Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Svetlo do akvaria (presunuté)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
UzMaToNebavi



Založen: Feb 17, 2012
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2012, 20:10    Předmět: Svetlo do akvaria (presunuté) Citovat

Ahojte priatelia.

chcel by som sa informovať, poradiť, ako je najlepšie zapojiť osvetlenie do akvaria, lebo v tom mám medzery.

Zapojenie by malo byť s linearnimi žiar. trubicami, pričom tam potrebujem mať približne 55W a dlžka akva je 80cm, takže bude možné zapojiť len trubice o dlžke max. 600mm.

potrebujem vedieť ako ich mám zapojiť, kedy sa používa predradnik a kedy sa používaju štartery. zapojenie ktorých častije spolahlivejšie a jednoduchšie.

ďakujem vám za ochotu a čas stráveným riešením môjho problému...

Jozef
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9049
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2012, 20:32    Předmět: Citovat

Dáš dvě, nebo tři. Standardní typy mají 18 W. Klasika je s tlumivkou a startérem. Je to léty prověřené, nevýhoda je, že tlumivka topí a zářivka může blikat, než se rozsvítí. Taky může být za provozu trochu vidět blikání zářivky a vznikat stroboskopický efekt. To se myslím ale odstraní, když se dají dvě vedle sebe, opačně orientované. Kvalitní el. předřadník je ve všem lepší, má okamžitý start, moc netopí a nebliká. A kvalitní i dlouho vydrží. Nevím, jestli se dělají na tři zároveň, ale na dvě určitě a snad i na čtyři, jedna by byla v tom případě nezapojená. Nezapomeň ale na velmi kvalitní izolaci celýho svítidla. Do takovýchto podmínek se musí koupit speciální objímky pro zářivky s izolací. Nebo to svítidlo může být celý za horním krycím sklem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
UzMaToNebavi



Založen: Feb 17, 2012
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2012, 20:52    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Dáš dvě, nebo ....


forbidden: Ahoj; No chcel by som to spraviť s predradnikom, len som si nebol isty či sa tam ešte niečo ine nezapaja. A cele to budem mať oddelene krycím sklom. lebo pozeral som trochu ceny vodotesnych objimok na T5 trubice a 6 ečiek na kus je ozaj moc.
Zaujímalo by ma ešte či na predradník napr. 2x18W je nutne použiť len 18W trubice alebo su tam nejake hranice použitia. napríklad či znesie aj o malo silnejšie trubice 20-21W (neviem presne hodnoty vyrabanych trubic).

Téma přesunuto. Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2012, 21:05    Předmět: Citovat

Tu máš konkrétní zkušenosti a popis, a v debatě i názory a linky http://www.akvarko.cz/clanky.php?str=7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9049
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2012, 21:06    Předmět: Citovat

21 W mu určitě vadit nebude, je tam rezerva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bastlir40



Založen: Aug 27, 2010
Příspěvky: 463
Bydliště: Příbram

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2012, 21:58    Předmět: Citovat

Nejsem akvarista a tak netuším jak na různé typy osvětlení rybky reagují ale napadlo mě jiné řešení, co použít místo zářivek bílé LED diody vysoce svítivé 10mm. Už jsem to také na netu viděl a nevypadalo to špatně.
_________________
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2012, 22:05    Předmět: Citovat

Na akvária se vyrábí speciální zářivky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2012, 22:23    Předmět: Citovat

Já jsem používal kdysi PLANTA, je to také na netě a jistě se něco najde podle konkrétních chovatelských a rozměrových potřeb, ale je to jiná cenová kategorie http://www.zoo-market.cz/cs/produkty/akvaristika/technika/zarivky-a-zarovky/536-zarivka-planta-t5-24w
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FRANSIMOR



Založen: Mar 06, 2007
Příspěvky: 643
Bydliště: Teplice nad Metují

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2012, 23:33    Předmět: Citovat

bastlir40 napsal(a):
Nejsem akvarista a tak netuším jak na různé typy osvětlení rybky reagují ale napadlo mě jiné řešení, co použít místo zářivek bílé LED diody vysoce svítivé 10mm. Už jsem to také na netu viděl a nevypadalo to špatně.
sice rybky už dlouho nemám,ale pamatuji si,že snad nebyly vhodné ani klasické zářivky.Byly a sou specielní akva.vím že než klasické zářivky,tak byly lepší žárovky.Alespon co si tak vybavuji.Kvůly právě tomu spektru.A tuším,že nejen kvůly rybkám,ale že řasy více rostly. Ale na toto by nám odpověděl někdo více znalej v tomto koníčku.Ty ledky nevím,ale podle mne asi moc dobré ne.Ale to nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 18 2012, 0:38    Předmět: Citovat

LED obecně nejsou vhodné pro růst vyšších rostlin z důvodu nespojitého vyzařovacího spektra. Rostliny sice potřebují relativně úzkou část spektra pro růst ale ... je to složitější doporučuji ke studiu třeba pana Pelikána.
Specielní zářivky Planta, Aqua-Glo, Sun-Glo a podobný jsou pouze způsob jak ještě více podojit akvaristy. Opět viz. třeba ten Pelikán.
Osvětlení zářivkami, resp. lineárními trubicemi je jednou z nejrozumnějších způsobů jak zajistit prospívání rostlin. Osobně doporučuji použít co nejstudenější bílou, pro pěknou barvu ryb doplnit teple žlutou. Pro napájení doporučuji elektronický předřadník, jednak z důvodu významného prodloužení životnosti trubic a jednak to míň "žere" a topí. Třeba v létě je každý J "nacpaný" do akvaria daleko větší problém než se zdá, protože voda se obecně lépe ohřívá než chladí.

Jenom tak mimochodem. Sice neuvedl, jaký má jeho nádrž obsah ale odhaduji to při délce 80 cm asi na 200 litrů. Pro společenské akva se doporučuje intenzita osvětlení, na spodní hranici, dejme tomu 0,5W/l. Bude tedy potřebovat přibližně 100W v zářivkách. LED mají spodní hranici účinnosti zhruba stejnou jako lineární trubice, takže by potřeboval skupinu LED o příkonu 100W. By mě zajímalo jak to bude realizovat, když se ptá na zapojení zářivek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9049
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so únor 18 2012, 1:05    Předmět: Citovat

Jj, ty předražený speciální jsem používal taky, ale nějak podezřele brzo odcházely, tak jsem přešel na teplou bílou od Osramu a pohoda. Jinak příliš mnoho světla taky škodí, já mám 150 l akvárko a dvě 18 W zářivky. S reflektorama je to tak akorát, možná bych to i trochu snížil, kdyby to šlo regulovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Chenzee



Založen: Jun 26, 2007
Příspěvky: 464
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so únor 18 2012, 5:03    Předmět: Citovat

Co měl otec akvárko 750l, tak všechny tlumivky a startéry měnil za el. předřadníky z důvodu bručení.
_________________
Žádnej učenej z nebe nespadl ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5720
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so únor 18 2012, 9:17    Předmět: Citovat

Záleží, jestli budeš mít akvárko s rostlinami nebo bez. Rostliny světlo zářivky moc "nevidí" a pak chřadnou. Více o této problematice najdeš v literatuře, stačí zajít třeba do knihovny. Já používám pro 200l akvárko jednu zářivku spolu se třemi 25W žárovkami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
UzMaToNebavi



Založen: Feb 17, 2012
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so únor 18 2012, 13:20    Předmět: Citovat

Ahojte.

takže to akva čo mám ma 112L (80x30x40) a planujem ho mať hustejšie zarastene, takže čo sa tyka svetla bude to podla vzorca 0,5W/L, takže maximálne 56W. A to som si ešte nie som isty či sa to počíta na objem akvarka, alebo na objem vody v akvarku, lebo ak odpočitam dno zo štrku, 3D pozadie a ešte zoberem do uvahy to, že voda v akvarku nebude napusteba po vrchnu hranicu, tak mi vyjde okolo 80-85L objemu vody.

Ja uvažujem nad trubicami 2x28W, alebo 2x24W, pripadne 3x18W, pričom tu by sa to dalo regulovať tým, že by nemuseli byť všetky 3 neonky zapnute stále.

Predradnik 2x28W som moc na nete nevidel, neviem či je to štandart ktorý sa vyraba, no 2x24W je uplne bežny a dostupny. Otazne je či by mi vedel tento predradnik utiahnuť aj dve 28W trubice v pripade, že by som potreboval použiť silnejšie svetlo pre rastliny.

zapojene 3x18 by si už vyžadovalo použiť dva predradniky, čím by sa už zapojenie trochu komplikovalo.

Ano LED osvetlenie do akvaria by som moc nepoužíval, možno len ako doplnok. najpoúžívanejšie su linearne trubice. tie original robene na akva su však dosť predražene a mnoho akvaristou používa klasicke od osramu ako tu už bolo spomenute s označeným 830 čo je teple biele svetlo určene hlavne na rast rastlin a pak 865 studene denne svetlo na vyniknutie rýb.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
UzMaToNebavi



Založen: Feb 17, 2012
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so únor 18 2012, 13:24    Předmět: Citovat

Je ešte jedna možnosť použiť stavebnicove svietidla, ktore sa daju kombinovať a navzajom spajať podla potreby.
http://www.svetlamp.sk/grela-kanlux-533-neonove-lampy-p-19663.html

Otazne je len či by sa tam dali dať aj silnejšie trubice. Napriklad 24W
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund