Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jednoduché řízení krokového motoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 551

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 18:13    Předmět: Citovat

Takže program hotov Smile
Teď - jak velkou tu DPS - je to jedno? předpokládám cca 4*5cm, ale možná bude ještě mnohem menší. Uvidím. Jaké máš ty MOSFETY? Přesný typ. Aby se daly spínat přímo výstupem Atmegy, nebo se bude muset ještě udělat nějaký "driver" pro ty tranzistory, aby se pořádně otvíraly... Předpokládám N kanál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milou



Založen: Apr 04, 2012
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 18:21    Předmět: Citovat

Na velikosti desky nezáleží. Mám tady i s chladičem RFG70N06 4 kusy . Ještě se zeptám. Ty tlačítka budou mít jeden zdroj napájení,nebo musím mít pro každě napájení zvlášť. Mám tu hotový ovladač z postelového polohování,ale má společné napájení spínačů
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 551

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 18:27    Předmět: Citovat

Tak ty vypadají OK. Při 5V z portu budou i dostatečně otevřené, takže by se neměly moc hřát. On i ten motůrek má poměrně malý proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milou



Založen: Apr 04, 2012
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 18:36    Předmět: Citovat

Jak je to s tím napájením tlačítek ? Můžu pak všechny kontakty propojit ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 551

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 18:41    Předmět: Citovat

Tlačítka budou jedním kontaktem na port procesoru, druhým na zem. Budou spínat port na procesoru k zemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milou



Založen: Apr 04, 2012
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 18:45    Předmět: Citovat

OK super. Takže společná zem. Spojení vstupu do tlačítek,a vývody k jednotlivým portům procesoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 551

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 19:20    Předmět: Citovat

Fofrem jsem načmáral schéma. Součástky budou jiné, hlavně ten přepínač, jen aby jsi věděl, jak to bude. PCB navrhnu. Jak budeš připojovat vodiče od napájení? Udělat pájecí plošky, větší, a budeš to pájet rovnou do desky, nebo máš nějakou svorkovnici - pokud ano, potřebuji jakou (rozteč pinů, jejich průměr, nebo přesný typ. To samé ty MOSFET. Budeš je dávat do téhle desky, a přizpůsobovat chladič, nebo udělat plošky, a propojíš si je krátkými dráty?
EDIT: Opravil jsem obrázek, bylo tam špatně nakreslené napájení procesoru.



krokovy motor.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  krokovy motor.png
 Velikost:  7.98 kB
 Staženo:  196 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milou



Založen: Apr 04, 2012
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 20:06    Předmět: Citovat

Takže svorkovnice mám 5,pinové vzdálenost mezi piny je 2,5 mm. průměr pinů 0,8 mm. Mosfety mám zvlášť na DPS-ce se silovým konektorem,a chladičem. V jedné věci si ale nejsem zcela jistý. Jak přesně zapojit ty mosfety k řídící jednotce. V tom trochu tápu. A můžeš mi vysvětlit pojem PCB ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 551

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 20:41    Předmět: Citovat

PCB - printed circuit board - plošňák, DPS

Mosfety jsou vývodem G připojeny k odporu, a přes něj na port procesoru.
Vývod S je přímo na zem.
Vývod D je připojen na cívku. Druhý konec té cívky jde na +12V.
Udělal jsem jen tak na fofr jakýsi první pokus DPS. Je tam svorkovnice, ale 5mm, to ještě předělám na tu tvojí.
Takže vlastně, pokud máš ty mosfety jako blok, tak to udělám jinak. dám tam jenom svorkovnici, na které budou končit ty čtyři odpory, ty připojíš na jednotlivé G těch mosfetů. Na ty prostřední dráty cívek toho motoru připojíš +12V, a 4 konce těch cívek motoru připojíš na D tranzistorů. "S" tranzistoru přijdou na zem.
Akorát tam budeš muset nějak nabastlit ty ochranné diody. Katodou na D jednotlivých tranzistorů,anodou na zem.
Tu DPS ještě předělám.



krok motor.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  krok motor.png
 Velikost:  21.28 kB
 Staženo:  73 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 551

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 20:52    Předmět: Citovat

Takže takhle by to bylo jenom s tou svorkovnicí. Zatím jenom nástřel, upravíme, aby to bylo i pohledné Smile Celý ten výkonový blok by byl mimo. Propojíš z něj GND, a 4 x Gate toho mosfetu. Nezapomeň, že budeš muset připojit ty 4 diody někam v tom výkonovém bloku.
Edit: už píšu kraviny, opraveno Smile



krok motor_b.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  krok motor_b.png
 Velikost:  14.23 kB
 Staženo:  55 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milou



Založen: Apr 04, 2012
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 20:56    Předmět: Citovat

To asi bude problém. Do motoru mi vedou jen 4 dráty. tedy jen dvě cívky. To mám dva mosfety vynechat,případně které ? Diody už mám napájené přímo na silovém bloku mosfetů
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 551

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 21:03    Předmět: Citovat

No to si nedělej srandu Smile s těmi 4 dráty
Koukal jsem do datasheetu toho typu co jsi poslal, a tam jsou všechny 6 vodičové. Pokud ti tam vedou jenom čtyři dráty, jsme na tom bipolárním řízení. Tudíž něco úplně jiného.
Opravit program je práce na 30 vteřin.
Ale hardware bude muset být poměrně jiný. Potřebuješ těch mosfetů 8. 4 x N kanál, 4 x P kanál. Klasický H bridge a to dvakrát.
Máš? Pokud ne, tak už by se pak vážně vyplatilo koupit nějaký obvod, který to řeší komplet (L298, TB6560 apod.) To řízení tím uC bych ti samozřejmě opravil. Tak jak jsi na tom se zásobou Mosfetů? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milou



Založen: Apr 04, 2012
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 21:37    Předmět: Citovat

Je to tak. Ale mám i 6,vodičové. Nic se neděje. Použiju tedy tyto. Rozměrově jsou na přírubách stejné. Takže vše je ok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milou



Založen: Apr 04, 2012
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 21:44    Předmět: Citovat

To je perfektní. Lepší je podle mně udělat modul,a přispůsobyt motorky. Vždyť těch je všude plno. To je to poslední. Ale jen pro jistotu-pro jaké zapojení motoru modul je ? Pokud má 6 drátů,tak jsou tam 4 cívky,a u každého páru je vyvedený střed cívek,a ten je připojen na GND. Mám dva páry cívek,takže dva dráty(středy cívek) spojím s GND,a ty 4 na mosfety.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 551

PříspěvekZaslal: pá duben 06 2012, 7:31    Předmět: Citovat

Pokud máš 6 drátové motorky, tak je to v pohodě. Ty středy těch cívek nepůjdou na zem, ale naopak. Půjdou na +12V přímo. Proud poteče ze zdroje +12V přez tu cívku na D tranzistoru, a tím že ten tranzistor sepne, tak se vlastně druhý konec té cívky (ten na D) uzemní. Takže zdroj +12V nebude připojen přímo na ty tranzistory, ale jenom na středy těch cívek. A přez ně dál.
Obě ty desky jsou právě na tento typ motorů.
Takže na ten výkonový modul připojíš napájení (+12V přez cívky na D tranzistorů, zem na S tranzistorů, zem propojíš s tou procesorovou deskou, a G jednotlivých tranzistorů připojíš na ty čtyři odpory). Dál přivedeš ještě +12V na tu procesorovou desku, na ten stabilizátor, aby byl procesor napájen +5V.

Na tu lištu vpravo od procesoru pak připojíš ten přepínač a tlačítka, jak je popsáno vpravo od ní.

A to je celé. Já tu destičku ještě upravím, ale dneska už na to nebudu mít moc času, a týden nebudu. Tak až se vrátím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund