Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sovětské hodiny elektronika 15M - předcházejí se!
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18708
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 7:14    Předmět: Citovat

Proč by jsi ho měnil ? Kruť s ním a stopuj , pokud jsi si ještě nepořídil čítač . Ty elyty určitě šmahem vyměň .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 9:59    Předmět: Citovat

JJ tenhle sovětskej stroj jsem měl kdysi taky, akorát že ty mý byly původně v kombinaci s rádiem. Rádio bylo KO, tak jsem místo něj nabastlil teploměr. Akorát měly tu pixlu plastovou, ale ten tišťák s hodinama byl hodně podobnej. Nějak už vůbec netušim, kde zkončily... Tyhle dřevěný vypadaj, že ta pixla je trochu robustnější. Takže kdyby se ti nepovedla renovace, tak je můžeš použít jako zarážku pod kolo Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9810
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 16:23    Předmět: Citovat

Zdarec, všechny "rusáky" co jsem tady měl byly řízený krystalem. Ten krystal ale nevypadá jako "placka" z vývodama, nebo jako malý váleček, ale ten tvar bych nazval spíš jako "miniaturní rakev". Rusáci měly na všechno speciální pouzdra, který se nikde na světě nepoužívaly.
Jinak - Tak velký rozdíl svědčí o chybě ve filtraci napájení, jak tady píší i ostatní, takže o těch elektrolytech vůbec nepřemýšlej a vyměň je. Neboj, nejsou drahý. Pokud to nepomůže, tak bych Ti doporučil zkontrolovat frekvenci krystalového oscilátoru. Problém je ale, Jak se napíchnout na krystal a přitom ho neovlivnit. Chce to čítač z hodně citlivým vlezem a co nejmenší vazební kondenzátor (jak hodnotově, tak mechanicky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 18:18    Předmět: Citovat

Zdravím.

Kondíky jsem vyměnil. Ale při výměně se mi podařilo rozšmelcovat součástku které jsem si nevšiml - ze strany VFD digitronu. Typuju že je to starej ruskej rezistor, pro následnost přidávám fotografii. Zajmavé je, že na fotografiích na internetu jsem tuto součástku nikde neshledal.

Na součásce je nadpis M75, tj pokud je to rezistor tak 750K, doma mam jen 680K a 820K

Bez tohoto rezistoru tam svítí pouze jeden znak, a občas to ruzně přeskakuje, že začne svítit jiný v pořadí, když tam dám jednu z nejbližších hodnot chová se to zhruba stejně, doufám že je to rezistor, je to jakási trubička..

Zítra to koupím nové. Doufám že ta chyba není jinde.

Možná by nebylo špatné koupit i nový krystal, jak jsem tam pájel ty rezistory, je možné, že jsem ho nadměrně zahřál, i když jsem se snažil pájet co nejkradšeji. Je to tedy normálně 32768k



rez.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rez.jpg
 Velikost:  39.12 kB
 Staženo:  40 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 718
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 18:33    Předmět: Citovat

Takové bývaly trubičkové kondenzátory, jestli to je děravé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12142
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 18:57    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Ale při výměně se mi podařilo rozšmelcovat součástku které jsem si nevšiml - ze strany VFD digitronu.

Jirko, Jirko, Jirko . . . ty jsi ale čuně !!!

a jen tak na okraj, čím jsi pájel ????
doufám že né trafopájkou !!!
ty obvody jsou totiž CMOSy !
takže sis asi vyrobil závadu, která bude končit popelnicí . . . a sám !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12142
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 19:02    Předmět: Citovat

bude to kondík, asi 75pF a typuji že byl ze strany spojů na jednom z vývodů krystalu . . . možná
a jestli to tak bylo, měl závadu . . .
a tím to šlo rychleji !

ve schématu má pozici C2 a hodnotu 68pF . . .

je to tak Jirko? nebo se pletu ?



hodiny-kondik.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  hodiny-kondik.jpg
 Velikost:  56 kB
 Staženo:  109 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 21:35    Předmět: Citovat

Ahoj

Trafopájku sem nevzal do ruky už asi pět let, to víš, my líňí jak prase využíváme mikropájky ERS50 Very Happy (mam dvě, a obě by potřebovaly nové rukojeti, které se dosti poškozují stoupajícím teplem a nevypínání vypínače Embarassed ) , kde není nutné furt dokolečka měnit tu smyčku..

Ano, na tu součástku jsem se snažil ,,pájet", myslel jsem, že je to odpor, a že to ještě zachráním ,,na vyzkoušení" jenže je tam nějáká kovová vrstva, která po dotknutí hrotu zmizí v nedohlednu Very Happy..

Jinak máš člověče pravdu!!!!!!!!!! Jedním vývodem to jde na krystal!!!

Zkusím udělat nějáké foto kde to bylo napájené.

Jinak v tomto případě zaniká název ze strany spojů, protože spoje jsou z obou stran, tedy ze strany digitronu Surprised

Myslím, že to bude spíše těch 75, proč by měl 68, když na pouzdře je cosi M75 Very Happy.. Achjo, ty rusáci, trubičkový kondenzátory, nojo, aby oni neměli něco neatypického..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 22:05    Předmět: Citovat

Zde jsou fotky mého budíku, jak je vidno. Tak je to opět trošku jiné od fotek na internetu.

Edit: A ještě videíško z R=M68, jak je vidno, rezistor nebude to pravé ořechové http://leteckaposta.cz/567509770



2012-11-28-388.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2012-11-28-388.jpg
 Velikost:  199.92 kB
 Staženo:  98 krát


2012-11-28-387.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2012-11-28-387.jpg
 Velikost:  281.36 kB
 Staženo:  55 krát


2012-11-28-389.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2012-11-28-389.jpg
 Velikost:  268.15 kB
 Staženo:  91 krát



Naposledy upravil CZJKP1 dne st listopad 28 2012, 22:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 22:16    Předmět: Citovat

Nějak tam nevidim, odkud jsi urval ten kondík?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 22:17    Předmět: Citovat

Dyt jsem v prvním screenu napsal co kde je a zatrhnul a napsal že ,,´tady byla ta součástka" je to ohraničeno červenou elipsou!

Je to tedy kondík? Co tam mam dát, keramiku nebo folii, a jakou hodnotu? Zálěží tato hodnota na rychlosti času těch hodin? Dnes se v řadě vyrábí 68p a pak až 82p.. Ve folii jen 68p (nejbližší)


Naposledy upravil CZJKP1 dne st listopad 28 2012, 22:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12142
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 22:19    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Myslím, že to bude spíše těch 75, proč by měl 68, když na pouzdře je cosi M75.
Achjo, ty rusáci, trubičkový kondenzátory, nojo, aby oni neměli něco neatypického..


proč atypické ?
75pF měli rusáci normálně v řadě a i u nás je 75 v řadě !
Není to sice úplně obvyklé, ale v řadě je . . .
No a proč je na schématu 68 a na tišťáku 75 ?
To je jednoduché, prostě výrobce měl krystaly, které kmitaly přesně jen s tím 75pF kondíkem !
68pF bylo asi málo.
A ještě se pozastavuješ proč zrovna trubička . . . protože byla kvalitní s požadovanými teplotními vlastnostmi.
(šedivá barva - malý kladný teplotní drift)
(zelená barva - velký kladný teplotní drift, vyrovnává vliv měděného vinutí cívky v rezonančním obvodu)
někde je to na netu popsáno, jaké barvy(a jejich odstíny) co znamenají . . .
třeba se někdo ozve, kde to je, já to bohužel nevím . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 22:27    Předmět: Citovat

Dej tam fólii 68pF (jestli teda seženeš...) a když to tím trimrem nepůjde dohonit, tak tam dej paralelně nebo sériově dva, aby daly těch 75pF Wink

Naposledy upravil frantajetel11 dne st listopad 28 2012, 22:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 22:28    Předmět: Citovat

OK, dík za info. A co ten trubičkový je - jaký má dielektrikum? Mám dát místo něj asi keramiku že? Dá se to nahradit ne? Dnes se todle už asi nedělá.. Když to Rusanům nekmitalo při 68pF (bylo to pravděpodobně málo), bude to fungovat s 82pF, nebo to bude zase moc?
Má cenu tam dát nový (dnešní) krystal? Třeba tento http://www.gme.cz/krystaly-presneho-casu/q-32-768khz-40k-p131-210/


Naposledy upravil CZJKP1 dne st listopad 28 2012, 22:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 22:31    Předmět: Citovat

Folii? Já typoval spíše keramiku, ta bude mít podobné dielektrikum jako toto přeci, ne? Jak to vidí OK1HGA.??????

To budu muset s tím trimrem hýbat, já myslel že se s ním jen kalibruje čas..

nakonec v epa mají slídovej 75pf/300v ale nechce se mi na objednávku a od doby co nemají prodejnu v Lidický to začínám mít z ruky.


Naposledy upravil CZJKP1 dne st listopad 28 2012, 22:55, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 2 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund