Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Maturitní projekt - inspirace
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1097

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 10:20    Předmět: Citovat

Otázka je, jestli má smysl se na maturitu nervovat s návrhem obvodů a programování mikročipů, když podle mých poslední zkušeností ze SPŠE (a podle ohlasu i na ostatních průmyslovkách) majorita studentů vezme zapojení z internetu nebo stavebnice (Flajzar) a většinu dokumentace udělá stylem CTRL+CV.
Moji dokumentaci jsem komplet četl já asi 10x, jednou můj otec pro kontrolu a jednou to prolítl náš učitel na praxe a dal celé skupině po stejné známce s podobnými komentáři. Nikoho nějak nezajímali původy těch prací a nejlepší projekt v naší skupině měl boreček jakousi "lanovku", kterou mu kompletně postavil a naprogramoval otec Very Happy .
Tohle je třeba vzít v úvahu, stejně jako zkušenosti autora s návrhem obvodů a programováním. Prostě je třeba jít do něčeho, o čem máš přehled a víš dobře, že je to v tvých silách a hlavně to po maturitě nehodíš na věčné časy do skříně.
Já bych za sebe doporučil nějaký slušný laboratorní zdroj (pokud ti v dílničce chybí) nebo tu mikropájku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tominnno



Založen: Jul 13, 2011
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 12:47    Předmět: Citovat

Díky za ohlasy

No, čip bych měl naprogramovat sám, ale jak zmínil Adolfik, většina lidí použije něco hotového z internetu nebo z literatury. Já v programování zatím nejsem moc zdatný, takže nějakou aplikaci bych nejspíš sám nezvládnul napsat. Dám se podobnou cestou a budu hledat na webu.

Laboratorní stabilizovaný zdroj je přesně to, co potřebuji. Doma dokonce mám dost pevné trafo(24V, 100VA), takže bych ho využil. Pravda je, že se jich tam sejde nejspíš více, ale to snad problém pro schválení nebude.

Co se týče inspirace od maturantů, tak ano je to myslím možné, ale ještě jsem učitele nesehnal, abych se ho optal. Zdrojů tam, dle mého, bude kvanta. Podám zprávy, jakmile se něco dozvím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7931
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 13:16    Předmět: Citovat

Je pravda, že 2 kámoši z průmyslovky stavěli jeden zesilovač ze stavebnice a druhý kámoš dělal jednoduché středovlnné rádio. Maturovali cca roku 2009.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 18:09    Předmět: Citovat

K čemu vlastně mají sloužit tyhle "projekty", kde je veřejné tajemství, že to absolvent poskládá z cizích pramenů s minimem vlastního autorství? další kolektivní lhaní do kapsy?
nějakou dobu po 1989 nám mělo být shora implantováno, že s kolektivním lhaním je konec. haha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6165
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 18:33    Předmět: Citovat

Nemyslím, že by záměrem maturitního projektu bylo vynalézt něco patentovatelného. Osvědčí-li maturant schopnost sehnat si informace, něco podle nich poskládat, zdokumentovat, předvést a ukázat, že chápe jak to funguje, dokázal, že nestudoval nadarmo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1097

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 18:55    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
K čemu vlastně mají sloužit tyhle "projekty", kde je veřejné tajemství, že to absolvent poskládá z cizích pramenů s minimem vlastního autorství? další kolektivní lhaní do kapsy?
nějakou dobu po 1989 nám mělo být shora implantováno, že s kolektivním lhaním je konec. haha.


kolektivní lhaní...dobrej pojem, zapamatuju si ho Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 18:55    Předmět: Citovat

Reagoval jsem hlavně na příspěvek Adolfika. Škola patrně nemá metodiku ani vůli ověřit původnost myšlenky ani dokumentace (ono Ctrl+V). Podle tvé definice by pak mohl být tvůrcem projektu každý, kdo si postaví nějaký bastl podle AR, hvězdou by byl v případě, kdyby zkompiloval dvě různé konstrukce do jedné, a dokázal přitom slovo od slova opsat původní texty ev. programy. Dokázal by tím, že by uměl nestudovat nadarmo, ačkoliv třeba vůbec nestudoval a dělal to jako hobby k své profesi řidiče tramvaje.
Jednalo se mi o vyprázdnění pojmu projekt.
Co si tak vzpomínám, za mých účinkování na sš nebyl žádný projekt vyžadován, konaly se jakési výstavy STTM, kde se aktivní studenti prezentovali nějakým výrobkem, pokud vím tak bez nějaké souvislosti s hodnocením prospěchu nebo doporučením ke studiu VŠ. Prostě jako tvůrčí přetlak.
Jako lepší než copy/paste "projekty" bych viděl nějakou kolektivní práci časově i místně ohraničenou, skupina by měla na nějakém soustředění něco vytvořit. Otestovala by se tím i schopnost týmové práce a koordinace, ovšem kdo a proč by to dělal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6165
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 19:44    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
...tvůrcem projektu každý, kdo si postaví nějaký bastl podle AR, hvězdou by byl v případě, kdyby zkompiloval dvě různé konstrukce do jedné, a dokázal přitom slovo od slova opsat původní texty ev. programy...

Co jsem tak měl příležitost vidět některé diplomové práce VŠ, tak ty ani takto nastavené úrovně nedosahovaly. Takže pro účely maturitní práce bych to s klidem akceptoval Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 19:46    Předmět: Citovat

Tak to za mojí maturity byl projekt vyžadován. Namísto Internetu byla k dispozici tak akorát technická knihovna. A požadoval se výpočet, konstrukční výkresy vč. mechanické části a realizace. Dělal jsem RC generátor s Wienem, trivka řeklo by se. Ale co já jsem se naseděl a natrápil nad Čermákem (Tranzistorová technika), než jsem dal dohromady návrh a výpočet vlastností obvodů pomocí h parametrů. Žádné schema z AR, pěkně vlastní návrh. h parametry byly sice probírány, ale návrh a výpočet s jejich pomocí nám v rámci osnov nikdo nepřednášel, všechno samoučení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 19:50    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):

Co jsem tak měl příležitost vidět některé diplomové práce

Tak tenhle argument jsem už předem čekal.
Určitě je pravdivý, protože fakt, kde se v současnosti všichni nacházíme, ho celkem potvrzuje. I za hranicema Kocourkova.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6165
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 19:58    Předmět: Citovat

On má hranice? Kde? Že bych se tam za ně zajel podívat Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 20:04    Předmět: Citovat

Je pravda, že ta východoevropská špína má dar infikovat kde co, ale uniformně stejné to snad přece není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6165
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 20:26    Předmět: Citovat

Uniformně stejné určitě ne, ale svůj Kocourkov měli už staří Řekové a moderní evropské národy ho taky znají, akorát mu říkají jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 20:31    Předmět: Citovat

Snad se lze shodnout třeba na tom, že třeba české a švýcarské učňovské školství není stejné a české a rakouské zemědělství taky ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: út září 04 2012, 21:00    Předmět: Citovat

maturitní projekt? to odmaturujeme maximálně tři. zbytek třídy nerozezná trafo od žárovky Very Happy
_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund