Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kde a čím se učit s PIC?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Aligues



Založen: Nov 19, 2009
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2012, 12:21    Předmět: Kde a čím se učit s PIC? Citovat

Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat na pár rad ohledně programování PIC. Hledal jsem na internetu nějaké články, kde bych si vyrobil nějakou desku na učení a pak podle článků zkoušel programovat určité věci. Podobně jako je tomu třeba u arduina. Ale žádné takové projekty jsem na internetu nenašel. Nevíte někdo o něčem podobném? Případně nějaké knize, který by fungovala na tomto principu vyuky? Díky moc Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 718
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2012, 12:29    Předmět: Citovat

Dneska už možná zastaralé, je to jen na PIC16F84 (a pinově kompatibilní), programuje se v assembleru a vyžaduje klasický COM port 12V (na některých notebookách je na COM nižší napětí a tak nestačí, nebo nemá COM vůbec) - je tam procesorová jednotka (současně programátor a vývojový kit), překladač a pár základních modulů: http://petr.hostuju.cz/program/PICDEV/P84-CPU/INDEX.HTM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18718
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2012, 12:32    Předmět: Citovat

Projdi forum v záložce hledat a najdeš např.tento odkaz http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=17196&postdays=0&postorder=asc&highlight=u%E8en%ED+++pic&start=15 , pokud vládneš německy je perfekt sprut.de . http://www.sprut.de/index.htm a už i on s novými věcmi zajíždí do angličtiny , což mne mrzí .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aligues



Založen: Nov 19, 2009
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2012, 12:48    Předmět: Citovat

Panda38: COM port bohužel nemáme ani na jednom notebooku... spíš bych se podíval po něčem s 18F2550 minimálně sestrojím pickit2

BOBOBO: tak to já raději tu angličtinu, německy neumím ani slovo (obrazně) Smile

Tedy ideálně nějaké schéma + dps na vývojovou desku s rozhraním usb... případně pro začátek udělám toto: http://www.copsu.cz/mikrop/mytest/obsah/informace/pomucky/µpc/PET_C110_zjsch_88-09_9_sch.png
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mira2830



Založen: Nov 05, 2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2012, 13:47    Předmět: Citovat

Pickit2 jsem stavěl odstud mcu.cz, kdybys měl zájem, mám plošňák do krabičky kp50a. Podle mě je lepší mít programátor zvlášť, než jen na vývojový desce.

Jinak, to schéma, cos postnul, asi na začátek stačí, ale osobně bych se rovnou díval po něčem komplexnějším... Viz třeba to pdfko.



picx1sch.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  picx1sch.pdf
 Velikost:  43.53 kB
 Staženo:  148 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fikes



Založen: Nov 15, 2005
Příspěvky: 70
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2012, 13:58    Předmět: Citovat

Než bastlit nějakou zkušební desku, tak raději nepájevé kontaktní pole. PICkit2 klon je ideální, jako patici použít TEXTOOL např. 28. Dělám to tak, že si pájím tzv. vrabčí hnízdo, používám obyčejné patice, je to ale někdy piplačka to napájet. Ve zkušební desce nevidím smysl, jednou potřebuješ ledky, pak sedmisegmentovky, pak displej LCD, někdy jedno tlačítko, jindy třeba pět. Dost často měním osazení vstupů, např. při využití Uref, místo krystalu interní oscilátor a OSC1 a OSC2 využiji pro vstupy či výstupy. Je to ale na každém vlastní volba. Nyní mám takováto provizorní zapojení asi tři. Až když je vše odladěno a dokončen návrh, pouštím se do návrhu desky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2801
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2012, 15:50    Předmět: Citovat

Něco ze základů programování PIC je i tady
http://pandatron.cz/?elektronika&mi&page=17

A něco vyšlo v časopisu KTE magazín a ten je volně ke stažení tady
http://www.gmelectronic.eu/cz/clanky-informace/clanky/radio-plus-kte

Z jednoduchých jednoúčelových programátorů doporučuji JDM, který drobným trikem řeší malé napětí na COM portech některých PC
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fikes



Založen: Nov 15, 2005
Příspěvky: 70
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2012, 16:20    Předmět: Citovat

Třinácti dílný seriál programování PIC vřele doporučuji, zejména díl čtyři, ten mám stále u sebe, trocha přepracovaný do tabulky na A4, viz excel soubor v příloze.


Instrukce procesoru PIC.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Instrukce procesoru PIC.zip
 Velikost:  8.23 kB
 Staženo:  152 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2012, 11:41    Předmět: Citovat

Trochu zaspamuju: Pokud jsi v mikroprocesorech začátečník, zkus se poohlédnout po picaxe. Programování je jednodušší než u PICů nebo arduina a v PE momentálně vychází moc hezká seríál od ing. Černého.
Článků v češtině je na netu taky dost, a něco bylo v časopise RC revue, případně mohu oskenovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nokijec



Založen: Feb 01, 2011
Příspěvky: 308

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2012, 14:52    Předmět: Citovat

Pokud by byl zájem tak mám knihy z nakladatelství BEN.
Programování mikrokontrolérů PIC16CXX.Jiří Hrbáček.
Mikrořadiče PIC16CXX a vývojový kit PICSTART.Jiří Hrbáček.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Aligues



Založen: Nov 19, 2009
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2012, 17:09    Předmět: Citovat

Honza_dy: Díky o tomhle jsem ani neslyšel, podívám se Smile

Jinak to zatím vypadá na ten klon pickit2 s 18F2550 + bastldeska + nějaký PIC... a teď jaký? Nejspíš 16F84A je docela univerzální, je k němu český překlad a drahý taky není. Takže na učení by to mohlo být ideální. Co myslíte? Časem bych chtěl postavit nějaký časovač s termostatem atd...

KTE už jsem stáhnul, takže to začnu projíždět... docela se mi zamlouvá ten nápad s chipon1...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2012, 18:29    Předmět: Citovat

Pickit2 klon bych nestavěl, a to ze dvou důvodů:
1. Originál Pickit3 stojí necelou tisícovku http://cz.farnell.com/microchip/pg164130/pickit-3-icd-for-pic-dspic-usb/dp/1771323
2. Pickit2 neumí Enhanced midrange MCU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Niki31
Zablokován


Založen: Jul 05, 2008
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2012, 8:15    Předmět: Citovat

Suhlasím že klon PICKIT2 ti plne vyhovie a nielen ako začiatočnikovi.
Podporuje takú širokú škálu mikrokontrolérov že začiatočník sa cez ňu
ťažko prehryzie.
PIC16F84 by som pre začiatočníkov nedoporučil pretože nepodporuje
DEBUG ale dopručil by som PIC16F877 alebo ak chceš menší tak
PIC16F876.Oba sú interne rovnaké ale ten druhý má menej vývodov.
Tak isto literatura je priamo pre tieto modely ľahko dostupná.(v češtine)
Ako programovacie prostredie určite MPLAB a viac netreba.
Programovacie jazyky prodporuje asi všetky ale ja doporučujem starý
dobrý assemler,C je sice na oko ľahšie,ale vo finale je to stale len
prekrstený assembler.Programy zkompilované v C sú neporovnateľne pomalšie a vygenerovaný objem dát obrovský.Hlavne pri malých
začiatočnických programoch.V preloženom asm kóde,potom nieje možné rozumne hladať chyby a učiť sa z nich,pretože kompilátor vygeneruje neuveriteľné bludy.
Voľba je na tebe.

Ak chceš literatúru možem ti nejakú poskytnúť.Mám všetko čo doposiaľ vyšlo,napíš mi na sz.


Naposledy upravil Niki31 dne pá prosinec 28 2012, 8:18, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 718
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2012, 8:34    Předmět: Citovat

Proč vlastně raději PIC než AVR? Kdysi jsem začínal s PIC, protože neměly moc konkurenci (nízká cena, nízká spotřeba), ale pak je AVR dohnaly a možná i předehnaly - dají se programovat "lidsky" i v assembleru a myslím že mají dnes už větší podporu (v knihovně Niki31 koukám také převažují Atmely Smile ). I v C vychází kód docela efektivně. Už bych se k PIC moc nechtěl vracet a když tak jedině s C (kvůli přenositelnosti kódu). Jedině snad mi chyběla podpora USB, ale to se už také mění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Niki31
Zablokován


Založen: Jul 05, 2008
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2012, 8:49    Předmět: Citovat

Stanovísk je mnoho,volba je pre každého iná.
Nemyslím si že by AVR dohnali PIC ani vo výkone ani v Ponúkaných
perifériach.Myslím pri porovnaní tých najvýkonnejších.
Michrochip dnes ponúka dsPIC 32bitové s taktom až 120Mhz
Samozrejme s plnou podporou C,ktoré je už dávno súčasťou MPLAB.
Neviem kde končí ponuka Atmelu.

...Ale toto už je mimo "obyčajného smrteľníka".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund