Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Led driver s MC33063A - tranzistor topí
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1252
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2012, 9:33    Předmět: Citovat

Jsem docela zvědavý jak dopadneš. Mě se tenhle typ měniče na LED osvětlení rozchodit bez značných tepelných ztrát nepovedlo. Nakonec jsem zvolil LM2576-ADJ s účinností cca 70% http://web.telecom.cz/jova1/celovka3/celovka3.htm . Bohužel všechny tyto měniče nejsou moc už z principu hospodárné a mají ztráty na rekuperační diodě, spínacích tranzistorech. Proto můj další měnič pro výkonovou LED bude synchronní měnič.

Naposledy upravil jova1 dne ne červen 24 2012, 21:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2012, 10:18    Předmět: Citovat

Ten bude bez diod a bez tranzistorů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1252
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2012, 11:40    Předmět: Citovat

To samozřejmě ne, ale místo klasického tranzistoru a té diody se používají mosfety s minimálními ztrátami v sepnutém stavu. Ale to samozřejmě sama dobře víš Very Happy
http://www.danyk.wz.cz/menice.html
http://www.danyk.wz.cz/sniz2f.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2012, 17:21    Předmět: Citovat

Ani MC, ani ten Tvůj LM nejsou určený k buzení fetu ve funkci synchronního usměrňovače, takže bez diody se stejně neobejdeš, tak nevím, co tady děláš vlny....

Naopak MC umí budit FET taky, i když na to není primárně určen, ve Tvůj prospěch hraje jen - čistě teoreticky - pracovní kmitočet.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]


Naposledy upravil ZdenekHQ dne út červen 26 2012, 13:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hanger



Založen: Oct 01, 2010
Příspěvky: 110
Bydliště: Karlovarsko

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2012, 19:39    Předmět: Citovat

Divné, divné, R3 jsem zapojil 50R, protože 60 jsem v šuplíku nenašel, R4 zůstal 75R - situace se opakuje, jen proudová hranice se posunula k 510mA, což je mimo jiné i za hranicí režimu Lo!! Zdá se, že snímací odpory Rsc vůbec nemají na limitaci proudu vliv.. Shocked
Na pinu 5 JE 1,25V
Žárovka 4,5V si bere 200mA, tranzistor vůbec netopí, do zkratu v obou režimech 510mA a topí jak blázen, více než předtím.
Napadá mě, jestli nedělá brikule přechoďák na spínači, to by ovšem znamenalo celý měnič vymyslet úplně jinak, třeba Atmel a na tlačítko?... Cry
Napojil jsem ty dva Rsc na fest - stejný výsledek - přechoďák vyloučen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1252
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2012, 20:29    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Ani MC, ani ten Tvůj LM poněkud nezvládnou buzení fetu ve funkci synchronního usměrňovače, takže bez diody se stejně neobejdeš, tak nevím, co tady děláš vlny...

Jaké vlny máš na mysli? Sám jsem si tím prošel při hledání optimálního buzení výkonné 3A LED. Nejdříve jsem zkoušel MC34063 a měl stejné problémy jako Hanger. Příliš se mi hřál spínací tranzistor, dioda …Nakonec jsem to vzdal a rozchodil to s tím LM2576 - viz odkaz na mojí čelovku. Bohužel i tento obvod pracuje na stejném principu a pro svou funkci potřebuje diodu na které se ztrácí hodně energie.
Proto jsem psal že je nejlepší použít synchronní měnič kde je dioda nahrazená mosfetem. Při hledání vhodného typu jsem objevil na vyřazené grafické kartě GeForce 8600 GS 512M, dva takové obvody - RT9214 i s potřebnými spínacími mosfety na 60A, cívkou... Když jsem ten odvod testoval přímo na desce, tak i při proudu 10A na výstupu to stačil ochladit ten kousek tišťáku. Takže to je můj typ na měnič pro výkonovou LED diodu.



1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.jpg
 Velikost:  106.37 kB
 Staženo:  50 krát



Naposledy upravil jova1 dne ne červen 24 2012, 21:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7937
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2012, 20:46    Předmět: Citovat

Mrkni se na ten tranzistor osciloskopem a hned uvidíš, jestli pracuje ve vhodném spínacím a ne lineárním režimu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2012, 21:03    Předmět: Citovat

Hanger: a pokud nemáš vše už na desce a jen na nepájivém poli, tak zvaž i přechodové odpory na tom poli. Jinak samozřejmě osciloskop...
Dále zvaž variantu měniče STEP-UP s MOSFETem. Step-down v tomto provedení má dle mých zkušeností často mizivou účinnost. Pro buzení jedné 5W/3.3V LEDky z 12V jsem zkoušel zmiňovaný step-up a účinnost byla lepší než se step-down.

_________________
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hanger



Založen: Oct 01, 2010
Příspěvky: 110
Bydliště: Karlovarsko

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2012, 21:42    Předmět: Citovat

AmarokCZ: Vše mam již zapájeno, a k osciloskopu se nedostanu, nemám nakonec vyzkoušet jiný tranzistor? A obávám se, že step-up s mosfetem se mi už asi nevejde prostorově, každopádně bych musel vyrábět novou DPS.
Koupi kontaktního pole jsem dlouho oddaloval, dneska jsem se jak se říká "naštval", bude to první, co zítra koupím.
Ale pokud možno bych se nejdřív snažil rozchodit to zapojení, které už mám hotové, když je to správně vypočítáno, tak by to přece fungovat mělo ne? Zítra koupím pole, pár jiných tranzistorů a budu počítat a laborovat, přece to s nějakým fungovat musí..(resp. kdyby to nefungovalo, tak to asi nedáš na net jako návod). Doporučil bys mi prosím nějaký tutový kromě zmíněného BD436?
Když bude trochu víc topit, to se uchladí, hlavně pokud bude aspoň správně limitovat proud - fungovat. Variantu Step-up nebo jiné zvážím, pokud tohle nebude fungovat vůbec..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2012, 22:23    Předmět: Citovat

Vše u čeho mám psané podrobnosti (jako třeba účinnost) je odzkoušené, tudíž i tohle. Pokud tranzistor teď topí víc než předtím, tak se mi zdá, že to znamená, že stále nespíná jak má. Pro účely testování těchto zapojení jsem si koupil tlumivku u které měl být max. proud 1A, moc to nefungovalo, tak jsem ji vyměnil a šlo to. Nakonec jsem zjistil, že se při cca 100mA přesycovala... Confused Jak vidíš, tak bez osciloskopu je to věštění.
Navíc si nejsem jist, jestli bude tak regulace fungovat jak má, protože spínací frekvence se se zátěží mění.
Zkus ještě jiný tranzistor, pak bych to ale viděl snad na tlumivku.

EDIT: kolik ti vlastně vyšlo Ipk když je tam tlumivka "jen" na 2A? Ipk je snad vyšší než 2A, ne?

_________________
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 1:34    Předmět: Citovat

Zkusil jsem to AmarokCZ-ovo zapojení na zkušebním poli.
Tlumivka není nijak kritická. Na žlutobílé jádro z PC PS jsem zkusil namotat 250uH, zkusil jsem na zelenomodré jádro namotat 280uH a zkusil jsem na "činku" z B+ řádkového rozkladu namotat 170uH. Počty závitů jsem nepočítal prostě jsem tam narval 0,5mm drátu co se vešlo a pak to změřil.
Dioda SB360, tranzistor BD646, výstupní proud 0,7A až 1,3A.
Vstupní napětí 13V, výstupní 7V. Všechny tři tlumivky dávali téměř totožné výsledky. Odběr ze zdroje 0,55A až 1,06A
R4 100Ohm, R3 56-37Ohm beze změny parametrů.
Při výstupním proudu 0,7A je tranzistor lehce vlažný. Při 1,3A se ohřeje na cca 70°C (teploměr nemám ale ze zkušenosti vím, že 70 stupňů mám práh bolesti). V tomto režimu je Uce 5,15V.
Ještě jen tak ze zajímavosti jsem zkusil miniaturní tlumivku 220uH, drátem 0,3mm na zeleném jádře ze síťového filtru PC PS.
Při odběru 1,3A zůstala studená, průběh na kolektoru se nezměnil.
Mě to zapojení připadá celkem blbuvzdorný.



CE.JPG
 Komentář:
Průběh mezi kolektorem a emitorem. Sonda 10x, 0,5V/D, 20uS. Průběh je u všech tlumivek stejný.

Stáhnout
 Soubor:  CE.JPG
 Velikost:  81.15 kB
 Staženo:  41 krát


KD.JPG
 Komentář:
Katoda diody.

Stáhnout
 Soubor:  KD.JPG
 Velikost:  76.79 kB
 Staženo:  37 krát


TL.JPG
 Komentář:
Sada tlumivek.

Stáhnout
 Soubor:  TL.JPG
 Velikost:  86.6 kB
 Staženo:  35 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 8:26    Předmět: Citovat

Jasně, já si taky myslím, že je to celkem blbovzdorné a že ta tlumivka není kritická.
Při odběru 1.4A by proud tlumivkou neměl přesahovat 2A, takže by ta tlumivka měla být v pohodě. Na druhou stranu ta tvoje "činka" 170uH podle mého odhadu snese tak 15A než se přesytí (mám podobně velké a ty snesou při 150uH 20A, 270uH 10A).

_________________
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hanger



Založen: Oct 01, 2010
Příspěvky: 110
Bydliště: Karlovarsko

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 9:16    Předmět: Citovat

Funguje!!! Cool BD648 a jiná tlumivka a funguje, netopí; sice Lo level zůstal na 480mA, ale to až tak nevadí. Moc děkuji všem za pomoc!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 9:51    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):

Jaké vlny máš na mysli? Sám jsem si tím prošel při hledání optimálního buzení výkonné 3A LED.


Já jen, že použít špatně sehnatelný speciální obvod umí každý, kdo ho má. Ale upravit třeba MC tak, aby to zvládl taky, to je alespoň výzva. Zatím třeba nikdo nevyužívá "informaci" na pinu 8, jen se pasivně kopírují a upravují stará zapojení.

Já sám už používám MC pro výrobu 3 kladných napětí, dvou vyšších a jednoho nižšího, a to jen proto, protože je prostě běžně dostupnej (až to bude po mě někdo stavět).

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1252
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po červen 25 2012, 21:55    Předmět: Citovat

Nevím, možná se jedná o nedorozumění.
Já proti obvodu MC nic nemám, ve svých konstrukcích je s úspěchem používám, jenom tvrdím že při daném použití - měnič step-down pro napájení výkonné LED, nikdy nedosáhne účinnosti synchronního měniče. Jistě „zvládne to také“, ale protopí zbytečně příliš drahocené energie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund