Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Svářečka UTA200-1, nefunguje regulace proudu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2693

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 8:40    Předmět: Svářečka UTA200-1, nefunguje regulace proudu Citovat

Dobrý den všem.
Nemáte někdo, prosím, zkušenosti s opravou svářečky UTA-200-1?
Závada se projevuje tak, že regulace sice funguje, ale jakoby v omezeném rozsahu, odhadem tak na polovinu. Při nastaveném proudu 200A chytím tak nějak oblouk, ale po chvíli buď oblouk zhasne, nebo ho musím držet velmi krátký, a i tak to tak divně prská. Ale regulace tak nějak funguje, při minimu je to jen takové jiskření, při maximu to trošilinku sváří, ale něco je špatně.
Zkontroloval jsem pomocný usměrňovač s baterií kondenzátorů (asi na zapálení oblouku) - to je OK, vyměnil jsem tyristorový blok, přezkoušel (na úbytek napětí) polovinu diod v hlavním můstku - OK, vyzkoušel jsem všechny pojistky, T, D, C, R, vyměnil oba OZ v řídící desce - a nic, žádný výsledek. Přezkoušel jsem vývody z bočníku, potenciometr, přepínače a opět nic.
Hlavní výstup trafa má asi 38V stř., při sváření na malý proud je na výstupu stabilních cca 36V, při 200A to padá asi ke 20V. Bohužel nemám osciloskop, takže to musím hledat jen s DMM skoro poslepu.

Netušíte někdo, kde by mohla být chyba? Nebo nemáte někdo servisní dokmentaci? Ono i to schéma, které jsem stáhl ze Svarbazaru, je v hrozném rozlišení.
Jinak přikládám schéma, kdyby se to někomu hodilo.

Děkuji za rady.

Petr Filipi



3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3.jpg
 Velikost:  164.4 kB
 Staženo:  708 krát


5.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  5.jpg
 Velikost:  63.86 kB
 Staženo:  785 krát


6.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  6.jpg
 Velikost:  49.81 kB
 Staženo:  384 krát


7.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  7.jpg
 Velikost:  40.43 kB
 Staženo:  327 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hrmil



Založen: Jul 24, 2008
Příspěvky: 191

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 9:38    Předmět: Citovat

Ahoj , kedysi dávno za sociku som staval tyristorový usmerňovač k zvar.trafu.Niečo podobné ako VTU 200.
Bez osciloskopu je ťažko niečo zmerat v tom zapojení.Ale myslím si že by mohol byť problém s vyhladením zvar.prúdu keď ti to prská tak skús elektródu s rutilovým obalom. Ak to bude dobre zapalovať oblúk aj regulovať prúd, tak problém bude asi v obvode vyhladzovacej tlmivky Možno medzizávitový skrat.Skúsil by som merat indukčnosť vyhladzovacej tlmivky.Ešte sa mi zdá že to zápalné napätie by malo byť vyššie ako 36 voltov.Ešte je dosť možné že niektoré zapalovacie trafo tyristorov nedáva potrebný prúd na otvorenie tyristora.Tam je potrebné aby boli začiatky akonce vinutí správne zapojené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18708
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 10:19    Předmět: Citovat

Měřil jsi napájení elektroniky a kondíky na desce řízení ? Napětí naprázdno musí být o hodně vyšší , potom asi bude násobič či kodík pryč , pokud nedojde ke zpětnému proudu do výkonového sec přes proražený polovodič . Ty jsi ty výkonové polovodiče měřil na průrazné napětí ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hrmil



Založen: Jul 24, 2008
Příspěvky: 191

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 11:24    Předmět: Citovat

Ahoj BOBOBO,
Mohol by si mi povedať kde je ten násobič ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18708
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 11:43    Předmět: Citovat

Ano není tam násobič , je tam grec napájený přes elyt . Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hrmil



Založen: Jul 24, 2008
Příspěvky: 191

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 12:05    Předmět: Citovat

Ja si myslím že keď už by zapálil oblúk a ten by horel kludne ako má tak,by bola chyba v tom pomocnom usmerňovači.Ak by bol vadný hlavný usmerňovač tak by v žiadnom prípade nemohol horieť oblúk cez pomocný usmerňovač , pretože reaktancia kondenzátorov nedovolí aby cez pom.usmernovač tiekol prúd ktorý by udržal oblúk ktorý je potrebný na tavenie obalenej elektródy. Ak sa pletiem tak ma niekto opravte lebo už som
veľa rokov mimo silovú elektroniku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18708
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 12:58    Předmět: Citovat

Ale vždyť zkoumáme VADNÝ stroj . Odhaduji , že pomocný zdroj by měl právě dodat energii na vytvoření oblouku-vodivé cesty a ta energie by se měla projevit právě tím napětím na prázdno ! A nyní proč je malý proud . Při přerušeném polovodiči by spínala jedna polarita , to by MOHLO být ono . Musí více měřit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hrmil



Založen: Jul 24, 2008
Příspěvky: 191

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 13:32    Předmět: Citovat

Súhlasím že je potrebné viac merať.Ono pri 36 voltoch sa zle zapaluje oblúk,ale dá sa to.Keď by bola prerušená jedna vetva usmerňovača tak by bázická elektróda priemeru 2 mm ktorej stačí na udržanie oblúka pod 20 V nezvárala z dôvodu nevyhladeného napätia , ale rutilka by zaručene zvárala.Preto som mu odporučil bez merania to vyskúšať.Súhlasím stým že je potrebné viac merať,len ide o to či vie čo akde merať.Píše že vymenil spústu súčiastok, toje ale strelba na slepo.Operáky ktoré vymenil to tiež neporiešili.Či sú dobré Tyristory alebo nie sa da lahko vyskúšať.Je potrebné aby impulzné tranformátory dodali tyristorom otvárací prúd a napätie.Bez regulácie by valili max.prúd.Ak sú silové obvody dobré tak sa treba zamerať na pasívne súčiasky okolo OZ.Ale ako hovoríš bez merania to asi ťazko porieši.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku, vymazáno. Používej tlačítko Děkuji za pochopení, Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18708
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 14:58    Předmět: Citovat

Ne , bez regulace nesepnou . Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8877
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 18:25    Předmět: Citovat

TRIO SVAR servis, s.r.o.
Toto je kontakt na servis zabývající se opravami výrobků bývalého MEZu Brumov-Bylnice Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2693

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 19:11    Předmět: Citovat

Chlapi, díky.

Zkusím odpojit pomocný usměrňovač s baterií kondenzátorů a uvidím, Pokud by to bylo tím, tak po chytnutí oblouku (povede-li se to) by to už mělo svářet normálně. Je pravda, že zapalovací napětí by mohlo být vyšší už i proto, že kondenzátory jsou na 63V. Podle Murphyho zákonů by to tím pomocným usměrňovače/kondenzátory mohlo být, protože je k nim nejhorší přístup ze všech součátek.

Diody jsem zkoušel jen pomocí DMM, úbytek napětí na autodiodách byl okolo 350-400mV. Ono jen s pomocí DMM se to diagnostikuje dost těžko a jako na potvoru v okolí fakt není nikdo, kdo by oscík měl. No a ještě jsem se nedostal k tomu, abych si nějaký pořídil, furt mám peníze kam dávat.

Ještě jednou díky.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
juricaj



Založen: Dec 30, 2006
Příspěvky: 151
Bydliště: VSETÍN

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 20:02    Předmět: Citovat

Něco podobného obvodově a s podobnou závadou jsem asi před dvěma lety taky měl,nakonec to byl stuďák k jednomu tyrisoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2693

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 21:29    Předmět: Citovat

Tak jsem se zase dostal k pokusu o opravu - odpojil jsem pomocný usměrňovač s baterií kondenzátorů - a výsledek nikde, svářečka se chová prakticky stejně jen s tím rozdílem, že naprázdno je na výstupu asi 110V (měřeno DMM).
Ale měřil jsem ještě úbytek napětí na bočníku (150A/60mV, basická elektroda byla napevno přitisknuta ke svářenému železu) - při minimální hodnotě proudu je tam 0V, regulace začíná na 8mV a končí někde na 65mV při nastaveném proudu 200A. Proud lze plynule regulovat, tj. při 100A je tam okolo 30mV atd. Z toho bych usuzoval na fakt, že regulace je kompletně v pořádku a jde jen o to, jaký průběh napětí se mi na výstupu objeví. Tyristorový můstek jsem měnil, takže tam bych závadu už nehledal a zbývá tedy proměřit druhou polovinu řízeného můstku, tedy diody. Ale to jsem pro tmu již nestihl.

Myslíte, že ve svářečce použité "alternátorové" diody stačí zkoušet klasickým DMM jen na úbytek napětí v propustném/závěrném směru, nebo je nutné použít nějakou jinou metodu ?

Díky za rady.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15594
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 5:57    Předmět: Citovat

Já bych měl jen ze zvědavosti otázku. Těch 200 A používáš ke svařování a jakou elektrodou ? Nebo to je jen jako pokus ohledně funkce ?
Mě na Gamě 166 pro elektrodu 2,5 vychází 75 A, pro 3,2 vychází 110 A a pro 4 vychází 150 A, takže to bys musel svařovat asi elektrodou o průměru 5.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18708
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 6:04    Předmět: Citovat

Nwm , proč to takto rozebíráš , má základní problém , že když těch 200A nastaví , tak nejde svářet ani 2,5kou .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund