citovat

Kdybys rozdělal třeba napájecí zdroj pro PC, viděl bys, že se součástky na 230V/50Hz normálně pájejí(svorkovnice taky) a že je na jedné desce zároveň silovina i ovládací obvody. Ani není v podstatě nutné dodržovat tak velké mezery, pokud je to na straně spojené se sítí a ani to někdy nejde, protože součástky mají nohy blíž.

Dostatečné mezery musejí být mezi primární a sekundární částí nebo mezi částí spojenou se sítí a stranou s malým napětím (nevím jak to přesně napsat, ale snad rozumíš).

Nepájivé pole je fakt nevhodné. Co nějaké kontaktní pájecí lišty nebo svorkovnice ala čokoláda? Ale stačí i univerzální deska (plošňák), ale samozřejmě s vhodným motivem a je nutno třeba odloupat plošky v místech, kde má probíhat izolační bariéra.

Já to dělal tak, že jsem měl univ. desku a k ní jsem na vhodných místech přišrouboval kusy řadové svorkovnice (čokolády).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9035
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po leden 30 2012, 9:40    Předmět: Citovat

V nejhorším případě se dá nosnej materiál DPS mezi dvěma kontakty odfrézovat. Dělá se to pro zvýšení izolační pevnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
camel1cz



Založen: Jan 24, 2012
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha, Louny

PříspěvekZaslal: po leden 30 2012, 11:14    Předmět: Citovat

Díky moc za odpovědi! Obvody dám tedy na jednu desku a udělám takovou mezeru mezi silou a řízením, jakou dovolí SSR (rozteč bude určitě 10mm+)

Jinak s tím zkušebním zapojením 230V:

Lukar napsal(a):
Sílu vyvést mimo kont. pole a zkoušet přes žárovku.


Něco takového sem myslel, ale jak chytáte silový vodič k té žárovce na nohu SSR? Jsou na to nějaké speciální krokosvorky?

AmarokCZ napsal(a):
...oddělovacím trafem a omezením proudu samozřejmě

To právě nemám, je to můj první bastl s 230V a zařizovat si kvůli tomu proudový chránič a co já vím co se mi nechce. Je to drahé a problematické... není snažší řešení s dobrou šancí to přežít? Very Happy

PavelFF napsal(a):
Já to dělal tak, že jsem měl univ. desku a k ní jsem na vhodných místech přišrouboval kusy řadové svorkovnice (čokolády).


Ano, snažil sem se jen vyhnout pájení na provizorní desku... ale řešení to je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34192
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 30 2012, 11:36    Předmět: Citovat

camel1cz napsal(a):
To právě nemám, je to můj první bastl s 230V

Vsak prave preto. Aby nebol aj posledny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 421
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: po leden 30 2012, 13:00    Předmět: Citovat

Na oživení ovládání regulovaný zdroj s omezením I. Dále když nemáš oddělovací trafo ( to má málokdo ) použij každopádně žárovku v sérii. Já při zkoušení bastlu to dělám automaticky. Z dotazu je zřejmé, že moc vybavení ani zkušenosti nemáš. Hlavně nespěchej a vše kontroluj. Vodič připájej na vývody SSR. S krokodýlkama opatrně. Pokud se sesmekne tak je zle. Ještě takhle: pokud máš navíc trafo 230/24V použij ho místo síly. SSR ti sepne 24V¨st.a místo čerpadla žárovku na 24V (nebo 2x 12V v sérii). Pokud tě bastlení baví, mohu ti zde dát foto pro inspiraci mého žárovkového udělátka. Jestli budou žárovky problém, na stránce Danyka je udělátko s halog.trubicema.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po leden 30 2012, 16:25    Předmět: Citovat

No všetci sme to asi na zaciatku robili bez izolacneho trafa, tak že davaj bacha, a aspon nech niekto pri tebe je ked s astym budes hrat samozrejme taky co vie akoti pomoct keby k niecomu doslo...nie taky ze tam ostanete lezat dvaja.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund